Jump to content

Sfat achizitie Bmw


Cronos

Recommended Posts

Salutari la toata lumea, sunt fan Bmw si am aflat de curand despre acest forum. Sunt pus in fata deciziei de a achizitiona o masina. Dispun de 15-18 mii de euro. As vrea un bmw seria 3 (exclus 316i) care sa aiba ca dotari dsc, xenon, climatronic, cd si sa fie facelift (cu proiectoare rotunde in bara fata). Am gasit ceva pe mobile aici

Dar mi se pare dubios are prea multe dotari si prea putini km, imi e frica sa nu fie masina lovita si reparata sau umblat la km. M-am uitat deasemenea si pe bmwgroup.com si am gasit masini cu premium selection de care as fi mai sigur dar ele depasesc bugetul meu si nush daca se merita. Nu vreau din romania deoarece imi e frica si din germania de smecherii ca sa nu mai vb de romania. Nu am avut niciodata Bmw (nu mi-au permis banii :blink: ) si nu am avut niciodata masina second.

Se merita in bani astia sa ma uit la Bmw sau mai bine ma orientez spre ceva mai modest second (mondeo,vectra,passat, chiar a4) sau ceva si mai modest dar nou (megan, octavia, opel astra)? Nu prea as mai vrea nou deoarece pierd mult la revanzare si atunci prefer sa imi cumpar un second sa am grija de el 1 an si sa il vand cat mai apropiat de pretul de achizitie si sa imi aduc alt second. Apropo stiu ca Bmw se devalorizeaza foarte putin deci cam cat as pierde intr-un an la o masina din aceasta pe piata din romania (avand in vedere ca am grija de ea)?

Fac cam 25-30 mii km pe an, imi trebuie o masina in care sa ma urc si sa plec nu sa stau sa o tot repar (nu vreau sa bag bani in ea in afara de revizii si consumabile). Care este mai fiabil 318i-320i sau 318d-320d? Acestea sunt motorizarile care le-as vrea (un pic de frica la 320i pt consum :) ).

Astept sugestile si parerile voastre. Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

De masinile de pe site-ul bmwgroup acelea cu premium selection pot sa fiu sigur de km si stare tehnica nu?

Si (desi am zis ca nu :blink:) cum se comporta 316i?

Eu am avut ocazia sa conduc 118d aproximativ 400 km si mi-a placut foarte mult cum se comporta. Ma incanta ca pot gasi in banii de care dispun un 316i din 2004 cu foarte putini km (sub 20 mii).

316i nu am condus si nici nu am posibilitatea sa conduc deci astept parerile voastre.

Link to comment
Share on other sites

De masinile de pe site-ul bmwgroup acelea cu premium selection pot sa fiu sigur de km si stare tehnica nu?

60124[/snapback]

Poate nu am inteles eu bine intrebarea - daca e vb despre masinile pe care le au AB de la buy-back de exemplu, eu nu m-as baza pe km - nu cred ca umbla sa dea km la starea la care ar fi trebuit sa fie in caz ca au luat-o "umblata" la ea.
Link to comment
Share on other sites

mchis: nu ma refer la cele de la Ab pt. ca nu vreau sa iau din romania ma refer la cele gasite aici am gasit asta citind prin forum (link de la RedCap :blink:). Din cate am inteles acestea sunt masini verificate de bmw germania inainte de a fi vandute (la asta se refera premium selection acela).

alecsutzu4u: multumesc de amabilitate dar locuiesc la capatul pamantului (Petrosani-nu sunt miner cu bata :) ). Ma intereseaza daca masina nu e lenesa, daca motorul nu e prea mic pt. ea, tocmai de aia am dat termen de comparatie ce bmw am condus eu (118d). Asa am mai condus un golf V 2.0 tdi care iar mi-a placut, am condus mult timp o supernova (nu cred ca se compara) si un mondeo 2001 2.0 tdci 116 cp.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Eu sunt in exact aceeasi situatie ca tine, si teoretic am la dispozitie aceiasi bani :blink:

 

Ideea e ca fiecare firma serioasa producatoare de masini are un program de vanzare de masini certificate la mana a doua cu garantie.

 

Eu m-am documentat mult despre subiect, in ianuarie-februarie vreau sa ma duc in Germania sa iau o masina (un BMW 320i / 6 cil. / 170 de cai din 2002 cred) si m-am decis sa iau o masina BMW Premium Selection, adica mai exact o masina la mana a doua de la un dealer BMW, verificata de BMW si cu garantie 1 an de la ei. E putin mai scumpa ( in 18.000 te incadrezi totusi ) dar merita, mai ales daca nu vrei sa iei teapa.

 

Eu nu am incredere in alte variante, adica daca dau banii astia prin Germania nu are rost sa risc sa-i dau aiurea. Ma duc cu avionul direct in orasul dealer-ului, fac un test-drive, o mica negociere daca se poate, fac actele, iau masina si am plecat spre .RO, fara sa am regrete :)

 

Daca vrei sa-ti cauti masina BMW Premium Selection, uite link-ul lor de cautare:

 

http://ecom.bmwgroup.com/ecom32gahp/DE-GAH.../uvse/index.jsp

 

Atasez si lista cu verificarile facute de BMW la o masina Premium Selection. Am tradus-o cu Google din germana in engleza. Mie mi se pare super ok, te scuteste de multe posibile batai de cap.

 

Mult succes :)

 

Edit: Am vazut prea tarziu ca ai deja o mare parte din informatiile astea...

BMW_Premium_Selection.txt

Edited by johnw
Link to comment
Share on other sites

La ce anume te referi tu cu traducerea ?!? Pe linkul dat de tine in stanga jos ai optiunea "Sprachwahl" de unde poti schimba pe limba engleza si eu vad toata traducerea inutila... asta daca nu cumva ai vrut sa zici altceva si sunt eu greu de cap la ora asta din cauza somnului care ma cuprinde  :blink:

60280[/snapback]

 

E vorba de traducerea PDF-ului care include cele 72 de verificari facute masinii de catre reprezentantul BMW inainte ca ea sa devina Premium Selection ( vezi txt-ul atasat ). Poate e si in engleza pe undeva, dar eu nu l-am gasit decat in germana.

Link to comment
Share on other sites

Poate nu am inteles eu bine intrebarea - daca e vb despre masinile pe care le au AB de la buy-back de exemplu, eu nu m-as baza pe km - nu cred ca umbla sa dea km la starea la care ar fi trebuit sa fie in caz ca au luat-o "umblata" la ea.

60133[/snapback]

 

Daca au fost masini noi ,vandute de ei,nu cred ca au km umblat.Iar daca sunt luate de la alt dealer din Germania,nici atat.

 

Oricum,este interesant ca la adresa de internet, unde se gaseste dealerul aprobat de BMW in Romania ,exista la vanzare :Hyundai,Dodge,Volvo,VW ....

 

Probabil fac parte din strategia de promovare a BMW-ului

 

:blink:

 

 

Cum o fi certificatul ala de calitate la...Dodge?! :)

Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit johnw, multumesc pt lista, eu am luat pdf-ul in germana si am uitat de google si ma chinuiam sa il dibuiesc cu putinele cunostinte de germana pe care le am pana acum(deh abia am inceput un curs de germana :)).

Si eu masina vreau sa o achizitionez in ianuarie si avand in vedere ca nu am mai avut masina second o sa merg tot pe varianta verificat de bmw si sper astfel sa imi implinesc un vis pe care il am inca de cand am luat carnetul :blink:. Pana atunci tre sa ma decid la motorizare ma tenteaza o motorizare mai micuta daca reusesc sa iau masina din 2004 plus ca am si taxe mai mici daca e 1.6-1.8 decat daca e 2.0+,. Ma bucur ca am gasit un forum dinamic si astept in continuare parerile voastre (m-am apucat intre timp sa frunzaresc forumul).

Link to comment
Share on other sites

Si eu la inceput m-am gandit la un 318i din 2002 sau chiar 2003 cu 40-50.000Km, dar apoi m-am gandit ca poate o sa am remuscari ca nu mi-am luat ceva de putere mai mare, si alt drum in Germania nu mai fac :) 320i costa cu 1200 de euro mai mult decat 318i si consuma cu 25% mai mult in medie (am inclus toate taxele, daca ai nevoie de informatii despre calcule pot sa-ti dau). Dar cand ajungi in Romania intr-adevar taxele obligatorii (impozit, RCA) sunt de 6 ori mai mari...de (cenzurat) :blink:

 

Dar am tot auzit ca motorul cu 6 cilindri de la BMW e minunat :) Si ca cel cu 4 nu-i chiar asa de silentios si responsiv (totusi are Valvetronic si consuma super, 5.7 la suta in afara si 10 in oras si unii chiar au obtinut cifrele astea ).

 

Inca ma mai gandesc...sunt curios, a mers cineva cu 318i-ul de 2 litri si 143 de cai ? Cum se simte motorul ? Daca e suficient de puternic poate nu au rost banii in plus pe 320i...

 

O intrebare incuietoare pentru cine stie: Valoarea in vama se calculeaza in functie de numarul de ani vechime sau de anul de fabricatie al masinii ? Ma gandesc ca daca iau o masina pe 1 ian. 2006 valoarea in vama e mai mica decat daca o iau pe 31 dec. 2005 ? Sau e in functie de anul de fabricatie si atunci sperantele mele sunt desarte ? :)

Edited by johnw
Link to comment
Share on other sites

Inca ma mai gandesc...sunt curios, a mers cineva cu 318i-ul de 2 litri si 143 de cai ? Cum se simte motorul ? Daca e suficient de puternic poate nu au rost banii in plus pe 320i...

 

60293[/snapback]

 

Am mers eu. Un priten si-a adus din Germania si mi-a dat-o pentru un drivetest.

Comparabil cu 316-le meu, motorul mi s-a parut mult mai responsiv la acceleratie, mai putin zgomotos si mai elastic in treptele superioare. Si masina era parca mai rigida, in plus de asta avea scaune sport, m-am simtit foarte confortabil.

Ca demaraj insa, slab, foarte slab. Am scos DSC_ul si am facut o lansare. Nimic impresionant, o idee ceva mai tare ca 316le, dar ma asteptam sa simt 40 de cai diferenta. Plus ca desi am scos DSC-ul, ceva sisteme au ramas in functiune, am intors masina pe loc din derapaj si era sa ma sui pe bordura, nu mi-au patinat rotile cat ar fi trebuit. Imi mai zicea cineva mai demult de ciptuning, ca 15 cai cat ar fi dat, se simt. Povesti, se simt doar in imaginatia lor.

Link to comment
Share on other sites

Inca ma mai gandesc...sunt curios, a mers cineva cu 318i-ul de 2 litri si 143 de cai ? Cum se simte motorul ? Daca e suficient de puternic poate nu au rost banii in plus pe 320i...

60293[/snapback]

 

nu stiu ce sa zic in comparatie cu alte masini, ca nu prea am ocazia sa ma duc in drive test cu alte masini. dar faza cu consumul e cam abureala. asteapta-te la consum 7-8 afara, 12-13 in oras. daca ai multe drumuri la vale, s-ar putea sa scoti mai putin :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am mers eu. Un priten si-a adus din Germania si mi-a dat-o pentru un drivetest.

Comparabil cu 316-le meu, motorul mi s-a parut mult mai responsiv la acceleratie, mai putin zgomotos si mai elastic in treptele superioare. Si masina era parca mai rigida, in plus de asta avea scaune sport, m-am simtit foarte confortabil.

Ca demaraj insa, slab, foarte slab. Am scos DSC_ul si am facut o lansare. Nimic impresionant, o idee ceva mai tare ca 316le, dar ma asteptam sa simt 40 de cai diferenta. Plus ca desi am scos DSC-ul, ceva sisteme au ramas in functiune, am intors masina pe loc din derapaj si era sa ma sui pe bordura, nu mi-au patinat rotile cat ar fi trebuit. Imi mai zicea cineva mai demult de ciptuning, ca 15 cai cat ar fi dat, se simt. Povesti, se simt doar in imaginatia lor.

60304[/snapback]

 

Pai in cazul asta, imi scot din cap 318-ul :blink:

Dar cu 320-ul de 2.2 litri /170 de cai a mers cineva ? Sa incerc sa fac un efort pentru un 325 ? Dar consuma cam mult si taxele sunt si mai mari...totusi sper ca 320-ul sa se simta ok, mai ales ca eu vin de pe Dacia Berlina :)

Link to comment
Share on other sites

O intrebare incuietoare pentru cine stie: Valoarea in vama se calculeaza in functie de numarul de ani vechime sau de anul de fabricatie al masinii ? Ma gandesc ca daca iau o masina pe 1 ian. 2006 valoarea in vama e mai mica decat daca o iau pe 31 dec. 2005 ? Sau e in functie de anul de fabricatie si atunci sperantele mele sunt desarte ?

 

Vama se calculeaza pe 6 ani. Ce e mai vechi dar are euro 3 intra tot in al 6-lea an. Informativ, la o masina de 1 an, cu un motor de 2000 cmc pe benzina, taxele vamale sunt undeva in jurul valorii de 4000 euro.

Link to comment
Share on other sites

O intrebare incuietoare pentru cine stie: Valoarea in vama se calculeaza in functie de numarul de ani vechime sau de anul de fabricatie al masinii ? Ma gandesc ca daca iau o masina pe 1 ian. 2006 valoarea in vama e mai mica decat daca o iau pe 31 dec. 2005 ? Sau e in functie de anul de fabricatie si atunci sperantele mele sunt desarte ?

Vama se calculeaza pe 6 ani. Ce e mai vechi dar are euro 3 intra tot in al 6-lea an. Informativ, la o masina de 1 an, cu un motor de 2000 cmc pe benzina, taxele vamale sunt undeva in jurul valorii de 4000 euro.

60341[/snapback]

 

Deci pot sa trag concluzia ca o masina din 2002 va avea 4 ani pe 1 ian. 2006 si 3 ani pe 31 dec. 2005 ? Eu am tabelul cu valorile in vama...problema e ca in el sunt date valorile in functie de anul de fabricatie si nu in functie de vechime. Pe mine ma intereseaza cum se calculeaza aceasta vechime...sa nu am surprize la vama de exemplu daca vehiculul e din dec. 2002 si il iau in ian. 2006 eu m-as astepta sa il considere ca are 4 ani, si nu 3 ani...asa o fi ?

Link to comment
Share on other sites

Deci pot sa trag concluzia ca o masina din 2002 va avea 4 ani pe 1 ian. 2006 si 3 ani pe 31 dec. 2005 ? Eu am tabelul cu valorile in vama...problema e ca in el sunt date valorile in functie de anul de fabricatie si nu in functie de vechime. Pe mine ma intereseaza cum se calculeaza aceasta vechime...sa nu am surprize la vama de exemplu daca vehiculul e din dec. 2002 si il iau in ian. 2006 eu m-as astepta sa il considere ca are 4 ani, si nu 3 ani...asa o fi ?

60342[/snapback]

 

Nu intereseaza pe nimeni la vama vechimea masinii. Daca e fabricatie decembrie nu conteaza pentru ca tot anul ala e. La mai toate masinile, exceptand BMW, daca masina e facuta dupa august-septembrie, platesti vama pentru anul in care e fabricata si la noi intra cu un an mai tarziu. Ex: o masina din 09.2001 pe talonul din Romania va fi 2002 (la BMW nu e valabil).

Link to comment
Share on other sites

Nu intereseaza pe nimeni la vama vechimea masinii. Daca e fabricatie decembrie nu conteaza pentru ca tot anul ala e. La mai toate masinile, exceptand BMW, daca masina e facuta dupa august-septembrie, platesti vama pentru anul in care e fabricata si la noi intra cu un an mai tarziu. Ex: o masina din 09.2001 pe talonul din Romania va fi 2002 (la BMW nu e valabil).

60371[/snapback]

 

Nu am inteles chiar prea bine ce ai zis, dar vrei cumva sa spui ca nu vechimea conteaza ci anul de fabricatie ? Deci daca e din 2002 (orice zi) are aceeasi valoare in vama si pe 31 dec. 2005 si pe 1 ian. 2006 ?

Edited by johnw
Link to comment
Share on other sites

Nu am inteles chiar prea bine ce ai zis, dar vrei cumva sa spui ca nu vechimea conteaza ci anul de fabricatie ? Deci daca e din 2002 (orice zi) are aceeasi valoare in vama si pe 31 dec. 2005 si pe 1 ian. 2006 ?

60373[/snapback]

 

In afara de faptul ca nu cred ca vii cu ea in noaptea de Revelion, in ianuarie 2006 o sa platesti mai putin decat daca ai fi platit vama in decembrie 2005 pentru ca se considera inca un an la masina.

Link to comment
Share on other sites

In afara de faptul ca nu cred ca vii cu ea in noaptea de Revelion, in ianuarie 2006 o sa platesti mai putin decat daca ai fi platit vama in decembrie 2005 pentru ca se considera inca un an la masina.

60376[/snapback]

 

Pai asta voiam sa stiu :blink: Eu am dat doar un exemplu cu datele respective, pentru a arata mai exact ce ma intereseaza.

 

Mersi. Acum ma apuc iar de calcule :)

Link to comment
Share on other sites

Salut, apropo de masini cumparate de pe mobile.de , am cumparat in august 320i 2001 170hp 106000 ,din koln , masina am gasit-o pe mpbile .de si am luat-o chiar de la proprietar din fata casei (unii spun ca am avut noroc) ei bine neamtul a venit cu mine la un service bmw unde aia or verificat inclusiv serviceul la care au fost facute inspectiile din timpul perioadei de garantie , au fost foarte binevoitori ,in final neamtul m-a invitat la el acasa in aceeasi zi si mi-a dat in plus inca patru roti cu jante de al si cauciucuri de iarna , in plus de asta mi-a aratat un album foto cu toate bmw-urile pe care le-a avut ( primul bmw l-a cumparat in 1969) era un adevarat fan, in fine ideea e ca pretul a fost mult mai mic decit pretul pe care4 l-am vazut la un dealer de bmw, 9900 eur dupa ce am recuperat tva-ul de la ei , foarte important este insa sa ai un prieten sau cel putin o cunostinta din partea locului, in cazul meu , daca nu avem un prieten care sa ma poarte pe la adrese si prin suburbiile koln-ului eram terminat

Salut,

 

Eu sunt in exact aceeasi situatie ca tine, si teoretic am la dispozitie aceiasi bani :blink:

 

Ideea e ca fiecare firma serioasa producatoare de masini are un program de vanzare de masini certificate la mana a doua cu garantie.

 

Eu m-am documentat mult despre subiect, in ianuarie-februarie vreau sa ma duc in Germania sa iau o masina (un BMW 320i / 6 cil. / 170 de cai din 2002 cred) si m-am decis sa iau o masina BMW Premium Selection, adica mai exact o masina la mana a doua de la un dealer BMW, verificata de BMW si cu garantie 1 an de la ei. E putin mai scumpa ( in 18.000 te incadrezi totusi ) dar merita, mai ales daca nu vrei sa iei teapa.

 

Eu nu am incredere in alte variante, adica daca dau banii astia prin Germania nu are rost sa risc sa-i dau aiurea. Ma duc cu avionul direct in orasul dealer-ului, fac un test-drive, o mica negociere daca se poate, fac actele, iau masina si am plecat spre .RO, fara sa am regrete :)

 

Daca vrei sa-ti cauti masina BMW Premium Selection, uite link-ul lor de cautare:

 

http://ecom.bmwgroup.com/ecom32gahp/DE-GAH.../uvse/index.jsp

 

Atasez si lista cu verificarile facute de BMW la o masina Premium Selection. Am tradus-o cu Google din germana in engleza. Mie mi se pare super ok, te scuteste de multe posibile batai de cap.

 

Mult succes :)

 

Edit: Am vazut prea tarziu ca ai deja o mare parte din informatiile astea...

60274[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Salut, apropo de masini cumparate de pe mobile.de , am cumparat in august 320i 2001 170hp 106000 ,din koln , masina am gasit-o pe mpbile .de  si am luat-o chiar de la proprietar din fata casei (unii spun ca am avut noroc) ei bine neamtul a venit cu mine la un service bmw unde  aia or verificat inclusiv serviceul la care au fost facute inspectiile din timpul perioadei de garantie , au fost foarte binevoitori ,in final neamtul m-a invitat la el acasa in aceeasi zi si mi-a dat in plus inca patru roti cu jante de al si cauciucuri de iarna , in plus de asta mi-a aratat un album foto cu toate bmw-urile pe care le-a avut ( primul bmw l-a cumparat in 1969) era un adevarat fan, in fine ideea e ca pretul a fost mult mai mic decit pretul pe care4 l-am vazut la un dealer de bmw, 9900 eur dupa ce am recuperat tva-ul de la ei , foarte important este insa sa ai un prieten sau cel putin o cunostinta din partea locului, in cazul meu , daca nu avem un  prieten care sa ma poarte pe la adrese si prin suburbiile koln-ului eram terminat

60378[/snapback]

 

Super pret ai dat pe masina ! Din pacate, mie mi-e teama sa incerc altceva, dar poate gasesc pe cineva care stie mai multe.

 

Apropos, cum se simte motorul de 170 de cai ? Ai motive sa te gandesti la mai mult sau ti se pare suficient ?

Link to comment
Share on other sites

salutare.

 

sunt nou pe forum, da cred ca va pot ajuta cu ceva sfaturi pentru ca tocmai mi-am adus un 525 d din 2002 din germania.

 

in primul rand nu va fie frica sa cumparati masini de la altii decat dealeri BMW, masinile in geeneral sunt mai scumpe cu 2-3 mii de euro si un singur lucru au in plus (service la zi) adica toate consumabilele schimbate la ei, dar asa masini mai gasesti si la alti dealeri. cu garantia nu justificati nimic, ea ii valabila numai acolo si odata scoasa din tara se pierde, nu au contracte cu cei de aici si nici inapoi nu vo primeste (stiu de la cei ce aduc masini la vanzare) cu care de altfel am si fost.

 

am stat o saptamana si am condus si testat tot felu de masini, A4, A6, C200, 607, C5. Acolo am facut vreo 2000 de kilometri cu un Polo si vreo 3000 cu un 320d cumparat atunci de altcineva da nu era sofer, asa ca cu astea doua m-am plimbat eu prin germania dupa alte masini.

 

O sa trag cateva concluzii:

 

-cele mai ieftine sunt pe net, nu are rost sa umblati din parc in parc ca nu gasiti mai bune (pe idea asta m-am dus si eu)

- toti care am fost am cumparat masini in jur de 200.000 euro (de la betoniere, cap tractor la polo), la fiecare ce scria in anunt aia primeai, nu au vrajeli ca la noi.

-cu vrajeli sunt cele care au numai un e-mail sau o adresa si un nr. de telefon, la aia nici nu merita sa incerci, nici macar nu au preturi reale.

-nu va asteptati sa ajungeti la pretul final mai jos decat daca o luati din piata de exemplu, cu cel mult 500 euro mai putin. de ce? cei din piata cauta numai ponturi, aduc orice numa sa castige, da tu cauti ceva anume pt tine

 

 

eu am luati la 141 de mii de km cu ultimu service la 131 de mii. ati fi mirati sa vedeti cate am primit de la masina (carti, carti service, carduri service, caiete cu accidente, pana si trusa cu scule ii completa, rezerva tot geanta de magneziu originara, trusa, instinctor, cd-uri de la navigatie pe toata europa de veste, p[e BEnelux, etc, pana si un deodorizant, presuri si gume de iarna) asta in cazul meu.

sunt care nu dau chiar tot.

 

eu cu 525 d din 5/2002 piele crem, navigatie, pilot, magazie cd-uir , cd buissnes, aproape full am ajuns la 16000 de euro cu vama cu tot.

 

am fost la BMW Cluj si i-am facut analizele , totul merge struna (injectoare, cilindri, senzori) consumabilele tocmai le-am schimbat cu 5 mil. (filtre, uleii)

 

is masini fara cusur, sa se ascunda restu de modele prezentate de voi, no offence

 

 

aaa, nu va asteptati sa lase din pret mai mult de 2-300 de euro, mai ales daca aveti rezervare. Cel mai bine ar fi sa o gasiti la privat, ala lasa mult, da dupa aia ai de alergat dupa acte daca nu te stii.

 

scuze daca am scris prea mult sau nui la subiect totul.

Link to comment
Share on other sites

Da stiu ca multi oameni sunt foarte multumiti cu ce au luat de pe mobile, dar si mie ca si lui johnw imi e frica, mai ales ca banii acestia nu sunt deloc putin pt mine si nu vreau sa ii joc la loterie. Mi se pare deasemenea mult o masina cu peste 100 mii km chiar si un Bmw stiu ca nu sunt drumurile ca in romania dar totusi. Tocmai de aia am zis ca poate nici nu ma intind la ceva mai puternic daca reusesc sa iau ceva cat mai nou. Pana acum am ramas tot la ideea de 318i cu de toate pe el. Ma intereseaza si sa isi pastereze masina valoarea cat mai bine (motivul pt care nu am mai luat noua ca sa ies mai bine cu bani).

Se merita 318d daca fac cam 25-30 mii km pe an?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.