Jump to content

diametru furtun benzina


Recommended Posts

o noua si mica etapa in viata masinii va fi schimbarea tuturor furtunelor de benzina. m-am impotmolit la dimensiune... eu stiam ca toate sint de 8 mm dar se pare ca nu e asa.

 

in catalog furtunul care vine de la conducta pompei si intra in filtru are 8 mm, iar cel care iese din filtru si pleaca catre motor are... 6 mm. e normal ? ce se intimpla daca pun tot de 8mm peste tot... dupa umilele mele amintiri de fizica, o sa am presiune mai mica in rampa ?

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

La mine sunt toate de 8mm. Le-am schimbat si eu acum vreo 2 ani.

Daca pui de 8mm nu o sa ai presiune mai mica in rampa.

Invers ar fi o problema: daca standard ar trebui sa fie de 8mm si pui furtun de 6mm, din cauza diametrului mai mic este posibil ca debitul la solicitare maxima sa fie insuficient.

Link to comment
Share on other sites

m-am prins: am citit prost. toate furtunele de benzina sint de 8 mm. ce vazusem eu era o diagrama cu ceva legat de vaporii de benzina, treaba care nu-mi e inca prea clara.

 

ai cumparat furtun la metru si ai taiat cit ai avut nevoie nu ? ceva sugestii de marca, model ?

Link to comment
Share on other sites

ai cumparat furtun la metru si ai taiat cit ai avut nevoie nu ? ceva sugestii de marca, model ?

Am cumparat furtune (acum vreo 2 ani) de la service BMW Filaret. Evident, la metru. Imi aduc aminte ca a fost cam scump, si de aceea nu mi-am permis decat sa cumpar furtunele de tur, cele de retur urmand sa le rezolv la o viitoare investitie.

Am tinut dinadins ca pe furtune sa scrie BMW - chiar daca au costat extra, am considerat ca n-are sens sa risc un incendiu. Nu spun ca furtunele din alte surse nu sunt bune, ci doar faptul ca am vrut sa am liniste la creier.

Link to comment
Share on other sites

asa... si eu am intrebat de unde 9m ? :)

la mine cel mei lung furtun de 8mm vine de la filtrul de benzina la rampa, si are maxim 1 metru. restul sint niste glume de citiva cm. hai sa zic ca poate si returul o avea 1 m... si restul, unde-s ? chiar nu faceam misto

 

edit: am mai citit o data si am inteles, chiar a schimbat conductele :) cred ca e prea cald afara si sint probleme de citire :blink:

 

o fi bine sa pui furtun in loc de metal pe sub masina ?

Link to comment
Share on other sites

dspre cei 9m nu stiu ce sa zic... dar poate se justifica: masina mare, cred ca mai mare decat un E34, tras furtun dus-intors plus trasee intortocheate (rezervor-pompa-filtru). Iar rezervorul nu e pus sub bancheta ca la E30, e sub portbagaj, tocmai in spate.

 

PS: dom' doctor = gabitza, credeam ca tu te-ai prins :)

 

Daca e bine sa pui furtun ... vom vedea pe Interceptor :blink: Probabil ca o sa trebuiasca sa-l mai verifice din cand in cand, oricum camasa e foarte groasa si sanatoasa.

Link to comment
Share on other sites

daca-s ascunse, e ok. oare de ce la astea mai noi le-or fi lasat la vedere ? :blink:

 

am montat ieri furtunele... si am observat ca pe cele de pe masina scrie:

 

bmw

1988

8x13

 

deci _exista_ dimensiunea corecta, nu ce vind toti boschetarii (7.9). sa vedem de unde facem rost...

Link to comment
Share on other sites

furtunele se vind numai la metru. n-am sunat inca la ei sa ma interesez.

29090[/snapback]

 

Oi fi eu aproape de ei, dar acum sunt intr-un meeting :blink: . Cand termin sun eu (asta daca nu mi-o iei tu inainte).

BTW, eu nu as schimba conducte de metal cu furtune. Nush, de ce, dar si proiectantii aia au gandit ceva. Dar e prea complicat sa ma gandesc. Eu m-as fi simtit mai in siguranta sa schimb conductele cu conducte noi.

Am retinut 8x13mm BMW.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.