Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Imi pare rau sa te dezamagesc dar vad ca tu traiesti cu impresia ca lumea isi inmatriculeaza masina in Bulgaria ca sa iasa pe strada sa intre special in tine.Nu ,le inmatriculeaza in Bulgaria datorita taxelor ridicol de mari.(Tata a inmatriculat masina in BG pentru ca avea 5000 euro taxa de prima inmatriculare)

VORBESC FOARTE SERIOS: NU E CONSPIRATIE IMPOTRIVA TA

 

 

Hai ca iti mai spun odata :OMUL CONDUCE MASINA!

si ai sa vezi destule masini cu numere de Romania care fac acelasi lucru,cu siguranta mai multe decat cele cu numere de BG.

 

 

Bine zis. Si marea majoritate a oamenilor care conduc astfel de masini sunt cocalari.

 

Tare as vrea si eu sa vad pe unul imbracat la costum intr-o pisica inmatriculata in BG in loc de bermude, tricou mulat pe burta, ras in cap si ascultator de manele.

Link to comment
Share on other sites

Am prieteni cu masini pe bulgaria, e o ineptie si o mare jignire sa etichetezi lumea aiurea, doar ca la voi e plin Bucurestiul ala de tot felul de colorati ce se comporta ca niste maimute, degeaba unii se ascund dupa numerele de RO!

 

fixed!

Link to comment
Share on other sites

Tare as vrea si eu sa vad pe unul imbracat la costum intr-o pisica inmatriculata in BG in loc de bermude, tricou mulat pe burta, ras in cap si ascultator de manele.

Cand ne intalnim sa-ti arat ? :twoup:

 

Am masina inmatriculata pe BG de aproape 2 ani si nu am avut nici un fel de problema , asigurarea colaboreaza la noi in tara cu omniasig , KAT-ul luat pe bune si ce sa zic , decat sa dau banii la stat pt. inmatriculare ii mai iau o suspensie , un cauciuc , si sa va mai zic ceva , am bagat in ea de 2 ori suma taxei de prima inmatriculare ca sa o fac masina . Si mai avem :)

Link to comment
Share on other sites

Am prieteni cu masini pe bulgaria, e o ineptie si o mare jignire sa etichetezi lumea aiurea, doar ca la voi e plin Bucurestiul ala de tot felul de colorati ce se comporta ca niste maimute, degeaba unii se ascund dupa numerele de RO!

 

fixed!

Perfect! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Bine zis. Si marea majoritate a oamenilor care conduc astfel de masini sunt cocalari.

 

Tare as vrea si eu sa vad pe unul imbracat la costum intr-o pisica inmatriculata in BG in loc de bermude, tricou mulat pe burta, ras in cap si ascultator de manele.

Trag concluzia ca habar nu ai ce vorbesti.

Link to comment
Share on other sites

Tare as vrea si eu sa vad pe unul imbracat la costum intr-o pisica inmatriculata in BG in loc de bermude, tricou mulat pe burta, ras in cap si ascultator de manele.

Cand ne intalnim sa-ti arat ? :)

 

Am masina inmatriculata pe BG de aproape 2 ani si nu am avut nici un fel de problema , asigurarea colaboreaza la noi in tara cu omniasig , KAT-ul luat pe bune si ce sa zic , decat sa dau banii la stat pt. inmatriculare ii mai iau o suspensie , un cauciuc , si sa va mai zic ceva , am bagat in ea de 2 ori suma taxei de prima inmatriculare ca sa o fac masina . Si mai avem :(

 

 

1. Daca nu esti cocalar atunci bravo tie. Probabil faci parte printre putinii.(de fapt e foarte posibil sa nu gasesc nici un cocalar pe aici pt. ca nu ii ajuta intelectul destul de mult incat sa stea pe forum :) )

2. Pe de alta parte "imi place" avatarul tau.(sa inteleg ca ai nr de bulgaria si incurajzi cerculetele pe mijlocul soselei ??? :twoup: hmm...)

3.Cat despre faptul ca ai luat masina cu 3000(more or less) si a mai bagat inca pe atat sa o faci masina.NO COMMENT.

Link to comment
Share on other sites

Un avatar este un avatar , daca alt gif cu o pisica in cerculete nu am gasit :twoup:

 

Si as baga cu siguranta mult mai multi bani in ea dar daca nu sunt , vesnica problema , banii.

Edited by Billy M
Link to comment
Share on other sites

Problema draguta cu masinile inmatriculate in Bulgaria este ca s-a realizat exact opusul a ceea ce a dorit guvernul.

Se platesc taxe catre statul Bulgar, dar se polueaza in Romania. Super inteligent guvern. Capete seci.

Link to comment
Share on other sites

Problema draguta cu masinile inmatriculate in Bulgaria este ca s-a realizat exact opusul a ceea ce a dorit guvernul.

Se platesc taxe catre statul Bulgar, dar se polueaza in Romania. Super inteligent guvern. Capete seci.

Un mare adevar ai grait maestre.

Insa de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere :twoup:)

Link to comment
Share on other sites

am si yo masina pe bulgaria imatriculata legal si am preferat decat sa dau bani la stat 3000 si cv taxa pentru non euro, sa bag in motor 1000 de euro si 500 in articulati si tot ce mai tine de directie avand o masina cat de cat impecabila tehnic ...deci nu vad problema imatricularii in bulgaria :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Problema draguta cu masinile inmatriculate in Bulgaria este ca s-a realizat exact opusul a ceea ce a dorit guvernul.

Se platesc taxe catre statul Bulgar, dar se polueaza in Romania. Super inteligent guvern. Capete seci.

 

reiese clar ca nu intereseaza pe nimeni de poluare, ci se cauta motiv de taxe!

Link to comment
Share on other sites

Pe de-o parte sunt de acord pe de alta parte nu.Sunt de acord din cauza statului care ne impune tot felul de taxe si ne baga pe gat dacia si alte "franceze" si nu sunt de acord cu nr de bulgaria din cauza "unor" indivizi care conduc asemenea masini si a problemei cu asigurarea.
Link to comment
Share on other sites

Problema draguta cu masinile inmatriculate in Bulgaria este ca s-a realizat exact opusul a ceea ce a dorit guvernul.

Se platesc taxe catre statul Bulgar, dar se polueaza in Romania. Super inteligent guvern. Capete seci.

 

reiese clar ca nu intereseaza pe nimeni de poluare, ci se cauta motiv de taxe!

 

 

Gresit. Reiese ca romanul ar face orice sa ocoleasca sistemul.

 

Olandezii platesc pana la ~55% din salariu ca impozit dar au conditii.(nu are rost sa mentionez care sunt alea)

La noi daca s-ar pune impozit de 55% nu cred ca ar mai avea nimeni carte de munca.

Cam asta e diferenta dintre ei si noi.

Link to comment
Share on other sites

avand o masina cat de cat impecabila tehnic ...

Intradevar e bine sa ai o masina cat de cat impecabila.

 

 

tinand cont ca e din 91 nu cred ca mai poate sa fie o masina in stare foarte buna, timpu si'a pus amprenta si mereu va fi ceva de schimbat la ea...

Edited by alexlupu
Link to comment
Share on other sites

Si sa recunoastem , sunt muuuuulte masini pe bg , niste rupturi pline cu rromi daia cu palarii si fuste inflorate :twoup: , cand vad asemenea specii in trafic , bag capul la cutie si nu stiu cum sa trec mai repede :)
Link to comment
Share on other sites

Problema draguta cu masinile inmatriculate in Bulgaria este ca s-a realizat exact opusul a ceea ce a dorit guvernul.

Se platesc taxe catre statul Bulgar, dar se polueaza in Romania. Super inteligent guvern. Capete seci.

 

Daca ne imaginam ca scopul real al taxei de poluare e acela de a pedepsi pe cel ce indrazneste sa polueze aerul sfant al patriei... parerea mea e ca ne inselam (stiu Paul ca si tu erai un pic ironic). O taxa are ca scop adunarea unor bani la bugetul de stat. Am adus din Germania doua e39 cu motor diesel de 2500 ambele si am platit taxe de "poluare"-da, in Romania- de peste 6 mii de euro. Lasam la o parte ca emisiile de CO2 sunt aproape identice cu cele ale masinilor noi: as fi fericit daca din banii pe care i-am platit s-ar planta doi pomi sau un om ar primi o pastila pe gratis (nu o primeste nici din bugetul de sanatate).

 

Asa ca problema se pune asa, din pacate mult mai simplu: vrei sa platesti taxe mari in Romania sau mici spre deloc in Bulgaria? Nu vreau sa sugerez ca trebuie sa ne sustragem de la plata taxelor. Dar unele sunt sublimarea nesimtirii si prostiei alesilor. Nu am nici o masina inmatriculata in Bulgaria, dar ii felicit pe cei care au considerat ca taxa asta e o aberatie.

 

Acum vreau sa ma leg putin si de aspectul numarul doi: "calitatea" conducatorilor auto cu numere de BG. E clar ca exista un anumit profil, sau macar cateva trasaturi necesare. Dar aici nu intra doar cocalarii ci si alte categorii de persoane. Din pacate exista fenomenul pe care il traim in Franta unde toti romanii sunt tigani. La noi toti cei cu numere de Bulgaria sunt cocalari. Fals, desigur.

 

Aspect trei: asigurarile RCA care nu sunt in cazul numerelor de BG nefolositoare sau inexistente.... Am destule exemple chiar in familie unde cei apropiati au suferit din cauza masinilor inmatriculate in Romania care le-au cauzat pagube... si nu aveau RCA platit. Iarasi nu se poate trage o concluzie.

 

Mi-ar place ca aerul tarii noastre sa fie poluat doar de masini cu numere de Romania. Doar ca asta costa nejustificat, ba chiar nesimtit de mult :twoup:

Edited by AlterEgo
Link to comment
Share on other sites

Problema draguta cu masinile inmatriculate in Bulgaria este ca s-a realizat exact opusul a ceea ce a dorit guvernul.

Se platesc taxe catre statul Bulgar, dar se polueaza in Romania. Super inteligent guvern. Capete seci.

 

Daca ne imaginam ca scopul real al taxei de poluare e acela de a pedepsi pe cel ce indrazneste sa polueze aerul sfant al patriei... parerea mea e ca ne inselam (stiu Paul ca si tu erai un pic ironic). O taxa are ca scop adunarea unor bani la bugetul de stat. Am adus din Germania doua e39 cu motor diesel de 2500 ambele si am platit taxe de "poluare"-da, in Romania- de peste 6 mii de euro. Lasam la o parte ca emisiile de CO2 sunt aproape identice cu cele ale masinilor noi: as fi fericit daca din banii pe care i-am platit s-ar planta doi pomi sau un om ar primi o pastila pe gratis (nu o primeste nici din bugetul de sanatate).

 

Asa ca problema se pune asa, din pacate mult mai simplu: vrei sa platesti taxe mari in Romania sau mici spre deloc in Bulgaria? Nu vreau sa sugerez ca trebuie sa ne sustragem de la plata taxelor. Dar unele sunt sublimarea nesimtirii si prostiei alesilor. Nu am nici o masina inmatriculata in Bulgaria, dar ii felicit pe cei care au considerat ca taxa asta e o aberatie.

 

Acum vreau sa ma leg putin si de aspectul numarul doi: "calitatea" conducatorilor auto cu numere de BG. E clar ca exista un anumit profil, sau macar cateva trasaturi necesare. Dar aici nu intra doar cocalarii ci si alte categorii de persoane. Din pacate exista fenomenul pe care il traim in Franta unde toti romanii sunt tigani. La noi toti cei cu numere de Bulgaria sunt cocalari. Fals, desigur.

 

Aspect trei: asigurarile RCA care nu sunt in cazul numerelor de BG nefolositoare sau inexistente.... Am destule exemple chiar in familie unde cei apropiati au suferit din cauza masinilor inmatriculate in Romania care le-au cauzat pagube... si nu aveau RCA platit. Iarasi nu se poate trage o concluzie.

 

Mi-ar place ca aerul tarii noastre sa fie poluat doar de masini cu numere de Romania. Doar ca asta costa nejustificat, ba chiar nesimtit de mult :twoup:

Mai bine de atat nu cred ca puteam spune.

 

bun...hai sa le inmatriculam in Ungaria, Germania, Emiratele Arabe ( ca se poarta mai nou )...si vedem ce iese......

Ca fapt divers stiai ca si in Ungaria este o taxa de genu care e mult mai mare decat cea din Romania?Iar romanii nostri de pe langa granita cumpara masini de la unguri si le tin cu numere unguresti!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.