Jump to content

Prima masina condusa in copilarie


coxe39

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

tata avea un trabant si prin 88' m-a tinut in brate sa conduc si eu pe un drum laturalnic, iar 2-3 ani mai tarziu l-am condus singur pe un camp. o experienta care mi-a ramas intiparita in minte pe viata

 

 

 

off topic

imi cer scuze nu ma pot abtine :twoup: :) :) dupa ce am citit in pag. anterioare

 

cu totii stim si respectam, intr-o mai mare sau mai mica masura, ceea ce am invatat in scoala de soferi!

 

stim de asemenea ca experienta se acumuleaza in ani buni si in zeci/sute de mii de km.!NU IN SCOALA DE SOFERI!!!!!!!(SAU INAINTE)

 

EXPERIENTA se acumuleaza de obicei din lucruri negative in general(accidente vazute ,sau comise, masini zdrobite,oameni morti pe sosele....etc)si din "scapat" dintr-un accident la "mustata", in cazurile fericite!

 

ACCIDENTUL nu este ceva programabil,ci este succesiunea, sau sincronizarea proasta dintre mai multe evenimente/situatii/persoane/conditii meteo (prea bune sau prea proaste)etc.

 

sunt persoane care au avut accident dupa un an ,dupa 5ani,dupa 10ani...... nu este regula asa ca daca e s-o patesti macar 2 conditii sa indeplinesti:

 

1. SA AI PERMIS!!!!!!!

 

2. SA NU FII IN STARE DE EBRIETATE!!!!

 

asta in caz ca scapi cu viata si bineinteles daca tii la tine.

 

 

in rest toate bune si drumuri fara incidente majore! :twoup:

Edited by rzv20
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

pai nu te punea nimeni sa conduci pe sosele... eu de ex conduceam pe drumuri de tara pe care nu te intalneai cu nimeni la vremea aia!!

mi-a prins f bine chestia asta... cand am facut scoala de soferi, instructorul practic nu a avut ce sa ma mai invete.

Link to comment
Share on other sites

Prima masina a fost o Alfa Romeo 90, 2400cc, turbo diesel. Era din 87' masina, imi era tare draga o tinea tata pt mine, am revopsit-o, refacut ceva pe la motor... pana la urma am dat-o pe bucati :thumbsup:. Imi placea ca era foarte confortabila, si era full electric, geamuri, oglinzi, scaune, tot, avea aer conditionat... era tare smechera pentru anul in care s-a fabricat. Am si acum motorul de la ea, daca vrea cineva :frantics:.

post-39500-0-86453600-1299483180_thumb.jpeg

post-39500-0-82961300-1299483204_thumb.jpg

post-39500-0-93245100-1299483218_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Prima si prima data am "condus" un Olcit (ala il aveam atunci in familie) dar se intampla pe la 9 ani si nu ajungeam bine la pedale :)) deaia eram tinut in brate :p, dupa la 14 ani chiar am condus Dacia 1310 frecvent, pe la tara, normal. Edited by JaMb0
Link to comment
Share on other sites

Prima "masina" a fost 060-DA-001 de 2100 cp diesel iar eu invirteam de frina de mina si uite asa conduceam eu o locomotocica :frantics: (locomotiva in limbajul oamenilor mari) iar dupa ce am ajuns la pedale am inceput cu kartul si dupa aia tot ce avea roti :yahoo: ...si tot nu ma satur e condus :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

dacia 1325L :)

 

modelul mai nou 96 , dar pe stilul asta , avea vopsea d-aia gri in doua nuante jumate cu jumate :D

 

http://images.forum-auto.com/mesimages/123163/dac1325liberta.jpg

 

 

asta era CN 1 parca, nu !?!?!?

si io tot dacie, 1300 " racheta albastra " ii ziceam , ca era bleu, ii tin minte si numarul : 3-AG-1254

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ce vremuri... :rolleyes: Prima masina condusa de mine a fost un Trabant 610 albastru,eram prea mic sa ajung si la pedale asa ca stateam la tata in brate si invarteam doar de volan,dar ma descurcam :popcorn:

Nu e masina din poza,poza am atasat-o ca idee,desi cine nu stie cum arata un trabant? :popcorn:

Edited by Pokemon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
va vine sa credeti sau nu...a fost un BMW :)) nu mai stiu ce model..avea tata un prieten mai...indian asa, plecat in germania la ..."lucru"si a venit odata cu un BMW...era mare dihania...si am dat o tura cu ea...in brate la tata, desigur :)...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.