Jump to content

Consumuri de ulei la motoarele BMW


Recommended Posts

Am facut un topic pt toate motoarele de BMW.Presupun ca sunt multe pers ca ar dori sa stie care este consumul normal de ulei la un motor si de acee nu am specificat tipul motorului in titlu.

 

Pt un motor de pe BMW 318i M40 din `92 cam care este consumul normal de ulei pt ca motorul sa fie considerat BUN.

Eu i-am bagat Mobil1 5W40 full sintetic si imi mananca cam 1 l la 6000 km.In regim normal.adica si mers normal dar si sportiv.

Link to comment
Share on other sites

316i M40, ulei 10w40, a luat in 7000 de km max. un sfert de litru, in regim de iarna, adica turatii mici. In vara, la 8000 de km pe autostrada, la peste 4000 de ture constant, acelasi tip de ulei, cam 1,2 l.

72390[/snapback]

 

4.000 km de la schimb, 71.000 in total. a papat de la 3/4 la 1/2 din zona ok a jojei. Castrol 5w40.

 

Deci cam cat ar fi 1/4 din zona respectiva?

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc numai ulei BMW 5w30, indiferent de anotimp.

 

X3-ul pe care l-am avut ,in 16.000 de km nu a consumat nimic.M-am cam mirat ,ca l-am alergat :)

 

 

Depinde foarte mult de tipul de ulei folosit.Uleiul poate sa fie calitativ si foarte scump,dar sa nu fie potrivit pentru motorul respectiv.

In principiu ,este bine sa se foloseasca ulei BMW sau Castrol(daca este original :blink: ).

Link to comment
Share on other sites

imi inchipui ca uleiul BMW il cumperi de la reprezentanta BMW dar mai mult as vrea sa stiu cumiti dai seama ca un ulei, in speta Castrol, este original pentru ca eu unul nu prea stiu care ar fi diferenta dintre unul fals si unul original.

72437[/snapback]

Pai nu prea ai cum... :blink: ...noi toti care cumparam de la reprezentante BMW mizam pe faptul ca e original...daca si astia ne inseala atunci nu mai e nici o speranta...daca-l iei de la cine stie ce butic din Ro atunci ai sanse mari sa fie contrafacut...e un risc pe care ti-l asumi ...chiar cu elementele de siguranta aplicate pe bidoane...romanul e inventiv...

Link to comment
Share on other sites

Pai nu prea ai cum... :) ...noi toti care cumparam de la reprezentante BMW mizam pe faptul ca e original...daca si astia ne inseala atunci nu mai e nici o speranta...daca-l iei de la cine stie ce butic din Ro atunci ai sanse mari sa fie contrafacut...e un risc pe care ti-l asumi ...chiar cu elementele de siguranta aplicate pe bidoane...romanul e inventiv...

72445[/snapback]

 

poate am mai spus:

ma intalnesc cu un prieten-mecanic la un service-si ii zic ca data viitoare cand o sa cumpar ulei ma duc la reprezentanta in tm ca e sigur original.Sti ce imi zice:"nu te du ca astia de la reprezentanta au ramas odata in pana de ulei si au venit la noi la magazin cerandu-ne ulei castrol"luat cu 1.5-2 mil si vandut ca original.

deci....cam aiurea...

sfatul meu de offtopic:daca chiar tii la masina ta,incearca sa bagi ulei adus din germania de la reprezentanta,lasand la o parte eventualitatea costului cu vreo 10 euro mai mare.Dar macar e sigur!!! :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

poate am mai spus:

ma intalnesc cu un prieten-mecanic la un service-si ii zic ca data viitoare cand o sa cumpar ulei ma duc la reprezentanta in tm ca e sigur original.Sti ce imi zice:"nu te du ca astia de la reprezentanta au ramas odata in pana de ulei si au venit la noi la magazin cerandu-ne ulei castrol"luat cu 1.5-2 mil si vandut ca original.

deci....cam aiurea...

sfatul meu de offtopic:daca chiar tii la masina ta,incearca sa bagi ulei adus din germania de la reprezentanta,lasand la o parte eventualitatea costului cu vreo 10 euro mai mare.Dar macar e sigur!!! :blink:  :)

72449[/snapback]

 

Mi se pare aberant. Cum au vandut castrol ca fiind ulei BMW ? L-au reambalat in bidoane recuperate pe care scria BMW ? Si clientul a inghitit galusca ?

Si btw, am observat ca pretul uleiului BMW la reprezentanta e mai mic decat cel echivalent castrol de pe piata.

Link to comment
Share on other sites

Pai uite eu am fost la BMW din Otopeni si mi-am cumparat de la ei un senzor si odata cu mine era cineva care a cumparat ulei fara probleme numai ca nu am fost atent ce a cumparat si care a fost pretul lui.

Oricum sunt obligati sa vinda si produsele astea fara obligativitatea manoperei

Bafta oricum

Link to comment
Share on other sites

320d (2002) - 0.8l / 9000 km - castrol magnatec GTD 5W-40

 

Daca ma duc la Bavaria sau Filaret sa cumpar ulei original "BMW" (fara sa fac schimbul la ei) imi vand oare???

72499[/snapback]

...si 50 l daca vrei...eu numai de la ei cumpar...bani sa ai...

Link to comment
Share on other sites

Il cumperi de la un centru autorizat Castrol,sau chiar de la Castrol.

72584[/snapback]

 

aha si unde ar fi acest castrol in romania :blink:

sau ce fel de centru,ca mai toate magazinele au fluturase afara pe care scrie castrol sau aral...

cel mai bine ar fi din germania de la reprezentante sau magazine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.