Jump to content

X3 dupa 15.000 km


Leusor

Recommended Posts

Pentru ca am vazut ca topicurile de la seria X cam someaza, m-am gandit sa va dau cateva detalii si impresii dupa primii 15.000 km. Nu ca va intereseaza, doar asa... :)

Deci, masina mai are cateva zile si face 4 luni, timp in care a parcurs respectiva distanta, in tara si afara, mai mult in afara localitatilor. Ca sa va spun problemele care le-a avut, nu-mi trebuie mai mult decat sa afisez cifra 0. A consumat 8,3 litri/100 km de la origini, insa in prima parte a consumat un pic mai mult (acum la un mers normal, de ex. ieri pe Cluj - Tg. Mures - Reghin si retur a luat 7,5/100km). Tinuta pe strada impecabila, pe autostrada am mers cu max. 190 (o scurta perioada, numai pentru test, dar merge peste 200) mediu cu 140-150. Asta in Italia, unde se poate. Consumul in limitele de mai sus. A consumat si ulei, circa 1 litru. In rest, nimic deosebit.

A, si alte impresii: e prima data cand merg afara si am navigatie (normal, functioneaza doar din Austria). Nu pot sa va exprim piatra care mi-a luat-o de pe . :) .., ca nu mai este nevoie de harta, intrebat, mai ales cand cauti o adresa anume, sau vrei sa vizitezi orase necunoscute: iti indica si monumentele istorice, muzee, etc. Super. Prima data cand am vizitat linistit orase, fara sa fiu stresat sa plec pe lumina.

Un eveniment, in Austria (era la 10 min. de hotel, seara pe la 9). m-a oprit un echipaj cu un politist si o politista (BLONDA 24-25 ani 90-60-90, da' frumoasa ca nemtoaicele) si cautat documente, serie motor, carnet, etc. Circa 10 minute, cu laptopul, statie, UV. La sfarsit danke si La revedere. Dar m-am simtit un pic ciudat... :blink:

Edited by Leusor
Link to comment
Share on other sites

Cam la fel si la mine ,Leusor.

 

12000km,4 luni si ceva.Probleme minore.Trapa s-a oprit ptr scurta perioada,inchiderea centralizata nu a mai functionat cateva ore si check engine light aprins(s-a stins dupa 2 zile).

 

Sincer sa fiu,nu ma asteptam sa imi placa asa mult masina :) .Motorul de 2.5i mi se pare destul de ok ptr caroseria lui X3.Nu este o masina rapida dar nici lenta cum mi-a facut impresia la inceput.

 

 

Cat despre politie nu esti singur :)

 

Am stat cam o ora in granita ,sa verifice actele si masina. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu,nu ma asteptam sa imi placa asa mult masina :blink:

56387[/snapback]

Asta e si concluzia mea. M-am obisnuit cu ea, inclusiv cu exteriorul (care acum imi pare chiar simpatic), si ai un sentiment de siguranta deplina cand mergi cu ea. Apropo, nu stii de ce nu are inca testul EuroNCAP?

Si mie mi-a trebuit un pic de timp sa ma obisnuiesc cu modul in care isi distribuie puterea, insa acum e OK. A, cu trapa am citit, cred ca era din cauza caldurii...E super misto trapa.

Link to comment
Share on other sites

Asta era si impresia mea inca dinainte de a ajunge la masina (din cursul ... documentarii). Si cand am urcat, asa am zis, sunt de slaba calitate. Dupa un timp, am ajuns la concluzia ca nu sunt de slaba calitate, ci altfel. Acum ceva vreme am vazut un XC90 cu 60.000 km. Materialele de calitate ridicata (pielea de pe scaune si usi) arata oribil. Sunt convins ca la 60.000 km, X3 va arata cam tot asa ca acum. Ca la alte elemente nu poti sa vorbesti de calitate (doar la bord, usi, scaune) slaba. O sa vedeti peste 4-5 ani ca acest tip de materiale (care par mai dure) vor dota multe marci...Dar ce vreau sa spun ca la inceput eram in cumpana tocmai pentru aceasta problema. Acum spun ca alegerea a fost cea justa.
Link to comment
Share on other sites

Pai, cum scriam undeva (cred ca nu in ultimul meu roman) tema de la care am plecat era compusa din mai multe subpuncte, din care unul era demarajul in jur de 10 sec, pentru mine suficient . Desigur ca ar fi bine un 6 litri ( :) ), dar luand in calcul nevoile, a rezultat un 2 litri. Ca si consum, ca si viitoare taxe si impozite, ca in rest, poate ca as fi putut renunta la anumite optionale ca sa pun un 3 litri. Dar 2 sec. in minus la demaraj si un consum peste 10 m-au temperat. Eu sunt multumit de alegere. Si in plus, am descoperit CE inseamna BMW! :blink:
Link to comment
Share on other sites

Mie imi place interiorul de la X3.Masina are Sensatec, textura folosita este identica cu cea folosita ptr bord si fetele de usi.Nu arata rau :blink:

 

Pana acum, masina nu a consumat ulei.Nu stiu daca are legatura sau nu dar folosesc numai ulei BMW 5w30.

 

Consumul mi se pare rezonabil.Cam 13 in oras.Nu imi place ca tractiunea este permanenta mai tot timpul (uneori trage numai spatele).

Nu stiu de ce nu exista crash test cu aceasta masina si nici nu imi explic, deoarece a trecut ceva timp de cand a aparut.Nu cred ca sta prost la acest capitol.Desi masina este facuta dupa seria 3 touring, la dimensiuni se apropie de X5.

Sistemul de airbag nu este pe fibra optica dar este mult mai evoluat fata de E46.(senzori de pre-crash,senzori de presiune in usi,..)

 

O chestie interesanta este aparatoarea de vant de la trapa.Se modifica inaltimea in functie de viteza(la X5 nu am vazut asa ceva).

 

Poate in viitor vor face tractiunea integrala, nepermanenta.Mi-ar place :)

Link to comment
Share on other sites

Ti-ar place tractiunea nepermanenta pentru a duce mai la limita masina?

Nu cred nici eu sa nu obtina 5 stele la Ncap, dar... sa nu uitam seria 5. Ar fi prima masina la categoria ei cu 5 stele. Poate asta e un motiv sa se intarzie asa mult.

Eu nu am fost atent la aparatoarea de vant. Am vazut ca se ridica cand pui contactul, dar in timpul mersului nu m-am uitat... Daca mai prind ... vremuri bune, o sa ma uit.

Link to comment
Share on other sites

Pai, cum scriam undeva (cred ca nu in ultimul meu roman) tema de la care am plecat era compusa din mai multe subpuncte, din care unul era demarajul in jur de 10 sec, pentru mine suficient . Desigur ca ar fi bine un 6 litri ( :) ), dar luand in calcul nevoile, a rezultat un 2 litri. Ca si consum, ca si viitoare taxe si impozite, ca in rest, poate ca as fi putut renunta la anumite optionale ca sa pun un 3 litri. Dar 2 sec. in minus la demaraj si un consum peste 10 m-au temperat. Eu sunt multumit de alegere. Si in plus, am descoperit CE inseamna BMW! :blink:

56506[/snapback]

Intrebam fiindca ma bate gandul la anul sa vand si o optiune ar fi X3. Sincer n-am bani de X5 (taxele alea idioate, n-am leasing). La X3 nu prea ma impac cu design-ul exterior (la interior chiar imi place) dar la cele cu barele de protectie in culoarea masinii e mult mai ok. Ce ma preocupa insa e dinamica, acum am un 325 cu care nu merg necivilizat, dar cand am nevoie are ce sa-mi dea (nu e racheta, dar 7.2 pana la suta e respectabil). Sa vedem ce preturi or fi la anul pentru 3.0d...
Link to comment
Share on other sites

Deoarece suntem putini posesori ai acestei masini extraordinare dar extrem de hulita(in presa si pe forumuri) ma simt obligat sa raspund si eu.

 

3.0d meu a facut un an si 2 luni si 29.000 km fara nici un fel de problema. Consum mediu pe bord 10,2 consum real facut cu bonurile de motorina (ca am card la ea) 9,6 litri la suta. Am facut revizia de 30.000 la 26.000 adica la 12 luni. M-a costat 6,5 milioane vechi. Materialele de interior vom vedea cat de bune sunt(sensatecul e senzational). Pe mine ma intereseaza mai putin chestia asta. Problema mea zilnica este sa reusesc sa o fac sa aprinda DSTC-ul. Asta e un lucru f greu si nu am reusit decat pe zapada. Initial am fost cu ea in service sa verifice optiunea pentru ca nu-mi venea sa cred ca x-drive poate imparti asa bine tractiunea pe axe incat sa nu se aprinda DSTC cand dai talpa sau tragi brusc de volan. Eeeeee si a venit iarna si la primul viscol in Mamaia pe 6 benzi goale de masini dar pline de zapada mi s-a aprins si mie beculetul in bord. La 90km/h.

Ideea este de fapt ca masina se conduce extraordinar - ca pe s(h)ine - oriunde serpentine , autostrada(220) , zapada sau pe drumul catre Babele.

Tot ceea ce imi doresc este sa le pun copiilor in spate un dvd si nu gasesc decat la preturi absolut nesimtite.

 

 

Mihai

 

Stiati ca HDC merge si cu spatele?

Edited by MMC
Link to comment
Share on other sites

Intrebam fiindca ma bate gandul la anul sa vand si o optiune ar fi X3. Sincer n-am bani de X5 (taxele alea idioate, n-am leasing). La X3 nu prea ma impac cu design-ul exterior (la interior chiar imi place) dar la cele cu barele de protectie in culoarea masinii e mult mai ok. Ce ma preocupa insa e dinamica, acum am un 325 cu care nu merg necivilizat, dar cand am nevoie are ce sa-mi dea (nu e racheta, dar 7.2 pana la suta e respectabil). Sa vedem ce preturi or fi la anul pentru 3.0d...

Ce sa iti spun. Daca analizezi dpdv al dimensiunile X3 cu X5, nu e mare diferenta (parca 2-4-8 cm) insa ca si design, X3 pare mult mai mic. Vazute alaturat, iti dai seama ca sunt f. apropiate. Ca si dinamica, X3 e mai stabil (asta a fost si scopul, o masina mai pentru strada), desi are garda la sol mai mare. Taxele vamale intradevar, descurajante. Incearca sa faci un drive test, si sa ne spui pareri. Cred ca este sensatecul, eu am stat sa ma gandesc si pentru ca nu stiam cum se comporta, am decis sa iau piele.

 

Deoarece suntem putini posesori ai acestei masini extraordinare dar extrem de hulita(in presa si pe forumuri) ma simt obligat sa raspund si eu.

 

Stiati ca HDC merge si cu spatele?

56576[/snapback]

Asta nu am incercat, dar o voi incerca. Mersi!

Ideea e ca pe masura ce o cunosti mai bine, te indragostesti mai tare de ea. Si probabil ca vom vedea elemente din design-ul ei si pe noul X5 si atunci o sa ne obisnuim mai repede. In final cred ca este o chestiune de perceptie. Imi dau eu mie un exemplu: Vectra in 2001 (la aparitie) mi se parea urata. Acum mie simpatica, desi e aceeasi.

Dsc am reusit doar odata sa il vad activat, pe niste serpentine unde asta vroiam sa vad (curbe foarte stranse, cu viteza un pic mai mare si drum ud). Doar eu pe strada. De atunci, nu a mai functionat. Sa vedem la iarna. Ce cauciucuri ii pui?

Edited by Leusor
Link to comment
Share on other sites

Dunlop Winter Sport M2 sau M3 nu mai tin minte exact ca le-am cumparat acum un an de zile.

56742[/snapback]

Multumit dupa iarna trecuta?

 

 

X3-ul trage 38% fata si 62% spate.Xdrive poate transfera 100% pe fata sau  100% pe spate,in functie de necesitate.

 

M-am gandit la economia de combustibil,daca ar trage numai spatele.

56770[/snapback]

 

A, si eu cara ma gandeam ca vrei sa faci cerculete :blink: Dar tu esti om serios, asa ca te gandeai la o chestie pragmatica... Consumul pe care il am cred ca e rezonabil, tinand cont de faptul ca sunt 4 roti tractoare... E drept si ca merg disciplinat si nu prea o alerg pe drumurile partiei, mai ales prin localitati...

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu surpriza, ca dupa ce am schimbat cauciucurile cu de iarna, sa imi intre in actiune ABS-ul, pentru prima data de cand am masina. Si nu am franat brusc, dar era umeda soseaua. Am pus-o pe faptul ca temperatura era peste 5 grade, si poate cele de iarna vor o temperatura mai mica. Dar trebuie sa fiu atent...
Link to comment
Share on other sites

Tot ceea ce imi doresc este sa le pun copiilor in spate un dvd si nu gasesc decat la preturi absolut nesimtite.

Mihai

 

Stiati ca HDC merge si cu spatele?

56576[/snapback]

 

 

Te referi la cel integrat in tetiere?

 

Un dvd care nu este original nu cred ca este foarte scump.La ce preturi ai gasit?

Link to comment
Share on other sites

Un panasonic am gasit pe la 50-60 milioane. Un no name chinezesc nu gasesc sub 600 eur. Ala integrat in tetiere este mult mai scump. Cautam ceva de pus pe tavan sau ceva cum am vazut ca americanii au un dvd portabil care se agata pe spatele unuia din scaunele din fata sau intre scaunele din fata. Am gasit acum CDV(a auzit cineva ceva de firma asta?) la selgros cu 7-8 milioane si stie si divx dar nu m-am lamurit daca are incarcatorul de masina sau vreun sistem de prindere. Daca cineva stie ceva vreau si eu. Si mai vreau si un GPS garmin ca vad ca ei au harta da mai astept putin ca vad ca inca nu e rutabila. Mai ajunge si ala 1000 eur plus harta. Edited by MMC
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.