Jump to content

set bieleta complet E46


ggigiro

Recommended Posts

Trebuie sa schimb bieletele + capetele de bara la un E46 si am gasit la AB cu 107eur setul. N-am nici o referinta de pret si as dori sa stiu ce alternative exista. Am montat anvelope de iarna si vazand uzura neuniforma la cele vechi am decis sa schimb ce este uzat pe fata si sa reglez directia. Apreciez mult orice recomandare inclusiv service de calitate.
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa schimb bieletele + capetele de bara la un E46 si am gasit la AB cu 107eur setul. N-am nici o referinta de pret si as dori sa stiu ce alternative exista.  Am montat anvelope de iarna si vazand uzura neuniforma la cele vechi am decis sa schimb ce este uzat pe fata  si sa reglez directia. Apreciez mult orice recomandare inclusiv service de calitate.

145845[/snapback]

 

 

greu de dat un pret la astea daca nu ai avut ocazia sa schimbi insa eu iti recomand sa cauti pe net magazine cu piese de schimb si sa suni sa intrebi pretul... vezi la Gut in Drumul Taberei eventual ptr ca aduc piese de BMW...

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa schimb bieletele + capetele de bara la un E46 si am gasit la AB cu 107eur setul. N-am nici o referinta de pret si as dori sa stiu ce alternative exista.  Am montat anvelope de iarna si vazand uzura neuniforma la cele vechi am decis sa schimb ce este uzat pe fata  si sa reglez directia. Apreciez mult orice recomandare inclusiv service de calitate.

145845[/snapback]

 

incearca la augsburg...sigur au preturi mai mici

www.augsburg.ro daca nu stiai deja :blink:

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa schimb bieletele + capetele de bara la un E46 si am gasit la AB cu 107eur setul. N-am nici o referinta de pret si as dori sa stiu ce alternative exista.  Am montat anvelope de iarna si vazand uzura neuniforma la cele vechi am decis sa schimb ce este uzat pe fata  si sa reglez directia. Apreciez mult orice recomandare inclusiv service de calitate.

145845[/snapback]

 

se pare ca diferentele de pret sunt mari asa incat ar fi bine sa intrebi ce intra in pretul ei...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

e vreo smecherie la schimbatu bieletei? trebuie echilibrat ceva cand le schimbi sau doar le inlocuiesti pur si simplu?

 

(apopo pt piese de bmw originale incercati pe grivitei intre podu grant si pasarela de la basarab ... vi le aduce omu in 1-2 ore de la deposit .. numa piese de firme nemtesti :blink: - cam orice piesa de articulatie si altele)

Edited by e46_316i
Link to comment
Share on other sites

nu e nici o jmecherie in schimbatul bieletei...dai roata jos si in 3minute o rezolvi

156979[/snapback]

 

daca vrei sa le schimbi tu vezi ca tre sa iti notezi cate rotatii complete a facut bieleta veche cand ai dat-o jos si tot de atatea ori sa filetezi cea noua altfel...... :blink:

cat despre pret pot sa spun ca la E39 a fost 230 ron bucata pe original

eu zic sa iti iei original pt ca facaturile de doi lei te vor tine pana dai mai zdravan in vreo groapa....si eu m-am zgarcit dar nu merita ca trancane de frast are daca e bulita bieleta

Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa le schimbi tu vezi ca tre sa iti notezi cate rotatii complete a facut bieleta veche cand ai dat-o jos si tot de atatea ori sa filetezi cea noua altfel...... :blink:

cat despre pret pot sa spun ca la E39 a fost 230 ron bucata pe original

eu zic sa iti iei original pt ca facaturile de doi lei te vor tine pana dai mai zdravan in vreo groapa....si eu m-am zgarcit dar nu merita ca trancane de frast are daca e bulita bieleta

156984[/snapback]

interesant...vezi in link la punctul 5 bieletele ca se scot si se schimba pur si simplu...

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...405&hg=31&fg=10

Edited by saplacan
Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa le schimbi tu vezi ca tre sa iti notezi cate rotatii complete a facut bieleta veche cand ai dat-o jos si tot de atatea ori sa filetezi cea noua altfel...... :blink:

156984[/snapback]

nu a zis nimeni sa se apuce el sa le schimbe.am vazut ce a facut mecanicul...totul a durat 15 minute,mai mult a durat pana a dat si pus roata la loc."original" stii ce inseamna? piesa lemmforder sau billstein in cutie cu sigla BMW.nu are rost sa arunci cu banii,ia-ti tot lemmforder sau billstein(nu a zis nimeni italienesti sau turcesti ) dar in cutie fara sigla BMW,sunt la jumatate de pret fata de "original"

Edited by Barbie
Link to comment
Share on other sites

AR99RMS chestia cu rotatile pe filet cum ai spus tu,se face la capetele de bara nu la bielete,eu am dat pe 2 bielete 1mil 200 de mi,2 pivoti1mil 200 de mi,2 capete de bara 1 mil 100 de mi pt e30,sunt curios asa la e46 cat poate sa duca la pret toate astea,iar in legatura man cu telescoapele nu e neaprat sa schimbi si telescoapele fata oadata cu schimbul bieletelor,numai in cazul in care unul din cele 2 telescoape e ''bolnav''sau da semne ,daca e ok,atunci nu are rost sa le schimbi parerea mea.
Link to comment
Share on other sites

merci de info. deci am dat pe bielete 2 mil (1 mil/buc) .. pe amortizoare spate Boge (OEM) am dat 5,7 mil pe amandoua acum 2 sap. iar astea pe fata tot Boge sunt 4,7 mil/buc. de bucse sau de brate oscilante nu stiu nimik. tot ce stiu e ca o sa le schimb in curand impreuna cu amortizoarele sa nu se strice piesa nou din cauza la piesa veche :blink:.
Link to comment
Share on other sites

o schimb pt ca vreau 320ci ... deci asta e motivu.. sau gandeste-te ca bag prea multi bani in ea pe care nu-i scot la vanzare :). chiar azi dim (duminica) am schimbat bieletele. nu exista reglaje .. le schimbi pur si simplu dureaza cateva minute dupa ce ai dat roata jos. acuma nu se mai aude nimik pe denivelari si a devenit chiar stresant ca eram obisnuit cu zogomotu ala de carutza iar acuma nu se mai aude nimik :blink:. e o tacere suspecta :). sunt f multumit de masina mea si constat ca se strica foarte greu. deci bucsele la ce gropi am luat sunt in stare buna amortizoarele nu dau semne de slabiciune si chiar sunt uimit ca majoritatea pieselor de sub ea care au avut vopsea initial inca o mai au sub un strat de praf/noroi. atata timp cat consumabilele si lichidele sunt schimbate la timp masina merge perfect. nu mi-as lua alta marca ... Edited by e46_316i
Link to comment
Share on other sites

Cei de la Ausburg vor sa-ti schimbe tot ce e pe masinadar la ce am scris in deschiderea topicului nu mai e valabil. Am fost la alti mecanici si in final am schimbat brate stanga/dreapta plus bucsele de brat cu 1100 RON inclus manopera. Piesele Meyle Germania. Dupa mine super pret!
Link to comment
Share on other sites

intotdeauna e bine sa zici si unde le-ai schimbat :blink: .. apropo eu nu m-am saturat sa schimb la masina mea .. ideea e ca-mi place sa mearga totu bine pe ea si schimb preventiv cu toate ca in unele cazuri nu cere. eu zic ca bmwu nu cere mult service, singura problema e ca sunt mai scumpe piesele ca la alte masini.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.