Jump to content

Noua taxa de poluare 2011


alter_ego

Recommended Posts

  • 4 months later...

cica asta care e acum este exagerata...

no shit , mie-mi pare cea mai mare porcarie ca in foamea lor dupa bani au inmatriculat si masini cu volan pe dreapta , astia sunt un real pericol .ii vad in trafic ma feresc de ei ,efectiv au tot felul de reactii ca sa vada ce se intampla pe drum . :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Vesti si mai noi:

 

Premierul Victor Ponta i-a cerut ministrului Mediului, Rovana Plumb, sa prezinte in viitoarea sedinta de guvern o informare privind taxa auto deoarece al nivelul ministerului exista “un tip de confuzie” cu privire la situatia taxei, scrie Agerpres. Ministrul Mediului, Rovana Plumb declarase marti ca taxa auto de prima inmatriculare se va schimba anul acesta si va tine cont de normele si principiile europene, dar si de “buzunarele romanilor”. Rovana Plumb declarase marti ca taxa de poluare auto nu s-ar mai fi platit, insa Ponta spune ca in realitate s-a platit.

“Am avut astazi o discutie cu doamna ministru si inteleg ca la nivelul ministerului e inca un tip de confuzie, pentru ca, intr-un fel, s-a spus ca nu s-a mai platit taxa. Inteleg ca in realitate, totusi, s-a platit, asa incat pentru marti, pentru sedinta de Guvern, astept o nota de informare, pentru ca nu putem sa luam decizii fara a sti exact ce s-a intamplat si in ce situatie suntem’, a declarat premierul, la finalul undei intalniri cu delegatia institutiilor financiare internationale aflate la Bucuresti.

 

 

 

Pot fi mai incompetenti ?

http://0-100.hotnews...ip-de-confuzie/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
O sa ne dea peste cap daca modifica si baga alta lege cu taxa. Eu de exemplu am deschis actiune pentru inmatricularea fara taxa, in baza legii asteia actuale. Acuma pe 25 ianuarie am procesul. Daca astia intre timp baga alta lege, va trebui sa fac alt proces contra la noua lege si nu o sa mai fie usor de castigat bazat pe miile de precedente.
Link to comment
Share on other sites

O sa ne dea peste cap daca modifica si baga alta lege cu taxa. Eu de exemplu am deschis actiune pentru inmatricularea fara taxa, in baza legii asteia actuale. Acuma pe 25 ianuarie am procesul. Daca astia intre timp baga alta lege, va trebui sa fac alt proces contra la noua lege si nu o sa mai fie usor de castigat bazat pe miile de precedente.

 

 

Macar de-ar micsora-o in asa fel incat sa nu mai fii nevoit sa intentezi alt proces.

Link to comment
Share on other sites

Putin probabil. Ponta a uitat tot ce a spus.

 

Azi citeam cĂŁ RCA-ul va cuprinde Âşi vigneta. PĂŁi eu nu prea mai ies din oraÂş urmĂŁtoarele luni, poate nu mai ies deloc tot anul. Ce plĂŁtesc?

 

probabil vor sa creasca rca si daca introduc vigneta in rca ce rost mai au camerele pt vigneta totusi :)))

Link to comment
Share on other sites

Au dat si un top al alora care ofera asigurari mici si nu despagubesc. Parca era Carpatica, Euroins etc. Pe motivul ca vezi Doamne soferii sunt aia care fac fraude de fapt si trag de amaratii astia de asiguratori. Eu personal nu cred ca o sa se faca nimic in sensul despagubirilor chiar daca au inceput astia cu puneri in scena pe motive de 2 lei. Ma rog sa nu dea vreun prost in mine cand plec. Desi si asta e in zadar.
Link to comment
Share on other sites

Au dat si un top al alora care ofera asigurari mici si nu despagubesc. Parca era Carpatica, Euroins etc. Pe motivul ca vezi Doamne soferii sunt aia care fac fraude de fapt si trag de amaratii astia de asiguratori. Eu personal nu cred ca o sa se faca nimic in sensul despagubirilor chiar daca au inceput astia cu puneri in scena pe motive de 2 lei. Ma rog sa nu dea vreun prost in mine cand plec. Desi si asta e in zadar.

 

pai in tara asta se bucura lumea la o reducere de 100 ron pe an ..le pare o mare afacere . Si pe aici pe forum sunt care au luat euroasig , carpatica tot din motive de pret , doar nu pt ca simpatizeaza firma sau au incredere . E ca fix in orice alt aspect romanesc , ma doare undeva de celalalt , de ce e in jur , dupa mine potopul samd . In rest suntem asi la comentarii politice , plansete pe la colturi , sfaturi si idei ,caterinca etc . Mai trece o zi , mai imbatranim 1 an . Eu asa vad .

Link to comment
Share on other sites

pai in tara asta se bucura lumea la o reducere de 100 ron pe an ..le pare o mare afacere . Si pe aici pe forum sunt care au luat euroasig , carpatica tot din motive de pret , doar nu pt ca simpatizeaza firma sau au incredere . E ca fix in orice alt aspect romanesc , ma doare undeva de celalalt , de ce e in jur , dupa mine potopul samd . In rest suntem asi la comentarii politice , plansete pe la colturi , sfaturi si idei ,caterinca etc . Mai trece o zi , mai imbatranim 1 an . Eu asa vad .

 

 

Si nu in ultimul rand la fotbal!!!:drinks:

Link to comment
Share on other sites

O sa ne dea peste cap daca modifica si baga alta lege cu taxa. Eu de exemplu am deschis actiune pentru inmatricularea fara taxa, in baza legii asteia actuale. Acuma pe 25 ianuarie am procesul. Daca astia intre timp baga alta lege, va trebui sa fac alt proces contra la noua lege si nu o sa mai fie usor de castigat bazat pe miile de precedente.

Nu te afecteaza cu nimic.Ai deschis procesul cand era taxa in vigoare.Am inmatriculat si eu o masina fara taxa acum un an,si l-am intrebat pe avocat cand am deschis procesul,daca cumva dau astia o alta lege in timpul procesului meu,ma va afecta in vreun fel.A zis ca sub nici o forma nu ma afecteaza,pt ca nu au cum sa ia procesele retroactiv.Partea proasta va fi pt cei ce vor dori sa inmatriculeze fara taxa si sa dea statul in judecata,dupa ce se va publica in Monitorul oficial.Atunci nu se va mai putea face nimic ,,. principiul neretroactivitĂŁĂžii legii civile ĂŽn timp este urmatorul:

Potrivit art. 1 C. civ., legea dispune numai pentru viitor, ea nu are putere retroactivã, adicã pentru trecut. Legea se aplicã numai faptelor petrecute În intervalul de timp de la intrarea sa În vigoare ºi pânã la ieºirea sa din vigoare, nu faptelor petrecute anterior intrãrii ei În vigoare.

ExcepĂžiile de la acest principiu, ĂŽn cazul cĂŁrora funcĂžioneazĂŁ retroactivitatea legii Âşi care sunt expres prevĂŁzute ĂŽn lege, se referĂŁ la:

- legile interpretative, care explicĂŁ sensul unor legi anterioare Âşi produc efecte de la data intrĂŁrii ĂŽn vigoare a legilor emise anterior, pe care le interpreteazĂŁ Âşi cu care fac corp comun;

- legea penalã nouã mai favorabilã, care se aplicã unor fapte sãvârºite În trecut ºi care, potrivit vechii legi sub imperiul cãrora s-au sãvârºit, ar fi fost mai aspru pedepsite, conform art. 15 alin. 2 din ConstituÞie.''

Link to comment
Share on other sites

Nu te afecteaza cu nimic.Ai deschis procesul cand era taxa in vigoare.Am inmatriculat si eu o masina fara taxa acum un an,si l-am intrebat pe avocat cand am deschis procesul,daca cumva dau astia o alta lege in timpul procesului meu,ma va afecta in vreun fel.A zis ca sub nici o forma nu ma afecteaza,pt ca nu au cum sa ia procesele retroactiv.Partea proasta va fi pt cei ce vor dori sa inmatriculeze fara taxa si sa dea statul in judecata,dupa ce se va publica in Monitorul oficial.Atunci nu se va mai putea face nimic ,,. principiul neretroactivitĂŁĂžii legii civile ĂŽn timp este urmatorul:

Potrivit art. 1 C. civ., legea dispune numai pentru viitor, ea nu are putere retroactivã, adicã pentru trecut. Legea se aplicã numai faptelor petrecute În intervalul de timp de la intrarea sa În vigoare ºi pânã la ieºirea sa din vigoare, nu faptelor petrecute anterior intrãrii ei În vigoare.

ExcepĂžiile de la acest principiu, ĂŽn cazul cĂŁrora funcĂžioneazĂŁ retroactivitatea legii Âşi care sunt expres prevĂŁzute ĂŽn lege, se referĂŁ la:

- legile interpretative, care explicĂŁ sensul unor legi anterioare Âşi produc efecte de la data intrĂŁrii ĂŽn vigoare a legilor emise anterior, pe care le interpreteazĂŁ Âşi cu care fac corp comun;

- legea penalã nouã mai favorabilã, care se aplicã unor fapte sãvârºite În trecut ºi care, potrivit vechii legi sub imperiul cãrora s-au sãvârºit, ar fi fost mai aspru pedepsite, conform art. 15 alin. 2 din ConstituÞie.''

 

Pai stai asa. Deci eu castig procesul si primesc o hartie prin care oblig politia sa imi inmatriculeze masina fara plata taxei de poluare conform legii X, asta de pana acum.

 

Tampitii astia intre timp dau o alta lege cu o noua taxa de mediu. Si la politie sa imi ceara dovada ca am platit noua taxa de mediu.

Link to comment
Share on other sites

Pai stai asa. Deci eu castig procesul si primesc o hartie prin care oblig politia sa imi inmatriculeze masina fara plata taxei de poluare conform legii X, asta de pana acum.

 

Tampitii astia intre timp dau o alta lege cu o noua taxa de mediu. Si la politie sa imi ceara dovada ca am platit noua taxa de mediu.

Trebuie sa o inmatriculeze.Nu e militianul mai presus ca legea.Te duci la ghiseu,ii dai hartiile si gata.Nu o sa aiba ce sa zica.In cazul meu,m-a felicitat. Sentinta a sunat cam asa : Solutie: Decizia r. 328/R/28.02.2011; Admite recursul declarat de reclamant xxxxxxxx ĂŽmpotriva sentinĂžei civile nr. 1896/CA/2010 a tribunalului BraÂşov, pe care o modificĂŁ ĂŽn sensul cĂŁ admtie acĂžiunea formualtĂŁ de reclamant xxxxxxx Âşi,ĂŽn consecinÞã: ObligĂŁ pe pârâta InstituĂžia Prefectului BraÂşov- Serviciul public Comunitar Regim Permise de Conducere Âşi Ănmatriculare Autovehicule sĂŁ ĂŽnmatriculeze autoturismul marca Opel Astra cu , AN FABRICAĂIE nr. de identificare WOLOTGF3532168758,an fabricaĂžie 2003, fĂŁrĂŁ plata taxei de ĂŽnmatriculare. IrevocabilĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Pai tu ai pierdut in prima instanta? Pe ce motiv?

Solutie: Pentru a se comunica pârâtei un exemplar al înscrisurilor depuse de reclamant amâna judecarea cauzei la data de 6 decembrie 2010, sala t4, ora 12.00

06/12/2010 Amână cauza

Solutie: Pentru a da posibilitatea partilor sa depuna la dosar concluzii scrise, amâna pronuntarea cauzei la data de 13 decembrie 2010.

13/12/2010 Respins fond

Solutie: Respinge cererea formulata de reclamant.- Stiam de la avocat ca or sa faca asa.Fac orice numai ca sa te poarte pe drumuri si sa amane inevitabilul.Niste gunoaie.

Edited by danniell76
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.