Jump to content

Imbunatatire sound in BMW (E46) - Subwoofer activ


Recommended Posts

Ultimul meu BMW, inainte de 325 (320 sedan) avea din fabrica sunet Harman Kardon.

M-am obisnuit deci cu un sunet civilizat, de care am simtit ca nu mai am parte cand am trecut la sunet stock OEM.

Mie nu mi-au placut niciodata subwooferele care fac toata masina sa trepideze (desi am avut cand eram mai tanar, pe primul meu BMW, un E36), sa tremure geamurile, sa se auda la stop, etc, ci am tot cautat sa fac un upgrade discret, care daca se poate sa nu ocupe loc in portbagaj mai deloc si sa ofere un PLUS sunetului stock, acel bas care lipseste din fabrica... acel sunet "plin"!

 

Dupa ce am cautat pe la mai toate firmele "de specialitate", fara succes (aveau doar sub-uri voluminoase sau prea puternice) am gasit in cele din urma un SUB care m-a multumit ca dimensiuni si putere, marca Blaupunkt!

 

Aseara l-am montat si se aude exact cum se auzea inainte cand aveam Harman Kardon... poate o idee mai bine! Sunt extrem de multumit, este un sunet discret, pare ca asa e din fabrica insa s-a optat pentru o sonorizare de top, OEM.

In portbagaj spatiul ocupat este insesizabil!

 

Aceasta e "jucaria":

 

http://www.blaupunkt.com/ro/7606318001_main.asp

 

Este plug&play (statie, sub, cablueri, LPF, crossover, etc) are tot! L-am prins in suruburi de bancheta din spate, in portbagaj!

 

Rezultat: Exceptional; Pret: 500 RON

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Ba il izoleaza si chiar ft bine. E adevarat ca este totusi un hatch, dar acel capac negru izoleaza bine, e totusi BMW.

In alta ordine de idei, sunt convins ca in sedan va avea acelasi randament, sau daca nu, 80% din hatch/tourer/1 series.

DAR, eu acum trebuie sa tin bas-ul din head unit la jumate (si tot e cam mult). Daca as fi avut sedan as fi compensat prin ajustarea cu + 1-2 liniute din HU si as fi obtinut un sound similar!

Link to comment
Share on other sites

la sedan izoleaza portbagajul de iti vine sa scoti izolarea

am avut sub-ul care il am acum pe mai multe masini si in E46 se aude mult mai incet pentru ca e superizolat - nu ca m-ar deranja - dar daca bagi blaupunkt-ul intr-un sedan nu o sa-l mai auzi!

in orice caz e mistocutza scula

bafta si la mai multe! :)

Link to comment
Share on other sites

Am avut sedan E46 cu HK. Te contrazic. E46 nu e E39. Se va auzi la fel sau poate un pic mai slab. Astea cu n-o sa-l mai auzi, vai ce izolat e sunt mituri. NU e nici 7ar nici 5 nici S nici Jaguar. E un e 46 care are un carton de care erau prinse si mini sub-urile Harman Kardon!
Link to comment
Share on other sites

Eu cand am cumparat acest SUB aveam zeci de ore de citit review-uri de pe net! Nu am luat primul sub care mi-a iesit in cale, daca ai citit primul post. Pe un forumul BMW din USA (pe care il stie toata lumea) sunt o multime cu E46 coupe si E46 M3 cu acest tip de subwoofer. Este un subwoofer model penru US. Toti aveau numai lucruri pozitive de spus, de gen it packs a good punch, etc.

DECI: Mai are rost discutia?? Eu l-am luat la recomandarea altor posesori de E46 din afara. Si nici unul nu avea hatchback!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

nu ai inteles!!!111111

nu am nimic cu sub-ul e super ok

nici cu tine nici cu masina ta

am spus doar ca E46 sunt mult mai izolate decat altele,

eu am un sub de 300W rms in portbagaj cu statie, cu condensator plus 2 x 100 in masina pe alta statie,

si mi se para ca sub-ul meu e sugrumat de izolatia portbagajului

asta e tot

Link to comment
Share on other sites

Nu, Gully:

"am spus doar ca E46 sunt mult mai izolate decat altele"

Defapt, uite de ai spus:

" dar daca bagi blaupunkt-ul intr-un sedan nu o sa-l mai auzi!" --TOTAL ERONAT: Asta incercam sa-ti spun, ca l-am luat la recomandarea posesorilor de E46 coupe (identic cu sedan ca izolatie) din USA. Nu am luat un subwoofer pe care l-am vazut si mi-a palcut cum arata!

Link to comment
Share on other sites

Mi-am montat si eu in portbagajul unui sedan e46, un subwoofer activ Infinity basslink (citisem de el numai laude).Se auzea atat de prost incat l-am vandut a doua zi. Masina e chiar foarte bine izolata si atenueaza aproape tot ce scotea sub-ul.In concluzie , cine vrea un bas nu foarte puternic si de calitate ii trebuie ceva mai puternic .
Link to comment
Share on other sites

Depinde ce intelege fiecare prin calitate! Inseamna ca eu chiar am avut noroc cu acest subwoofer!

 

chiar ai avut

eu unul inteleg fidelitate, claritate ;i multi decibeli :)

pe viitor mai vreau sa schimb boxele actuale, nu sub-ul si sa mai adaug 2 x150rms, mai am 2 surse libere de la statie, momentan cu twitere cu tot, am 10 +1

 

dupa parerea mea ca sa obtii un sunet de calitate in E46 trebuie sa schimbi HU si boxele aferente, si ca sa ai mai mult decat atat, o statie 4 x ___ + boxe, 2 sub-uri sub scaune cu statia lor, un sub in portbagaj, cu statia lui 2 condensatoare, filtre, si cele necesare montarii - asta as face eu, repet parerea mea.

Dar, ca exista unul, nu-mi place cum vine in bord rama adaptoare ptr. HU, asa ca...

Link to comment
Share on other sites

Tocmai datorita faptului ca bmw-urile au portbagajurile foarte bine izolate, se preteaza difuri free air...

 

Gully: degeaba, ca la sonorizarea OEM, ii lipseste un subwoofer, cum a pus alexxx e foarte ok, a adaugat ceea ce a lipsit, la fel am facut si eu, intr-adevar sub-ul acesta pus intr-un golf, suna altfel, adica suna mai tare... dar sa fim seriosi.... este gain, bas boost, si ce mai vrei tu din statie...

Link to comment
Share on other sites

Am sa pun si poze cum am rezolvat eu "dezizolarea" portbagajului. Am un sub Pionner de 400w pe o statie Alpine V12 si se aude super. E adevarat ca am schimbat si toate difuzoarele stock , HU-ul...Am facut doua gauri de 15cm intre boxele din spate , gauri pe care le-am acoperit cu alte 2 site de boxe.
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut sunet de "inalta clasa" pe primul BMW cand aveam 700 W in masina si un sub cat tot portbagajul; In ritmul bas-ului imi sarea parul in cap iar prietenii imi spuneau cand veneam undeva ca intai vine bas-ul si dupa un minut vine si masina!

Acum, la varsta mea cautam ceva discret, care sa se auda civilizat, doar pentru mine, in masina, la fel cum se aud sistemele de top pe care le comanzi pe masina stock!

Asa cum am explicat mai sus, exact asta am obtinut. M-am intalnit cu 3 useri de pe forum pana acum: Nony, Stefan_SNK si BCH si toti au parere foarte buna despre cum se aude (chiar mai bine decat se auzea inainte, cand aveam HK)

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Eu cand am cumparat acest SUB aveam zeci de ore de citit review-uri de pe net! Nu am luat primul sub care mi-a iesit in cale, daca ai citit primul post. Pe un forumul BMW din USA (pe care il stie toata lumea) sunt o multime cu E46 coupe si E46 M3 cu acest tip de subwoofer. Este un subwoofer model penru US. Toti aveau numai lucruri pozitive de spus, de gen it packs a good punch, etc.

DECI: Mai are rost discutia?? Eu l-am luat la recomandarea altor posesori de E46 din afara. Si nici unul nu avea hatchback!

 

Ai ceva linkuri la indemana, te rog?

Eu sunt curios daca a pus cineva subul asta in bancheta, inspatiul pt cotiera, ori in sptele ei.. undeva pe-acolo. Aaaa... pe E39 :)

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

si mai am o intrebare, pt cunoscatori :)

 

Deci, ideea mea e sa folosesc gaura pt skybag pt a monta subul asta. Ori in portbagaj, in dreptul gaurii, ori in bancheta, in locul cotierei (probabil mai bine in portbagaj, ca sa nu pierd functionalitatea cotierei).

 

Dupa cum se vede si in imagini, sub-ul are si doua tunele (bas reflex). Si acum vine intrebarea mea: tunelele ar trebui sa comunice si ele cu habitaclul, sau mai bine cu portbagajul?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.