BMWClub: Oglinzi furate - statistica - BMWClub

Jump to content

• 49 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Oglinzi furate - statistica sa intelegem mai bine cat de grava e situatia

Poll: Furatul oglinzilor (1257 member(s) have cast votes)

De cate ori v-au fost furate oglinzile?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.

Ce sistem de antifurt aveti pe olginzi? A fost eficient?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.

Tipul de BMW de pe care v-au fost furate oglinzile cel putin o data in ultimii 2-3 ani

Vote Guests cannot vote

#21 User is offline   brabus2099 

• Senior
  • Group: Members

Posted 08 January 2010 - 11:18

Apropo de inscriptionat oglinzi ... Oare nu ar fi mai bine ca inscriptionare sa se faca pe partea de sus a oglinzii, poate e mai putin deranjant!
0

#22 User is offline   LiviuB 

• Nou venit
  • Pip

Posted 08 January 2010 - 11:36

legat ce cei care le fura, eu as zice ca o buna parte din ele sunt furate de exact cei care le vand in vitan, "luate de la dezmembrari" sau arabi / turcii din mihai bravu. Oricum, oamenii de ai lor.

Asta s-a mai discutat oricum... si se discuta chiar si azi pe topicul cu cei care le vand pe okazii.

Cu cat voteaza mai multi oameni, o sa vedem ce li se intampla mai des

Legat de inscriptionare, pe vremea asta umeda, noaptea nu e foarte vizibil si mi-e teama ca hotul nu o sa vada ca nu are ce face cu oglinda... din cauza asta am ales sa le scot deocamdata noaptea...

Daca am eu norocul sa i se fi pus pata cuiva pe mine, si sa le fure oricum... asta e, o sa ma mut in alta zona :)
0

#23 User is offline   cristimm 

• -

Posted 08 January 2010 - 11:58

Problema cu oglinzile la BMW este ca se scot prea usor, n-au fost gandite pentru o tara de hoti. O alta greseala de design este aceea ca oglinizle de la un model se potrivesc la altul (vezi E36 cu E46) crescand astfel posibilitatile de vanzare a oglinzilor furate.
0

#24 User is offline   Gabriel.B 

• Senior
  • Interests:life.

Posted 08 January 2010 - 14:47

LiviuB, on 8/Jan/2010, 11:36, said:

Legat de inscriptionare, pe vremea asta umeda, noaptea nu e foarte vizibil si mi-e teama ca hotul nu o sa vada ca nu are ce face cu oglinda... din cauza asta am ales sa le scot deocamdata noaptea...

Aseara mi-au luat si mie oglinda de pe partea dreapta, oglinzile mele sunt taiate la geamgiu si lipite cu dubluadeziv pe motoras, prostia mea e ca de obicei tin oglinzile rabatate si probabil ca hotul nu a observat ce fura, cred ca a avut o mare surpriza cand a vazut pentru ce s-a riscat si anume o bucata de oglinda ordinara care nu valoreaza doi bani.
Am ajuns la concluzia ca orice am face oglinzile tot vor disparea, e doar chestiune de timp.Nu am crezut vreodata ca o sa vad si peasta..sa-mi dispara oglinda taiata la geamgiu.

Am votat in poll ''de peste 5 ori'' si ''altceva, o sa detaliez in topic''.. so de peste 5 ori in decurs de 6 ani de pe 3 masini, la E34 am rezolvat problema tot cu oglinzi taiate la geamgiu dupa ce mi le-au lua de cel putin 3-4 ori, odata chiar si inscriptionate, la alt E39 mi le-au luat din prima seara cand am cumparat masina dupa care au urmat carcasele de plastic de pe oglinzi, ramasesem doar cu scheletul metalic al oglinzii si inelul de plastic din jurul oglinzii.Am cumparat altele si le-am inscriptionat, dupa o vreme au disparut si alea, acum 7 luni am achizitionat un alt E39 si primul lucru care l-am facut inainte sa aduc masina in fata blocului a fost sa-mi dau jos oglinzile electrocrome si sa pun oglinzi taiate la geamgemarie.
Metoda cu oglinzile taiate poate sa functioneze atat timp cat nu rabatati oglinzile si astfel poate hotul observa ca oglinzile nu valoreaza nimic.
0

#25 User is offline   LiviuB 

• Nou venit
  • Pip

Posted 08 January 2010 - 14:55

foarte trist...

unde ai gasit geamgiul? sa imi fac si eu cateva perechi de rezerva
0

#26 User is offline   Gabriel.B 

• Senior
  • Interests:life.

Posted 08 January 2010 - 15:11

LiviuB, on 8/Jan/2010, 14:55, said:

foarte trist...

unde ai gasit geamgiul? sa imi fac si eu cateva perechi de rezerva

Ai PM.
0

#27 User is offline   siulian 

• Senior
  • Group: Banned

Posted 08 January 2010 - 15:16

GABITZA2007 ai zis un mare adevar in postul tau.

Eu unul nu mai imi rabatez oglinzile din 2 motive:

1) mi-am dat seama ca daca nu le rabatez se orienteaza dupa ele si nu mai gasesc masina harsaita in parcare ( am patit-o de vreo 2 ori in decurs de vreo 3 luni si de cand am lasat oglinzile nerabatate niciodata)
2) prostii/dobitocii/etcetcetc care fura oglinzile nu cred ca se uita la ele inainte de ale fura. Adica stau cu nasu pe sus sa se uite dupa oameni si cu manutele fac treaba. Daca nu le mai rabatez sunt sanse mai mari sa vada ca sunt inscriptionate inainte de a pune mana pe ele si deci nu le mai fura.
0

#28 User is offline   ROBY525d 

• Membru

Posted 08 January 2010 - 16:22

Nu mi-au furat niciodata nimic de la masina , nici de la asta nici de la alta .
0

#29 User is offline   eugen_nane 

• Nou venit
  • Pip

Posted 09 January 2010 - 10:56

ROBY525d, on 8/Jan/2010, 16:22, said:

Nu mi-au furat niciodata nimic de la masina , nici de la asta nici de la alta .

Esti un caz fericit. Din pacate, e doar chestiune de timp.
0

#30 User is offline   katlin 

• Senior

Posted 09 January 2010 - 12:24

Daca vedeti oglinzi inscriptionate cu alt nr. decat cel al masinii va ganditi din prima ca sunt furate?
0

#31 User is offline   edy1092 

• Pasionat

Posted 09 January 2010 - 12:34

katlin, on 9/Jan/2010, 12:24, said:

Daca vedeti oglinzi inscriptionate cu alt nr. decat cel al masinii va ganditi din prima ca sunt furate?

DA
0

#32 User is offline   alex 83 

• Nou venit

Posted 09 January 2010 - 12:41

Normal :)
0

#33 User is offline   katlin 

• Senior

Posted 09 January 2010 - 12:54

Eram sigur... Nu v-ati gandit ca poate s-a schimbat proprietarul,altul poate-si dezmembreaza masina de la vreun accident...
0

#34 User is offline   wind-3er 

• Pasionat
  • Interests:BMW

Posted 09 January 2010 - 13:05

GABITZA2007, on 8/Jan/2010, 14:47, said:

Aseara mi-au luat si mie oglinda de pe partea dreapta, oglinzile mele sunt taiate la geamgiu si lipite cu dubluadeziv pe motoras, prostia mea e ca de obicei tin oglinzile rabatate si probabil ca hotul nu a observat ce fura, cred ca a avut o mare surpriza cand a vazut pentru ce s-a riscat si anume o bucata de oglinda ordinara care nu valoreaza doi bani.
Am ajuns la concluzia ca orice am face oglinzile tot vor disparea, e doar chestiune de timp.Nu am crezut vreodata ca o sa vad si peasta..sa-mi dispara oglinda taiata la geamgiu.

Metoda cu oglinzile taiate poate sa functioneze atat timp cat nu rabatati oglinzile si astfel poate hotul observa ca oglinzile nu valoreaza nimic.

asa am patit si eu.
de atunci nu le mai rabatez, de vede ca e "ciob" taiat la geamgiu.
gabi...daca am pune o folie pe ea, pe oglinga, banuiesc ca nu ar mai deranja asa rau la ochii.
ce zici ?
0

#35 User is offline   Ciupanezu 

Posted 09 January 2010 - 13:10

Nu.
Mașina poate a fost vândută și noul proprietar nu a avut de ce să schimbe oglinzile deja inscripționate.
0

#36 User is offline   PityWPN 

• Senior

Posted 09 January 2010 - 13:21

Am avut E 46 timp de 1 an si jumate...nu mi-a disparut nimic de la masina....dupa ce am cumparat E 90...dupa o saptamana mi-au disparut oglinzile...am cautat pe net si am cumparat 2 perechi pe care le-am inscriptionat la b-69-tau ( cu toate ca ma certat Ciupa ca incurajez furtul de oglinzi)...dupa inscriptionare le-am lasat ne rabatate pentru efectul "psihologic"...ideea este alta...daca este cineva care vrea sa-ti faca rau...le fura oricum...in alta ordine de idei...eu cunosc cine opereaza in zona unde stau...si am dat masina in "consemn"...sa vedem daca are si efect...
0

#37 User is offline   LiviuB 

• Nou venit
  • Pip

Posted 10 January 2010 - 01:36

PityWPN, on 9/Jan/2010, 13:21, said:

Am avut E 46 timp de 1 an si jumate...nu mi-a disparut nimic de la masina....dupa ce am cumparat E 90...dupa o saptamana mi-au disparut oglinzile...am cautat pe net si am cumparat 2 perechi pe care le-am inscriptionat la b-69-tau ( cu toate ca ma certat Ciupa ca incurajez furtul de oglinzi)...dupa inscriptionare le-am lasat ne rabatate pentru efectul "psihologic"...ideea este alta...daca este cineva care vrea sa-ti faca rau...le fura oricum...in alta ordine de idei...eu cunosc cine opereaza in zona unde stau...si am dat masina in "consemn"...sa vedem daca are si efect...

sa ne zici daca ti le fura si asa. Ca si eu presimt ca sunt in acceasi situatie
0

#38 User is offline   MariusVE 

• Începător

Posted 15 January 2010 - 20:23

Tocmai votasem aici ca locuiesc in Bucuresti si nu mi s-au furat niciodata oglinzile. Eh, ieri am venit tarziu acasa, nu am gasit loc de parcare "la strada"/"bulevard" si a trebuit sa parchez in spatele blocului.

Asadar, in timpul noptii trecute, pe la 3 mi s-a declansat alarma. Dimineata am constatat ca oglinda din stanga mi-a disparut.

In total, cred ca de doua-trei ori am parcat in spatele blocului de cand am masina. De fiecare data, in jurul orei 3-3:30 se declansa alarma. Deasemenea, chiar si in fata, la bulevard, se declanseaza cam o data la vreo luna. Orele sunt aceleasi: 3-3:30.

Zona aproximativa: Sos. Stefan Cel Mare.

Este evident ca nenorocitii astia de hoti actioneaza in jurul acelor ore. Aproape ca merita sa iti parchezi masina in spatele blocului si sa stai in zona ei pe la 3 - 3:30 asa... ascuns undeva... dar, sigur, stiti cum se spune, nu este bine sa iti faci singur dreptate.

Marius

Disclaimer: Acest post nu instiga violenta! :)
0

#39 User is offline   AlterEgo 

• Începător

Posted 17 January 2010 - 00:04

Furat oglinzi la 525 tds. De doua ori.
Furat oglinzi la 520d e60.
Furat oglinzi de X5.

Adica asta am patit eu, nu asta am facut eu :)

Si toate astea le-am patit intr-un interval de 3-4 luni.

Nu, nu mi le-am inscriptionat. Ii povesteam unui necunoscut la spalatorie ce am patit si ca m-am hotarat sa fac inscriptionare. El, tot posesor de BMW serie 5 mi-a spus ca lui i le-au furat de doua ori inscriptionate (din cele 5 ocazii). Nu am crezut ca e posibil pana cand am vazut cu ochii mei in oras un X5 cu nr de Bucuresti si oglinzi cu nr. de Constanta ....
0

#40 User is offline   monique 

• Pasionat

Posted 18 January 2010 - 14:05

Niciodata, chiar ma minunez si eu cum de am scapat pana acum (aproape 2 ani) ... mai ales ca cele mai vanate sunt cele de seria 3, din cate vad eu...
Nu am antifurt, nu le-am inscriptionat, nu tin masina in garaj noaptea, ma plimb zilnic si uneori o parchez pe unde apuc ... Hmmm... deja e dubios, vad ca sunt multi patiti pe-aici :)
0

Share this topic:

• 49 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users