Jump to content

Guvernul vrea sã impunã o taxã auto la prima vânzare


claudiuBWR

Recommended Posts

Tocmai am observat inca o chestie importanta:

 

formula prevazuta la lit. b se aplica si pentru autovehiculele din categoria M1 cu norma de poluare Euro 3, Euro 4, Euro 5 sau Euro 6 care nu detin omologare europeana de tip;

 

Deci pentru o masina fara omologare europeana, sa zicem din USA, se plateste taxa conform lit.b

 

Asta inseamna ca de exemplu, la o masina ne-europeana veche de 5 ani, motor 2000, Euro 4, taxa va fi 1900 Euro, in timp ce la una europeana taxa va fi 1300 Euro.

 

Niste bulangii.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu exista nici unde 25%, de asta au si zis PANA la 25%. Ei doar au modificat in tabelul ala niste constante, adica in loc de 1.65 euro/cmc au pus sa zicem 1.35 euro/cmc si cand calculezi, per total taxa iese cu 21% mai mica. In alt caz, in tabel in loc de 1.25 poate fi 1.15 sa zicem, si la sfarsit iese 17% mai mica. De asta nu au putut reduce fix cu 25%, ca nu au cum sa modifice tabelele alea altfel.
Link to comment
Share on other sites

Am inteles. Deci este o anexa aia la care am facut eu referire (anexa 4) si mai e o anexa(5) care se refera la o reducere suplimentara(oricum este infima) in functie de rulajul anual real fata de cel standard...aici pe ce criterii au mai facut si calculul asta? de unde stiu ei cat merg eu cu masina?
Link to comment
Share on other sites

Pai din cate vezi, la o masina de peste 14 ani reducerea e 90% in timp ce la una de doar cativa ani, e mult mai mica. Ei au zis, domne, masina aia de 14 ani va polua inca 10 ani daca nu mai putin si dupa aia la REMAT. In schimb, cea de cativa ani, va polua inca 20 si ceva de ani, mult mai mult.

 

Insa, ce castigi la reducerea respectiva, pierzi la tabelul cu normele de poluare, in sensul ca euro/cmc e foarte mare la cea veche de peste 14 pentru ca garantat e Euro 1-2, pe cand la cea de 2-3 ani euro/cmc e foarte mic, masina fiind Euro 4-5.

 

De asta nici ei nu pot spune, se reduce cu fix 25%, pentru ca in ecuatia aia se schimba prea multe.

Link to comment
Share on other sites

Comentarii si comentarii ...fara rost ...va agitati degeaba !Cui ii pasa de poluare? sa fim seriosi ,suntem furati constant ...si noi acceptam!ce-i aia taxa de prima inmatriculare, de poluare, de pizda mamii lor? la ce pm mai platesc impozite? mai bine ganditi-va cum faceti rost de niste explozibil...
Link to comment
Share on other sites

Comentarii si comentarii ...fara rost ...va agitati degeaba !Cui ii pasa de poluare? sa fim seriosi ,suntem furati constant ...si noi acceptam!ce-i aia taxa de prima inmatriculare, de poluare, de pizda mamii lor? la ce pm mai platesc impozite? mai bine ganditi-va cum faceti rost de niste explozibil...

Ai inteles tot! Ai cumva impresia ca noi ne agitam aici pentru poluare sau alte alea? ne agitam pentru ca ne afecteaza buzunarul, direct sau indirect, restul e can-can. Aia cu explozibilii e deja patetica, proverbul cu latratul si muscatul il stii presupun :)

Edited by rain
Link to comment
Share on other sites

Am impresia ca nu au publicat si normele de aplicare. De aia e posibil sa intre in vigoare de la 01.02 !

Este publicata in Monitorul Oficial si metoda de calcul. O sa fie multa lume care s-a programat la RAR pentru zilele urmatoare si vor plati taxa. Vroiam sa inmatriculez un Renault Megane din 2003 euro 3 motor 1.6 16V dar taxa costa conform calcului din MO 1580euro. Mi se pare foarte mult pentru o masina de 3500-4000euro.

taxa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.