BMWClub: Poate politia romana sa dea amenda pentru lipsa rovinieta ? - BMWClub

Jump to content

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Poate politia romana sa dea amenda pentru lipsa rovinieta ? Rate Topic: ***** 1 Votes

#41 User is offline   Armadyllo 

• Începător
  • Group: Members

Posted 02 November 2009 - 12:33

500 lei inseamna 100 si ceva de euro. Eu am platit 20 euro penru 1 an. Probabil a mai crescut putin acum, dar chiar si asa ar trebui sa tepuiesc legea vreo 5 ani (sa nu ma prinda cap de creta) ca sa ies in avantaj. Asa ca mai bine prefer sa platesc rovineta si sa merg linistit, fara sa ma rog/scuz/drum in plus taxe si amenzi/alte batai de cap. Pur si simplu este mai usor.
Daca eu si inca 5 % platim taxele astea de unde bani sa se fure si sa se si faca drumuri?

Parerea mea e ca odata cu mediatizarea amenzilor platite de soferi pentru neachitarea taxei de drum, sa se mediatizeze si ceea ce se face cu banii. No way... eu m-am lamurit cu presa si TV acu multi... multi ani.
0

#42 User is offline   bdani 

• Membru
  • Interests:Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie

Posted 03 November 2009 - 12:31

Eu am fost intrebat de 4 ori anul asta de rovinieta la iesirea de pe A2. Asa ca nu risc pentru 100 si ceva ron pe an. Nu poti fi amendat pentru lipsa rovinietei daca circuli in localitate.
0

#43 User is offline   costi05 

• Nou venit
  • Pip

Posted 29 January 2010 - 20:07

E obligatorie numai in afara orasului . Pe drumuri judetene si comunale nu se cere dar se cere pe centura oricarui oras, ceea nu prea e corect. E nasol daca-ti ia talonul in provincie. Ajunge in Bucuresti dupa 20 zile. Pe urma tot trebuie platita ca sa primesti talonul inapoi. Asta e , mergem pe inertie.
0

#44 User is offline   florentincristea 

• Senior

Posted 26 June 2010 - 23:18

am cautat acum pe site ul de rovignete si nu m am lamurit daca centura bucurestiului necesita rovigneta. spune ca este necesara pe drumurile nationale. centura nu e drum national. totodata mai scrie ca nu e necesara pe teritoriul intravilan al localitatilor.
0

#45 User is offline   adi_JOL 

• Senior

Posted 27 June 2010 - 00:25

eu mi-am luat 500 ron amenda la bragadiru, (la sensul giratoriu) + talon retinut...
niste tampiti... m-au oprit pe la ora 23.50 si am stat acolo pana la 01.00 aproximativ, timp in care "cap de creta" a reusit sa scrie un proces-verbal (tragea cu ochiul in "Abecedar"... :twoup: )

This post has been edited by adi_JOL: 27 June 2010 - 00:26

0

#46 User is offline   paul 

• Member
  • Group: Banned

Posted 27 June 2010 - 03:46

Pentru ce te-a amendat?
0

#47 User is offline   adi_JOL 

• Senior

Posted 27 June 2010 - 10:24

View Postpaul, on 27/Jun/2010, 04:46, said:

Pentru ce te-a amendat?

pt ca nu am avut rovinieta, ca doar despre asta se discuta in acest topic...
daca stiam ca la 3 km de bucuresti imi trebuie asa ceva, imi luam , ca doar alimentasem cu 10 minute inainte...
0

#48 User is offline   exxe 

• Senior

Posted 27 June 2010 - 11:01

View Postadi_JOL, on 27/Jun/2010, 11:24, said:

daca stiam ca la 3 km de bucuresti imi trebuie asa ceva, imi luam , ca doar alimentasem cu 10 minute inainte...

Ciudat, aveam impresia ca trebuie doar la mai mult de 10km de Bucuresti :twoup:
0

#49 User is offline   turmentatu 

• Senior

Posted 28 June 2010 - 10:47

poti circula fara rovignieta(legal) doar in orasul in care este inscrisa masina. daca ai iesit din oras iti trebuie rovignieta. ex:dupa podul de la europa (colentina) intri in voluntari-trebuie rovignieta... iesi pe centura, terbuie rovignieta, ai masina de cluj si tu esti din buc. si o conduci in buc. -terbuie rovignieta. poate nu ati luat amenzi in situatiile de mai sus, dar daca e vreun politist care cauta "carul cu fan in ac" poate sa va "arda".
0

#50 User is offline   Marius_E46 

• Începător
  • Interests:BMW si numai BMW...

Posted 28 June 2010 - 12:50

Domeniu de aplicare:

* pentru circulația pe rețeaua de drumuri naționale, exclusiv cele aflate în intravilanul
resedințelor de județe și al municipiilor;
* pentru toate categoriile de vehicule înmatriculate temporar sau definitiv în România și în
alte state, nediscriminatoriu;
0

#51 User is offline   cristianiorga22 

• -------

Posted 28 June 2010 - 20:48

View Postadi_JOL, on 27/Jun/2010, 01:25, said:

eu mi-am luat 500 ron amenda la bragadiru, (la sensul giratoriu) + talon retinut...
niste tampiti... m-au oprit pe la ora 23.50 si am stat acolo pana la 01.00 aproximativ, timp in care "cap de creta" a reusit sa scrie un proces-verbal (tragea cu ochiul in "Abecedar"... :twoup: )

Fara suparare dar esti primul caz.... pe care il aud ca a luat amenda in ORASUL Bragadiru.....pentru rovigneta :) ...... ciudat foarte ciudat
0

#52 User is offline   edy1092 

• Pasionat

Posted 20 August 2010 - 07:39

View Postexxe, on 27/Jun/2010, 12:01, said:

View Postadi_JOL, on 27/Jun/2010, 11:24, said:

Ciudat, aveam impresia ca trebuie doar la mai mult de 10km de Bucuresti :twoup:

Mie mi-au cerut rovigneta la cativa metri de la iesire din bucuresti iar pe langa asta m-au intrebat si de proiectoare desi era o ceata incredibila :), i-am atras atentia ca este un dobitoc desavarsit iar daca vrea scot camera sa filmez si apoi si-a cerut scuze :( (vroia o spaga)dar nu stiu cum se face ca de fiecare data scap fara amenda sau talonul retinut ..... :)

This post has been edited by edy1092: 20 August 2010 - 07:46

0

Share this topic:

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro