Jump to content

Utilizator nou, E34 nou (pt mine :P)


robocop

Recommended Posts

Salutare la toata lumea, asa cum am zis sunt nou pe aici si asta datorita faptului ca de 01.mai mi-am satisfacut inca o dorinta, aceea de a deveni proprietarul unui E34 :yahoo: Totul este minunat, dar dupa cum bine stiti nu exista masina in stare tehnica PERFECTA. Sincer sunt mandru de masina pe care am cumparat-o si datorita acestui fapt va cer ajutorul pentru a reusi sa completez "lipsurile" pe care aceasta le are.

- In primul rand si cel mai dureros este ca nu are AC,

- Apoi am constatat ca masina are un, sa-i zicem "joc" la volan (din ce am mai citit si eu ar fi din caseta de directie),

- Ar mai fi nevoie si de geamuri electrice

Partea buna este ca masina desi nu are cine stie ce dotari se comporta exceptional, mototrul suna bine la cei 230k km, iar estetic este mai mult decat ok. Trebuie sa recunosc ca am cunoscut pe fostul proprietar, deci stiind cat de bine intretinuta a fost nu mi-a fost greu sa ma hotarasc sa o cumpar.

Acestea fiind spuse acum vine intrebarea, are rost sa ma apuc sa cumpar AC, sa-i pun geamuri electrice, posibil sa-i schimb caseta de directie (si poate mai apar si alte lucruri) sau mai bine cumpar eu un e34 adus de afara, neinmatriculat? BTW: poate chiar stiti voi de vanzare asa ceva(pt toate cele trebuincioase daca pot sa ma exprim asa) Tinand cont de costuri, ma gandesc ca e mai avantajos sa cumpar inca un e34 pt piese, dar poate nu gandesc prea bine ..... Merci pentru rabdarea de a citi toate aceste framantari ale unui "biet fan BMW"

Link to comment
Share on other sites

De ce n-ai cumparat unul cu AC si geamuri electrice de prima data? :blush: :popcorn:

 

 

Am preferat sa il cumpar pe asta pentru ca asa cum am zis stiam ca e o masina intretinuta, cunoscand proprietarul.

 

Caseta aia de directie cu melc nu stiu daca mai gasesti sa o iei de noua. Eventual reconditionata si cred ca o sa te coste ceva bani.

 

 

Asa ma gandeam si eu, ca nu e prea usor de gasit, si atunci cand o gasesti costa ceva banuti. Poate ma ajuta cineva cu o solutie pana la urma. mercy

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa o mai strangi un pic, e reglabila pana la un anumit punct.

 

Cand aveam E34 acum vreo 7-8 ani, site-ul asta era the holly grail pentru mine. :)

 

http://www.bmwe34.net/

 

Partea cu reglatul casetei o gasesti aici:

 

http://www.bmwe34.net/E34main/Trouble/Steeringplay.htm

 

Multumesc pentru ajutor, eu nu stiu daca ma bag la reglat pt ca nus' mecanic, dar sunt prieten cu ei :drinks:

Link to comment
Share on other sites

jocul poate fi de la mai multe chestii..

poate fi caseta,dar si semicaseta

 

la mine am avut o chestie similara dar jocul se dovedise a fi de la bara centrala de directie

piese sunt in stare buna chiar si la useri de pe forum

 

cel mai indicat ar fi sa mergi la un mecanic sa ti zica clar ce trebuie schimbat

Link to comment
Share on other sites

jocul poate fi de la mai multe chestii..

poate fi caseta,dar si semicaseta

 

la mine am avut o chestie similara dar jocul se dovedise a fi de la bara centrala de directie

piese sunt in stare buna chiar si la useri de pe forum

 

cel mai indicat ar fi sa mergi la un mecanic sa ti zica clar ce trebuie schimbat

 

Da ai dreptate, o sa ma sfatuiesc cu un mecanic. Pot sa te intreb de unde e chestia cu "per aspera ad astra"? mie imi e fooarte cunoscuta aceasta fraza .

Link to comment
Share on other sites

Da ai dreptate, o sa ma sfatuiesc cu un mecanic. Pot sa te intreb de unde e chestia cu "per aspera ad astra"? mie imi e fooarte cunoscuta aceasta fraza .

 

 

este o maxima in latina...un fel de motto pt.mine

inainte aveam no pain no gain,dar nu toata lumea intelegea :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

este o maxima in latina...un fel de motto pt.mine

inainte aveam no pain no gain,dar nu toata lumea intelegea :rolleyes:

 

 

Sa nu ma intelegi gresit, stiu ce inseamna, numai ca este moto-ul academiei pe care am facut-o si am crezut ca suntem colegi :)

Link to comment
Share on other sites

Sa nu ma intelegi gresit, stiu ce inseamna, numai ca este moto-ul academiei pe care am facut-o si am crezut ca suntem colegi :)

 

 

nu stiam.despre ce academie este vorba?politie cumva? :blink:

Link to comment
Share on other sites

ok.m ai linistit...

eram gata sa mi schimb deviza :drinks:

Asta m-a distrat si pe mine :laugh:

 

Uite un topic care-mi place, omul e nou,intreaba,i se raspunde,i se explica,e incurajat, asa ar trebui sa fie! Bun venit in club si sa o stapanesti sanatos! Lasa nu te agita ca o faci tu usurel,e mai bine asa deoarece la modelele astea mai vechi nu ai sa gasersti alta la care sa nu-i faci nimic.Rabdare si tutun ca o faci tu si sa vezi ce satisfactii o sa ai,insa mai trebuie si niste bani. :pardon:

Link to comment
Share on other sites

- In primul rand si cel mai dureros este ca nu are AC,

- Apoi am constatat ca masina are un, sa-i zicem "joc" la volan (din ce am mai citit si eu ar fi din caseta de directie),

- Ar mai fi nevoie si de geamuri electrice

Acestea fiind spuse acum vine intrebarea, are rost sa ma apuc sa cumpar AC, sa-i pun geamuri electrice

AC-ul se poate monta,la fel si geamurile electrice.ieftin!!!

partea "buna" e ca tre sa dai bordul jos :rolleyes:

 

caseta de directie la fel.daca o vei strange volanul va fi mai "tare".operatiunea de strangere a casetei se face,atentie:CU VOLANUL VIRAT MAXIM,altfel face sant in melc.doar cateva grade se strange.

 

ca preturi:geamuri el. 350ron,caseta 100e si AC-ul cateva sute de e.

 

ca sfat,verifica ce anume din directie trebuie schimbat!eu am schimbat tot.

Link to comment
Share on other sites

Asta m-a distrat si pe mine :laugh:

 

Uite un topic care-mi place, omul e nou,intreaba,i se raspunde,i se explica,e incurajat, asa ar trebui sa fie! Bun venit in club si sa o stapanesti sanatos! Lasa nu te agita ca o faci tu usurel,e mai bine asa deoarece la modelele astea mai vechi nu ai sa gasersti alta la care sa nu-i faci nimic.Rabdare si tutun ca o faci tu si sa vezi ce satisfactii o sa ai,insa mai trebuie si niste bani. :pardon:

 

Multumesc pt incurajare, e mare lucru sa poti discuta si sa te poti sfatui cu cineva, banuti ar fi ca nu vorbim de o suma prea mare, numai sa vad ce tre sa cumpar si de unde, stima.

 

S-ar putea sa am eu masina de piese de vanzare... in functie de cum mi-o scot astia de la RCA. :rolleyes:

 

 

Eu nu pot decat sa astept, daca o sa ai masina de vanzare te rog anunta-ma. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Caseta aia de directie cu melc nu stiu daca mai gasesti sa o iei de noua. Eventual reconditionata si cred ca o sa te coste ceva bani.

 

robocop,

-am eu macarale electrice pt geamuri fata

-am si caseta de directie second-hand

 

-mai am si alte piese, mai gandeste poate vrei si alceva

 

Eu am avut un accident mai urat si aveam nevoie de multe piese. Asa ca am adus o masina de afara.

Deci nu ma ocup cu vanzari de piese. Legat de preturi, sincer nu ma pricep, uitate pe alte situri cam ce preturi sunt pt ce as putea sa iti vand , pretul cel mai mic ce il gasesti, la atat ti le voi da si eu, poate si mai jos ( depinde ).

Link to comment
Share on other sites

Daca pot as intreb, ai luat-o din Romania sau Germania? Ai platit taxa de Înmatriculare? In caz afirmativ, cât?

 

Masina am cumparat-o din RO, asa ca nu stiu cat este taxa de prima inmatriculare, oricum sa te astepti la o suma destul de mare. Daca o sa aflu care este aceasta am sa te anunt.

Link to comment
Share on other sites

Astazi am reusit sa achizitionez tot sistemul pt geamurile electrice (macarale+motorase si butoane), am cumparat deasemenea si caseta de directie second hand. Caseta de directie sper ca maine sa o pun sus, sa vad ce iese, dar problema mea este ca nu stiu cu cine sa vorbesc sa imi monteze geamurile electrice. Din cate am vazut eu e o treaba destul de serioasa acolo, e nevoie de cineva care sa mai fi facut asta pentru ca trebuie lucrat cu grija si rabdare. V-as fi recunoscator daca mi-ati indica o persoana de incredere care sa stie despre ce e vorba. Multumesc anticipat.
Link to comment
Share on other sites

Joc in volan poate sa fie de la:

- articulatii (inclusiv bara centrala si buscsa la semicaseta)

- caseta de directie care are un reglaj cu surub, care elimina joc daca uzura nu e prea mare. Oricum caseta nu are joc doar daca roti sunt drepti, cand e virat, are joc.

- la brat care iese din caseta spre bara centrala, chiar unde e strans pe caseta cu o piulita mare

- la piulita pe telescop de la coloana de directie, unde gliseaza pentru a permite reglaj la volan (se poate strange)

- la saiba/flansa de cauciuc din coloana de directie.

- Mai e si o articulatie pe coloana de directie.

parca.

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.