Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ar fi foarte ontopic daca ati putea sa va dati cu parerea despre INMATRICULAREA masinilor in Bulgaria ,pro sau contra, eventual ceva despre taxa de depreciere, ca nu s-a vorbit mai deloc despre ea.Viata merge inainte si cu taximetristi si bulgari necivilizati in trafic fie ei si cocalari,saraci ca nu isi permit masinile pe care le conduc.Daca nu aveti nimik de adaugat pe tema asta chiar va rog nu mai postati aiurea remarci discriminatorii, si sa incercam sa ii lamurim pe cei care au masini de inmatriculat si se documenteaza sau pur si simplu vor sa stie exact in ce se baga.
Link to comment
Share on other sites

Toate foarte frumoase ... suna belea ... Totul foarte bine ... mai putin partea cu locuitul in ROMANIA ...

 

TU ... traiesti in RO si nu in Bulgaria ... atat timp cat traiesti intr-o tara trebuie sa te supui regulilor si legilor acelei tari bai haiducule.

 

Apoi ... de ce umbli tu cu doua, nu una, tigai cu numere de Bulgaria si nu-ti iei frumos o masina pe care sa ti-o PERMITI si s-o inmatriculezi LA TINE IN TARA??

 

TE rog ... nu-i mai lamuri pe toti cum sa faca o cocalareal jegoasa si sa ocoleasca o lege - CORECTA SAU NU.

 

Ce-ar fi bai haiducule sa ne luam toti matze dinalea lesinate ca a ta si la inmaticulam toti in Tanzania ...

 

N-ar fi belea ... sa nu mai aibe astia de la stat nici bani de semafoare?

 

ACUM tu o sa sari si o sa zici ca AIA FURA si nu fac nimic de bani ... da tu ce faci?

 

NU tot furt se numeste ce faci tu ...?? Eh uite eu nu sunt deacord ca EU si restu sa platim taxe din care se fac drumuri pe care sa mergi TU sa mergi cu matza ta leshinata inmatriculata in BG pe drumurile platite de noi.

Edited by MoFo
Link to comment
Share on other sites

Pai... bai MOFO, cand dai 1000 e pe un E36 in D, si taxele pe ro sunt de 2000 E , e Bine asa, nu? pac pac ai si inmatriculat`o cu nr de ro... si daca NU vrea bendixu` meu sa plateasca taxa aia de 2 mii, unde e problema? prefer sa dau 500 e la bulgari, si sa mai bag 1500 E in masina,sa o fac "fericita" si boboc.

 

Uite ca poti sa platesti si mii de lei taxe.. si tot o iei in bratze.Drumurile tot Cucu. NU mai fi tu asa Rautacios. Cu siguranta esti acel Fixat ca ( vai nr de BG)

Ps. sunt Detinator de Opel Astra H 2004 - RO, si BMW E39 98 - BG. Taxa fiind la bmw de 2900 euro. pe bg fiind 340 E

Dar hai spune tu, din punctul tau de vedere, tu asa prevezi situatia? sa dai 2 mii pe masina.. si 3 mii pe Taxa?

Ba,n`am cunoscut... o natie stil BERBEC decat romanii..mai ales astia asa ca tine ce se bat cu pumnul in pept " EU PLATESC BAAAAA TU PLEACA IN BULGARIA SI PLIMBA`TE" ( atunci ce dreq mai e combinatia aia... guvernamentala, intre state?)

 

CE face statul pentru ala care are o masina pe ro? si totusi ala plateste taxele mari.

Statul bulgar imi ofera o cale destul de ieftina de a circula cu autoturismul preferat. e acelasi rahat.

 

Si pana la urma daca esti ( nu spun cum) sa dai 3 mii pe taxa e problema TA, asta nu inseamna ca si altu care isi achizitioneaza un e36 la 1ooo, doreste sa dea si inca 2ooo pe taxa (e sarac si viseaza la BMW omul) pt niste simple rahaturi de numere pe ro.

MAI ALES fiind si situatia ca Taxele sunt mult mai joase, decat in RO.

Detin de 4 ani E39 pe BG. si toate bune si frumoase. asa ca TU daca nu detii un auto cu nr de BG. NU AI cum sa intelegi... Intelegi ? ba da intelegi sau nu?

Edited by Debe CT
Link to comment
Share on other sites

Si daca erau drumuri .. Cele mai misto drumri sa fi fost in ROMANIA .. PLATEAI TAXA AIA?

 

NU ... pentru ca asta sunt astia ca tine ... Vor masini ... vor sa cace pe ei in BMW-uri dar sa nu dea si bani.

 

Costul ala de inmatriculare il adaugi la costul masinii ... Adica frate cand iti iei o masina trebuie sa o si inmatriculezi in tara aia de rahat in care locuiesti ... oricare ar fi.

 

Tu ai vrut sa te caci pe tine ca ai BMW cand de fapt avea bani de Fiat Punto din 94 ... Intelegi?

 

Daca nu ai bani de inmatricularea masinii X ... nu-ti iei. Iti iei ceva inmatriculat sau o masina pe care TI-O PERMITI si o poti inmatricula ... altfel dai cu mersul pe jos sau cu RATB .. cu ce vrea muschiu tau.

 

TAXA aia este facuta FIX sa-i descurajeze pe astia ca tine sa-si cumere masini pe care nu si le permit.

Edited by MoFo
Link to comment
Share on other sites

TAXA aia este facuta FIX sa-i descurajeze pe astia ca tine sa-si cumere masini pe care nu si le permit.

 

 

aici uiti un lucru esential...suntem ROMANI si traim in Romania.

 

cand romanul nu o sa se mai descurce, nu o sa-l mai duca capu.....dar mai e mult pana acolo.

 

sa intelg ca daca maine toate masinile inmatriculate in BG ar disparea ai fi fericit ?

 

dar ce ai face daca ai vedea acelasi numar de masini inmatriculate ...in alta tara ? in SUA de exemplu ? ti-ai schimba atitudinea ?

 

apropo....sper ca ai si tu preste 25-30 de ani.

 

o seara buna.

Link to comment
Share on other sites

MoFo , suntem diferiti si este normal sa nu gandim ca tine , sa gandim diferit , ne-am plictisii teribil sa gandim toti pe aceasi unda , si daca ti-ar place sa fi furat ca ultimul negru de pe plantatie de statul asta jegos , jos palaria haiducule .
Link to comment
Share on other sites

AdevĂŁrul este undeva la mijloc.

 

MulĂži idioĂži ĂŽÂşi cumpĂŁrĂŁ maÂşini pe care nu Âşi le permit altfel Âşi apoi n-au bani de un schimb de ulei, darĂŁmite de un set de pneuri.

 

Pe de altĂŁ parte, taxa de ĂŽnmatriculare pentru foarte multe motorizĂŁri este pur Âşi simplu obraznicĂŁ.

 

Din punctul meu de vedere, cel mai corect ar fi sã nu existe nici o taxã de Înmatriculare, dar sã fie o stricteÞe maximã atunci când vine vorba de ITP.

 

Cu alte cuvinte, ai pneuri din care ies sârmele ºi tobã spartã? Sã se ia talonul pe loc.

Te duci la ITP ºi bagi 100 Ron În talon ca sã treci ITP-ul? Sã-Þi fie suspendat dreptul de circulaÞie pânã când maºina poate trece ITP-ul.

 

Nu trebuie sĂŁ aibĂŁ toatĂŁ lumea maÂşinĂŁ scumpĂŁ sau strĂŁinĂŁ.

Nu-Þi permiÞi sã ai un BMW ºi sã-l ºi ÎntreÞii corespunzãtor astfel Încât maºina sã nu devinã un pericol public, transportul În comun te aºteaptã cu braÞele deschise În caz cã o maºinã mai modestã nu este de nasul tãu.

Link to comment
Share on other sites

Intrutotul de acord.La faza cu itp-ul ai pus punctul pe i.Eu de exemplu in viata mea nu am cumparat rovignieta si am masina de ceva ani,Am reusit sa sparg 4 jante de aliaj pana acum , sa nu mai vorbim de bucse, amortizoare si chiar sunt un sofer grijuliu.Telpark la fel , niciodata nu am loc de parcare asa ca nu cumpar , prefer cand merg in centru sau pe unde e telpark sa ma bag intr`o parcare cu plata.Nu platesc ceva de care nu beneficiez.La fel si cu taxa asta.SI eu cat de curand imi voi achizitiona un 320i din DE.Pt. ce sa platesc mii de euro ? Daca nu reusesc sa gasesc pe cineva la RAR sa ma ajute cu deprecierea , adica sa beneficiez de ea chiar daca nu ar trebui am sa ma indrept asa frumos si sigur spre bulgari Si daca reusesc sa o inmatriculez in ro nu o fac ca sa dau bani la bugetul Romaniei ci pt. simplul fapt ca masina va avea alta valoare la vanzare.Cat despre impozite am s-o inmatriculez pe bunica mea care e revolutionara etc si nu plateste impozite.

 

Romania the land of Jokes.

Edited by rebelkid
Link to comment
Share on other sites

MoFo cred ca tu ai ochelari de cal, si o mentalitate mult prea comunista ca sa postezi pe forumul asta.Am obosit complet citind parerile tale de doi lei, care repet nu au nici o legatura cu subiectul topicului.

P.S.: E problema mea cate si ce masini am eu si as putea sa bat un pariu cu tine ca "matza" mea e in stare tehnica mult mai buna decat foarte multe masini autohtone

 

AdevĂŁrul este undeva la mijloc.

 

MulĂži idioĂži ĂŽÂşi cumpĂŁrĂŁ maÂşini pe care nu Âşi le permit altfel Âşi apoi n-au bani de un schimb de ulei, darĂŁmite de un set de pneuri.

 

Pe de altĂŁ parte, taxa de ĂŽnmatriculare pentru foarte multe motorizĂŁri este pur Âşi simplu obraznicĂŁ.

 

Din punctul meu de vedere, cel mai corect ar fi sã nu existe nici o taxã de Înmatriculare, dar sã fie o stricteÞe maximã atunci când vine vorba de ITP.

 

Cu alte cuvinte, ai pneuri din care ies sârmele ºi tobã spartã? Sã se ia talonul pe loc.

Te duci la ITP ºi bagi 100 Ron În talon ca sã treci ITP-ul? Sã-Þi fie suspendat dreptul de circulaÞie pânã când maºina poate trece ITP-ul.

 

Nu trebuie sĂŁ aibĂŁ toatĂŁ lumea maÂşinĂŁ scumpĂŁ sau strĂŁinĂŁ.

Nu-Þi permiÞi sã ai un BMW ºi sã-l ºi ÎntreÞii corespunzãtor astfel Încât maºina sã nu devinã un pericol public, transportul În comun te aºteaptã cu braÞele deschise În caz cã o maºinã mai modestã nu este de nasul tãu.

Un foarte mare adevar ai scris! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Voi vedeti lucrurile FIX romaneste ... adica fix CUM VRETI VOI.

 

Ideea este foarte simpla ... Traim intr-o tara ... intr-o societate cu niste reguli si nite legi pe care trebuie sa le respectam NU SA LE OCOLIM.

 

Inmatricularea masinilor in BG este fix o noua smardoiala ieftina de cocalar obosit gasita de "Jmecheri" sa ocoleasca o LEGE ... Lege care CORECTA SAU NU este adoptata in tare in care locuim.

 

Este foarte tare dupa voi ... HAI SA STAM FARA TAXE ... BUN. Uite va sustin pe toti. De maine TOTI ... da toti o sa fim smecheri si inteligenti ca voi si o sa ocolim taxa aia de nu va convine voua si ne mutam toti masinile pe BG, Tanzania, anglia ... franta .. whatever.

 

Daca nu se mai incaseaza bani din taxe ... ce se alege de drumurile noastre care si asa sunt praf?

 

De fapt ... eu zic sa nu ne mai facem nici carti de munca ... sa nu mai platim nimic cu factura ... Eu zic SA NU MAI DAM nici un ban la STAT ... ca si asa ii fura ...

 

Problema simpla este ca VOI furati ... asa ca si aia FURA ... si o sa ne furam caciula intre noi pana o sa ajungem MAI PRAF decat suntem.

 

INTELEGETI, ca nu este asa de greu ... taxele alea au un scop pe care VOI astia de locuiti si convietuiti in societatea asta trebuie sa le ACHITATI ... VOI nu sunteti mai smecheri ca mine ca ati ocolit o taxa ...

 

Voi ocoliti o TAXA .. nu platiti rovignete ... ca apoi tot voi sa strigati in gura mare ca sunt proaste drumurile ... Tare nu??

Din moment ca nu platiti TAXE in tara in care locuiti ... ciocu mic si joc de glezne pentru ca aveti fix drumurile pe care le maritati. Asa tara asa cetateni.

Edited by MoFo
Link to comment
Share on other sites

spre ex. eu nu suport taximetristii, se baga pe rosu, nu acorda prioritate,etc. din cate am vazut pana acum taximetristii sunt asa doar in buc. spre ex in rm valcea parca esti in alta tara...

 

 

acum eu nu pot spune ca taximetristii sunt idioti, da o mare parte din ei,nu?

 

Cand stai sa te gandesti ca in 12h de munca trebuie sa dea la patron 120 ron/zi + rezervorul full, iar pe langa asta sa mai castige si ei ceva bani ca sa-si plateasca darile, poate mai au si copii ...

 

Eu nu ma agit prea mult cand vad ca un taximetrist imi taie calea, merg mai departe linistit ...

Edited by 05aBi
Link to comment
Share on other sites

Da de asta ce mai ziceati.. non euro..cu motor de 3.8 ... taxa e 36ooo de euro ..iar masina costa 4-5ooo ... aici deja o dam in SF.

Iar un exemplu mai realist cu masina mea.. 1991 cm3 , non euro = taxa este 8ooo.. iar pe masina am dat 2ooo..

Se mai poate cumva sa ai dubii care este calea?

 

:twoup:

Edited by warhammer23
Link to comment
Share on other sites

Voi ocoliti o TAXA .. nu platiti rovignete ... ca apoi tot voi sa strigati in gura mare ca sunt proaste drumurile ... Tare nu??

Din moment ca nu platiti TAXE in tara in care locuiti ... ciocu mic si joc de glezne pentru ca aveti fix drumurile pe care le maritati. Asa tara asa cetateni.

 

 

aici gresesti.

eu platesc pt drumurile din romania:

rovinieta (pe un an)

si...accizele pt combustuibil. tu platesti cam tot atat+ impozit. taxa nu este pt drum, este pt poluare (cica).

si oricum tu platesti mai multe taxe ca mine, oricum nu se face ni9mic in privinta cu drumurile, chiar daca platesti n taxe..

Link to comment
Share on other sites

Voi ocoliti o TAXA .. nu platiti rovignete ... ca apoi tot voi sa strigati in gura mare ca sunt proaste drumurile ... Tare nu??

Din moment ca nu platiti TAXE in tara in care locuiti ... ciocu mic si joc de glezne pentru ca aveti fix drumurile pe care le maritati. Asa tara asa cetateni.

 

 

aici gresesti.

eu platesc pt drumurile din romania:

rovinieta (pe un an)

si...accizele pt combustuibil. tu platesti cam tot atat+ impozit. taxa nu este pt drum, este pt poluare (cica).

si oricum tu platesti mai multe taxe ca mine, oricum nu se face ni9mic in privinta cu drumurile, chiar daca platesti n taxe..

+1 :twoup:

Nu se putea un adevar mai simplu de atat !

Link to comment
Share on other sites

Da de asta ce mai ziceati.. non euro..cu motor de 3.8 ... taxa e 36ooo de euro ..iar masina costa 4-5ooo ... aici deja o dam in SF.

Iar un exemplu mai realist cu masina mea.. 1991 cm3 , non euro = taxa este 8ooo.. iar pe masina am dat 2ooo..

Se mai poate cumva sa ai dubii care este calea?

 

:twoup:

 

Asta demonstreazã ce idioÞi sunt cei care au gândit aceste taxe.

 

Ăn loc sĂŁ facĂŁ niÂşte taxe realiste, astfel ĂŽncât sĂŁ se adune bani, au preferat sĂŁ punĂŁ niÂşte taxe prohibitive, iar alt stat sĂŁ profite Âşi sĂŁ adune ei bani ĂŽn locul lor, adicĂŁ Bulgaria.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.