Jump to content

faruri E90 Lci pe model non facelift


Lir

Recommended Posts

Am gasit farurile la 500 de euro ambele...sunt complete. Sincer la banii astia merita avand in vedere ca nu am xenon. Daca tot fac investitia macar sa fie varianta mai noua. Din cate stiu pt stopuri necesita si capota portbagaj inlocuita si sincer nu prea are rost. Eventual si un M pachet. Masina e 2007 si sincer nu ma gandesc sa o vand curand. Am trecut de la o masina cu xenon si neaparat vreau sa montez. Am sa fac un DIY mai detaliat cu ce implica si cat m-a costat. Revin cu mai multe detalii.
Link to comment
Share on other sites

Am gasit farurile la 500 de euro ambele...sunt complete. Sincer la banii astia merita avand in vedere ca nu am xenon. Daca tot fac investitia macar sa fie varianta mai noua. Din cate stiu pt stopuri necesita si capota portbagaj inlocuita si sincer nu prea are rost. Eventual si un M pachet. Masina e 2007 si sincer nu ma gandesc sa o vand curand. Am trecut de la o masina cu xenon si neaparat vreau sa montez. Am sa fac un DIY mai detaliat cu ce implica si cat m-a costat. Revin cu mai multe detalii.

 

Scuze, 500 E ambele faruri...dar n-au xenon...si au angel eyes...corect ?

Sau au xenon ...? Ar fi super.

Link to comment
Share on other sites

hornet tu nu ai xenon pe masina,ci bixenon.dar mai ai suplimentar si becurile cu halogen in interior,ceea ce facelift-ul nu are.

daca s-ar putea schimba decat farurile fara capota si bara fata ar fi super,dar altfel eu nu as face-o FL.bara de la FL mi se pare urata pe langa M pachet.

iar spatele la FL este mult mai frumos,dar stiu ca sunt foarte mari costurile.trebuie schimbata instalatie electrica pentru asta.

Link to comment
Share on other sites

hornet tu nu ai xenon pe masina,ci bixenon.dar mai ai suplimentar si becurile cu halogen in interior,ceea ce facelift-ul nu are.

daca s-ar putea schimba decat farurile fara capota si bara fata ar fi super,dar altfel eu nu as face-o FL.bara de la FL mi se pare urata pe langa M pachet.

iar spatele la FL este mult mai frumos,dar stiu ca sunt foarte mari costurile.trebuie schimbata instalatie electrica pentru asta.

 

Eu stiu ca am xenon doar pe faza scurta, nu bixenon...dar daca tu zici, eu ma bucur :) :) Becuri cu halogen in int...unde...de unde ..ce halogen ?:)

 

Farurile si capota de FL sunt frumoase. Bara fata clar mai bine M. La spate...superba treaba :)

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca am xenon doar pe faza scurta, nu bixenon...dar daca tu zici, eu ma bucur :) :) Becuri cu halogen in int...unde...de unde ..ce halogen ?:)

 

Cand pui faza lunga becul de faza scurta isi modifica intensitatea :)...... rezulta... bixenon :)

Edited by cristian_ntz
Link to comment
Share on other sites

nu numai cand dai flash alex.

orice E90 care are xenon,automat are bixenon.

poti verifica intr-un singur fel hornet.

bagi masina cu fata spre un zid noapte,la o distanta de 3-4 metri.dai faza scurta.se va aprinde xenonoul.apoi dai faza lunga,nu flash.vei vedea ca se vor aprinde halogenele din interiorul farului.ma refer la cele pe care tu le-ai notat cu faza lunga mai sus,dar si xenonul va lumina mai sus.exact ca in video functioneaza xenonul:

 

ca sa vezi ca ai bixenon cand ai masina in fata zidului da-i flash cand esti pe faza scurta si da-i faza lunga.vei vedea ca e ceva diferit ;)

Link to comment
Share on other sites

totusi sunt cuios daca merge sa pui doar faruri de LCI.nu as schimba bara mea de M pentru una de LCI.

in plus daca nu se potriveste cu bara care o am trebuie schimbata si capota.

mai sunt curios si daca se potriveste la mufe.daca nimic din ce am zis nu se potriveste atunci nu se merita modificarea.

Link to comment
Share on other sites

Trb schimbat comp. de lumini,si facute alte setari in ECU...nu va merge cu comp de lumini vechi,iar cel nou costa destul de mult!

Pentru triplele spate,trb schimbat si portbagajul!

In fine se aduna o sumedenie de inlocuit,iar cand se trage linie...pretul este extrem de mare!

Link to comment
Share on other sites

Trb schimbat comp. de lumini,si facute alte setari in ECU...nu va merge cu comp de lumini vechi,iar cel nou costa destul de mult!

Pentru triplele spate,trb schimbat si portbagajul!

In fine se aduna o sumedenie de inlocuit,iar cand se trage linie...pretul este extrem de mare!

 

corect!

m-am interesat si eu pentru partea spate si costa 400 euro triplele + 400 euro capota portbagaj + vopsit capot portbagaj 100 euro + calculator lumini(asta nu stiu cat ajunge)

deci numai pe spate te ajunge in jur de 1000 de euro daca nu mai mult!

Edited by tnk
Link to comment
Share on other sites

corect!

m-am interesat si eu pentru partea spate si costa 400 euro triplele + 400 euro capota portbagaj + vopsit capot portbagaj 100 euro + calculator lumini(asta nu stiu cat ajunge)

deci numai pe spate te ajunge in jur de 1000 de euro daca nu mai mult!

stiu pe cineva care a facut aceasta modificare si pentru fata si pentru spate.spatele a ajuns undeva la 1700 de euro.din ce mi-a zis el si-a schimbat si instalatia electrica pentru spate,sau ceva de genul.

pentru partea fata nu a schimbat numai farurile.este cu totul LCI.

pacat ca si-a lasat toba aia in joc.este modelul fara catalizator.

Link to comment
Share on other sites

stiu pe cineva care a facut aceasta modificare si pentru fata si pentru spate.spatele a ajuns undeva la 1700 de euro.din ce mi-a zis el si-a schimbat si instalatia electrica pentru spate,sau ceva de genul.

pentru partea fata nu a schimbat numai farurile.este cu totul LCI.

pacat ca si-a lasat toba aia in joc.este modelul fara catalizator.

 

daca te duci la reprezentanta e posibil sa ajungi la 1700, preturile pe care le-am dat eu nu sunt de reprezentanta dar oricum e mult si 1000...ce sa mai zic de 1700.

Poate in viitor sa apara vreun retrofit pentru modelele non LCI cu niste triple care sa semene cat de cat cu cele de LCI...macar culoarea sa fie aia(ma refer la rosul acela aprins de pe LCI) si sa fie uniforma caci bucata aia alba de la triplele de E90 non LCI strica tot.

Edited by tnk
Link to comment
Share on other sites

fa o comparatie si vezi ce trebuie schimbat!

 

cred ca se referea la faruri nu la triple!

Iar ca raspuns, din ce am intrebat pe la cunoscatori nu trebuie schimbate elemente de caroserie pentru faruri!

Edited by tnk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.