Jump to content

E90 nu are roata de rezerva si nici spatiu pt ea


Recommended Posts

Am o roata rezervĂŁ pe 17" dar roțile pe mașinĂŁ de 16".

Sã fie vreo problemã când e cazul sã o folosesc ?

 

In general rezervele pentru e60 sunt pe 17, pe e46 nu exista pe 17 doar 16 si 15,

S-a mai pus pe e90 rezerva pe 17 dar prea putini si-au cumparat separat

eu am probat o rezerva pe 17 de e60 si nu se poate monta, e roata prea mare si freaca in aparatoarea de la roata

si nu poti sa virezi ca spargi toate plasticele pe dedesubt

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Referitor la jante aveti grija cei cu prezoane lungi la jantele de aluminiu.

 

Daca vine vremea sa pui roata slim trebuie prezoanele scurte, am avut un incident din asta, noroc ca eram in oras si anm avut cu cine sa merg sa imi aduc de acasa prezoanele scurte.

 

Cel mai bine daca aveti tipuri diferite de prezoane sa tineti 5 bucati in porbagaj din cele scurte pt janta de tabla.

 

Primul gand cand am vazut problema era ce faceam eu daca ma prindea napasta pe camp noapte cu 2 copii in masina si porbagajul la refuz.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 8 months later...
  • 2 weeks later...

Salut,

 

 

Loc pt roata de rezerva in BMW e9X este doar in cazul daca a fost masina comandata din fabrica cu cauciucuri NErunflat. Majoritatea sunt echipate cu runflat (din pacate, parerea mea personala)

 

La cum este pozitionata roata aia, sigur nu e de fabrica, a pus-o proprietarul si a pus capac pe deasupra

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

 

Loc pt roata de rezerva in BMW e9X este doar in cazul daca a fost masina comandata din fabrica cu cauciucuri NErunflat. Majoritatea sunt echipate cu runflat (din pacate, parerea mea personala)

 

 

Inca un sfat, daca aveti roata subtire "expusa" in portbagaj sa mai aveti si o punga in care intra roata normala in caz de pana ( noroi+ tapiterie nu este o combinatie ideala )

 

+kit de reparatie roata + un flacon cu 0,5 l apa + un copresor sau pompa. Pana pe rotile pe fata se depisteaza si se repara mai usor si mai rapid decat un schimb de roata.

post-58290-0-72879200-1421871031_thumb.jpg

Edited by Lumpi
Link to comment
Share on other sites

Inca un sfat, daca aveti roata subtire "expusa" in portbagaj sa mai aveti si o punga in care intra roata normala in caz de pana ( noroi+ tapiterie nu este o combinatie ideala )

 

+kit de reparatie roata + un flacon cu 0,5 l + un copresor sau pompa. Pana pe rotile pe fata se depisteaza si se repara mai usor si mai rapid decat un schimb de roata.

 

asta cu kitul asta de reparatie este o idee buna. eu am spray cu cauciuc lichid. Dar daca se taie cauciucul sau explodeaza roata, te uiti la ea.

Link to comment
Share on other sites

La cum este pozitionata roata aia, sigur nu e de fabrica, a pus-o proprietarul si a pus capac pe deasupra

 

Este OEM posibil ca ulterior a fost montat. Dar exista E9X cu loc din fabrica. E60 am vazut.

 

poza1 OEM E9X

poza2 portbagaj E60

poza3 Carrera 991 ;)

post-58290-0-21695700-1421871568_thumb.png

post-58290-0-03145300-1421872002_thumb.jpg

post-58290-0-47354400-1421872020_thumb.jpg

Edited by Lumpi
Link to comment
Share on other sites

eu asa am luat pt GT , sunt foarte multumit , si am suficient loc sa tin kitul de roata + o lada de plastic de la IKEA plina cu prosoape de microfibra si multe solutii de detailing , mai incap lejer 4-5 plase mari de la Cora si ceva pe langa

 

http://s16.postimg.org/khl7fmto5/IMG_0231.jpg

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am cumparat o roata de rezerva slim R17 la e90. Dupa am cumparat o husa de piele pentru roti, am bagat roata in husa, in interiorul rotii am pus un material moale ca sa absoarba vibratiile si acolo mi-am pus cricul, o cheie dinamometrica, becuri, sigurante, etc. Tot ansamblul sta asezat in portbagaj si nu aluneca deloc. Intradevar ocupa destul de mult loc dar asa am rezolvat problema!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salutare

 

strang info despre E91 si as vrea sa va intreb daca pe E91 s-a montat roata de rezerva sau nu

 

Merci

 

In principiu nu, exista putine cu roata de rezerva montata din fabrica. (daca a fost comandata fara Run flat uri)

Edited by Lumpi
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Cea mai proasta inventie a celor de la BMW , macar puteau lasa locul pentru roata de rezerva ca spatiu suplimentar de depozitare sau macar sa iti dea posibilitatea sa inlocuiesti spatiul existent cu unul pentru roata de rezerva, dar asa nu prea ai variante decat sa umbli cu roata in portbagaj sau sa ai runflaturi.
Link to comment
Share on other sites

Eu am E91/2011 nu exista loc de roata de rezerva chiar daca demontezi tot portbagajul.Este legenda ca daca masina nu a fost echipata runflat are roata de rezerva.A mea nu este runflat si am compresor si kit.Daca masina nu are runflat primesti compresor si kit de reparatie.

Eu personal am desfacut toate tapiteria si plasticele din portbagas si nu are loc.Trebuie taiat in tabla dar cred ca este imposibil,probabil tai si din rezervor.

Edited by FANATIC
Link to comment
Share on other sites

Eu am E91/2011 nu exista loc de roata de rezerva chiar daca demontezi tot portbagajul.Este legenda ca daca masina nu a fost echipata runflat are roata de rezerva.A mea nu este runflat si am compresor si kit.Daca masina nu are runflat primesti compresor si kit de reparatie.

Eu personal am desfacut toate tapiteria si plasticele din portbagas si nu are loc.Trebuie taiat in tabla dar cred ca este imposibil,probabil tai si din rezervor.

Multumesc de confirmare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.