Jump to content

directie ciudata


Recommended Posts

Salut!

Tot eu cu intrebarile mele de novice...

Am observat ca, la bmw-ul 32d 136 cp al meu, simt fiecare pietricica din drum in volan si sunt constient de orice inclinare a drumului.

M-am gandit ca e asa din cauza tractiunii spate... asta sa fie motivul?

De asemenea; simt f. bine fiecare denivelare si groapa.

Sa fie din cauza ca masina e asa joasa sau e doar a mea mai naspa ca altele?

Mersi :blink:

Link to comment
Share on other sites

Senzatia asta am avut-o si eu cand m-am urcat prima data in E46. E BMW! :blink:

 

Ce roti ai?

Ce ai condus inainte?

 

Nu cred ca are legatura cu propulsia. Mai degraba cu jante mari, talon mic, suspensie sport si in ultima instanta, cauciucuri prea umflate.

 

Dar eu zic ca e normal. :)

Link to comment
Share on other sites

Asta explica si frica care o simt cand pun mana pe volan la viteza mai mare?

Orice pietricica pare capabila de a-mi schimba directia... de asemenea, servo pare mult mai "tare" decat la megane de ex.

E normal ?

101974[/snapback]

 

Cu servo e normal, si eu m-am speriat la inceput, dar gandeste-te ca fiind directia mai tare ai oricand un control mult mai bun asupra masinii, "simti" drumul mai bine..

Link to comment
Share on other sites

pe ce drumuri mergi de ai atatea pietricele...sau mai exact ce intelegi tu prin pietricica ....o chestie de 1X1X1 cm nush cum iti poate schimba directia....dar totusi de la cauciucuri f late si jante mari e aceasta tendinta a rotii de a urmari toate denivelarile si de aici si senzatiile tale
Link to comment
Share on other sites

Asta explica si frica care o simt cand pun mana pe volan la viteza mai mare?

Orice pietricica pare capabila de a-mi schimba directia... de asemenea, servo pare mult mai "tare" decat la megane de ex.

E normal ?

101974[/snapback]

 

 

Are dreptate cand spune ca orice pietricica ii poate schimba directia, asta datorita faptului ca drumurile au fost asfaltate in cel mai grotesc mod posibil, cu material foarte prost si nu a fost facuta o nivelare uniforma la care se mai adauga si ceva bucsi sau bielete imbatranite... toate astea duc la pierderea directiei. Daca lasi volanul liber pe strazile "nou asfaltate" ai sa vezi ca masina iti intra ba pe contrasens ori se indreapta spre bordura din dreapta in niciun caz nu merge drept. Asta patesc si eu in ciuda faptului ca nu am nici cea mai mica problema cu cauciucurile, caseta de directie sau alte cele de pe acolo (o singura bucsa pe stanga putin imbatranita).

Edited by GuestX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.