Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Cat costa inmatricularea si taxele anuale ale unui 2.8i in Bulgaria?

eu am inmatriculat masina cu ajutorul unui amic, nu am apelat la firme sau persoana necunoscute. In total 400 euro(totul inclus)

Asigurarea am uitat cat costa dar cand ma duc anul viitor sa fac ITP-ul si sa inoiesc polita de asigurare, o sa ma coste aprox 180 euro.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca bknight73 ar fi cel mai in masura sa ne spuna cum sta treaba cu inmatricularile astea. Mai ales daca are masinile inscrise la bulgari de mai bine de un an, sa ne zica cum este cu taxele si alte alea.

Pai la Audi impozitul este de 50 de eur/an.

La BMW impozitul este de 120 /an... deci mai mult decat acceptabil.

BMW-ul e pe firma impozitul se plateste anual.

Audi e pe numele unui prieten si ATENTIE!! Cartea de identitate a masinii e la mine! Deci el nu poate sa radieze nimic.

 

proprietarul bulgar nu poate declara cartea pierduta ? si sa radieze masina asa ? sau sa scoata alta carte ? e doar o intrebare, nu am nik personal cu bulgarul / romanul direct implicati.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca bknight73 ar fi cel mai in masura sa ne spuna cum sta treaba cu inmatricularile astea. Mai ales daca are masinile inscrise la bulgari de mai bine de un an, sa ne zica cum este cu taxele si alte alea.

Pai la Audi impozitul este de 50 de eur/an.

La BMW impozitul este de 120 /an... deci mai mult decat acceptabil.

BMW-ul e pe firma impozitul se plateste anual.

Audi e pe numele unui prieten si ATENTIE!! Cartea de identitate a masinii e la mine! Deci el nu poate sa radieze nimic.

 

proprietarul bulgar nu poate declara cartea pierduta ? si sa radieze masina asa ? sau sa scoata alta carte ? e doar o intrebare, nu am nik personal cu bulgarul / romanul direct implicati.

 

S-a mai spus asta. Da poate. Dar are nevoie de ... masina ! .

Link to comment
Share on other sites

pierderea posesiei = incredintarea masinii cumparatorului din contractul de vanzare cumparare. (poate f usor sa declare ca ti-a dat masina cu nr lui de BG sa t duci acasa si ca o sa ii aduci numerele inapoi dupa ce o inmatriculezi la tine acasa)

 

" ... e inregistrata in sistem ..." - la c sistem faci referire ?

 

" ...atunci are belea maaaare..." - sau nu...ca e acasa...

 

 

 

sa nu ma intelegeti gresit, nu postez ca sa fiu gica contra, doar sa gasim varianta optima/ lipsita de riscuri.

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

Cred ca bknight73 ar fi cel mai in masura sa ne spuna cum sta treaba cu inmatricularile astea. Mai ales daca are masinile inscrise la bulgari de mai bine de un an, sa ne zica cum este cu taxele si alte alea.

Pai la Audi impozitul este de 50 de eur/an.

La BMW impozitul este de 120 /an... deci mai mult decat acceptabil.

BMW-ul e pe firma impozitul se plateste anual.

Audi e pe numele unui prieten si ATENTIE!! Cartea de identitate a masinii e la mine! Deci el nu poate sa radieze nimic.

 

proprietarul bulgar nu poate declara cartea pierduta ? si sa radieze masina asa ? sau sa scoata alta carte ? e doar o intrebare, nu am nik personal cu bulgarul / romanul direct implicati.

Nu are sens ca bulgarul sa faca asa ceva pentru ca daca da cartea pierduta trebuie sa vina sa o reinmatriculeze,alta solutie nu are.ATAT TIMP CAT CARTEA MARE A MASINII ESTE IN POSESIA TA NIMENI NU POATE RADIA MASINA DE ACOLO!

 

Se pare ca exista echipaje mixte romano-bulgare care verifica actele masinilor de Bulgaria. Din auzite, militienii bulgari ar avea acces la o platforma online de verificare a platii impozitelor in Bulgaria sau a starii actelor radiata/inmatriculata Bulgaria. Nu stiu exact ce verifica, insa daca masina e radiata, cica ramai fara acte. Daca stii ca masina nu e radiata, chiar daca nu ai platit impozitul anului in curs (cu toate ca eu stiu ca fara plata lui nu poti face ITP-ul) mergi cu masina fara probleme.

Deci nu e adevarat!.....echipaje mixte romano-bulgare...c'mon man echipajele astea sunt cumva sot-sotie si sa presupunem la absurd ca un politist ar putea verifica starea impozitului ce autoritate ar avea un bulgar in RO ...si daca ti-ar face ceva politistul roman pe ce baza??????ca zice nevasta-sa(bulgaroaica)?E total irelevant!

Dupa cum am spus atat timp cat ai cartea mare a masinii si nu e rupta sau taiata sau scrie pe ea anulat....e in regula....si un politist nu are cum sa verifice starea impozitelor,mai ales daca se afla pe teritoriul Romaniei!

 

Cunosc niste cazuri urate , bulgarul le-a inmatriculat pe nume si adrese fictive si masinile au ramas in vama confiscate .

Vorbesti ca sa te afli in treaba!Nu cred ca se poate asa ceva.Daca bulgarul a inmatriculat masina cu acte false.....in alte cuvinte PUSCARIE (pentru ce? 400E)fii serios!

 

sa nu ma intelegeti gresit, nu postez ca sa fiu gica contra, doar sa gasim varianta optima/ lipsita de riscuri.

Treaba e foarte simpla...in cateva cuvinte...Dai un ban la bulgar ,el inmatriculeaza masina ,iti face un contract de V-C pe numele tau(pe care nu il arati la nimeni in RO),iti preda toate actele masinii intacte,o procura ca sa poti deschide dosar de dauna la firma de asigurari, si din an in an vb cu el sa iti faca ITP si asigurare!Foarte simplu.

Daca se intampla fara abatere cele mentionate mai sus esti GOOD AS GOLD!Restu .... povesti fara temei!

Link to comment
Share on other sites

Deci e f ok inmatricularea in BG, avand in vedere conditiile de fata de la noi.

Si astia sunt culmea, dau tot in oamenii care si-au inmatriculat masinile aici, dubland si tripland impozitul, dupa ce initial tot din cauza lor, ceilalti si-au inmatriculat masinile in alta parte din cauza taxei prea mari.

 

Eu nu mai vad niciun impediment sa ai masina inmatriculata si in pakistan, avand in vedere ca tot asa te folosesti de ea, nu o strica, cu absolut nimic nr pe alta tara.

 

Problema e cu unii soferi cu masini pe BG, acum 2 zile, vine unul la semafor cu ochelari de soare intr-un peugeot, incearca sa ma provoace, si reuseste :twoup:, ma face sa incalc legea avand vreo 90 pe un bulevard, si el bineinteles in spatele meu (vroia probabil sa imi arate ce masina tare are).

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

Problema e cu unii soferi cu masini pe BG, acum 2 zile, vine unul la semafor cu ochelari de soare intr-un peugeot, incearca sa ma provoace, si reuseste :), ma face sa incalc legea avand vreo 90 pe un bulevard, si el bineinteles in spatele meu (vroia probabil sa imi arate ce masina tare are).

Deci sa inteleg ca te-ai coborat la nivelul lui...si lumea arunca cu pietre aici ca astia cu numere de Bg sunt cocalari care nu au stare in trafic! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Cunosc niste cazuri urate , bulgarul le-a inmatriculat pe nume si adrese fictive si masinile au ramas in vama confiscate .

Vorbesti ca sa te afli in treaba!Nu cred ca se poate asa ceva.Daca bulgarul a inmatriculat masina cu acte false.....in alte cuvinte PUSCARIE (pentru ce? 400E)fii serios!

Credema ca stiu foarte bine povestea , este reala si le inmatricula pe 650 de euro si cred ca avea sute de masini , acum nu stiu motivele pentru care a recurs la fals in acte dar sa fie la el acolo .

 

Eu cand ma duc la itp nici nu este proprietarul bulgar langa mine , fac totul de unul singur si nu am avut probleme .

Link to comment
Share on other sites

Problema e cu unii soferi cu masini pe BG, acum 2 zile, vine unul la semafor cu ochelari de soare intr-un peugeot, incearca sa ma provoace, si reuseste :), ma face sa incalc legea avand vreo 90 pe un bulevard, si el bineinteles in spatele meu (vroia probabil sa imi arate ce masina tare are).

Deci sa inteleg ca te-ai coborat la nivelul lui...si lumea arunca cu pietre aici ca astia cu numere de Bg sunt cocalari care nu au stare in trafic! :twoup:

 

Pai m-am coborat, ca se uita de sus si dispretuitor la mine, de parca el avea ferrari si eu trabant :)

Link to comment
Share on other sites

pierderea posesiei = incredintarea masinii cumparatorului din contractul de vanzare cumparare. (poate f usor sa declare ca ti-a dat masina cu nr lui de BG sa t duci acasa si ca o sa ii aduci numerele inapoi dupa ce o inmatriculezi la tine acasa)

 

" ... e inregistrata in sistem ..." - la c sistem faci referire ?

 

" ...atunci are belea maaaare..." - sau nu...ca e acasa...

 

 

 

sa nu ma intelegeti gresit, nu postez ca sa fiu gica contra, doar sa gasim varianta optima/ lipsita de riscuri.

Foarte simplu: exista baze de date comune unde apare si imputernicirea. In imputernicire nu este scris ca ti-o vinde spre radiere (ca sa ii aduci numerele inapoi).

Scrie ca ai dreptul sa circuli, sa vinzi, sa imprumuti etc si ca esti raspunzator pentru eventualele pagube.

Daca el declara masina furata este arestat pentru marturie mincinoasa (nu mai stiu termenul exact).

Adica, datorita imputernicirii pe care ti-a dat-o el este pus in imposibilitatea de a declara masina si actele furate.

 

are actul de vanzare cumparare, da o declaratie pe proprie raspundere ca a pierdut posesia masinii si a actelor, gata rezolvarea.

:twoup: :) :)

Si eu am pierdut actele si masina... un Nissan GTR....

 

 

VARIANTA OPTIMA:

Firma in BG pe numele tau (te costa vreo 80 de eur infiintarea si mai dai vreo 20 de eur pe luna la un contabil - daca nu ai activitate).

Masina inmatriculata pe firma si ai scapat de probleme.

Edited by bknight73
Link to comment
Share on other sites

mie, cel mai rational imi pare sa gasesti un bulgar care sa ia comisionul ca sa te ia in spatiu, faci actele pe nume de roman rezident in BG, iti mai trb decat o conexiune d bun simt la RAR-ul lor

E complicat... mai intai trebuie sa inveti sa vb limba ... si sa faci dovada ca esti angajat acolo ..

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca exista echipaje mixte romano-bulgare care verifica actele masinilor de Bulgaria. Din auzite, militienii bulgari ar avea acces la o platforma online de verificare a platii impozitelor in Bulgaria sau a starii actelor radiata/inmatriculata Bulgaria. Nu stiu exact ce verifica, insa daca masina e radiata, cica ramai fara acte. Daca stii ca masina nu e radiata, chiar daca nu ai platit impozitul anului in curs (cu toate ca eu stiu ca fara plata lui nu poti face ITP-ul) mergi cu masina fara probleme.

Deci nu e adevarat!.....echipaje mixte romano-bulgare...c'mon man echipajele astea sunt cumva sot-sotie si sa presupunem la absurd ca un politist ar putea verifica starea impozitului ce autoritate ar avea un bulgar in RO ...si daca ti-ar face ceva politistul roman pe ce baza??????ca zice nevasta-sa(bulgaroaica)?E total irelevant!

Dupa cum am spus atat timp cat ai cartea mare a masinii si nu e rupta sau taiata sau scrie pe ea anulat....e in regula....si un politist nu are cum sa verifice starea impozitelor,mai ales daca se afla pe teritoriul Romaniei!

Nu citesti tot sau nu intelegi tot. Cand te opreste ARR-ul si te intreaba de rovigneta, de ce face echipaj comun cu politia? La fel se face si in cazul de care spun eu. Am prieten care a fost oprit de un astfel de echipaj. A fost oprit de politia romana, luate actele de catre ei si date la verificat unui bulgar. Ce au verificat exact nu stiu, ca nici asta nu i-a intrebat pe romani ce se verifica, insa ala i-a adus actele inapoi, le-a dat echipajului roman care le-a predat prietenului. Mai erau oprite niste masini, carora le oprisera actele.

Daca masina apare undeva in sistemul bulgaresc ca radiata, esti pasibil in Romania de "circulatie pe drumurile publice cu un autovehicul neinmatriculat". Adica e treaba de penal!

Logic vorbind, daca nu ai impozitul platit in Bulgaria, nu inseamna ca masina nu e inmatriculata. Insa daca au un sistem cum s-a incercat si la noi (nu mai stiu daca e functional) in care daca nu mai ai RCA valabil iti radiau masina din oficiu, e foarte simplu sa apara in baza de date ca radiata. Nu mai vorbesc de cazul in care bulgarul proprietar merge si radiaza cu manuta lui masina, pe baza celebrului act de vanzare cumparare. Am mai spus-o si cu contractul asta, nu va bucurati asa mult ca el exista. Poate va da voua o siguranta, dar de fapt ofera portita de iesire bulgarului in cazul in care nu-i platesti impozitul. In cazul cel mai rau, el intentioneaza sa faca asta chiar de la inceput.

Eu am masina de aproape 3 ani inmatriculata acolo si nu au fost probleme. Nu am prins un astfel de filtru, cu echipaje mixte insa a prins tovarasul meu, care a inmatriculat-o prin aceeasi filiera. Si a trecut testul.

In definitiv, e normal sa se intample acest lucru si ma bucur ca se face asta. Nici mie nu-mi convine sa circul pe sosea cu masini neinmatriculate, indiferent cu ce masina sunt.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Aceleasi chichite care se regasesc si la noi: masina de Ro inmatriculata, o vinzi cuiva dar nu treci pe spatele talonului ca ai vandut-o. Mergi la administratia financiara si o scoti de acolo. Cumparatorul merge bine merci pe numele tau, tu nu platesti impozitul, toatalumea e fericita! Evident, asta pana la o amenda, cand vanzatorului nu-i va conveni sa plateasca in locul cumparatorului.
Link to comment
Share on other sites

Aceleasi chichite care se regasesc si la noi: masina de Ro inmatriculata, o vinzi cuiva dar nu treci pe spatele talonului ca ai vandut-o. Mergi la administratia financiara si o scoti de acolo. Cumparatorul merge bine merci pe numele tau, tu nu platesti impozitul, toatalumea e fericita! Evident, asta pana la o amenda, cand vanzatorului nu-i va conveni sa plateasca in locul cumparatorului.

Daca o scoti din evidentele fiscale de la primarie pt. ca ai vandut-o, primaria de domiciliu a vanzatorului transmite primariei de domiciliu a cumparatorului o adresa si o copie a contractului pentru luarea in evidenta, deoarece masina a fost radiata din evidentele lor. Asa ca nu e neaparat sa treci pe la primarie sa o declari, te poti trezi cu instiintare ca ai fost luat in debit. :twoup: Cel putin, asa se intampla in majoritatea cazurilor.

Link to comment
Share on other sites

Aceleasi chichite care se regasesc si la noi: masina de Ro inmatriculata, o vinzi cuiva dar nu treci pe spatele talonului ca ai vandut-o. Mergi la administratia financiara si o scoti de acolo. Cumparatorul merge bine merci pe numele tau, tu nu platesti impozitul, toatalumea e fericita! Evident, asta pana la o amenda, cand vanzatorului nu-i va conveni sa plateasca in locul cumparatorului.

Asta e vrajeala. Masina nu se scoate din evidente pana nu te prezinti cu certificatul de radiere stampilat de politie.

Edited by Ice_man
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.