Jump to content

DIY: Instalare volan MFL


.Bogdan

Recommended Posts

ªi eu am montat volan cu 3 spiÞe ºi comenzi, dar atât... cablul retrofit era anul trecut undeva pe la 100 RON, dar nu am mai apucat sã-l comand cã au intervenit altele. :(

Dacã reuºeºti sã duci proiectul la sfârºit sã pui un DIY cu poze aici... sau poate mai sunt alÞii care au fãcut-o.

 

 

poi am inteles k al meu nu are nu stiu ce rahat si trebuie cumparate mai multe!!! deaia intreb... am citit ceva de EML... mie imi apare asa ceva la bord si imi apare si martorul de la pilot

Link to comment
Share on other sites

ªi eu am montat volan cu 3 spiÞe ºi comenzi, dar atât... cablul retrofit era anul trecut undeva pe la 100 RON, dar nu am mai apucat sã-l comand cã au intervenit altele. :(

Dacã reuºeºti sã duci proiectul la sfârºit sã pui un DIY cu poze aici... sau poate mai sunt alÞii care au fãcut-o.

 

nu trebuie sa dai bani pe cablu..tai 3 fire, pui 4 pini si aia e..

Link to comment
Share on other sites

3 spite cu el triunghi... si cam cat m-ar costa totul... ai idee?

merg luate sh?

pai ai de luat airbag TOT triunghiular cu comenzi, sistemul descris mai sus (cel din poza).. merg si SH, fara probleme.

 

poi am inteles k al meu nu are nu stiu ce rahat si trebuie cumparate mai multe!!! deaia intreb... am citit ceva de EML... mie imi apare asa ceva la bord si imi apare si martorul de la pilot

degeaba iti aparre in bord, masina ta nu are acceleratie electronica drive-by-wire, ci e cu acceleratie normala pe cablu.

 

nu trebuie sa dai bani pe cablu..tai 3 fire, pui 4 pini si aia e..

ai si tu dreptate, dar vreo 20% asa...

in cazul lui nu e chiar asa de simplu... citeste ce inseamna retrofitul pe M43 si o sa te iei cu mainile de cap... cel putin partea de pilot automat e destul de dificila... sunt foarte multe cabluri, nu doar alea 3 pe care le stii tu... si daca unul nu l-ai tras unde trebuie, PA!... nu iti merge jucaria ! :D

Link to comment
Share on other sites

da icsicsele , io nu vorbeam de lolik si de Silviu ,caci banuiam ca el are pedala electrica la acceleratie din moment de a zis de cablul ala, cum e la 318i de 143 de cai.

 

daca nu are pedala electrica da, ai dreptate, mai bine nu.

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

[...]daca nu are pedala electrica da, ai dreptate, mai bine nu.

ba retrofitul merita din plin sa fie facut, cred ca nu e drum in afara Buc. unde sa nu bag pilotul la treaba...

 

insa se cere multa rabdare, experienta si ceva mai mult decat indemnare (cum ar fi de ex. la cele cu EML) :D

Link to comment
Share on other sites

si pana la urma imi poate spune si mie un pret pentru toate piesele necesare pentru a pune comenzi pe volan... fara volan ma intereseaza doar cele cu actuator sau cum se numeste...

sh ma intereseaza si ce sa cer la aia:D daca se potrivesc si de pe masini din alti ani...

Link to comment
Share on other sites

Am o mare nelamurire....am un bmw 320D e46 din 99, cu modelul de volan in 3 spite fara comenzi ,doresc cel de facelift in 3 spite cu comenzi ...cum procedez? mufele sunt acolo sau trebuie trase mufe de la 0? va rog info.Mersi

post-50893-0-38883300-1333793513_thumb.jpg

post-50893-0-06488500-1333793537_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am o mare nelamurire....am un bmw 320D e46 din 99, cu modelul de volan in 3 spite fara comenzi ,doresc cel de facelift in 3 spite cu comenzi ...cum procedez? mufele sunt acolo sau trebuie trase mufe de la 0? va rog info.Mersi

nu o sa mearga mufele la air-bag tu ai single stage iar cel rotund e dual stage

Link to comment
Share on other sites

nu trebuie sa dai bani pe cablu..tai 3 fire, pui 4 pini si aia e..

 

 

acei pini de unde se pot comanda sau ce mai este nevoie pentru retrofit..cod ceva

ma intereseaza si pentru un buton deschidere portbagaj din interior, o mufa buton deschidere geam electric..ms

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mi-am montat si eu astazi volanul cu comenzi.Cablul l-am facut eu ca nu este mare lucru.Am luat o mufa de la dezmembrari chiar cea de sub volan si am luat 4 pini de acolo.Treaba este destul de simpla dar trebuie sa te pricepi un pic.Pentru cei din Pitesti pot sa ajut eu cu montarea. :thumbsup:

Foarte util topicul.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
salut...am un e46 din 2001.vreau sa-i schimb maneta de semnalizare.am vazut pe aici pe forum cum se demonteaza volanul.dupa ce se ia volanul jos mai ramane un cerc de metal pe care se aseaza volanul.ca sa pot scoate acea maneta treabuuie sa dau jos si acel cers de metal?ma poate ajuta cineva?multumesc mult
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
salutare...am si eu un bmw 318i e46 din 1999 cu volan in 4 spite fara comenzi.m-ar interesa daca pot pune unul cu 3 spite cu comenzi pe el si daca merge pilotul automat...si,se potriveste airbagul de pe volanu meu pe volanul cu 3 spite???...si poate ma ajuta cineva si cu volanu si cu montatul...astept un raspuns
Link to comment
Share on other sites

te ajut eu cu placere, daca faci rost de urmatoarele:

- corp acceleratie cu prindere dubla pt cablu adiacent acceleratie

- cablu acceleratie cruise control

- actuator (+mufa aferenta)

- switch ambreiaj (+mufa aferenta)

- modul comanda (+mufa aferenta)

- volan MFL/GRA cu comenzi si airbag (in 3 sau 4 spite)

 

vineri am un astfel de montaj, asa ca daca esti curios o sa iti fac niste poze la piesele necesare...

 

sau le poti vedea si aici

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=AP31&mospid=47661&btnr=66_0043&hg=66&fg=20

 

http://realoem.com/bmw/diagrams/s/b/286.png

 

plus clapeta de acceleratie

 

http://realoem.com/bmw/diagrams/h/h/4.png

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,am si eu o nelamurire.Am achizitionat un volan cu comenzi ,cel single stage si doresc sa il montez si sa fac comenziile active.Motorul este 136 diesel cel din 99.Cum sa procedez?Sunt aceeasi pasi ca cei descrisi la inceputul acestui topic?Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.