Jump to content

Azi am renascut!


Romulus

Recommended Posts

Totusi, ma gandesc ca si ditamai groapa din drum o fi avut un rol in dinamica accidentului.

Intr-adevar, acel drum ar fi de vis daca nu ar arata ca dupa bombardament, cu cel putin un crater care te asteapta dupa fiecare curba.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca tirul s-a rasturnat datorita unei incarcari defectuoase coroborata cu conditiile de drum si viteza excesiva.

 

Ca sa numai spun ca ai fost la momentul nepotrivit la timpul nepotrivit.

 

PS: cred ca vad adesea tiruri incarcate total aiurea cu o parte din bena iesite in mod evident in afara= moarte pe roti.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Cred ca tine mai degraba de noroc nu de pilotaj...stii cum e cu momentul nepotrivit.

Oricum,astfel de intamplari te fac sa pretuiesti viata si oamenii apropiati mai mult.Bine ca esti in continuare printre noi.Bafta!

Normal ca a avut si noroc cu caru', putea sa fie mult mai rau, dar faptul ca el nu s-a pierdut acolo si a avut instinctele la locul lor ia salvat viata. Stiu pe multi care pun mainile la ochii :w00t: in situatii de genu asta. A avut si spatiu acolo si a putut evita neprevazutul... bine ca n-a patit nimic.

Edited by JaMb0
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Asta a fost ca in reclama aia la Mercedes cu moartea... "Sorry !" :shifty:

 

Nu stiu cat a fost bulan si cat te-au ajutat cursurile alea, insa o treaba de genul asta chiar te marcheaza pe termen lung.

 

PS: In locul tau, as lasa-o mai moale cu zborul o perioada. :clover:

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Fratele meu a avut o aventura cu un camion, tot asa.. a fost la mustata.. a sarbatorit vreo 3 zile. O bara de otel a sarit din el, a intrat in parbriz intre el si sofer, a spart inclusiv luneta. .. 10 cm mai la stanga sau dreapta si unul din ei ramanea fara cap. . Acum multi ani, conducea soferul lui...

Eh.. parca are alt gust berea.. :)

Ai avut zile..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Mereu am zis ca poti sa conduci oricat de prudent, vine un dobitoc din asta si se suie pe tine si s-a terminat.

+10

era sa lovesc masina de multe ori din cauza altor soferi imprudenti....

Bine ca ai scapat teafar...vei vedea viata cu alti ochi!!!

Noroc!!!

Link to comment
Share on other sites

Esti din zona?

 

Tot bombardat e drumul sau s-a mai peticit ceva? As vrea sa merg pana la Baia Mare dar numai daca s-au mai rarit craterele...

 

Au inceput sa peticeasca asa din 2 in 2 gropi (cel putin cum te apropii de Baia Mare). Oricum foarte bine nu o sa-l faca pentru ca urmeaza sa inceapa lucrarile de modernizare la tot tronsonul Satu Mare - Baia Mare- Dej.

Link to comment
Share on other sites

Am trecut Âşi eu printr-o situaĂžie "near miss", la un moment dat.

Eram pe valea oltului, mergeam spre vâlcea, noaptea.

Eram În curbã la stânga, cu vizibilitate destul de micã. Vãd luminã din faÞã ºi Îndrept puÞin din volan, cât sã mã depãrtez o idee de axul drumului.

Pe la jumãtatea curbei, surprizã: autocar pe sensul lui de mers, spre sibiu, ºi pe contrasens, la 20-30m de mine, În depãºirea autocarului, pe la jumãtatea acestuia, o dubã, exact În faÞa mea. Eu aveam cam 80kmh, autocarul probabil la fel, ºi duba mai mult, având În vedere cã practic intra În curbã pe contrasens, ºoferul bãnuiesc cã era În accelerare...

Primul impuls, reflexul, a fost sã frânez, ceea ce am ºi fãcut. S-au blocat roÞile (eram cu e12, fãrã abs) ºi maºina Începe sã derapeze uºor spre exteriorul drumului. Realizez cã, dacã nu dau drumul la frânã, duba urmeazã sã se urce pe mine. Las frâna, accelerez ºi iau dreapta de volan, Încercând sã menÞin controlul maºinii ºi, În acelaºi timp, sã pot ieºi controlat de pe asfalt.

De la marginea asfaltului pânã În parapetul de tablã ondulatã de la marginea drumului aveam o fâºie de aprox 1m ºi am folosit-o din plin, ca sã zic aºa, practic mergând cu mai mult de jumãtate de maºinã pe lângã asfalt.

Norocul a fost cã ºoferul autocarului a tras cât a putut dreapta (oricum urma sã intre În curbã), ºoferul dubei a tras ºi el dreapta, aproape lipindu-se de autocar, astfel Încât am fost 3 maºini una lângã alta, pe un drum cu 2 benzi.

Având În vedere cã autocarul ºi duba sunt destul de late, mai sunt momente În care nu Îmi vine sã cred cã am Încãput toÞi 3, unul lângã celãlalt, fãrã sã aibã loc un accident.

Dupã ce am trecut prin urechile acului, la propriu ºi la figurat, m-am uitat la prietena mea, am Întrebat-o dacã e ok, a zis da, cu toate cã vedeam cât de palidã era, cum probabil eram ºi eu.

Am oprit la câteva zeci de metri dupĂŁ curbĂŁ. Am vrut sĂŁ mĂŁ dau jos din maÂşinĂŁ, sĂŁ fumez o ĂžigarĂŁ, dar nu am putut. Ămi tremurau picioarele Âşi genunchii aÂşa te tare, ĂŽncât nu mĂŁ puteam miÂşca. ParcĂŁ nu erau picioarele mele. Pur Âşi simplu, nu am putut sĂŁ mĂŁ dau jos din maÂşinĂŁ.

De atunci, conduc altfel. Nu las nimic sĂŁ ĂŽmi distragĂŁ atenĂžia de la drum.

P.s. Cu câteva secunde Înainte, mã uitam la scrumierã, sã-mi sting Þigara...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

 

ce sa zic,dumnezeu mai are cateodata si grija de oamenii care merita :thumbsup:

 

 

Poftim ? Dar copiii si oamenii aia care au murit in Japonia de exemplu, sau altii care mor zilnic in lume nevinovati, in accidente, ucisi de boala, de saracie, sau in atentate, nu merita atentia lui Dumnezeu, nu merita sa traiasca sau cum ?

 

Pff, ce aberatie.

Edited by poleposition
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.