Jump to content

X1 the car to have


amarkoo

Recommended Posts

  • 3 months later...

merge foarte bine pana acum, e mai moderna decat x3 ce imi pare foarte obosit, puteam lua x3 nou sensibil mai ieftin dar cumparam o masina care deja nu se mai fabrica. motorul e f bun, urca repede in ture, de asemenea cutia e f sportiva, retrogradeaza imediat cand e nevoie, nu ca la x6 care stai dupa el. nici vorba de troncaneli si altele asemenea.

 

 

 

interior

 

inca una

 

si gata

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Vad ca e facuta struto-camila. Este singurul model BMW care raspunde nevoilor mele. (sa nu fie prea lunga sa pot sa o parchez in Bucuresti, sa aiba garda la sol mai mare - sa pot sa ies cu ea pe un drum forestier soft).

Acutuala serie 3 nu raspunde celor 2 cerinte de mai sus. E confortabila doar pe asfalt uscat fara nicio gropa. Pe un drum prost simti orice fisura in asfalt.

Ca regula evit sa cumpar modele nou lansate de un producator asa ca probabil o sa parasesc marca pentru o perioada.

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

am mers in drive test cu ea,e ok chiar nu ma asteptam sa imi placa asa de mult

 

+1 :thumbsup:

 

La frânare, de exemplu, la peste 100 la orã, mai cã ieºi prin parbriz, dar ÎngheaÞã pe loc. Just in case, pentru situaÞii de urgenÞã... :rolleyes:

ªi ia curbele strânse foarte bine, se lipeºte de asfalt... În fine, mie mi-a plãcut maxim. Maxim, am zis! :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Silviule, ia X1, nu o sa-ti para rau.

 

Oricum o mai tin pe actuala pana in aug 2012. Pana atunci vad cum sta in testele de fiabilitate seria 1X. Seria 1 (fara X) a stat bine de la inceput. (dar asta e exceptia nu regula).

Link to comment
Share on other sites

Problemele de fiabilitate apar cand nu folosesti masina corespunzator. Adica trebuie sa te raportezi si la conditiile din Romania. Zici ca o masina nu e fiabila pt ca se strica rulmenti, amortizoare, etc. Dar la drumuri se uita cineva ? Bmw sunt niste masini care ofera o prestatie rutiera peste medie si sunt fiabile. E normal sa mai pice o piesa doua. Si asta o spun eu care am stat in service destul cu ea in perioada de garantie. Dar problemele copilariei le-am rezolvat pana a iesit.

 

X1 mi se pare si mie mult mai atragator decat la lansare. Designul e mult inaintea modei. Daca avea adaptive drive era perfect (sau are ?!)

Edited by Cosminbad
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
nu imi place calitatea plasticelor la interior si nici cantitatea folosita :). Am vorbit cu un reprezentant BMW la BMW Welt Munchen si mi-a confirmat aspectul, fiind multi clienti si potentiali clienti care s-au plans de acest lucru! Oricum, cred ca devine un trend fenomenul la BMW sa scada calitatea materialelor, din pacate :( .
Link to comment
Share on other sites

Poiuyt, prima data cand ti-ai dat cu parerea nu am zis nimic dar acum...

 

Cand vorbim de fiabilitate vorbim de statistici, nu de pareri, opinii personale.

 

Are cineva date statistice despre numarul de interventii asupra masinilor sau defectiuni ori rechemari in service ca sa comparam ce era cu 10 ani in urma si ce e acum?

Link to comment
Share on other sites

pai vorbesc din ce vad pe forumuri :) cred ca este destul de ok punctul asta de vedere :)

 

probleme pe motor cutie pana in 200 de mii eu n-am vazut , daca ne referim la diversi senzori aia e altceva.

 

p.s. nu trebuie sa taci, da-ti drumul ! =)))

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

De la posesor de seria 5, tocmai am comandat un X1 xDive 23d automat.

 

Motivul e simplu: o masina gandita parca special pt drumurile din Romania si nevoi combinate. Stateam in cumpana cu un seria 3 e90 lci 320d dar e mai potrivita X1 pentru mine.

 

Seria 5 e prea mare pentru oras. Daca ai nevoie care se descurca bine si in oras, sta bine in viraje la +100 kmh la drumuri lungi, nu iti rupe spatele la fiecare pietricica de pe drum, consum rezonabil, capabila de crossoveruri usoare si drumuri proaste prin tara, atunci X1 e solutia.

 

Am facut drive test cu ea si parerile mele sunt:

- sta pe drum muuult mai bine ca un X3 si e mai agila;

- suspensia e mai confortabila decat la un seria 3, seamana cu seria 5 dar se simte diferenta de calitate;

- spatioasa in interior, mai ales ca si inaltime;

- motoruo de 177 cp e ok, dar se simte nevoia de mai mult, depinde de pe ce masina te-ai urcat in X1;

- calitate slabuta a materialelor si finisajelor;

- designul dubios e uratel dar mie imi place la nebunie (sic).

 

E drept e foarte scumpa, nu isi merita banutii dupa parerea mea decat daca esti fan BMW (si eu sunt) si iti raspunde exact nevoilor: un Duster mai de calitate dar cu tinuta de drum sportiva tipic BMW.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.