Jump to content

Consum mare 316i / 1994


Goodbye

Recommended Posts

Salut!

Am achizitionat acum cateva zile un BMW 316i din 1994. Problema mea e urmatoarea: consumul mare. As avea nevoie de cateva sfaturi(ce sa schimb in special) pentru a reduce consumul. Am mers aproximativ 400km cu ea pana acum si extraurban e 7-8 l/km, iar urban peste 11 l/km. Pentru mine nu e normal sa aiba un consum asa mare pentru o motorizare de genul.

 

Daca se poate sa ma ajutati cu vreo idee/parere.. astept cu mare placere.

 

Va multumesc!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca s-a fabricat vreodata un BMW care sa consume putin ! motorul tau este similar celui de pe 318 i si e normal sa-ti ia in jur de 7 extraurban si in jur de 9,5 urban sau rural . . . depinde :rolleyes:. Daca ai peste 200 mii km si in conditiile unui sofat mai entuziast, nu as vedea in cifrele reclamate de tine o problema ! Aceasta este opinia mea !Ce e frustrant este ca trebuie sa urci mult in ture ca sa obtii ceva cuplu de la acest propulsor lenes. . . este si destul de grea masina si , una peste alta,apetitul exagerat ia-l ca pe un subiect tabu !... Edited by FMW 35
Link to comment
Share on other sites

Daca ti se pare ca totusi consuma mult,verifica sonda Lambda.debitmetru,filtru de aer schimbal daca e murdar,verifica bujiile,mergi la un meserias adevarat si stai de vb cu el!In rest...bafta multa.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am achizitionat acum cateva zile un BMW 316i din 1994. Problema mea e urmatoarea: consumul mare. As avea nevoie de cateva sfaturi(ce sa schimb in special) pentru a reduce consumul. Am mers aproximativ 400km cu ea pana acum si extraurban e 7-8 l/km, iar urban peste 11 l/km. Pentru mine nu e normal sa aiba un consum asa mare pentru o motorizare de genul.

 

Daca se poate sa ma ajutati cu vreo idee/parere.. astept cu mare placere.

 

Va multumesc!

 

RELAX! Eu am 316i din 1996 si consuma la fel: 7-8 extraurban si peste 10 in oras, as in 10-11, cel putin. Merg zilnic pe Stefan cel Mare, la birou, si imi ia cam 12-13, ca se merge mult bara la bara, ma rog, ca pe Stefan... Deci... esti in parametri. :rolleyes:

Edited by Letty
Link to comment
Share on other sites

Alte motorizari, de 1.6 de la alte marci , si puteri cuprinse intre 100 si 110 cai consuma si mai mult (de ex Chevrolet 13 in oras si 8-9 in afara - si masini cu maxim 20.000 km).

 

Doar ca nimeni nu recunoaste.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am achizitionat acum cateva zile un BMW 316i din 1994. Problema mea e urmatoarea: consumul mare. As avea nevoie de cateva sfaturi(ce sa schimb in special) pentru a reduce consumul. Am mers aproximativ 400km cu ea pana acum si extraurban e 7-8 l/km, iar urban peste 11 l/km. Pentru mine nu e normal sa aiba un consum asa mare pentru o motorizare de genul.

 

Daca se poate sa ma ajutati cu vreo idee/parere.. astept cu mare placere.

 

Va multumesc!

 

am e36, 316i, din 94, coupe, aproape 300.000 km. consumul extraurban 7...7,5 in conditiile in care dozez pedala de acceleratie (nu o apas la fund ca la fel urca in turatie si daca o apesi jumate sau mai putin) si nu mai mult de 140 la ora. iar in oras, Suceava, nu foarte aglomerat dar nici liber: 10..10,5. Consumul tau este normal!!

Link to comment
Share on other sites

Am facut 2 teste:unul exclusiv in oras cu un rezervor (plin-gol) am parcurs exact 550km deci rezulta un consum de cca 11,5l iar al 2-lea test a fost mai lung (italia-romanica si retur) cu un rezervor am parcurs exact 800km iar media intregului drum a fost de 7,5l/100km. Acum trage tu concluziile si vezi daca a ta consuma mult.

App,a mea e 318i din '95.

Link to comment
Share on other sites

Cand am luat masina si-am facut primul plin, mi-a iesit calculul la pompa 19Litri/100km si o frecasem doar in oras foarte "entuziast". Incet a scazut consumul odata ce m-am mai linistit (nu ca as merge subturat ca sa salvez 1l benzina acolo). Dar 12 in oras tot mi se pare normal.
Link to comment
Share on other sites

Nu mai faceti batjocura de om, ca el a pus o intrebare serioasa...chiar daca nu vrea sa priceapa ca atata consuma bmw-urile modelele astea cu motoarele astea.

Ovidiu,chiar nu-mi bat joc de om (nu am de ce,si nu are rost),insa ar fi trebuit sa-si dea seama ca un bmw consuma,nu-i un golf sau smart(si alea diesel! :thumbsup: ),si mai ales din anul ala...daca era un 2009 in coace mai ziceam dar din '94...e cale lunga!

 

Cand am luat masina si-am facut primul plin, mi-a iesit calculul la pompa 19Litri/100km si o frecasem doar in oras foarte "entuziast". Incet a scazut consumul odata ce m-am mai linistit (nu ca as merge subturat ca sa salvez 1l benzina acolo). Dar 12 in oras tot mi se pare normal.

Nu are cum sa-ti iasa 19% ca nu-i hummer sau kraz. Sigur ai gresit calculul.

Link to comment
Share on other sites

poti sa scoti 19 si la 1,2 daca vrei neparat :rolleyes:

Sly,daca stau sa ma gandesc,pot scoate si 30% dintr-o bicicleta cu motoras!

Daca ai inteles,omul a spus ca a facut un calcul la pompa si i-a dat un consum de 19% dupa care si-a mai revenit,deci nu prea ma convinge!

Link to comment
Share on other sites

pai a specificat ca o frecase doar in oras :laugh:

dupa aia s a temperat si a scos consum normal

 

cred ca fiecare la inceput a avut tendinta sa conduca ultrasportiv

unii dintre noi n am scapat nici pana azi :wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.