Jump to content

Articol: Prețul rĂŁzbunĂŁrii


Romulus

Recommended Posts

Apropo, cat e benzina in Grecia, daca tot ne raportam la ei?

Buna intrebare. Dar si mai buna ar fi:

"Cu cat a scazut pretul benzinei in urma protestelor?"

Nu ar fi mai concludent? Vezi cu cat se nesimtisera benzinarii, cu cat au fost dispusi sa scada la presiunea strazii, etc.

Link to comment
Share on other sites

retete ale succesului exista,insa ele desi sunt individualizate,nu dau rezultate la toata lumea...de ce? nu toata lumea are norocul de-a gasi reteta succesului... B)

 

Nu existĂŁ reĂžeta succesului, hazardul este un ingredient foarte important.

 

Nici nu ma compar cu Libia. Daca vrei exemplu, hai sa vorbim de Grecia. Care a reusit prin proteste sa creeze pagube de miliarde benzinarilor si sa forteze o scadere serioasa a preturilor.

Nu tu ci România.

Nu prea se comparã situaÞia din Grecia cu situaÞia din România, gândeºte-te doar la cât de mare e ºomajul În Grecia.

Una e sã n-ai bani de benzinã ºi alta e sã nu ai bani de mâncare pentru cã nu mai ai slujbã.

Ăn Grecia au creat pagube peste tot, au distrus tot ce le stĂŁtea ĂŽn cale.

 

 

Faptul ca eu si amicii mei nu mai alimentam de la Petrom nu are nici o legatura cu economia personala. Ba dimpotriva.

Oricum nu am zis niciodata ca fac ceva extraordinar. Fac foarte putin. Insa, putinul asta, daca ar fi facut de mai multi, ar fi foarte bine. Pentru toti.

 

Atunci cu ce are legĂŁturĂŁ?

Eu nu cred cã bagi GPL pentru toÞi românii, asta e o exagerare.

E economia ta personalĂŁ, la fel cum sunt economiile fĂŁcute de prietenii tĂŁi.

PoĂži sĂŁ alimentezi maÂşina cu combustibil de curse, cu benzinĂŁ, GPL sau ceai de muÂşeĂžel, ĂŽn comparaĂžie cu consumul naĂžional de combustibil e o picĂŁturĂŁ ĂŽntr-un ocean.

 

MĂŁ rog, asta e pĂŁrerea mea, poate ai tu dreptate.

Link to comment
Share on other sites

Nici nu ma compar cu Libia. Daca vrei exemplu, hai sa vorbim de Grecia. Care a reusit prin proteste sa creeze pagube de miliarde benzinarilor si sa forteze o scadere serioasa a preturilor.

 

Faptul ca eu si amicii mei nu mai alimentam de la Petrom nu are nici o legatura cu economia personala. Ba dimpotriva. In Sinaia sunt 2 benzinarii, una Petrom si una vestita pentru cantitatea de apa pe care ti-o baga in rezervor la fiecare alimentare. Cu ambele sunt excluse acum, iesim din oras ca sa alimentam. Sinaia fiind un oras mic, nu e cine-stie-ce drum de facut. Insa daca pui si aglomeratia, si timpul pierdut, tot iese ceva...

Oricum nu am zis niciodata ca fac ceva extraordinar. Fac foarte putin. Insa, putinul asta, daca ar fi facut de mai multi, ar fi foarte bine. Pentru toti.

Daca te referi la protestele din Grecia din vara lui 2010,acestea nu au fost facute de soferi de automobile.Protestatari au fost soferi de cisterne ,si nu au fost ca scop scaderea pretului carburantului.Au fost perioade de 8-10 zile cand nu gaseai o picatura de carburant la pompa.

 

Pot sa spun ca Greci sunt aproape la fel de speriati ca si noi (pe tema protestelor),numai ca la ei in timpul unui protesc exista interese mult mai mari decat la noi,bani mai multi . :hyper: .Sunt mai motivati,zic eu. :hyper:

 

La noi cele mai tari proteste au fost facute de pensionari din MApN,ma intreb de ce ,nu cred ca motivul este pt 200e cat este salarul minim pe economie.

Link to comment
Share on other sites

Nu existĂŁ reĂžeta succesului, hazardul este un ingredient foarte important.

 

 

retetele succesului sunt insasi legile economiei capitaliste:sa produci mai mult decat cheltuiesti...cu cat acest raport venituri/cheltuieli este mai mare,succesul este garantat...aceasta este o reteta a succesului universal valabila...

 

Acuma luat la nivel de individ,norocul este o componenta a hazardului,noroc care trebuie gasit in acel hazard...:)

Link to comment
Share on other sites

Un articol interesant...

 

http://www.mediafax.ro/economic/pretul-benzinei-la-niveluri-record-din-europa-pana-in-california-8031391/

 

Un pasaj mai "romanesc" :

 

"Dacã mergi la Þarã În Marea Britanie, oamenii cer În genunchi scãderea preÞurilor. Ecourile anului 2008 sunt foarte puternice. Tot ceea ce sperãm este ca redresarea economicã sã fie suficient de puternicã pentru a permite creºterea salariilor, astfel Încât costurile sã fie absorbite", a declarat Luke Bosdet, purtãtor de cuvânt al asociaÞiei AA.

Link to comment
Share on other sites

am oprit in fata la petrom acu cateva zile sa lipesc un bandou de usa , la ora 00:00 noaptea la petrom era full de clienti, lumea baga benzina n-avea treaba , multi dintre ei nu stiu , si altii au ramas indiferenti .
Link to comment
Share on other sites

Eu protestez inainte ca voi sa va dati seama ca benzina s-a scumpit! de 3 ani nu am mai alimentat gram din peco. Am sursele mele de unde iau benzina la jumatate de pret.E mai proasta putin ca cea din peco ce-i drept , dar sunt super multumit, nu au aparut probleme la masina sau alte chestii.Se observa doar la buzunar ,ca merg mai ieftin ca pe gpl. :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Iar readucem la viata discutia despre GPL?App,urmatoare masina,caut sa mi-o iau cu cilindrata mare si cu GPL!

Ce bine ar fi ca toate masinile din romanica sa fie cu GPL,iar benzina si motorina sa stea in peco-uri sa prinda mucegai...sa vedem atunci,ce fac hotii...pardon,domnii guvernanti?

Link to comment
Share on other sites

Eu protestez inainte ca voi sa va dati seama ca benzina s-a scumpit! de 3 ani nu am mai alimentat gram din peco. Am sursele mele de unde iau benzina la jumatate de pret.E mai proasta putin ca cea din peco ce-i drept , dar sunt super multumit, nu au aparut probleme la masina sau alte chestii.Se observa doar la buzunar ,ca merg mai ieftin ca pe gpl. :thumbsup:

 

Sper ca realizezi ca asta e ilegal, nu?

Link to comment
Share on other sites

Romulus... ca ce-or fi facand petrolistii o fi moral.

De legalitate mi se rupe, MORALITATEA e cea care lipseste cu desavarsire la noi.

 

In an de criza pentru Europa si poporul roman, Petrom si-a dublat LEGAL profitul dar MORAL sunt niste nenorociti.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Când e vorba de buzunarul lor, cei mai mulÞi uitã aspectele astea. (legalitate, moralitate)

E si normal ca se intampla asta. Prezicerile economistilor estimeaza scumpirea in aproximativ 2 ani pana la 10 lei a litrului de benzina.

 

Acum 2 ani pe vremea asta alimentam cu benzina de 99 cu 3.90 acum alimentez cu 5.50 ,rezulta ca in urmatorii 2 ani va fi aproape de 9 lei.

 

Din cate stiu ,nivelul de trai nu a crescut cu nimic de acum 2 ani.sau nu a crescut deloc ever.

 

Ilegalitatea a devenit legalitate pentru multi deja, toata economia noastra este la negru, oare de ce?

Link to comment
Share on other sites

Romulus... ca ce-or fi facand petrolistii o fi moral.

De legalitate mi se rupe, MORALITATEA e cea care lipseste cu desavarsire la noi.

 

Irelevant daca e moral sau nu, e legal. Altfel, avem anarhie si aduce cu ea si alte lucruri grave. Altfel, vom incepe sa facem justitie cu mana noastra singur. Ca doar daca cineva a comis omor din culpa la volan, tot omor se cheama, ca urmare nu e moral. Iar daca legea e blanda, il pedepsim noi sau familia victimei, ca nu e morala pedeapsa prea mica. Atentie mare, mergi pe teren minat cu gandirea asta.

 

Poate ce fac petrolistii nu e moral, nici mie nu-mi place. Dar sa protestezi, intr-un mod ilegal, nu ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Aaaa, stai asa, eu nu m-am legat de ce a zis colegul nostru, m-am legat de ce ai zi tu :)

 

Romulus, hai sa nu intram sa disecam firul in patru, iti pot dovedi ca am dreptate ;)

Totdeauna in momente de criza, fie ea economica, fie sociala, legalul moare instant si oricum, legile se schimba, moralitatea niciodata.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.