Jump to content

OMV Alpin Diesel


Recommended Posts

Ce-i adevarat, topicul este putin "off-topic" neavand legatura cu 3ar....decat prin faptul ca cel care a postat are 3ar :lol:. Poveste e in felul urmator: Alaltaieri au inceput temperaturile de -9, -10 grade. Am spus ca ar fi cazul sa pun si eu niste motorina mai "serioasa" si ca vreamea sprintdieselul-ului sau a tempodieselul-ului a trecut. Asa ca merg la OMV, tatal lor cum se zvoneste, pregatit sa fac un plin cu Alpin diesel. Dupa ce stau 5 min sa ajung la pompa avand in vedere modul "ireprosabil" in care a fost facuta curatarea intrarii la statie, ma dau jos, pun pompa si ii dau....si ii dau....si ii dau....da pompa nimic. Am mai patit-o. Persoana dinainte lasa banii, nu cere bon si timpul de la ghiseu intarzie putin cu resetarea pompei. Intru si il rog sa reseteze pompa. Pompa era resetata...imi spune sa mai incerc. Ajung din nou afara si unul din cei care lucrau acolo ma intreaba: Da ce ati incercat sa puneti...alpin? Eu da. Aaaa...stati linistit ca e inghetata de azi dupa-amiaza, bagati sprint :) :D :D :D :) :) :).
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ce-i adevarat, topicul este putin "off-topic" neavand legatura cu 3ar....decat prin faptul ca cel care a postat are 3ar :lol: . Poveste e in felul urmator: Alaltaieri au inceput temperaturile de -9, -10 grade. Am spus ca ar fi cazul sa pun si eu niste motorina mai "serioasa" si ca vreamea sprintdieselul-ului sau a tempodieselul-ului a trecut. Asa ca merg la OMV, tatal lor cum se zvoneste, pregatit sa fac un plin cu Alpin diesel. Dupa ce stau 5 min sa ajung la pompa avand in vedere modul "ireprosabil" in care a fost facuta curatarea intrarii la statie, ma dau jos, pun pompa si ii dau....si ii dau....si ii dau....da pompa nimic. Am mai patit-o. Persoana dinainte lasa banii, nu cere bon si timpul de la ghiseu intarzie putin cu resetarea pompei. Intru si il rog sa reseteze pompa. Pompa era resetata...imi spune sa mai incerc. Ajung din nou afara si unul din cei care lucrau acolo ma intreaba: Da ce ati incercat sa puneti...alpin? Eu da. Aaaa...stati linistit ca e inghetata de azi dupa-amiaza, bagati sprint :D :) :D :D :) :D :) .

 

 

fooooarte tareeeee :)

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

incredibil, deci daca alimentai cu Alpin, acum aveai probabil masina varza, furtune crapate etc etc... Pai, cum pana mea, benzina recomandata pt temperaturi scazute sa inghete ???

 

Asta era de chemat presa, sau filmat maca si pus pe youtube.

 

Incredibil.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

as merge maine sa cumpar un bidon de 5 litri si sa o las afara, sunt curios daca ingheata.

 

Totusi, presupun ca multi au pus Alpin Diesel si cred ca ar fi iesit haos daca se intampla ceva nenorocire la masinile respective...

 

Poate a facut misto cretinul ala.

Link to comment
Share on other sites

incredibil, deci daca alimentai cu Alpin, acum aveai probabil masina varza, furtune crapate etc etc... Pai, cum pana mea, benzina recomandata pt temperaturi scazute sa inghete ???

 

Asta era de chemat presa, sau filmat maca si pus pe youtube.

 

Incredibil.

Pole crede-ma ca timp de 5-10 sec eram muuuuuuuuult prea :lol: :) ca sa mai pot macar respira, nu mai zic de scos telefonul si filmat. Calitate super plus ce sa mai. Acum intrebarea mai dureroasa este...domle...da eu de unde mai alimentez?! Am pus timp de o iarna intreaga de la jaful de Luckoil si nu am patit asa ceva nici pe temperaturi de -20....chiar nu stiu ce sa mai zic....nu are rost sa o reincepem cu "cea mai buna e de la x" ca dupa cate vad tot bataie de joc e oriunde.

Link to comment
Share on other sites

as merge maine sa cumpar un bidon de 5 litri si sa o las afara, sunt curios daca ingheata.

 

Totusi, presupun ca multi au pus Alpin Diesel si cred ca ar fi iesit haos daca se intampla ceva nenorocire la masinile respective...

 

Poate a facut misto cretinul ala.

Misto nu a facut pentru ca omul era convins...plus alt motiv pentru care sa nu curga motorina pe pompa nu vad...de mers mergea. Si mi-a spus ca e acelasi lucru la toate pompele din acea benzinarie...nu cred ca le-a picat cu tronc fix pompelor cu alpin sa nu mai mearga...restul erau ok. Nu spun...o fi o cantitate la care s-o fi gresit ceva(s-o fi scapat apa sau ceva...Dumnezeu stie), insa daca eram in pantalonii aluia spuneau macar ca nu mai avem alpin...nu ca e inghetata. Mi se pare ca si cum mi s-ar fi spus in fata ca-s 'al mai mare bou...e jignitor!

Link to comment
Share on other sites

Ah...tin sa mentionez ca topicul nu este destinat criticarii sau ridicarii in slavi a unei companii sau alteia...nu am nimic cu OMV, ba dimpotriva chiar si dupa asta imi pastrez respectul si stima pentru ei(am alimentat de nenumarate ori de la OMV din Austria si comportamentul masinii a fost ireprosabil). Am vrut doar sa repun punctul pe "i" la capitolul bataie de joc pe piata combustibilului la noi.
Link to comment
Share on other sites

Ah...tin sa mentionez ca topicul nu este destinat criticarii sau ridicarii in slavi a unei companii sau alteia...nu am nimic cu OMV, ba dimpotriva chiar si dupa asta imi pastrez respectul si stima pentru ei(am alimentat de nenumarate ori de la OMV din Austria si comportamentul masinii a fost ireprosabil). Am vrut doar sa repun punctul pe "i" la capitolul bataie de joc pe piata combustibilului la noi.

 

OMV austria nu prea are corespondent in Ro

aici lucreaza romani :)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca Petrom, eu pun benz+motorina de la Petrom si foarte rar de la OMV.

 

Am avut tot timpul impresia ca benzina Petrom este foarte buna si motorina la fel.

 

S-ar putea sa ai dreptate...la Petrom nu am avut niciodata nicio surpiza neplacuta(lasand de o parte servirea tipic romaneasca). In Iasi langa casa am un Petrom simplu(e statie mare si ma mir ca inca nu au transformt-o in Petrom V). O fi doar efectul placeebo dar de fiecare data cand am alimentat de acolo am avut impresia ca trage mai bine decat atunci cand puneam de la Petrom V sau OMV. Acelasi lucru l-am simtit si la benzina pe motocicleta....acum ca e chiar alt combustibil sau difera doar numele de pe eticheta nu stiu. Repet o fi placeebo...Oricum cert este ca bataia de joc e la ea acasa...

Link to comment
Share on other sites

incredibil, deci daca alimentai cu Alpin, acum aveai probabil masina varza, furtune crapate etc etc... Pai, cum pana mea, benzina recomandata pt temperaturi scazute sa inghete ???

 

Asta era de chemat presa, sau filmat maca si pus pe youtube.

 

Incredibil.

Era vorba despre Diesel. Senzationala povestea, dar se poate sa fi fost vorba si despre altceva, o defectiune tehnica de pe circuitul Diesel-ului Alpin.

Link to comment
Share on other sites

Ce-i adevarat, topicul este putin "off-topic" neavand legatura cu 3ar....decat prin faptul ca cel care a postat are 3ar :lol:. Poveste e in felul urmator: Alaltaieri au inceput temperaturile de -9, -10 grade. Am spus ca ar fi cazul sa pun si eu niste motorina mai "serioasa" si ca vreamea sprintdieselul-ului sau a tempodieselul-ului a trecut. Asa ca merg la OMV, tatal lor cum se zvoneste, pregatit sa fac un plin cu Alpin diesel. Dupa ce stau 5 min sa ajung la pompa avand in vedere modul "ireprosabil" in care a fost facuta curatarea intrarii la statie, ma dau jos, pun pompa si ii dau....si ii dau....si ii dau....da pompa nimic. Am mai patit-o. Persoana dinainte lasa banii, nu cere bon si timpul de la ghiseu intarzie putin cu resetarea pompei. Intru si il rog sa reseteze pompa. Pompa era resetata...imi spune sa mai incerc. Ajung din nou afara si unul din cei care lucrau acolo ma intreaba: Da ce ati incercat sa puneti...alpin? Eu da. Aaaa...stati linistit ca e inghetata de azi dupa-amiaza, bagati sprint :D :) :D ;) :) :D :).

 

 

 

 

 

 

nu stiu ce sa zic intr-un fel e funny :D si in altfel e tragic :)

Link to comment
Share on other sites

Stimate initiator..tu iti dai seama ce prostii spui?

Ai vazut vreodata in viata ta motorina inghetata (nu ma refer la apa)?

Ca sa stii si tu, de ani buni motorina ce se vinde la OMV vine din rafinariile Petrom, asta inseamna rafinarii care deservesc : -77 statii OMV, 200 statii PetromV, si vre-o 500 statii Petrom. Asta inseamna aproximand.. mai mult de doua treimi din statiile Peco din RO.

Tu iti dai seama ce s-ar intampla daca ce ai afirma tu este adevarat?

Ia gandeste-te un pic..

Ce mi se pare cel mai grav, este ca toti care au raspuns la acest topic o iau de buna (informatia)..judecati un pic oamenilor inainte sa faceti afirmatii!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.