Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Datorita faptului ca legea s-a schimbat de curand la ei,mai nou ptr orice masina costurile de prima inmatriculare sunt aceleasi pentru toate tipurile de masini indiferent de capacitatea motorului,mai mult de atat taxa asta s-a ieftinit.Nu stiu sa iti spun preturi exacte pe fiecare in parte ce si cat costa exact decat ca taxa nu ar trebui sa fie mai mare de 450 de euro(inclusiv asigurare pe un an)bani care sa ii ia bulgarul.Nu mai exista fluctuatii de preturi din cauza asigurarii pentru ca indiferent de puterea motorului prima polita de asigurare semnata acolo e o suma standard,aceasta urmand a creste semnificativ cu puterea motorului dupa implinirea primului an.Ce am scris aici am discutat cu bulgarul la care am masina inmatriculata cand am reinnoit polita si itp-ul in martie,si l-am intrebat cam cat ar costa asigurarea dupa un an ptr un motor 4400 cmc si mia spus ca undeva la 150 euro(doar asigurare) fara comisionul lui fara itp si spaga pentru itp pentru neprezentarea masinii.Eu personal pentru reinnoire asigurare, itp si comisionul lui ptr 525 tds am platit 550 de ron,fara sa ma duc cu masina acolo.

Pot sa va mai spun ca o sa pice treaba cu neprezentarea masinii la itp pentru ca o sa se modernizeze in echipamente si se vor instala camere de filmat in garajele lor,sau o sa creasca tariful si o sa mearga fara sa vii cu masina.

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca te pun in legatura cu bulgarul , nu are cum sa te ajute.Pentru ca nu poate sa faca o polita de asigurare pe numele altuia.

 

Si totusi 250 de euro sunt bani extraordinar de multi.Eu am platit in lei 130 de euro,din care 91 de euro a fost doar asigurarea,diferenta de bani a fost taxa pentru itp si comisionul lui plus "pachetul de cafea" pentru angajatul de la KAT

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt deacord cu itp-ul facut prin posta dar si sa te duci pana acolo si sa dai spaga si nici sa nu se uite la masina , e cam tot aia . Cu ochii mei am vazut cum niste romanasi erau la coada inaintea mea tot cu o pisica si pana la urma de ce buna era i s-a rupt fuzeta sau amortizorul , oricum roata fata stanga statea intr-un mare fel , ca pe platforma au mai luat-o de acolo , dar de , avea pe parbriz lipit stick-ul cu promovarea itp-ului :twoup: .
Link to comment
Share on other sites

bun...hai sa le inmatriculam in Ungaria, Germania, Emiratele Arabe ( ca se poarta mai nou )...si vedem ce iese......

Ca fapt divers stiai ca si in Ungaria este o taxa de genu care e mult mai mare decat cea din Romania?Iar romanii nostri de pe langa granita cumpara masini de la unguri si le tin cu numere unguresti!

 

 

ca fapt divers si UNELE masini cu numere de Ungaria....sunt conduse de soferi cere sunt de alta etnie...

asa ca faza cu eticheta primita soferilor si masinilor inmatriculate in Bulgaria mi se pare fix o mare tampenie.

padure fara uscaturi ...exista ?

 

se pare ca uitam de soferii nostri din PH, AG, GL, etc....care UNII sunt ....teribil la propriu si figurat.

 

ce naiba parca sunteti copii de 20 de ani.

Link to comment
Share on other sites

Cum se zicea mai sus,din pacate statul favorizeaza "francezele" si baga taxe la greu sa le cumparam marfa.

Cica traim in democratie,stat liber,dar daca vrei sa iti aduci o masina din strainatate(ca iti place,ca o consideri o alegere mai buna,ca e mai ieftina,etc) te lovesti de taxe ca sa iei plastice frantuzesti.

Halal democratie.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt deacord cu itp-ul facut prin posta dar si sa te duci pana acolo si sa dai spaga si nici sa nu se uite la masina , e cam tot aia . Cu ochii mei am vazut cum niste romanasi erau la coada inaintea mea tot cu o pisica si pana la urma de ce buna era i s-a rupt fuzeta sau amortizorul , oricum roata fata stanga statea intr-un mare fel , ca pe platforma au mai luat-o de acolo , dar de , avea pe parbriz lipit stick-ul cu promovarea itp-ului :twoup: .

 

 

Am vrut sa spun asta de ieri dar m-am abtinut.

Billy M e singurul de aici care chiar daca are masina inmatriculata in Bulgaria constientizeaza ce fel de oameni au de obicei masini cu nr. de BG. Chiar el a dat exemple de tigani/burtosi/etc si exemple de ITP.

 

+1 pt Billy M

-1 pt restul care fac fac ei combinatii ca sunt ei smecheri si ocolesc sistemul(ca doar sistemul e X si Y si Z)

 

 

 

PS: pe tine chiar te cred ca s-ar putea sa porti din cand in cand si camasa, restul....

Link to comment
Share on other sites

-1 pt restul care fac fac ei combinatii ca sunt ei smecheri si ocolesc sistemul(ca doar sistemul e X si Y si Z)

Din pacate sistemul e corupt.1 pun taxe "nedemocratice".2.taxele nu ajung unde trebuie.Statul cam a fost primul smecher cand a dat o palma cu taxele astea.Inteleg sa pui o taxa de 1000E cand inmatriculezi un auto din strainatate dar nu 3-4-5000E.

"Innoirea parcului national" ... ce porcarie.De parca salvam planeta ca luam sandero-uri sau spark-uri noi.Din 1000 E de masina inmatriculata ar planta 300copaci,Din 15000 masini anual inmatriculate ar planta 45-50km patrati de padure(/an)si ar salva mai mult planeta.

Daca nu ii duce capul....

Link to comment
Share on other sites

-1 pt restul care fac fac ei combinatii ca sunt ei smecheri si ocolesc sistemul(ca doar sistemul e X si Y si Z)

Din pacate sistemul e corupt.1 pun taxe "nedemocratice".2.taxele nu ajung unde trebuie.Statul cam a fost primul smecher cand a dat o palma cu taxele astea.Inteleg sa pui o taxa de 1000E cand inmatriculezi un auto din strainatate dar nu 3-4-5000E.

"Innoirea parcului national" ... ce porcarie.De parca salvam planeta ca luam sandero-uri sau spark-uri noi.Din 1000 E de masina inmatriculata ar planta 300copaci,Din 15000 masini anual inmatriculate ar planta 45-50km patrati de padure(/an)si ar salva mai mult planeta.

Daca nu ii duce capul....

 

 

 

Nu stii ce vorbesti.

E normal ca o tara sa incurajeze productia proprie de masini. Ca noi ne-am procopsit cu franceze, asta e.

Pe de alta parte daca te duci in Germania/Austria/Olanda (zic de aceste tari pt ca au autostrazi peste tot) si locuiesti acolo esti cumva silit sa iti inmatriculezi masina in tara respectiva. Daca nu o faci primesti amenda si risti chiar confiscarea masinii.

 

Faptul ca tu esti latin(ca si mine) spune totul. Noi nu stim decat sa ne luam la hartza si sa ocolim sistemul ca doar sistemul e prost.

Nu vezi ca e un cerc vicios?

Link to comment
Share on other sites

Nu stii ce vorbesti.

E normal ca o tara sa incurajeze productia proprie de masini. Ca noi ne-am procopsit cu franceze, asta e.

Asa e,masini produse la noi in tara inseamna locuri de munca si bani adusi in tara,corect

Insa,eu unul nu inghit galusca cu "asta e".Sorry,dar nu imi place sa fiu fraierit(ia lucru romanesc/frantuzesc,prost si scump,ca deh,e nou in loc de lucru nemtesc bun dar supra taxat).Imi pare rau,dar ca e cam monopol,nu?Ca pe vremea lui tata Ceasca,aveai bani dar nu aveai ce lua cu ei.Acum avem posibilitatea sa alegem ceva mai bun,ca e democratie,dar e suprataxat.In Germania ai BMW,mercedes,audio,opel,vw,audi,nu prea se poate vorbi de monopol.Si nemtii si-au facut un sistem incat sa isi permita sa inmatriculeze un Alfa sau Lambo sau Ferrari cu numere de "D".

Faptul ca tu esti latin(ca si mine) spune totul. Noi nu stim decat sa ne luam la hartza si sa ocolim sistemul ca doar sistemul e prost.

Nu vezi ca e un cerc vicios?

Aici iar ai dreptate.Din pacate sistemul e ales si facut tot de noi.Totusi se ajunge la sistem de "bizon" care trece raul cu crocodili.Alti o iau pe la bulgari pe pod si scapa de crocodili :twoup:

Pe de alta parte daca te duci in Germania/Austria/Olanda (zic de aceste tari pt ca au autostrazi peste tot) si locuiesti acolo esti cumva silit sa iti inmatriculezi masina in tara respectiva. Daca nu o faci primesti amenda si risti chiar confiscarea masinii.

Asa o fi,insa din pacate in acele tari platitorul de taxe nu prea si-o ia ca la noi de la guvernanti.

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

-1 pt restul care fac fac ei combinatii ca sunt ei smecheri si ocolesc sistemul(ca doar sistemul e X si Y si Z)

Din pacate sistemul e corupt.1 pun taxe "nedemocratice".2.taxele nu ajung unde trebuie.Statul cam a fost primul smecher cand a dat o palma cu taxele astea.Inteleg sa pui o taxa de 1000E cand inmatriculezi un auto din strainatate dar nu 3-4-5000E.

"Innoirea parcului national" ... ce porcarie.De parca salvam planeta ca luam sandero-uri sau spark-uri noi.Din 1000 E de masina inmatriculata ar planta 300copaci,Din 15000 masini anual inmatriculate ar planta 45-50km patrati de padure(/an)si ar salva mai mult planeta.

Daca nu ii duce capul....

 

 

 

Nu stii ce vorbesti.

E normal ca o tara sa incurajeze productia proprie de masini. Ca noi ne-am procopsit cu franceze, asta e.

Pe de alta parte daca te duci in Germania/Austria/Olanda (zic de aceste tari pt ca au autostrazi peste tot) si locuiesti acolo esti cumva silit sa iti inmatriculezi masina in tara respectiva. Daca nu o faci primesti amenda si risti chiar confiscarea masinii.

 

Faptul ca tu esti latin(ca si mine) spune totul. Noi nu stim decat sa ne luam la hartza si sa ocolim sistemul ca doar sistemul e prost.

Nu vezi ca e un cerc vicios?

Nu este adevarat ce spui tu, nu te obliga nimeni sa iti inmatriculezi masina acolo in tara din care faci parte, asta oamenii o fac pentru ca e normal,iar ca sa inmatriculezi o masina in Germania nu te costa nimic vreo 20E taxa la tuv in cazul Germaniei in schimb dupa cum bine stim cu totii acolo statul jupoaie altfel omu'.....prin impozite ridicate si chiar restrictionarea accesului in orasele mari in anumite ringuri in functie de norma de poluare a masinii.

Sa stii ca si eu daca aveam o taxa decenta la masina nici nu ma gandeam vreodata sa fac vreo manevra cu bulgarii chiar daca mi se lua impozit mai mare in timp.Si vreau sa afirm ca aproape toata lumea ar fi facut la fel.Cand am inmatriculat e34 eram dispus sa dau pana la 2500 e taxa,dar rar-u' mia gasit-o euro 1 si sa dublat.

Link to comment
Share on other sites

Greseala pe care o faceti e ca voi uitati pe cei cu masini de Romania care se comporta cel putin la fel cu cei cu masini inmatriculate in alte tari. Indiferent unde e inmatriculata masina, omul de la volan se va comporta la fel. Acelasi om o sa coboare din masina de Bulgaria, o sa se urce in S-ul de Romania si se va comporta LA FEL!

Intotdeauna cand sistemul incearca sa ingenuncheze oamenii, se vor gasi destul de multi care vor gasi solutii pentru a scapa de lat. Iar solutiile nu sunt gasite numai de cocalari, tigani.

La fel, daca omul care si-a luat masina pe Bulgaria nu-si ingrijeste masina, sa fie impecabila tehnic, ghici ce? nici daca o avea pe Romania nu o facea, pt ca omul e incostient si nu are creier ci rahat in cap. V-ati ingrozi daca ati sti cate masini din Romania merg fara ITP si asigurare obligatorie. De ce? Pt ca acelasi om care a avut inconstienta sa mearga cu nr de spania/bulgaria/italia fara asigurare va merge si in romania fara. Iar pt cei care va vaitati de probleme cu asigurarile din Bulgaria, exista B.A.A.R., exista chiar fond special de ajutorare a asiguratilor.

Link to comment
Share on other sites

Or fi fost 1-2 cazuri in care au fost implicati tristi d-astia cu masini de bulgaria fara asigurare valabila. Asta pe langa alte zeci de cazuri cu tristi cu masini de Romania, tot fara asigurare valabila. Numai ca memoria romanului e foarte selectiva.

Aceeasi poveste ca si cu motociclistii: toti sunt niste idioti, nenorociti, drogati! De ce? Pt ca a vazut neica nimeni vreo 2 prin trafic care faceau tampenii si asa s-a dus vorba, apoi toti au fost bagati in aceeasi oala. Asa functioneaza creierul romanilor!

Link to comment
Share on other sites

eu am un bmw inmatriculat pe bg, iar acum6 luni am iesit din parcare cu soatele si l-am lovit pe unul cu loganul.

am fost la el la casco si am facut constatare amiabila. totul a esit perfect, fara spagi sau altceva, omul cu loganul nici macar nu mi-a cerut vreun ban sau altceva, a fost foarte corect.

eu iam spus ca a fost vina mea de la inceput si tot el nu a vrut sa mergem la politie (asta in prima zi)

 

tin sa precizez ca am fost la casco la el in februarie 2010..deci dupa ceva timp.

 

daca ai actele in regula nu ai de ce sa te temi.

 

 

m-au orit de 2 ori pana acum politistii cu bmw-ul

1-rosu la eroilor (amenda)

2-ma plimbam dus-intors de alegeri si m-au orit la intrarea in buc.

in ambele cazuri nu a fost nevoie decat de talonul mic si actele mele.

in al 2-lea caz am prezentat si asigurarea, doar ca eu nu stiam ca cartea verde este pt. europa si asig simpla doar pt bg. eu am prezentato doar pt bg sipolitistul nu a zis decat ca este ok. in ambele cazuri nu mia cerut rovinieta.

Link to comment
Share on other sites

din ce am avazut mai nou, nu esti despagubit nici cu asigurare RCA romaneasca. asa ca si chestia cu procedura greoaie sau asigurare inexistenta pica. Oamenii fac orice sa scape de suprataxari. Din punctul meu de vedere e o complicatie treaba sta cu bulgaria, se poate castiga in instanta, pe acelasi temei juridic care a fost si acum 2-3 ani. Nu conteaza denumirea ei .
Link to comment
Share on other sites

Bine, chestia asta iti ajuta doar daca nu ai vigneta. In mod normal, daca esti in regula, prezinti agentului de circulatie tot ceea ce iti solicita. Tine de respect si bun simt in trafic.
Link to comment
Share on other sites

Billy M e singurul de aici care chiar daca are masina inmatriculata in Bulgaria constientizeaza ce fel de oameni au de obicei masini cu nr. de BG. Chiar el a dat exemple de tigani/burtosi/etc si exemple de ITP.

Sunt doar realist .

 

Si mai mor cand vad in trafic daciile 1310 care sunt pline de rugina , franeaza 1 roata din 4 etc. Ma uit si ma gandesc mereu ca iata , pe mine cu o masina de n ori mai buna si mai sigura nu ma lasa asa usor sa o inmatriculez , mi-o scoate non euro , taxe mari pe cand acea dacie circula fara stres .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.