Jump to content

Zgomot mare in zona volanului


iulisv

Recommended Posts

dar joc in caseta de directie ? daca este atunci vezi ca se poate reduce dintr-un surub de pe caseta, ca si de acolo se mai poate auzii zgomot asa cum il descrieti voi...

Am scris mai sus ca am putin joc la caseta, si mi se pare ca e strans la maxim :)

Edited by pyu
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pt raspunsuri.

La mine pe fata este tot schimbat de o luna jumate. Singura care a ramas "veche" e caseta de directie.

Tot ce e posibil sa fie de la caseta de directie cu toate ca toamna trecuta am strans-o un pic si eu.

Dane, tu unde ai reconditionat caseta si cat te-a costat?

Link to comment
Share on other sites

Vezi asta e forumul, fara rost cand e vorba de situatii gen. Chestiile ''am o bataie din aia...'' nu prinde pe forum, decat live, cand, daca ma urc in masina aia stiu exact daca e problema aia sau nu. Asa ne dam cu presupusul. poate tu ai avut alt gen de bataie, genul ala de bataie de la bucsa de la volan, e scurta si simti volanul cum se misca sus-jos. Sunt N gen de batai, caseta poate bate cu sound similar( dar nu acelasi), bucsele cap telescop o pot face, etc.

 

 

 

@jonnyy_b

La mine cand facea asa, erau rulmentii de sarcina.

Link to comment
Share on other sites

Va salut, am citit toppicul asta cu atentie si in principiu toti aveti dreptate...Pt. a vedea daca intradevar e bucsa respectiva de pe coloana de directie puteti face si o altfel de proba:cu masina oprita si volanul drept, dati cu podul palmei in volan, in partea de jos a acestuia. In mod normal daca toate bucsele aflate pe directie (de la covrig la caseta) sunt ok, nu trebuie sa se auda nimic suspect. La mine inca nu bate asa cum descrieti voi dar...se aud ceva sunete nelalocul lor prin gropite. Eu daca bat cu podul palmei in volan se aude un fel de "zanganit" in directie. Am facut acelasi lucru la un alt BMW fara aceasta problema si, la bataia cu palma din volan nu se aude nimic anormal, decat un sunet infundat, amortizat de acea bucsa de cauciuc.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Salutare dragi colegi. In urma vizionarii acestui thread m-am decis sa dau jos volanul sa vad daca intr-adevar acea bucsa este uzata. Zis si facut! Am dat jos volanul si bucsa de plastic era tocita pe interior. Mentionez ca la 3 service-uri mi-au zis ca zgomotul meu e de la caseta de directie in volan. nimic mai fals!! toti si-au dat cu presupusul si nu au verificat nimic..unul chiar imi vindea o caseta de directie cu 3 milioane reconditionata. nu zic...poate am si acolo probleme, nu stiu sigur pentru ca nu mai am incredere in nici unul!! oricum ar fi zgomotul de care intrebam eu si le explicam a disparut odata ce am inlocuit bucsa aceea. Am cumparat-o din Suceava de la un magazin de piese auto pe original cu comanda livrata in 4 zile lucratoare in valoare de 41 RON. Am dat iar jos volanul si am schimbat bucsa care a venit si cu coronita de la rulment si manson exterior de metal protejat de plastic. Aveti grija care mai schimbati la inelul ala din spatele volanului sa nu il distrugeti cand montati volanul la loc. Ceva cam mare chinuiala cu siguranta aia de metal ce tine bucsa ca nu mai intra , bucsa stand mai fixa si mai inafara. dar pana la urma s-a rezolvat cu ceva rabdare si pauze de tigara si bere. pana nu am pus volanul si surubul cu cap de 16 la loc din centrul volanului tot mai batea putin cand miscam axul, dar odata ce am pus volanul si am strans surubul s-a presat bucsa si acuma nu se mai aude nimic. Vreau sa multumesc in special colegilor: iulisv, roco123 si pyu care au furnizat informatii foarte ajutatoare. :goodjob:

 

O zi buna, si bafta in trafic!

 

p.s.1 te-am vazut ieri prin oras pyu ;) te-am claxonat dar nu stiu daca m-ai vazut. numai bine!! :frantics:

p.s.2 am facut ditai nuvela mai sus :)))

Edited by MunteanOvidiu
Link to comment
Share on other sites

salut.

 

am si eu un zgomot in volan la e60.

 

la mine se manifesta cand trec peste denivelari si in viraje cand incepe sa se indrepte volanul. daca invart de volan pe loc, nu se aude nimic insa se aude ticaitul cand revine volanul, doar in momentul in care axul volanului reia cursa.

 

nu am verificat nimic la service pana acum, insa am bagat eu mana si am miscat de axul volanului si am observat ca are un mic joc.

 

sa fie oare si la mine tot acea bucsa? am inteles ca e simplu de demontat. cum pot da volanul jos si verifica?

Link to comment
Share on other sites

salut.

 

am si eu un zgomot in volan la e60.

 

la mine se manifesta cand trec peste denivelari si in viraje cand incepe sa se indrepte volanul. daca invart de volan pe loc, nu se aude nimic insa se aude ticaitul cand revine volanul, doar in momentul in care axul volanului reia cursa.

 

nu am verificat nimic la service pana acum, insa am bagat eu mana si am miscat de axul volanului si am observat ca are un mic joc.

 

sa fie oare si la mine tot acea bucsa? am inteles ca e simplu de demontat. cum pot da volanul jos si verifica?

 

da-mi ultime 5 cifre din vin. si iti caut schema pe realoem.

Link to comment
Share on other sites

pai m-am tot uitat acolo... dar nu imi dau seama ce ar putea fi

 

ma gandeam ca ar putea fi din cauza imbinarii dintre axul volanului si caseta de directie deoarece se aude atunci cand invart pe loc si dau drumul volanului iar el revine putin spre pozitia initiala

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

si eu am cam aceeasi chestie, de asta m am dus la service... a zis ca trebuiesc schimbate bratele si bieletele antiruliu... de unde imi pot da seama ca ei au dreptate... ma gandesc ca poate nu toate trebuiesc schimbate.... poate doar bucse, bielete.. sau poate doar un brat... ei au spus ca toate ca era si sefu pe langa ei cand am intrebat ce se aude....

Sa mai merg la alt service sa imi spuna ce trebuie schimbat?

Link to comment
Share on other sites

si eu am cam aceeasi chestie, de asta m am dus la service... a zis ca trebuiesc schimbate bratele si bieletele antiruliu... de unde imi pot da seama ca ei au dreptate... ma gandesc ca poate nu toate trebuiesc schimbate.... poate doar bucse, bielete.. sau poate doar un brat... ei au spus ca toate ca era si sefu pe langa ei cand am intrebat ce se aude....

Sa mai merg la alt service sa imi spuna ce trebuie schimbat?

Ar fi bine sa mergi unde cunosti mecanicul.

La mine este tot schimbat pe acolo, mai putin bucsa aia (pe care nu o pot localiza) si am putin joc in crucea axului de la volan, pe care intentionez sa-l schimb.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.