Jump to content

Noua taxa de poluare 2011


alter_ego

Recommended Posts

Stiam de la avocat ca or sa faca asa.Fac orice numai ca sa te poarte pe drumuri si sa amane inevitabilul.Niste gunoaie.

 

bine zis.

 

bine ca s-a terminat cu bine, in definitiv cred ca ai avut si satisfactie morala, parca ziceai mai sus ca militianul te-a felicitat! bravo!

Link to comment
Share on other sites

Da.M-a felicitat.Cred ca sunt si ei satui de taxele astea idioate.La urma urmei sunt si ei niste functionari si platesc taxa la fel ca noi.Acum i-am dat in judecata pt recuperarea taxei de la BMW.Stiu ca o sa dureze minim un an,dar nu le las nici un leu.(sunt vre-o 3000 ron) Edited by danniell76
Link to comment
Share on other sites

Cred ca pana la urma unuia din guvern ii va da prin cap si ingenioasa idee de a baga o taxa de inmatriculare si daca iti cumperi masina second din Romania. :twoup:

Nu stiu daca cineva a observat, dar ce ai spus tu tocmai sa intamplat. Si inca imediat dupa ce ai postat tu pe forum. Comic si tragic. Asa o sa duc intr-o buna zi la remat un BMW din 2001, inscris ininte de 2007. :))

Link to comment
Share on other sites

Pai eu am zis in septembrie 2010, sunt 2 ani si ceva de atunci. :)

 

Si mai am si prezicerea asta din 2011:

 

Nu stiu daca va amintiti, dar cu mult inainte de a le veni astora ideea de a fii taxate si masinile inmatriculate pana in 2007 la care nu s-a platit taxa, am prezis ca se va intampla asa.

 

Mai prezic inca o chestie:

 

Masinile pentru care proprietarii au dat statul in judecata si au recuperat taxa, la revanzare, noul proprietar va fii nevoit sa plateasca taxa (pe motivul ca practic pentru masina respectiva nu s-a platit nici o taxa, ea fiind returnata).

 

Ca sa ne invete minte sa mai dam statul in judecata sa ne recuperam taxa.

Edited by WLF
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma uitam acum pe portal.just.ro

 

La tribunalul Valcea, ieri s-a inregistrat dosarul numarul 12700/90/2012 (astea cu 90 sunt pe tema taxei auto in proportie de 90%). Termenul de judecata pentru dosarele depuse ieri este 2014.

 

Asta inseamna cam 1000 de dosare lunar, cand dracu sa le rezolve? 22 de zile lucratoare lunar, daca ar face 50 de dosare pe zi numai cu taxa, le-ar trebui un an. Asta pe langa alte zeci de mii de procese cu alta tema.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Am scapat de Boc si am dat de un parsiv si un mincinos pe nume Ponta. Cum pot fi asa oamenii astia?!

Cica s-au inmatriculat prea multe masini second in 2012.

Bulgarii au aceeasi impozite de 10 ani si aduc la masini second hand de numa. De aceea Bulgaria e una dintre putinele tari din Europa care nu se afla in recesiune. Ei stimuleaza consumul...

Link to comment
Share on other sites

Fiind taxa ilegala,conform hotararii judecatoresti,nu au cum sa te puna sa o platesti inca o data la revanzare.

 

pai taxa e ilegala oricum , statul asta promoveaza ilegalitatea , adica pun in carca justitiei sute de mii de cazuri pt ce , de fapt ei se imprumuta putin de la populatie si dau doar o parte din bani inapoi , sunt convins ca o mica parte recupreaza sau au chef de judecati ,. Aia cu euro 5 si 200 E nici nu mai discuta .E mai scumpa actiunea .Dar chiar sunt curios ce il duce mintea pe ponta , ca e clar ca ei nu au de unde sa scoata din alta parte . Ma astept sa se faca acum ca ploua , ca nu e timp , ca asta e . plm stiati de taxa da ce mai vreti ramane asa!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Îs o mie de topicuri cu taxa asta, daca il gaseste vreun moderator pe ala bun sa mute stirea acolo.

 

Asadar:

 

Curtea de Justitie a Uniunii Europene a decis miercuri ca sistemul instituit de Guvernul Ponta in 2013, de returnare a taxei auto ilegale din 2008, nu respecta dreptul legitim al cetatenilor romani de a-si primi banii inapoi. Decizia justitiei europene, data in cazul unui sibian, ar putea lovi in ordonanta emisa anul trecut de Guvernul Ponta, prin care s-a instituit timbrul de mediu si s-a dispus restituirea taxei auto percepute printr-o ordonanta a Guvernului Tariceanu. Autoritatile romane spun, insa, ca decizia CJUE nu loveste timbrul lui Ponta, ci numai sistemul de restituire a taxei lui Tariceanu.

 

Potrivit Tribunalului, in temeiul OUG nr. 9/2013, Nicula nu este indreptatit sa recupereze taxa pe poluare si dobanzile aferente, pentru ca taxa auto incasata ilegal de stat in baza OUG 50 din 2009 este mai mica decat trimbrul de mediu cerut de stat in 2013, prin ordonanta lui Ponta.

 

Mai mult, Curtea de la Luxemburg arata ca Guvernul trebuie nu doar sa le returneze romanilor taxa auto pe care o incasase ilegal, ci sa le plateasca si dobanzi.

 

Miza timbrului auto este uriasa pentru bugetul de stat, Guvernul estimand ca, daca va trebui sa restituie integral toate taxele auto pe care le-a incasat ilegal, gaura la buget ar fi de 3,3 miliarde de euro.

 

Intregul articol:

http://economie.hotnews.ro/stiri-auto-18311838-birul-lui-tariceanu-vremea-lui-ponta-justitia-noul-sistem-incalca-dreptul-romanilor-rambursarea-efectiva-taxei-auto-incorect-incasate-guvernul-scutit-singur-plata-dobanzilor.htm

Link to comment
Share on other sites

Asta cu timbrul auto este cu dus-intors. Din aceasta taxa se subventioneaza Programul Rabla, care - sa recunoastem - a fost o idee foarte buna, nici nu mai conteaza cine si cand a lansat-o. In plus, ne-a ferit de situatia de la bulgari, groapa de gunoi a Europei pentru masini.

Eu sunt pentru aceasta taxa!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De ce nimeni nu spune nimic despre OUG data pe 1 martie 2014 care presupunea restituirea banilor pe taxa de poluare esalonat in 5 ani pt cei care au castigat procesele in instanta ? Eu am procesul castigat in februarie 2014 si am nimerit cu OUG. Nici pana in ziua de azi n-am primit un leu din ce imi datoreaza statul. Am fost la ANAF si mi-au spus ca abia in august au primit de la Guvern normele de aplicare a OUG. Si mi-au spus sa astept ca voi primi instiintare.

Nu vor sa dea bani pana in alegeri, asta-i clar. Bugetul il tin pt pomeni electorale si campanie iar noi asteptam cat ? Eu cred ca nici anul asta nu voi primi ceva desi am de luat o suma destul de maricica, plus ca se adauga dobanda care tot creste.

Si ca mine sunt multi.....

Link to comment
Share on other sites

Asta cu timbrul auto este cu dus-intors. Din aceasta taxa se subventioneaza Programul Rabla, care - sa recunoastem - a fost o idee foarte buna, nici nu mai conteaza cine si cand a lansat-o. In plus, ne-a ferit de situatia de la bulgari, groapa de gunoi a Europei pentru masini.

Eu sunt pentru aceasta taxa!

idee buna Rabla?da pentru producatorii auto si anii trecuti s-a mai facut ceva bisnita cu tichetele.

Taxa de mediu personal mi se pare un rahat,bine la ce impozite si taxe platim ce mai conteaza un timbru de mediu.In cazul meu ma gandesc serios ca 1.8is-ul sa il bag pe Bulgaria doar ca sa nu mai dau nesimtitilor astora inca niste bani,desi taxa e relativ mica(800-1000 eur) si nu ar fi mare diferenta probabil Romania vs Bulgaria.Practic platitnd taxa,mai dau niste bani de care statul roman isi va bate joc.

PS:asta cu groapa de gunoi e alt rahat,sa se faca ITP si RAR cum trebuie si nu o sa mai fie probleme.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.