Jump to content

Inlocuire Senzor Temperatura Exterioara


extremeseby

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

acum am urcat de la masina, nefericit

am montat senzorul cumparat de pe str. Maica Domnului, connexelectronic : Termistor NTC de 4,7 K

am montat pe pin12 si minus, am scos plusul si voila! 34 de grade (cald afara intr`adevar).

acum sa`i fac proba sa vad cum merge, dau drumul la aer conditionat, bag senzorul pe o aerisire, scade pe la 21 de grade, si acum astept sa urce ..

si astept .. si astept .. il tin intre degete, il incalzesc dar degeaba! temperatura nu mai urca inapoi! :-((

scot plusul il pun la loc, si ce credeti, arata iar 34 de grade!

 

oare de ce?!?! are cineva vreo explicatie?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

si cel original vad ca are o eroare de 2 grade.tocmai ce l-am montat si am verificat la alte masini ce temperatura le indica lor si diferenta este de 1.5-2 grade.....ma gandesc...nu cumva o afecta caldura de la motor??

 

ba da, dar doar cand stai pe loc cu motorul la temp optima.

 

 

in mers are aer rece din belsug, de afara, de aceea e si pozitionat in tubulatura de aerisire a franelor.

Link to comment
Share on other sites

ba da, dar doar cand stai pe loc cu motorul la temp optima.

 

 

in mers are aer rece din belsug, de afara, de aceea e si pozitionat in tubulatura de aerisire a franelor.

 

din pacate are o eroare de 2-3 grade in plus senzorul.exista vreo solutie de corectare? sau trebuie inlocuit? :(

Edited by stalex2004
Link to comment
Share on other sites

din pacate are o eroare de 2-3 grade in plus senzorul.exista vreo solutie de corectare? sau trebuie inlocuit? :(

 

nu s-ar putea corecta aceasta diferenta de 2 grade cu o rezistenta?ma gandesc ca daca senzorul are valoarea x mid-ul o citeste si indica pe display temp, dar daca ii mai adaug o rezistenta(acum aici este dilema de cat trebuie rezistenta)ar trebui sa ii modifice valoarea x si automat si temperatura.este vreun electrician printre noi sa ne spuna daca vorbesc prostii? :twitch:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

am inlocuit si eu senzorul de temperatura exterioara de la E39 cu un termistor de la magazinul mai sus mentionat, si functioneaza. ciudat este ca am facut si comparatia intre ce indica E39-le cu termistor si un Golf 6 nou, si nu e nici o diferenta in intervalul -2..+5 grade C pe parcursul unei intregi zile, atat in mers cat si pe loc.

multumesc pe aceasta cale colegului care m-a scutit de ~100 RON la magazinele de piese, costul termistorului fiind de 1.8 RON (sambata 21 ianuarie 2012)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Sa va spun si eu de ce problema m-am lovit astazi legat de senzorul de temperatura. Temperatura pe bord mi-a ramas blocata intreaga zi la + 3C in conditiile in care afra erau 11-12C. Vazand asta m-am bagat sub masina si am verificat senzorul, pot spune ca era ud pentru ca s-a topit zapada, l-am sters, l-am miscat, i-am infipt mufa mai bine, dupa care l-am incazit cu un bec pt a vedea daca creste temperatura si surpriza acum functioneaza fara probleme.

 

PS Apa se poate infiltra si influenta temperatura afisata.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 months later...

acum am urcat de la masina, nefericit

am montat senzorul cumparat de pe str. Maica Domnului, connexelectronic : Termistor NTC de 4,7 K

am montat pe pin12 si minus, am scos plusul si voila! 34 de grade (cald afara intr`adevar).

acum sa`i fac proba sa vad cum merge, dau drumul la aer conditionat, bag senzorul pe o aerisire, scade pe la 21 de grade, si acum astept sa urce ..

si astept .. si astept .. il tin intre degete, il incalzesc dar degeaba! temperatura nu mai urca inapoi! :-((

scot plusul il pun la loc, si ce credeti, arata iar 34 de grade!

 

oare de ce?!?! are cineva vreo explicatie?

 

cam aceeasi problema si eu,ai gasit o rezolvare???

Link to comment
Share on other sites

Rezolvarea este sa puneti un senzor aoriginal.

 

PS si eu am incercat cu acea piesa de pe Maica Domnului ,aceleasi probleme.

 

in gaura din bara este pus ceva acolo? Vara cand dau drumul la clima imi iese aer cald pe acolo cand stau pe loc si-mi indica(meniul ascuns ca in bord imi arat ok) senzorul 50grade

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.