Jump to content

Geamuri electrice E36


turnerbj

Recommended Posts

Cine s-a mai izbit de problema asta la E36?

La coborare, geamurile merg normal, cand dau sa le ridic, inclina usor in fata, se aude si un soi de clinchet si tre sa le urc in reprize ca sa nu am surpriza ca incaleca chederele. Am schimbat suportii aia de plastic care tin bratele macaralelor si tot asa fac.

Stie careva, in afara de sina aia de ghidaj a geamului (cu un cheder pe ea) din partea dinspre inainte a portierei, ar trebui sa mai fie una la fel si in partea dinspre inapoi, adica pe undeva in dreptul yalei? :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

mai are un sistem de prindere pe partea verticala-lunga a geamului (dinspre inapoi). E un dreptunghi metalic ce se prinde intr-un surub.

89828[/snapback]

Merci, ma gandeam eu ca ar trebui sa mai fie inca o sina de ghidaj in portiera sub incuietoare, asa nu ar trebui sa mai incline. Am sa merg la un magazin de piese sa vad daca gasesc acea sina si daca in programele lor apar cate doua pe fiecare portiera.

Dan98, la tine de ce nu s-au putut repara?

Link to comment
Share on other sites

Cine s-a mai izbit de problema asta la E36?

La coborare, geamurile merg normal, cand dau sa le ridic, inclina usor in fata, se aude si un soi de clinchet si tre sa le urc in reprize ca sa nu am surpriza ca incaleca chederele. Am schimbat suportii aia de plastic care tin bratele macaralelor si tot asa fac.

Stie careva, in afara de sina aia de ghidaj a geamului (cu un cheder pe ea) din partea dinspre inainte a portierei, ar trebui sa mai fie una la fel si in partea dinspre inapoi, adica pe undeva in dreptul yalei? :)

89820[/snapback]

 

Mda... aceeasi problema o am si eu ! :blink:

 

mai are un sistem de prindere pe partea verticala-lunga a geamului (dinspre inapoi). E un dreptunghi metalic ce se prinde intr-un surub.

89828[/snapback]

 

Si ce ar trebui sa facem acolo ? Sa strangem surubul sau sa reglam dreptunghiul ala in asa fel incat sa nu se mai duca geamul in fata ? :)

Defapt, cine e devina... surubu' ?!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Mda... aceeasi problema o am si eu !  :blink:

Si ce ar trebui sa facem acolo ? Sa strangem surubul sau sa reglam dreptunghiul ala in asa fel incat sa nu se mai duca geamul in fata ?  :)

Defapt, cine e devina... surubu' ?!!!  :)

89835[/snapback]

 

am aceeasi problema

astept pe cineva care a reusit sa o rezolve.... sa ma ajute si pe mine

Link to comment
Share on other sites

nu stiu sigur dar parca geamul are si un plastic de protectie unde se prinde ala metalic. Si parca acel plastic e cumva ingropat in geam. Nu stiu sigur pt ca eram atent la alte cele cand mi l-am pus. Oricum, la noi orice se repara :blink:
Link to comment
Share on other sites

La mine, in partea dinspre inapoi, nu am nici un fel de sina (de plastic sau metalica), asa cum este una in parte din fata. De aia am intrebat, pt. ca mi se pare, teoretic, ca nu ar trebui sa mai incline, daca geamul ar fi ghidat pe verticala de doua sine.

Pe de alta parte, fratii mei de suferinta, va dau o veste nasoala, chestie pe care am observat-o personal: motorasul electric are un ax dintat pe care vine un brat tot dintat care face ca geamul sa se ridice. Ei bine, pe suportul de care este prins motorasul se afla trei suporti mci de plastic(diametru de aprox. 3-4 mm), unul pe o parte, doi pe cealalta, care ghideaza acel brat dintat si nu lasa sa mearga metal pe metal. Am observat ca la comanda de ridicare(fata portierei data jos), clinchetul acela de care vorbeam la inceputul topicului este de fapt si o deplasare laterala a geamului( adica inspre exteriorul portierei, nu cel inspre inainte) care se datoreaza uzurii celor 3 suporti de plastic( se creeaza un joc de aprox. 3 mm).

Din pacate, am constatat ca nu exista posibilitatea de inlocuire a suportilor, nici nu cred sa se gaseasca separat, sunt niste bucatele de plastic minuscule. Singurul remediu pe care il vad eu ar fi inlocuirea in intregime a macaralei :blink:

Poate azi ma mai joc putin pe tema asta si va mai dau de stire, dar mai astept si alte pareri, poate cineva a gasit un remediu mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

in sfarsit subiectul meu preferat. pana acum de la geamurile electrice mi s-au stricat macaraua, chiederul(mi-a spart geamul), butoanele (cred ca am reusit sa le repar de vreo 20 de ori pana acum).

 

Cat despre problema cu lasatul geamului in fata la urcare bucura-te, mie mi-a cazut de pe macara la 2 noaptea in fata unui club. ce iti recomand eu sa faci in cazul asta este sa dai geamul de tot jos impreuna cu chiederele si sa inspectezi foarte amanuntit chiederul de pe usa. trebuie sa fie 4 chiedere. unul exterior si unu interior de la baza geamului. unul foarte lung si unul mai scurt care vin pe conturul geamului. geamul trebuie sa aiba sina si in partea din spate. in cazul in care nu iti incaleca undeva chiederul este de la bratele macaralei care s-au strambat si nu mai urca geamul in pozitia in care trebuie.

 

ce te-as sfatui eu sa faci este sa schimbi chiederul cel lung (nr. 11 din poza). te costa cam 150-200 RON, dar merita. si vetifica si bratele macaralei, ridicand si coborand geamul de gateva ori, exista si un surub de reglare a macaralei (nr. 3 din poza). in functie de el poti regla putin macaraua.

 

altceva nu ar putea sa fie. suporti de care zici tu nu prea cred sa fie de vina pentru ca atat timp cat geamul se afla pe canalul sau nu are cum sa se miste. singura solutie este sa dai fata de usa jos si sa vezi exact.

post-67-1149336568_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi s-a intamplat sa cada geamul cu totul, asta fiindca s-a rupt unul din suportii de platic( piesa nr. 2 din poza). Am reglat si din surub, dar nu am facut mare lucru,iar schimbatul chederului nu stiu daca m-ar ajuta. Ar ramane variantele cu sina verticala dinspre inapoi lipsa sau brate macara strambe. Oricum, de doua weekend-uri vreau sa ma ocup de asta, dar mereu ploua. :blink:
Link to comment
Share on other sites

totusi verifica si chiederul, pentru ca unul dintre motivele pentru care s-ar putea stramba macaraua ar fi daca geamul nu urca cum trebuie. uite-te mai ales in zona oglinzii, mie acolo mi s-a rupt. prima data sub oglinda, in usa, iar dupa vreo 3 luni in care nu-mi dadeam seama de unde e, s-a extins si in exterior. deci nu prea ai cum sa sti daca chiederul e bun sau nu, mai ales ca vizibilitatea in usa, in zona chiederului e foarte slaba.

 

apropo cum ai butonul de la geamuri? adica cum este mufa (cum sunt pinii, mari sau mici)?

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare...cam off-topic....in prezent am macarale mecanice...si am facut rost de portiere complete cu geamuri si motorase...in afara de motorasul prpriu-zis..se mai schimba si altceva (sine, suporti, poate geamurile :blink: ) ca inca nu am apucat sa demontez portierele sa vad diferentele :)

Intreb ca sa stiu teoretic cat timp mi-ar lua montajul...ca daca e numai sa scot manivela si sa-i pun motorasul langa...e f usor...dar nu cred ca e numai atata lucru :)

Desi din ce am vazut eu la foto de mai sus...cam cum am zis eu e...sau poate-mi trebuie ochelari :)

Link to comment
Share on other sites

turnebj probabil asa se explica lipsa sinei din spate.

91841[/snapback]

Atunci ce numar poarta sina asta lipsa din poza pe care ai pus-o aici?

Am fost la un magazin de piese si vanzatorul mi-a spus ca, dupa cum apar componentele din poza, nu ar avea o sina in spate, doar cea din fata si cele doua de jos pe care sta fixat geamul.

Eu iti dau crezare pt. ca vad ca tu ai experienta vasta in macarale electrice si ai umblat de cateva ori la ele (din pacate pt. tine :blink: ).

Te rog sa imi mai spui cum se fixeaza aceasta sina. Merci!

Link to comment
Share on other sites

sina exista sigur pentru ca m-am lovit de ea cand a trebuit sa dau jos manerul (care s-a rupt :blink: ). ar trebui sa fie numarul 16. dar nu sunt sigur asa ca sa nu ma injuri. cand dai fata de usa jos uita-te dupa gaurile in care s-ar putea prinde, din cate imi aduc eu aminte era prinsa in suruburi. as da fata de usa jos si sa iti pun o poza dar momentan sunt in sesiune si nu prea am timp. mai mult de atat chiar nu stiu ce sa te sfatuiesc, daca nu gasesti gaurile pt suruburi inseamna ca probail nu ai avut-o. si in cazul asta chiar nu stiu ce sa zic.

 

cat despre magazin. ar trebui sa aiba si ei un program cu toate piesele bmw si sa o gaseasca acolo in functie de VIN. ai putea sa mai incerci si un alt magazin.

Link to comment
Share on other sites

In mod sigur imi va fi de folos, acum sa vad cum am timp si o sa imi permita vremea sa dau jos iar fetele la usi.

Ciudat, nu gasesc pretul la piesa nr. 16 pe realoem :blink:

Oare nr. 17 vine impreuna cu nr. 16 sau ce e aia, mi se pare ca ar fi un fel de role :)

Link to comment
Share on other sites

sunt cam disperat ... cu mesajul asta dar ... geamul meu din stanga de la sofer a fost schimbat ,...probabil s-a luptat cu chederul in trecutul glorios al masinii ....

Geamul nou si chederul vechi nu prea se impaca.... si la inchiderea completa mai am surpriza ca geamu sa iasa in afara ramei masinii.... foarte aiurea trebuie sa fiu foarte atent cand inchid geamul...

 

Daca cineva stie cum pot sa reglez geamul sa nu mai am aceasta problema pls help

 

in sfarsit am gasit un topic cu o problema care o am si eu

 

cand cineva rezolva in vreun anume fel aceasta problema, care este cam des intalnita la E36, poate are bunavointa sa faca un SCURT REZUMAT :blink:

91922[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.