Jump to content

VW Golf 4 sau BMW E46 fl


Razor-

Recommended Posts

Buna,

 

Vreau ca iau o masina si sunt cam nehotarat. M-am rezumat la GOLF 4 si e46 fl

 

Golf 4 1.6 105CP benzina ~4500eu

BMW E46 316i FL 1.8 116CP benzina ~7000eu

 

Ambele masini se acceleraza la fel de repede. 0..100km/h in ~11s (bmw-ul e mai puternic dar e mai greu)

 

Merita BMW-ul specificat 2500eu in plus si intretinere mai scumpa fata de golf, doar pt o tinuta de drum ceva mai buna si design mai frumos?

Parerea mea e ca mai bine aleg golful, diferenta de bani e chiar prea mare. Si un BMW cu motor ceva mai mic nu mai e aceeasi placere care o ofera un bmw.

Alte pareri?

 

Mai consider si golf 1.9 tdi, 318d si 320d, dar asta e alta poveste.

 

Merci

Edited by Razor-
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 229
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

golf 4 1.6i 105CP vs E34 316i FL 116CP

Chiar daca sunt clase diferite, compar doua masini care au performate asemanatoare. deci intrebarea e merita 2500eu in plus luxul bmw-ului?

Sau sa pun altfel problema, bmw-u e cu 50%..60% mai scump decat golfu. Ofera cu 60% mai mult?

 

Daca erau la acelasi pret, atunci bmw, normal, nici nu se pune problema. Dar nu e, si nu vreau sa cheltui pe o masina mai mult decat "are rost".

 

Preturile le-am pus aproximativ pt masini in stare buna, pe la 100 000km. exista si exceptii... normal.

Edited by Razor-
Link to comment
Share on other sites

idee generala e sa si poti intretine masina nu doar sa o poti cumpara, decat sa dai toti banii din casa sa cumperi bmw pe care sa montezi bucse sh sau non name cu 15 euro dupa care sa te plangi ca nu e bun de nimic...mai bine mergi pe golf
Link to comment
Share on other sites

Eu am un golf 5, 1,9 tdi si un e46 nfl 316i! Golful este masina de serviciu! Cand vin seara acasa ma sui in BMW ca sa-mi aduc aminte ce inseamna o masina buna! Sfatul meu pentru colegii care recomanda golful este acela de a invata sa apreciezi o masina! Daca aveti bmw de ce nu-l vindeti si sa va cumparati golf? :twoup: Sunt 2 masini total diferite care raspund unor cerinte diferite!

 

Pentru initiatorul topicului: cumparati bmw si vei avea un plus de calitate fata de golf! Daca vorbim de intretinere: orice masima trebuie sa primeasca atat cat cere! Dai si n-o sa te coste prea scump!

Link to comment
Share on other sites

Alege ce-ti place. Daca intrebarea asta o puneai pe forumul unde se gasesc cei cu aceasta marca ( Golf ), cred erau impotriva BMW.

Eu unul n-as da niciodata o masina BMW pe una fabricata de VAG :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Cam piperat pretul ala la e46.

spune si tu mai multe detalii despre masini, an km.Sau ai zis la modul general?

Apropo de piese, piesele la Vw sunt cu 50% mai ieftine ca la bmw.Vezi pe autokarma diverse piese si o sa vezi ca sunt mult mai ieftine.

E bun si golful, dar e sub bmw cam la toate capitolele.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul am si una si alta in dotare (Seatul leon e pe platforma golf IV chiar daca e din 2006).

 

Sub nici o forma Golful IV nu este sub BMW in oras (eu de cate ori merg in oras aleg seatul). Dimpotriva. Il cam bate la multe capitole. E mai usor, poti sa parchezi acolo unde cu BMW-ul mai dai o roata, are garda un pic mai inalta, e mai ieftin la intretinere si mai ieftin de reparat. Casco mult mai accesibil. O sa sara multi in capul meu (dar sunt obisnuit) dar este si MAI CONFORTABIL. BMW-ul are multe butoane amplasate aiurea (neintuitiv pe E46). La modelele noi am vazut ca au mai dres busuiocul un pic.

In BMW simt orice crapatura din asfalt. Si daca nici la 170.000 km nu s-a lasat suspensia - e clar ca nu se va lasa niciodata.

 

BMW-ul iese in avantaj la drumuri lungi pe asfalt bun (in special daca ai scaun cu reglaj lombar). La drum lung greutatea in plus a BMW-ului devine un avantaj.

 

Daca mergi 99% in oras nu prea merita BMW-ul banii in plus. Eu dupa ce renunt la BMW ma intorc la clasa compacta. Si cum BMW-ul nu oferta nicio compacta pe gustul meu foarte probabil voi reveni la VAG (fie VW, fie Audi).

 

 

 

E bun si golful, dar e sub bmw cam la toate capitolele.

 

Daca tu parchezi BMW-ul E46 unde parchez eu golful castigi capitolul. Vad ca esti din bucuresti: gasesti garla locuri de parcare cand mergi in centru nu? :twoup:

Daca tu scoti cu bmw-ul consumul de pe golf iv mai castigi unul... Daca casco costa mai putin inca unul... Daca merge motorul tau cu 3 litrii de ulei inca unul...

 

Mai dau exemple?

Link to comment
Share on other sites

foarte adevarat ce spune colegul Motanul

 

Mda cam asa e :twoup:. Imi retrag cuvintele partial :), am omis cateva lucruri.

Pe mine la BMW ma scoate din sarite garda asta foarte joasa, nu avem drumuri pt bmw-uri.

La parcare e destul de nasol de parcat, eu il mai am si touring, e lung rau, e si folositor ce-i drept.

 

 

La consum cred ca castig capitolul 70-80 %.

Eu am 320d, si am facut un drum lung de 1 mai si am avut autonomie vreo 1000 de km cu un plin.

Link to comment
Share on other sites

Si eu cu Seatul SDI am mers 1100. In oras mergeam 900. Mixt 950-1000.

Eu cu al meu 320D nu am avut rabdare sa merg asa incet. Vreo 900 sau 950 a fost maxim prin austria. In romania si mai putin.

 

La benzinare nu ma bag cu avant pionieresc. La diesel la orice ora.

Link to comment
Share on other sites

foarte adevarat ce spune colegul Motanul

 

Mda cam asa e :twoup:. Imi retrag cuvintele partial :), am omis cateva lucruri.

Pe mine la BMW ma scoate din sarite garda asta foarte joasa, nu avem drumuri pt bmw-uri.

La parcare e destul de nasol de parcat, eu il mai am si touring, e lung rau, e si folositor ce-i drept.

 

 

La consum cred ca castig capitolul 70-80 %.

Eu am 320d, si am facut un drum lung de 1 mai si am avut autonomie vreo 1000 de km cu un plin.

 

 

Si eu cu Seatul SDI am mers 1100. In oras mergeam 900. Mixt 950-1000.

Eu cu al meu 320D nu am avut rabdare sa merg asa incet. Vreo 900 sau 950 a fost maxim prin austria. In romania si mai putin.

 

La benzinare nu ma bag cu avant pionieresc. La diesel la orice ora.

 

Domnilor daca v-ati luat masini pentru consum ar trebui sa va cumparati logan ca si ala consuma 7%!

Daca vrei masina iti poti cumpara orice, bmw-ul inseamna mai mult!

Link to comment
Share on other sites

Am mers in coloana cu inca o masina si a trebuit sa ma conformez cu stilul lor de mers.

 

 

Cand am trecut de la benzina la diesel eu unul am vrut urmatoarele lucruri:

 

1- Sa am cuplu mare la masina , nu sa trag de ea in depasiri si in rampa.

2- Sa nu alimentez de n ori rezervorul masini.

3- Sa fie o masina fiabila.

 

Ori era VW 1.9 TDI ori BMW 320D. ori AUDI 1.9 TDI,

 

Am ales 320 ca asa a fost sa fie.

 

Cati posesori de pe forum fac drifturi , draguri si alte tacaneli cu masinile lor?

 

Cred ca majoritatea le utileaza in regim normal de functionare.

Unde mergi cu alte masini mergi si cu bmw, aici intervine confortul si tinuta de drum.

 

Ce inseamna BMW-ul reprezinta mai mult?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.