Jump to content

Cat de des spalam masinile ?


Poll:  

281 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Eu la 2-3 zile fac interior + exterior cu ceara si nu inteleg cum la altii tin masinile curate cu saptamanile ,am observat ca putini fac exteriorul cu ceara si sunt curios care e parerea voastra .

 

Mai mult de 2-3 zile nu reusesc sa tin masina perfect curata . Principalul motiv e ca fumez si reusesc sa dau scrump prin ea .

 

In Bucuresti cel mai multumit sunt la o spalatorie de langa Real.Mereu merg noapte si au tot timpul sa o faca cum trebuie .

 

La Unirii mi-au furat stingatorul de tigari din scrumiera <_<.Odata i-am spus la o femeie care lucreaza la interior sa mai dea odata cu aspiratoul in porbagaj si a spus ca vreau prea mult :) asta dupa ce de fiecare data le-am lasat bacsis marisor .I-am spus patroanei despre comportamentul angajate si de atunci nu mi-a mai trebuit Unirii. :bashwall:

 

Daca sunt multumit las 10 RON bacsis pt. interior exterior .

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

spal la perii din totdeauna... nu s-a zgariat nici una din masini.

 

Periile de la OMV sunt din lavete nu din plastic si se schimba destul de des, le-am prins de multe ori exact cand tocmai le schimbau. Nu vad cum ar putea sa zgaria, apoi masina este inainte prespalata cu apa si sampon cu presiune, masina intra deja curata la perii.

 

Decat sa ii vad pe ghiolbanii aia tigani imputiti cum sterga masina cu carpele alea mizerabile si pline de nisip/pamant fin eventual... prefer la autowash. Mai repede ti-o zgarie la manuala...

 

Plus ca nu pot suferi atmosfera de spalatorie cu ghertoii aia nespalati etc.

Link to comment
Share on other sites

Exteriorul il fac cand imi zice lumea sa mai duc masina pe la spalatorie ca nu se mai observa culoarea... si din comoditate o fac la perii (odata la 1-4 sapt)...

Interiorul il fac cand nu mai am loc in masina...

 

Nu-mi place sa las bacsis, ca niciodata nu-i face interiorul cum trebuie ... si mai ales ca mi-au pierdut toate surubelele de la presuri...

Link to comment
Share on other sites

Exteriorul il fac cand imi zice lumea sa mai duc masina pe la spalatorie ca nu se mai observa culoarea... si din comoditate o fac la perii (odata la 1-4 sapt)...

Interiorul il fac cand nu mai am loc in masina...

 

Nu-mi place sa las bacsis, ca niciodata nu-i face interiorul cum trebuie ... si mai ales ca mi-au pierdut toate surubelele de la presuri...

 

Nu stai langa masina cand iti fac interiorul ?

Eu stau de fiecare data ,e plictisitor sa stai o ora sa te invarti in jurul masinii si sa le spui pe unde sa mai curete,dar altfel nu iese treaba buna <_<

Link to comment
Share on other sites

spal la perii din totdeauna... nu s-a zgariat nici una din masini.

 

Periile de la OMV sunt din lavete nu din plastic si se schimba destul de des, le-am prins de multe ori exact cand tocmai le schimbau. Nu vad cum ar putea sa zgaria, apoi masina este inainte prespalata cu apa si sampon cu presiune, masina intra deja curata la perii.

 

Decat sa ii vad pe ghiolbanii aia tigani imputiti cum sterga masina cu carpele alea mizerabile si pline de nisip/pamant fin eventual... prefer la autowash. Mai repede ti-o zgarie la manuala...

 

Plus ca nu pot suferi atmosfera de spalatorie cu ghertoii aia nespalati etc.

 

Cica inainte se foloseau perii din fibra de sticla si din cauza asta se zgaria vopseaua.

 

Si pe mine ma enerveaza spalatoriile clasice, sunt prea multi prosti pe metru patrat.

 

Singurul inconvenient este ca daca merg la OMV sau Petrom tb sa-mi fac singur interiorul dar de acum asa voi face.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Singurul inconvenient este ca daca merg la OMV sau Petrom tb sa-mi fac singur interiorul dar de acum asa voi face.

 

Poti alege interior - exterior, fac angajatii si interiorul si crede-ma ca sunt foarte tipicari, au clean box sau cum se cheama.

 

Dupa ce iesi din spalataorie intri la clean box si fac baietii interiorul.

 

Periile sunt 100% din lavete moi, nici o sansa sa zgaraie, este imposibil.

 

Recomand OMV-ul din Aviatiei (pe pod), acolo merg de obicei.

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa ai timp sa speli masina odata la 2-3 zile... adica luni miercuri vineri duminica...

sau luni joi si duminica.... wow...

ajungi sa dai mai mult pe spalat decat pe benzina...

 

daca vrei masina perfect curata trebuie sa o tii tot timpul sub apa... ca imediat ce iesi de la spalatorie se pune praful...

 

eu spal masina ca si pachu, cand este prea murdara, si interiorul prefer sa-l fac singur.. ca stiu ca iese bine....

Link to comment
Share on other sites

Exteriorul il fac cand imi zice lumea sa mai duc masina pe la spalatorie ca nu se mai observa culoarea... si din comoditate o fac la perii (odata la 1-4 sapt)...

Interiorul il fac cand nu mai am loc in masina...

 

Nu-mi place sa las bacsis, ca niciodata nu-i face interiorul cum trebuie ... si mai ales ca mi-au pierdut toate surubelele de la presuri...

 

Nu stai langa masina cand iti fac interiorul ?

Eu stau de fiecare data ,e plictisitor sa stai o ora sa te invarti in jurul masinii si sa le spui pe unde sa mai curete,dar altfel nu iese treaba buna <_<

 

Degeaba stau langa masina, ca n-am cu cine discuta...

Link to comment
Share on other sites

Eu o spal saptamanal. Prefer la spalatorie, desi de la spuma s-au matuit toate ornamentele cromate de la geamuri.

Cand ma grabesc mai spal si la perii, dar mi-e frica ca se zgarie si in plus nu fac interiorul la astea automate.

 

Bacsis le las 5 lei.

 

PS : Am modificat polul, a doua optiune mai putin de o saptamana se amesteca cu prima <_<

Link to comment
Share on other sites

Eu o spal saptamanal si interior si exterior la Charlie lana Colina Motors (Aviatiei), spala super bine, o sufla cu pistol cu aer, iar la sters si interior sunt cate 3-4 persoane. Spaga in jur de 10-15 RON (spalatul interior + exterior 35 LEI)

La OMV (Aviatiei) nu mai merg de cand mi-au agatat un flaps de la bara fata si mi l-au mucificat.

Link to comment
Share on other sites

minim o data pe saptamana si de vreo 4-5 luni o spal singur la curte

 

am luat un karcher si isi face treaba foarte bine

 

si eu ma saturasem de cozile si nesimtirea celor din spalatorii

 

cand e urgenta o spal la tunelul de pe langa iancului

Link to comment
Share on other sites

Cam la 3-4 zile la curte exteriorul.Interiorul il fac doar cand mi se pare murdar.Si eu m-am saturat de jegosii de la spalatorii si din cauza asta prefer sa mi-o spal cu mana mea.Nimeni nu poate fi mai atent la detalii decat eu
Link to comment
Share on other sites

exteriorul il fac la 2-3 zile cu ceara, interiorul o data pe saptamana, plasticele de pe la motor le sterg singur cu o laveta cam la 2 saptamani. Nu imi place sa am masina murdara, las spaga 4-5 lei. Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

eu spal zilnic, nu am optiune. las spaga 10ron.

 

<_< wow 300lei pe luna spaga + un minim de 600lei spalatu vreo 900 :unsure: si ai masina curata tot timpul :blink:

 

:)

 

fac in medie 150-200 km pe zi, niciodata singur, si e neagra. nu suport s-o vad murdara sau prafuita.

 

wow again.. faci 6000km pe luna, 72k pe an... de ce mergi asa mult, daca nu sunt prea curios :wub:

 

ontopic.. o data pe saptamana .. langa casa.. ma dispera personajele care se perinda pe acolo, dar sunt prea comod si nu am prea mult timp liber sa merg in alta parte.. in general in weekend... si las 5-10 lei in functie de cum si-au facut treaba :blink:.. niciodata nu sunt multumit de interior si nu am gasit nicio spalatorie care sa faca interiorul impecabil :bashwall:( doar daca apelezi la detailing pro poate....

Edited by jokker
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.