BMWClub: INSPECTOR DE DAUNE LA DISPOZITIA DVS! - BMWClub

Jump to content

• 22 Pages +
  • « First
  • 20
  • 21
  • 22
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

INSPECTOR DE DAUNE LA DISPOZITIA DVS! consiliere in limitele normelor legale

#421 User is offline   razzzzvan 

• Pasionat
  • Group: Members

Posted 28 June 2017 - 15:43

View Postenders, on 28 June 2017 - 15:06, said:

Acum 5 min am venit de la constatare.
Bara de pe masina este originala, acum ei vor sa imi dea bara AM sau mi-au aruncat o suma de 1800 lei, acesti bani nu acopera nici jumatate din bara.
Ce pot face in acest caz sa mi se puna pe masina bara care am avut-o inainte de a fi lovita ?
Cel de la service imi spunea ca la masinile mai vechi de 4-5 ani le pun numai piese de AM.
Imi este greu sa cred ca la orice masina mai veche de N' ani, in urma unu accident pun pe ea numai piese AM.

Ori accepti regie proprie si suma pe care ti-o dau ei si te duci la dezmembrari, iti iei bara si ti-o vopsesti - pentru acesta operatiune iti mai si raman bani din 1800 lei
sau te duci la reprezentanta, bagi masina in service, platesti din banii tai factura, vreo 4000 lei banuiesc, dupa care te duci la asigurator si ii pui factura in fata
si ei iti dau banii in termen de 1 luna parca
-1

#422 User is offline   enders 

• Pasionat

Posted 28 June 2017 - 16:16

View Postrazzzzvan, on 28 June 2017 - 15:43, said:

Ori accepti regie proprie si suma pe care ti-o dau ei si te duci la dezmembrari, iti iei bara si ti-o vopsesti - pentru acesta operatiune iti mai si raman bani din 1800 lei
sau te duci la reprezentanta, bagi masina in service, platesti din banii tai factura, vreo 4000 lei banuiesc, dupa care te duci la asigurator si ii pui factura in fata
si ei iti dau banii in termen de 1 luna parca

Daca ar fi asa de usor in regim propriu imediat as rezolva-o.
Oare sunt obligati sa imi retituie suma platita de mine la service ?
0

#423 User is offline   florin1967 

• Membru

Posted 28 June 2017 - 18:15

View Postenders, on 28 June 2017 - 16:16, said:

Daca ar fi asa de usor in regim propriu imediat as rezolva-o.
Oare sunt obligati sa imi retituie suma platita de mine la service ?

Da sunt obligati. Dar de ce sa platesti inainte. Vad ca pana acum ai primit numai sfaturi proaste.

Conform legii asiguratorul ESTE obligat sa-ti inlocuiasca bara cu bara originala.

Te duci frumos la BMW si spui ca vrei sa-ti repari masina la ei ( fara sa le spui nimic de dosarul de dauna) si sa-ti faca un deviz estimativ ( nu costa nici un leu devizul .

Dupa ce iti face constatarea si iei devizul, te duci la cei de la asigurare si le dai copia devizului de reparare. Ei sunt obligati sa-ti accepte pretul materialelor , iar tu le spui ca vrei sa o faci in regie proprie. Din acel deviz iti vor scadea TVA-ul si vor mai umbla la pretul manoperei.

Eu spun ca este mai bine in regie proprie, deoarece iti iei bara originala de la dezmembrari; repari, vopsesti si mai si ramai cu bani. :thumbsup:

This post has been edited by florin1967: 28 June 2017 - 18:19

0

#424 User is offline   Stormzor 

• Membru

Posted 02 July 2017 - 21:45

Intrebare:
Doresc sa cumpar o masina inmatriculata in 03.2014
Verificand dupa cnp si seria/numaru inmatriculare apare neeavand daune in baza de date, insa am verificat si o masina cu dauna si la fel apare.
Completand datele pentru o noua asigurare online imi da cu bonus malus B3 si nu intaleg de ce nu e mai mare bonitatea? :blink: Eu la o masina inscrisa acuma 2 ani imi da b4
Sa intaleg ca a avut o dauna? Desi masina ar fi scazut cu patru clase la accident si nu avea nici b3 acuma.
0

#425 User is offline   MihaiCarunta 

• Membru

Posted 20 August 2017 - 16:44

M-a lovit un inapt, stiti cumva daca Euroins are decontare cu reprezentanta?
0

#426 User is offline   lucianWRC 

• Fan

Posted 25 October 2017 - 18:22

Salut ... un prieten a avut un accident, nu este el de vina, cealalta persoana si-a recunoscut greseala. Au scris amiabila, dar prietenul meu a constatat ca are carnetul expirat de 2 luni de zile.
Este o problema care sa-i cauzeze la obtinerea acceptului de plata? Asiguratorul este Generali ...
0

#427 User is offline   LYM 

• Fan

Posted 01 November 2017 - 17:28

View PostMihaiCarunta, on 20 August 2017 - 16:44, said:

M-a lovit un inapt, stiti cumva daca Euroins are decontare cu reprezentanta?

In Bucuresti nu are, dar probabil e general.

This post has been edited by LYM: 01 November 2017 - 17:29

0

#428 User is offline   aranza 

• Membru

Posted 04 November 2017 - 20:03

aveti idee cum decurg lucrurile la asigurator in cazul in care se cumpara o masina si la scurt timp, inainte sa se treaca pe noul proprietar in civ(acu de cand nu se mai plateste timbru de mediu programarile la inmatriculare depasesc 2 luni) masina e lovita de un inapt. la asigurari o sa comenteze ca nu e de fata proprietarul din acte, chiar daca contractul de vanzare cumparare e vizat stampilat de ambele primarii?
0

#429 User is offline   lucianWRC 

• Fan

Posted 08 November 2017 - 22:06

View PostlucianWRC, on 25 October 2017 - 18:22, said:

Salut ... un prieten a avut un accident, nu este el de vina, cealalta persoana si-a recunoscut greseala. Au scris amiabila, dar prietenul meu a constatat ca are carnetul expirat de 2 luni de zile.
Este o problema care sa-i cauzeze la obtinerea acceptului de plata? Asiguratorul este Generali ...

Nu au fost probleme cu acceptul de plata.
0

Share this topic:

• 22 Pages +
  • « First
  • 20
  • 21
  • 22
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro