Jump to content

Lanturi de iarna


tiberiuenache

Lanturi de iarna:  

45 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Deci e clar...cauciucurile de iarna sunt bune, totusi sunt anumite conditii care necesita lanturi. Si anume atunci cand cei care ar trebui sa curete soselele ...dorm!

Am cautat cele mai bune sisteme existente si am gasit urmatoarele:

 

1. Clack and Go Quattro : solide, aderenta buna, confort/zgomot mediu, montaj relativ usor (1000Roni)

2.

: nu par extrem de solide, confort/zgomot mediu, montaj usor, aderenta nu e ca un lant dar pare ok, cred ca juleste janta !! (400-500 Roni)

3.

: montaj f usor, zgomot f redus, aderanta pe gheata ok, insa pe zapada deasa nu stiu cat de bune sunt? ( 500 roni)

4.

: ceva nou, par interesante, se monteaza destul de ok, nu par f zgomotoase, insa la o groapa pot sari de pe roata si.... :)

5. Lant Normal : no comment (80 ROni)

6.

: usor de montat, confort bun, aderenta ok.

 

Avand in vedere problemele aparute la noi in tara si nu numai, din aceasta iarna...e clar ca anvelopele de iarna pot fi depasite de situatie (pe masinile non-xdrive). Deci ce folosim? Va rog sa veniti si cu explicatiile/parerile de rigoare.

 

PS: Eu am votat 1.

Edited by tiberiuenache
Link to comment
Share on other sites

eu am asa

 

Sunt mult mai usor de montat decat lanturile obisnuite si imi place sa se autostrang.

 

Una peste alta cu tot cu lanturi am ramas "infipt".

Cand este numai gheata si/sau ajungi "burta" poti sa ai si mama lanturilor ca nu mai iesi de acolo.

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu am folosit niciodata, insa au fost momente in care mi-as fi dorit sa am asa ceva....Zic eu ca decat deloc, e mai bine cu ele, macar in portbagaj!

Asa si cu anvelopele de iarna, poti fi ok si fara ele (cu ceva noroc) insa sunt momente in care ti-ai fi dorit sa le ai...

 

PS: Cele clack and go par ca au aderenta buna si pe gheata, fata de un lant normal...

Link to comment
Share on other sites

Si eu am folosit lanturi normale iarna asta si am fost f multumit de ele. In conditii de drum acoperit de zapada isi fac treaba foarte bine. Pentru mine nici macar nu a contat ca au fost putin zgomotoase. Problema a fost cand am facut vreo 5 km cu ele prin oras, si din cauza contactului cu asfaltul, s-au cam rupt.

Si inca ceva...dupa ce le dati jos de pe roti...spalati-le sau curatati-le cu ceva de zapada/sare/noroi etc , pentru ca ale mele dupa 2 zile de stat in portbagaj, au ruginit in ultimul hal. :)

Link to comment
Share on other sites

am votat lant normal

am avut ocazia sa le testez anul acesta pe un drum acoperit de gheata si nu am alunecat de loc.

pe zapada nu le-am folosit pt ca faceau fata cauciucurile de iarna

 

sunt curios cati sunt asa largi la mana sa dea 1000ron pe un lant "Clack and Go"?

Link to comment
Share on other sites

Oare de unde se pot cupara spyder spykes?

 

De pe aici ... mai gasisem undeva dar nu mai stiu unde...

 

Eu am facut 3 ierni, doar cu anvelope de iarna...insa de data asta am vazut situatii in care nu au facut fata, si unde masinile cu tractiune si anvelope de iarna mergeau (destul de greu, dar trageau)...eu cu a mea m-am cam chinuit ceva...cu tot cu DSC/DTC/anvelope iarna...:)

Daca as fi avut greutate mai mare pe axa spate ( ceva in portbagaj sau 2 persoane pe bancheta) probabil ca ar fi fost ok...

 

Ma rog, Clack and Go Quattro arata f bine si se moteaza/demonteaza usor, insa la 10 milioane mi se par cam piperate poate daca la primavara-vara vor avea reduceri drastice atunci am sa iau...daca nu cred ca modelul Clack and Go clasic la doar 3 mil sunt destul de bune pt situatiile mai dificile!

Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
daca vreti sa stricati directia, bucsele, amortizoarele va recomand sa mergeti cu lanturi, veti vedea rezultatele intr-o luna. sunt bune DOAR PE ZAPADA, daca dai de gheata sau asfalt ai terminat masina ! eu nu va recomand nici un fel de lanturi, mai bine va luati niste cauciucuri bune de iarna !
Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu am folosit lanturi pe bmw inca.Cu gume de iarna bune nu ai treaba.

 

 

:) ... zici tu ... Apropos, poti face un clasament al gumelor bune (si accesibile pentru majoritatea utilizatorilor de BMW) de iarna? Tot asa 5 pozitii. Sau macar 3.

P.S. Cu lanturi sau fara, daca esti sofer prost (inconstient) tot o patesti.

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu am folosit lanturi pe bmw inca.Cu gume de iarna bune nu ai treaba.

Asa am zis si eu, cu niste anvlope de iarna bune, fac legea...si am luat Bridgestone Blizzak (vreo 600 Roni buc.) ca aveau rezultate bune la review-uri (de ex.aici).

Ce pot sa zic, sunt excelente: extrem de silentioase, trag bine pe zapada batuta, gheata asfalt umed si in orice alte conditii de iarna normale....insa daca dai de zapezi mai maricele( >30 cm) si mai esti si singur la volan...trebuiesc lanturi!

Daca mai ai norocul sa ninga peste gheata, poti sa ai mama anvelopelor de iarna, daca nu au cuie sau nu le-ai pus lanturi, nu mai pleci din loc...indiferent cum te joci cu DTC/DSC-ul.

 

 

PS: Eu unul ca un om patit, recomand sa aveti lanturi iarna viitoare (ma refer la cei cu propulsie, nu cu Xdrive).

 

PS2: Lanturile nu exclud anvelopele de iarna!!!! Ele folosesc in conditi grele, acolo unde anvelopele DE IARNA, nu pot face minuni....si decat sa-mi las masina inzapezita in camp la voia hotilor, mai bine fortez un pic articulatia pt cativa kilometrii, parerea mea !!

Edited by tiberiuenache
Link to comment
Share on other sites

Sunt si eu tare curios pe unde merg(asta daca merg :) ) cei care zic ca n-au avut nevoie de lanturi.

 

Eu am ramas impotmolit in parcare de vreo 4 ori. N-am plecat de acolo decat cu lanturi.

Mai mult in una din situatii am plecat doar impins de cativa prieteni(in conditiile in care aveam lanturi, pusesem si nisip si sare)

 

In afara Bucurestiului,prin munti,am fost nevoit sa-mi pun lanturile pentru ca nu mai tragea cu tot cu DTC. Tot atunci am asistat cum altii, atat cu tractiune fata dar si spate, erau perpendicular pe sosea. Evident a trebuit sa ne dam jos, sa-i urnim pe aia si apoi sa plecam si noi.

 

 

 

PS: am zis mai sus, eu folosesc Weissenfels Clack&Go Pro-tech

Link to comment
Share on other sites

Nu am avut nevoie de lanturi . Din zapada sau de pe gheata pleci numai cu DSC/DTC off , nicidecum on . Dar ponderat , nu pedala la fund.

 

Am mers in draci cu masina inclusiv cand a nins . Prin Bucuresti nu am avut nici o problema , vreo 2000km pe sosele patriei + vreo 5 drumuri la munte cu ninsoare , inclusiv spre Trei Brazi in Predeal , spre Cioplea , la cota la Sinaia ...... nicaieri nu am avut problema.

 

Probabil tine si de indemanarea la covrig ........

Link to comment
Share on other sites

Mda, asta asa este....Daca esti sofer bun nu ai nevoie de lanturi sau anvelope de iarna...poti levita pana la cota 1400!

Eu zic totusi ca in cazul tau a tinut numai de noroc....Faptul ca nu te-au prins zapezile pe drumurile din romania nu a tinut de experienta ta la volan...

 

http://www.click.ro/actualitate/din_tara/b..._867513368.html

Link to comment
Share on other sites

eu am asa

 

Sunt mult mai usor de montat decat lanturile obisnuite si imi place sa se autostrang.

 

Una peste alta cu tot cu lanturi am ramas "infipt".

Cand este numai gheata si/sau ajungi "burta" poti sa ai si mama lanturilor ca nu mai iesi de acolo.

 

Nu inteleg diferenta. Se monteaza exact ca si lanturile obisnuite de la OMV (de care am si eu) nu inteleg cum se monteaza mai usor ? Doar ca la alea de la OMV dupa ce rulezi 50 m, ele se strang singure dar tu trebuie sa schimbi si gaica cu una mai stransa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.