Jump to content

Noua taxa de poluare 2011


alter_ego

Recommended Posts

apropo de banii aia care se strang si se duc pe apa sambetei, ieri trebuia inaugurata nu stiu ce portiune de autostrada. fals. s-a amanat. in schimb s-a inaugurat un patinoar. cu taiere de funda...

 

cum se numeste atunci cand dai niste bani cuiva, cu promisiunea ca de banii aia vei primi ceva in schimb, dar apoi nu mai primesti nimic? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Deturnare de fonduri, se numeste.

In teorie, evident. In practica, sa manance si gura lu' guvernantul icre negre si amanta sa-i conduca bolizi de minim 100k euro.

Mama lor de hoti, ce prosti mai suntem si noi !

Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

sau delapidare :goodjob:

 

e ciudat cum niste unii (putini la numar) reusesc sa prosteasca pe niste altii (mult mai multi la numar).

 

kip d c nu iesi in strada?

 

unde-s 2 puterea creste.

 

a mai scandat unul i fata la cotroceni si l-au bagat la sanatoriu.nu merge asa, ci doar la unison.

Link to comment
Share on other sites

Suntem cei mai prosti din curtea scoli! Nu suntem noi in stare de asa eveniment sa iesim in strada si sa mai dam si guvernul jos.....rade Mihai Viteazu si Stefan Cel Mare de noi...in ce hal am ajuns!!!...So...uite asa ne invatam cu greul!

 

Inteleg ca esti revoltat, dar vorbeste in numele tau si nu generaliza atat. Nu de alta, dar eu nu ma simt prost...

 

Cand o sa avem si noi sange in instalatie, precum sarbii de exemplu, atunci o sa iesim in strada si o sa facem ce trebuie facut si nu o sa mai inghitim rahaturile guvernantilor. Niciodata, adica. Pana una alta, ne mai intalnim din cand in cand prin piata Victoriei pentru un mic "protest" deghizat intr-un dans al pinguinului.

 

KIP - nu cred ca vrei sa ajungem ca sarbii. Au facut varza tara lor cu proteste&sange. Dupa ce treci granita la ei, brusc incepe agricultura sa merga, rodeste pamantul si cam atat.

 

Masini varza, atitudine praf, drumuri nasoale si vorbesc de sate si de orasele. De viata din Belgrad nu stiu dar cand am fost acolo nu pareau prea... rasariti (economic)

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost in Belgrad si nu mi s-a parut a fi intr-o stare mai proasta ca Bucurestiul.

 

Din punctul meu de vedere, decat ca noi, mai bine ca ei. Nu am zis ca asta ar fi solutia sau asa am fi noi mai bine. E strict parerea mea si, oricum, mai rau nu am avea cum sa fim, sper. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

@Bala, la noi e ok in sensul acceptarii hotiei si nivelului de trai cu salariul minim de 150eur, sau cat mai e... 100. Da e ok, dar din pacate suntem prea aproape de occident sa vedem ca avem aceleasi preturi si sunt oameni pensionari cu 3-400 ron care habar n-am cum se descurca. Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

la vanzare nu se mai plateste nimic in cazul tau.

 

dar parca taxa s-a marit dupa 15 decembrie 2008, iar cele care au fost aduse de afara inainte de 15 dec,plateau taxa veche. eu asa am facut, sunt curios daca cu noua lege iese vreo diferenta, pe plus sau pe minus.

 

le:

 

am calculat acum, ce taxe erau in 2008 :D

 

diferenta 2008 - 300e 2011 - 1436 :laugh:

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

la vanzare nu se mai plateste nimic in cazul tau.

 

dar parca taxa s-a marit dupa 15 decembrie 2008, iar cele care au fost aduse de afara inainte de 15 dec,plateau taxa veche. eu asa am facut, sunt curios daca cu noua lege iese vreo diferenta, pe plus sau pe minus.

 

Exact. Eu am apucat sa platesc vreo 250-280 de euro parca. Asta in Noimebrie 2008. Un amic a platit la un Rover 75 cu acelasi 2.0 diesel, 2 luni mai tarziu, 1800 de euro.

 

Ma gandesc sa nu ne puna sa platim vreo diferenta ceva.

Link to comment
Share on other sites

daca masina era cumparata inainte de 15 decembrie (si puteai dovedi asta cu CV, numere rosii, inregistrarea la financiar etc), chiar si dupa 15 dec plateai taxa veche.

 

nu mai platim nimic. doar daca nu or sa bage idiotienia aia cu taxa anuala de poluare din 2013..... :faceless:

 

dar pana atunci, poate se mai schimba niste chestii pe la guvernanti, in bine sa speram.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

daca masina era cumparata inainte de 15 decembrie (si puteai dovedi asta cu CV, numere rosii, inregistrarea la financiar etc), chiar si dupa 15 dec plateai taxa veche.

 

nu mai platim nimic. doar daca nu or sa bage idiotienia aia cu taxa anuala de poluare din 2013..... :faceless:

 

dar pana atunci, poate se mai schimba niste chestii pe la guvernanti, in bine sa speram.

 

Taxa se aplica doar la masini sau si la motociclete? Din cate stiu la 2 roti nu a existat niciodata taxa de poluare. Ca deja ar deveni absurd rau de tot.

Link to comment
Share on other sites

N-avea cum sa fie legata vama de mediu. Vama era pentru ca noi nu eram in UE. Si acum pentru orice produs adus din afara UE, platesti vama, nu s-a scos. Doar ca nu se mai percepe vama pentru produsele din cadrul UE.

 

A explicat ceva avocat prin vara ca, pana si la dacia veche de noua s-a platit o forma de taxare iar aceasta lege va fi taxare dubla, ceea ce e ilegal, ba mai mult neconstitutional daca mai stiu eu bine...daca nu o sa ajungem toti la plasticatul de golan, desi e raman pe varianta pe masina cu minim caii unui logan, cu numere "fancy" si in oras mai mult noaptea, si de filtru ma cam doare undeva ca stiu dinainte daca este in judet si cam pe unde :p

Edited by BMWdrifter
Link to comment
Share on other sites

A explicat ceva avocat prin vara ca, pana si la dacia veche de noua s-a platit o forma de taxare iar aceasta lege va fi taxare dubla, ceea ce e ilegal, ba mai mult neconstitutional daca mai stiu eu bine...daca nu o sa ajungem toti la plasticatul de golan, desi e raman pe varianta pe masina cu minim caii unui logan, cu numere "fancy" si in oras mai mult noaptea, si de filtru ma cam doare undeva ca stiu dinainte daca este in judet si cam pe unde :p

 

poftim???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.