Jump to content

Zgomot mare in zona volanului


iulisv

Recommended Posts

Buna seara.

Am un zgomot super enervant in zona volanului, chiar se si simte si o vibratie destul de puternica, atunci cand merg pe drumuri cu gropi mic sau pe drumuri pietruite. Pe fata am schimbat tot, mai putin caseta de directie, geometria am facut-o de 2 orin intr-o luna(si a fost facuta bine) si tot zangane in zona volanului. Stiti cumva daca pe volan sunt ceva bucsi care ar putea cauza asta, sau poate cupla aia din capatul coloanei volanului( care face legatura cu caseta de directie)? Sau poate caseta de directie sa fie de vina? Are un pic de joc dar nu e asa mare.Nu stiu ce naiba sa-i fac ca me dispera si nu pot sa aflu cauza. Nici nu am unde sa ma duc ca la noi in comuna Suceava nu sunt mecanici care sa stie meserie cu adevarat.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat care m-ar putea ajuta sa depistez cauza.

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Da...

 

Am avut aceasi problema ca si tine, mi-am iesit din minti pana sa depistez cauza.

Problema vine de la axul volanului sus, unde sunt ceva bucse(vezi realoem), alea s-au dus si axul joaca cu tot cu volan la gropi mici si pietricele marunte cauzand o bataie rapida...

Schimbi alea(numai OE) si ai scapat de problema.

 

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Da...

 

Am avut aceasi problema ca si tine, mi-am iesit din minti pana sa depistez cauza.

Problema vine de la axul volanului sus, unde sunt ceva bucse(vezi realoem), alea s-au dus si axul joaca cu tot cu volan la gropi mici si pietricele marunte cauzand o bataie rapida...

Schimbi alea(numai OE) si ai scapat de problema.

 

 

Bafta.

Multumesc mult Roco, exact asa face cum spui tu.

Acum intrebarea, se schimba greu? As putea face eu asta, si cam ce ar trebui sa dau jos sa ajung la bucsele alea? Poti sa-mi spui si care sunt pe realoem, ca am gasit ceva dar nu sunt sigur ca sunt alea.

Si daca mai tii minte cam cat au costat bucsile alea?

Edited by iulisv
Link to comment
Share on other sites

N-ai pentru ce :)

 

Trebuie dat jos volanul si mai apoi se vede axul si siguranta din jurul sau, daca mai tin eu minte bine. Siguranta aia o scoti, se strange si iese, apoi vezi bucsa aia de plastic, se scoate usor, montarea in sens invers demontarii si ai scapat.

 

Piesa despre care vorbesc e piesa 2 din desen.

http://realoem.com/bmw/diagrams/n/w/0.png

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Stai linistit, aia e 100%.

 

Eu dupa ce am schimbat bucsa aia am luat masina si am mers pe un drum din ala nasol, si parca tot facea, am zis ca mor, mai incet dar facea.

Dupa 1-2 zile nu mai facea indiferent de situatie, poate a avut nevoie de timp sa ''se lase''.

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit, aia e 100%.

 

Eu dupa ce am schimbat bucsa aia am luat masina si am mers pe un drum din ala nasol, si parca tot facea, am zis ca mor, mai incet dar facea.

Dupa 1-2 zile nu mai facea indiferent de situatie, poate a avut nevoie de timp sa ''se lase''.

Sa traiesti 1000 de ani. Saptamana viitoare dau comanda de bucsa si o rezolv.

Revin cu pareri dupa ce o schimb.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am schimbat piesa respectiva acu jumatate de ora. Zgomotul s-a mai diminuat dar nu a disperut complet. Sper sa fie asa cum a zis Roco, sa se aseze in timp si sa nu mai faca.

Dupa cateva zile o sa va spun daca mai face.

Link to comment
Share on other sites

Au trecut ceva zile de cand am schimbat bucsa de la volan, dar in loc sa scap de zgomotul enervant, acesta parca s-a accentuat.

In continuare astept pareri, ca devine foarte stresant si imi vine sa rup volanul si sa-l arunc pe geam.

Link to comment
Share on other sites

Au trecut ceva zile de cand am schimbat bucsa de la volan, dar in loc sa scap de zgomotul enervant, acesta parca s-a accentuat.

In continuare astept pareri, ca devine foarte stresant si imi vine sa rup volanul si sa-l arunc pe geam.

Offf..de cand caut si eu pe cineva care a patit ce am patit si eu. si uite ca am gasit..la fel imi face si mie,zgomotul. nu ai vrea sa ne intalnim sa vedem daca se aude la fel? si cat ai dat pe bucsa aia? si pe manopera? sau ai schimbat-o tu? multumesc pentru informatii. pyu, si tu ai problema asta? se pare ca suntem toti 3 din Suceava :)

Link to comment
Share on other sites

La mine au mai disparut din zgomote de cand am pus arcuri sport pe masina.

Nu stiu de ce... Cu toate ca bieletele antiruliu sunt praf, nu fac scandal mai deloc.

Tre sa ne intalnim odata toti 3, sa admiram zgomotele :frantics: :sorcerer:

Edited by pyu
Link to comment
Share on other sites

Offf..de cand caut si eu pe cineva care a patit ce am patit si eu. si uite ca am gasit..la fel imi face si mie,zgomotul. nu ai vrea sa ne intalnim sa vedem daca se aude la fel? si cat ai dat pe bucsa aia? si pe manopera? sau ai schimbat-o tu? multumesc pentru informatii. pyu, si tu ai problema asta? se pare ca suntem toti 3 din Suceava :)

Ne intalnim cu cea mai mare placere. Pe bucsa am dat 41lei si am schimbat-o singur, se schimba relativ simplu.

Oricum, nu stiu care e problema dar incepe sa ma scoata din draci.

Link to comment
Share on other sites

Daca aia nu ti-a rezolvat problema, atunci mai mult ca sigur sunt flansele telescop, si alea bat la viteza mica pe drum denivelat cu pietricele si le simti in volan.

Flansele de la amortizoare sunt aproape noi (aproximativ 6000km), ma indoiesc sa fi picat asa repede.

Link to comment
Share on other sites

voi nu cumva aveti belele la pivotii? la mine se auzea cam tot asa o bataie si dupa ce am schimbat pivotul de pe partea dreapta e liniste totala in masina! si sincer si eu suspectam ceva bucsi de pe la coloana de directie........
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.