Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Billy M e singurul de aici care chiar daca are masina inmatriculata in Bulgaria constientizeaza ce fel de oameni au de obicei masini cu nr. de BG. Chiar el a dat exemple de tigani/burtosi/etc si exemple de ITP.

Sunt doar realist .

 

Si mai mor cand vad in trafic daciile 1310 care sunt pline de rugina , franeaza 1 roata din 4 etc. Ma uit si ma gandesc mereu ca iata , pe mine cu o masina de n ori mai buna si mai sigura nu ma lasa asa usor sa o inmatriculez , mi-o scoate non euro , taxe mari pe cand acea dacie circula fara stres .

aici are dreptate, si nu sunt doar daciile.

eu imi pun la bataie masina care este d.p.d.v. tehnic 100%ok, o punem pe orice tester si va arat skoda superb (a unui prieten) care este un pericol public pe sosele, nu baga bani decat in motorina.

sunt sute de astfel de oameni

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

Eu va spun asa:Sunt oprit de politie de fiecare data cand circul cu masina in Europa,am fost oprit de politia civila germana de cel putin 7-8 ori(de fiecare data cand am trecut pe langa ei),concluzia este urmatoarea:au vazut ca sunt roman si nu m-au mai cautat in bagaje(au si dreptul asta),in ianuarie cand am plecat am iesit din tara pe la nadlac(mare greseala-nu faceti asta),am fost rugat sa parchez masina pentru o cercetare amanuntita a masinii,am crezut ca imi dau jos fetele de usa chestii nasoale,dar nu s-a intamplat asa(presupun ptr ca eram roman),langa mine o familie de tigani bulgari cu un Ford Transit vechi,vreau sa spun ca mai aveau putin si ii demontau lu ala si motorul.Pentru a evita situatii de genu evitati vama Nadlac daca iesiti din tara cu masina pe Bulgaria.Eu de obicei ies pe la Salonta in Bihor de cand am masina pe Bulgaria si nu am probleme de genu asta niciodata.

 

Am si eu o intrebare. Stie cineva care sunt baremurile de impozit la bulgari?

 

Gasisem ceva daca este peste 120kW ar fi incadrata la categoria de lux si ar fi mai mari.. asa este?

 

De ex : eu sunt curios cat e impozitul pe an la o masina cu motor de 210 kW ?

 

Multumesc.

Tu chiar nu ai citit ce s-a scris pana acum?

Link to comment
Share on other sites

......

Sunt oprit de politie de fiecare data cand circul cu masina in Europa,am fost oprit de politia civila germana de cel putin 7-8 ori(de fiecare data cand am trecut pe langa ei),concluzia este urmatoarea:au vazut ca sunt roman si nu m-au mai cautat in bagaje(au si dreptul asta)

......

 

Am inteles si eu, pe pielea mea ce inseamna sa fii roman si sa te "controleze" politia germana. Veneam din Suedia si aveam masina plina de lucruri cumparate (pentru copil, sotie, pentru casa), unele in ambalaje, altele cu etichetele inca prinse de ele. Stiam ca exista aceste controale, asa ca aveam la mine o punga plina cu bonuri, facturi etc. Cand mi-au cerut sa justific acele produse, le-am aruncat punga in brate. Nestiind limba suedeza, se uitau ca boii la ele si dadeau din cap mimand intelegere deplina a ceea ce citeau. Ce mi-a placut, a fost ca mi le-au aranjat inapoi in masina mai bine decat au fost aranjate de mine :twoup:

 

 

PS Inclin sa cred ca este, de fapt, un abuz, nicidecum vreun drept.

 

 

 

Ontopic: De fiecare data cand vad masini inmatriculate la sud de Dunare, prefer sa le dau prioritate, chiar daca nu o au.

Edited by BOGDANIEL
Link to comment
Share on other sites

Eu nu-i halesc pe ãºtia cu maºini pe Bulgaria pentru cã cei mai mulÞi dintre ei ºi-au luat niºte cazane care nu stau pe ºosea, nu frâneazã, au pneuri care trebuiau schimbate acum câÞiva ani, conduc foarte agresiv, schimbã benzile cum vor.

 

Majoritatea cam aÂşa se comportĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Eu va spun asa:Sunt oprit de politie de fiecare data cand circul cu masina in Europa,am fost oprit de politia civila germana de cel putin 7-8 ori(de fiecare data cand am trecut pe langa ei),concluzia este urmatoarea:au vazut ca sunt roman si nu m-au mai cautat in bagaje(au si dreptul asta),in ianuarie cand am plecat am iesit din tara pe la nadlac(mare greseala-nu faceti asta),am fost rugat sa parchez masina pentru o cercetare amanuntita a masinii,am crezut ca imi dau jos fetele de usa chestii nasoale,dar nu s-a intamplat asa(presupun ptr ca eram roman),langa mine o familie de tigani bulgari cu un Ford Transit vechi,vreau sa spun ca mai aveau putin si ii demontau lu ala si motorul.Pentru a evita situatii de genu evitati vama Nadlac daca iesiti din tara cu masina pe Bulgaria.Eu de obicei ies pe la Salonta in Bihor de cand am masina pe Bulgaria si nu am probleme de genu asta niciodata.

Poti incerca sa iesi pe la Cenad . Drumul Timisoara -Sannicolau-Mare- Cenad e foarte bun si vama nu e aglomerata . Iesi undeva la 20-25km de Szeged .

Link to comment
Share on other sites

Eu nu-i halesc pe ãºtia cu maºini pe Bulgaria pentru cã cei mai mulÞi dintre ei ºi-au luat niºte cazane care nu stau pe ºosea, nu frâneazã, au pneuri care trebuiau schimbate acum câÞiva ani, conduc foarte agresiv, schimbã benzile cum vor.

 

Majoritatea cam aÂşa se comportĂŁ.

 

La acestia ma refeream si eu.

 

Totodata imi cer scuze fata de colegii de forum care circula cu numere de BG, din pacate pentru ei, cei la care fac eu si Ciupanezu referinta sunt definitorii.

Edited by BOGDANIEL
Link to comment
Share on other sites

Eu nu-i halesc pe ãºtia cu maºini pe Bulgaria pentru cã cei mai mulÞi dintre ei ºi-au luat niºte cazane care nu stau pe ºosea, nu frâneazã, au pneuri care trebuiau schimbate acum câÞiva ani, conduc foarte agresiv, schimbã benzile cum vor.

 

Majoritatea cam aÂşa se comportĂŁ.

Omiti un lucru:sunt foarte multe masini cu numere de Romania care fac poate si mai rau de atat,iar la starea tehnica nu trebuie bagate toate in aceeasi categorie.Spre exemplu masina mea:am cumparat-o din Germania de la unic proprietar un evreu de 87 de ani ,abia luase tuv pe doi ani in urma cu doua luni, singurul motiv ptr care am cumparat-o e ca e cea mai frumoasa si bine ingrijita pisicuta care am vazuto,si mia pus in brate mosu o mapa cu toate facturile la ce bagase el in masina lui de cand o avea de noua,inclusiv facturi de becuri de semnalizare in marci care au fost schimbate toate la aceeasi reprezentatta de unde a fost cumparata masina,nu avusese nici un accident cu ea vreodata.Si a fost atat de rezervat in privinta cumparatorul incat nu a vrut sa mi-o vanda mie ptr ca eram roman.Am rugat un amic german sa o cumpere ptr mine.

Asa ca gandeste de doua ori inaite sa faci o afirmatie de genu,la urma urmei e un forum dedicat pasionatilor BMW.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu ma simt jignit, masina a fost luata pt a rezolva niste probleme, indiferent ce numere are. Mai am 2 masini pe Romania, insa cand trec pe cea de Bulgaria nu imi schimb comportamentul. Masina mea de Bulgaria poate sta langa orice masina de Romania, din punct de vedere al sigurantei rutiere, fiind impecabila din punct de vedere al franelor, luminilor, suspensiei. Dar asta pt ca asa vreau eu nu pt ca e masina pe Bulgaria sau pe Romania.
Link to comment
Share on other sites

Omiti un lucru:sunt foarte multe masini cu numere de Romania care fac poate si mai rau de atat,iar la starea tehnica nu trebuie bagate toate in aceeasi categorie.Spre exemplu masina mea:am cumparat-o din Germania de la unic proprietar un evreu de 87 de ani ,abia luase tuv pe doi ani in urma cu doua luni, singurul motiv ptr care am cumparat-o e ca e cea mai frumoasa si bine ingrijita pisicuta care am vazuto,si mia pus in brate mosu o mapa cu toate facturile la ce bagase el in masina lui de cand o avea de noua,inclusiv facturi de becuri de semnalizare in marci care au fost schimbate toate la aceeasi reprezentatta de unde a fost cumparata masina,nu avusese nici un accident cu ea vreodata.Si a fost atat de rezervat in privinta cumparatorul incat nu a vrut sa mi-o vanda mie ptr ca eram roman.Am rugat un amic german sa o cumpere ptr mine.

Asa ca gandeste de doua ori inaite sa faci o afirmatie de genu,la urma urmei e un forum dedicat pasionatilor BMW.

 

Ar trebui să citeşti postul meu ĂŽn ĂŽntregime.

 

Eu m-am referit la majoritatea maşinilor ĂŽnmatriculate pe Bulgaria, nu la toate maşinile ĂŽnmatriculate pe Bulgaria.

 

Cei mai mulţi care-şi iau o maşină pe Bulgaria nu-şi permit aceeaşi maşină ĂŽnmatriculată pe România, au luat maşina cu ultimii bani sau s-au ĂŽmprumutat, şi nu mai au bani de ĂŽntreţinere, revizii, reparaţii.

 

Este clar că sunt şi multe cazane ĂŽnmatriculate pe România, nici n-am spus contrariul, problema e că astea cu numere de Bulgaria ies imediat ĂŽn evidenţă.

 

Dacă auzi ĂŽn scârţâit de roţi, manele la maxim cu geamul deschis, şansele ca maşina să aibă numerele de BG sunt destul de mari.

 

Aşa că citeşte de două ori un post până să te simţi atacat şi să răspunzi.

 

Afirmaţia mea nu este deloc jignitoare la adresa ta, bănuiesc că nu reprezinţi vreo asociaţie a posesorilor de maşini ĂŽnmatriculate pe Bulgaria, nu eşti imaginea unei asemenea asociaţii, prin urmare nu te-a jignit nimeni pe tine.

 

Dacă eu aud expresia "mulţi cocalari au BMW", nu mă atac deloc pentru că eu nu intru ĂŽn această categorie chiar dacă am BMW.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Tu chiar nu ai citit ce s-a scris pana acum?

 

Ba da .De aia am si citit ca sunt si eu interesat , de fix masina (cu acel motor de 4400cc ) la care ai spus tu cat costa asigurare.

 

Am inteles ca poti evita sa nu platesti impozitul ceea ce ma bucura.

 

Eu am pus o intrebare simpla .. vroiam sa stiu care e baremul de platit impozit la stat la bulgari , adica daca sunt publicate undeva ..de ex cum e la noi..peste x cc e coeficientul atat..inmultit cu atat... ca eram curios si vroiam eu sa stiu cifrele pt mine ..si sa aflu parerea ta..

Uite ce mi-a raspuns o firma de inmatriculari pe bulgari.. asigurarea vad ca e cum ai zis si tu ~ 150 euro.

 

"Impozit: 197 euro

Asigurare: 130 euro

Preturi pot suferi unele modificari in functie de majorarile pe care le stabileste statul bulgar."

 

Deci pot economisii 200 de euro .. aia vroiam sa stiu :twoup:

Edited by warhammer23
Link to comment
Share on other sites

Ce mai este destul de problematic la masinile inmatriculate pe BG , se fura in prostie deoarece isi pierd urma mai bine/repede decat o masina inmatriculata in RO . :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Pentru motorul ala doar asigurarea e 150 de euro,dar nimeni nu iti poate garanta ca peste un an asigurarea va ramane la fel si ea se va scumpi(eu in primul an am platit 60 de euro asigurare si dupa 2 ani am platit 90 E).Inmatricularea tot 450 de euro ar trebui sa te coste "all inclusive" daca cineva iti cere mai mult de 500 ar trebui sa stii ca stai de vorba cu un al doilea intermediar sau pur si simplu miroase ca poate sa te faca de bani.Impozit dupa cum am spus nu se plateste la masina,deoarece aceasta ramane "in aer" imediat dupa ce tu ai cumparat masina inapoi de la bulgar;ar mai fi solutia sa faci cum spune rmg sa ii vinzi masina bulgarului el o inmatriculeaza si ii plateste impozit si nu iti mai face contract V-C,in cazul de fata parerea mea e ca e putin riscant trebuie sa ai foarte multa incredere in bulgar,iar impozitul pe an nu este o suma mai mare de 300 euro(maxim),cel mai probabil e undeva mai mare decat ti-au spus cei de la firma aia care inmatriculeaza.Fii foarte atent cu firmele astea si cu cine iti inmatriculeaza masina ptr ca poti sa ai surprize sa iti spuna bulgarul(daca e neserios) cum a patit tatal lui SAX cand ia cerut pe polita si itp dupa un an 250 E.Adevarata suma fiind 130 de euro-all inclusive.
Link to comment
Share on other sites

Si inca o chestie:pentru cei din tara care vreti sa va inmatriculati masina in BG puteti lua legatura cu diverse persoane care dau anunturi la ziar in Constanta,dar aveti grija cunosc un caz in care cineva a venit din GL dupa ce a sunat la un anunt in ziar (pretul era de 450 E),s-au intalnit in vama la Negru Voda si surpriza persoanele cu care vorbise erau 4 tigani, si nu mai cereau 450 ci 600,omul a spus nu,dupa care a plecat si a revenit peste vreo 30 de min in speranta de a gasi pe cineva care sa-i inmatriculeze masina, l-au abordat politistii din vama si iau cerut 550 de euro,astia au sunat un bulgar s.am.d. Deci mare grija!Cand va inmatriculati masina ptr prima oara vi se spune o suma de bani ptr reinnoirea politei de asigurare anuala,nu aveti nici un fel de garantie ca suma va fi aceeasi,deci inca odata mare atentie la cine inmatriculati masinile.
Link to comment
Share on other sites

Omiti un lucru:sunt foarte multe masini cu numere de Romania care fac poate si mai rau de atat,iar la starea tehnica nu trebuie bagate toate in aceeasi categorie.Spre exemplu masina mea:am cumparat-o din Germania de la unic proprietar un evreu de 87 de ani ,abia luase tuv pe doi ani in urma cu doua luni, singurul motiv ptr care am cumparat-o e ca e cea mai frumoasa si bine ingrijita pisicuta care am vazuto,si mia pus in brate mosu o mapa cu toate facturile la ce bagase el in masina lui de cand o avea de noua,inclusiv facturi de becuri de semnalizare in marci care au fost schimbate toate la aceeasi reprezentatta de unde a fost cumparata masina,nu avusese nici un accident cu ea vreodata.Si a fost atat de rezervat in privinta cumparatorul incat nu a vrut sa mi-o vanda mie ptr ca eram roman.Am rugat un amic german sa o cumpere ptr mine.

Asa ca gandeste de doua ori inaite sa faci o afirmatie de genu,la urma urmei e un forum dedicat pasionatilor BMW.

 

Ar trebui sĂŁ citeÂşti postul meu ĂŽn ĂŽntregime.

 

Eu m-am referit la majoritatea maÂşinilor ĂŽnmatriculate pe Bulgaria, nu la toate maÂşinile ĂŽnmatriculate pe Bulgaria.

 

Cei mai mulÞi care-ºi iau o maºinã pe Bulgaria nu-ºi permit aceeaºi maºinã Înmatriculatã pe România, au luat maºina cu ultimii bani sau s-au Împrumutat, ºi nu mai au bani de ÎntreÞinere, revizii, reparaÞii.

 

Este clar cã sunt ºi multe cazane Înmatriculate pe România, nici n-am spus contrariul, problema e cã astea cu numere de Bulgaria ies imediat În evidenÞã.

 

Dacã auzi În scârÞâit de roÞi, manele la maxim cu geamul deschis, ºansele ca maºina sã aibã numerele de BG sunt destul de mari.

 

Aºa cã citeºte de douã ori un post pânã sã te simÞi atacat ºi sã rãspunzi.

 

AfirmaĂžia mea nu este deloc jignitoare la adresa ta, bĂŁnuiesc cĂŁ nu reprezinĂži vreo asociaĂžie a posesorilor de maÂşini ĂŽnmatriculate pe Bulgaria, nu eÂşti imaginea unei asemenea asociaĂžii, prin urmare nu te-a jignit nimeni pe tine.

 

DacĂŁ eu aud expresia "mulĂži cocalari au BMW", nu mĂŁ atac deloc pentru cĂŁ eu nu intru ĂŽn aceastĂŁ categorie chiar dacĂŁ am BMW.

stii de ce mi-am inmatriculat eu masina pe bg?

eu ii facusem rarul inainte sa o bag pe bg.

am luat masina cu 5000 e, am vrut sa platesc taxa de 1500 dar au bagat-o pe cealalta si nu trebuia sa platesc decat 4700 e.

a..si mansina am luat-o inainte de "criza". daca era sa o vand nu imi luam nici 2000 e, era in stare exceptionala da nu cred ca se baga cineva.

 

 

exista si personaje care intr-adevar isi cumpara masini pana la ultimul leu, exista si personaje care le primesc, le f...t motorul si nu le pasa de ele si sunt vai mama lor...

Link to comment
Share on other sites

Ontopic: De fiecare data cand vad masini inmatriculate la sud de Dunare, prefer sa le dau prioritate, chiar daca nu o au.

 

 

si celor de PH....

 

:)

 

 

Din cate citesc pe forum, chiar si in PH, cei care fac circ pe sosele sunt de fapt non-PH. Mai nou, cazul cu dobitocul acela cu VVV la numar.

 

Dar hai sa incheiem discutiile acestea de genul Io sint mai destept dekit provincialii pt k pe mama mea, venita sa vanda usturoi in piatza moghioros, au apucato durerile si ma nascut la Polizu, deci sint bucureshtean :twoup:

Edited by BOGDANIEL
Link to comment
Share on other sites

stii de ce mi-am inmatriculat eu masina pe bg?

eu ii facusem rarul inainte sa o bag pe bg.

am luat masina cu 5000 e, am vrut sa platesc taxa de 1500 dar au bagat-o pe cealalta si nu trebuia sa platesc decat 4700 e.

a..si mansina am luat-o inainte de "criza". daca era sa o vand nu imi luam nici 2000 e, era in stare exceptionala da nu cred ca se baga cineva.

 

 

exista si personaje care intr-adevar isi cumpara masini pana la ultimul leu, exista si personaje care le primesc, le f...t motorul si nu le pasa de ele si sunt vai mama lor...

 

AÂşa cum am zis anterior, nu generalizez Âşi nu spun cĂŁ toĂži posesorii de maÂşini ĂŽnmatriculate pe Bulgaria sunt ĂŽntr-un anumit fel, este vorba doar de o impresie pe care o am cu privire la o mare parte dintre ei.

 

Este evident cĂŁ foarte mulĂži nu-Âşi permit maÂşinile pe care le-au cumpĂŁrat.

Link to comment
Share on other sites

stii de ce mi-am inmatriculat eu masina pe bg?

eu ii facusem rarul inainte sa o bag pe bg.

am luat masina cu 5000 e, am vrut sa platesc taxa de 1500 dar au bagat-o pe cealalta si nu trebuia sa platesc decat 4700 e.

a..si mansina am luat-o inainte de "criza". daca era sa o vand nu imi luam nici 2000 e, era in stare exceptionala da nu cred ca se baga cineva.

 

 

exista si personaje care intr-adevar isi cumpara masini pana la ultimul leu, exista si personaje care le primesc, le f...t motorul si nu le pasa de ele si sunt vai mama lor...

 

AÂşa cum am zis anterior, nu generalizez Âşi nu spun cĂŁ toĂži posesorii de maÂşini ĂŽnmatriculate pe Bulgaria sunt ĂŽntr-un anumit fel, este vorba doar de o impresie pe care o am cu privire la o mare parte dintre ei.

 

Este evident cĂŁ foarte mulĂži nu-Âşi permit maÂşinile pe care le-au cumpĂŁrat.

exact!

aici ai mare dreptate. spre ex. eu nu suport taximetristii, se baga pe rosu, nu acorda prioritate,etc. din cate am vazut pana acum taximetristii sunt asa doar in buc. spre ex in rm valcea parca esti in alta tara...

 

 

acum eu nu pot spune ca taximetristii sunt idioti, da o mare parte din ei,nu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.