Jump to content

ulei BMW power


cyborg

Recommended Posts

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

problema este ca in Romania praful este enorm... cat de bun ar fi filtrul tot trece... si in cantitati uriase... ai sa vezi ca dupa 10.000 Km uleiul e NEGRU NEGRU. nu forza... Germania nu este Romania... deci schimba-l la 10-15.000 maxim. Resetarea bordului o poti face oricand chiar daca nu i-a venit timpul.
Link to comment
Share on other sites

Masina ta e de generatie mai noua nu conteaza unde mergi cu ea motoarele mai noi si cele de acum invata,stiu ca pentru multi in Ro nu e ceva obisnuit dar din pacate asa e.Uleiul se schimba cand iti indica comp de bord nu trebuie mai repede decat,daca se foloseste alt ulei si cu restul e numai cheltuiala.Eu unul am facut destule teste si in ost si in vest si nu au fost urmari grave.Motorul stie cand numai are ulei bun sau trebuie schimbat.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
dar pana la urma care-i uleiul cel mai indicat?

vreau sa-mi fac schimbul... iar io am mers de multe ori pe mana celor de la Aral si mi-a placut... acum am auzit cum ca cei de la Castrol ar fi recomandati de BMW...

ce-mi recomandati si mie?

4179[/snapback]

 

ia-ti ulei de la bmw, de la reprezentanta. e castrol, dar nu-i acelasi pe care il gasesti si in comert. undeva pe canistra se regaseste si sigla castrol, dar mica de tot. denumirea uleiului este "bmw power oil" sau "super power"ceva de acest gen. al meu are 13.000 km si nici nu sa schimbat la culoare. a scazut nivelul bineinteles, cu vre-o 600 g, dar a mea mai si pierde pe la garnitura filtrului de ulei.

Link to comment
Share on other sites

dar ai grija, aproape 4 litri nu 4. astea mi-au bagat 4 litri si a cam trecut peste maxim pe joja. dar am zis ca n-are rost sa ma cert cu ei pt. 200g de ulei si m-am dus direct la OMV, unde pt. 50.000 baiatul mi-a aspirat surplusul de ulei pe la joja. Edited by cyborg
Link to comment
Share on other sites

de fapt nu stiu daca e vorba de acelasi ulei pe care l-am luat eu... al meu e 10w40 si scrie pe el BMW. de la otopeni, sau de la filaret. nu stiu daca pentru motoarele mai noi il recomanda tot pe ala..

 

eu mi-am luat filtru de ulei intotdeauna din magazin, nu se merita sa platesti pe el de 4 ori mai mult la service, ca tot MANN sau marcile de pe piata iti dau.

 

intr-o vreme era super oferta la Bilal linga parcul carol, filtru de ulei 2 euro (inclusiv TVA). eu am folosit vreo 3, se comportau bine (nici o diferenta fata de astea de 400k sau mai mult)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.