Jump to content

senzor de ploaie stricat


geniomann

Recommended Posts

am observat ca nu merge intermitentul la stergatore drept fapt am facut un test si mi-a zis ca nu mai comunica din cauza parbrizului care a fost schimbat si nu este original. am intrebat ce pot face si mi-a raspuns schimba parbrizul(original)::::: ce ziceti am vreo sansa sa il repar fara sa schimb parbrizul?
Link to comment
Share on other sites

Parbrizul pentru sistemul cu senzori de ploaie are o mica prisma la care se conecteaza senzorul. Daca ti-au pus parbriz fara acea prisma, nu ai ce sa faci pana nu schimbi parbrizul.

 

Dar aia care l-au schimbat nu au vazut ca ai senzor de ploaie ca sa-ti puna un parbriz OK?

Link to comment
Share on other sites

Parbrizul pentru sistemul cu senzori de ploaie are o mica prisma la care se conecteaza senzorul. Daca ti-au pus parbriz fara acea prisma, nu ai ce sa faci pana nu schimbi parbrizul.

 

Dar aia care l-au schimbat nu au vazut ca ai senzor de ploaie ca sa-ti puna un parbriz OK?

eu asa am luat masina...... sincer se vede ceva negru lucios acolo ca si la unu original ....maine o sa desfac cutia aia neagra de la oglinda sa vad, e ceva acolo?

Link to comment
Share on other sites

Se desface usor, sunt 2 bucati simetrice dupa cum o sa observi taietura pe lungimea lui.

 

Ca fapt divers, parbrizul nu trebuie sa fie cumparat de la reprezenta direct, doar sa aibe senzorul pe el. Probabil tu nu il ai sau nu l-au conectat cei care l-au schimbat, daca rezultatul diagnozei e corect.

Link to comment
Share on other sites

Sunt 2 tipuri de parbrize. Cel pentru echiparea cu senzor de ploaie are o prisma optica in plus, la care se conecteaza efectiv senzorul.

Daca ai parbriz fara prisma nu-ti functioneaza sistemul.

Link to comment
Share on other sites

Nu te apuca sa cumperi senzor nou pentu ca e posibil sa fie inca bun. :)

 

Deoarece ti-a fost schimbat parbrizul de curand si nu e cel original,aici ma refer la cel original pentru tipul tau de senzor de ploaie,e posibil ca senzorul tau sa fie bun si ei au comandat alt parbriz care difera suportul de prindere al senzorului pe parbriz si atunci ca ei sa nu ramana cu parbrizul pe stoc iti muta suportul senzorului de pe parbrizul vechi pe asta nou.

 

Daca fac chestia asta atunci nu va mai functiona cum trebuie sau chiar deloc :aww:

 

Eu de curand la masina mea ma confrunt cu o asemenea problema :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Nu te apuca sa cumperi senzor nou pentu ca e posibil sa fie inca bun. :)

 

Deoarece ti-a fost schimbat parbrizul de curand si nu e cel original,aici ma refer la cel original pentru tipul tau de senzor de ploaie,e posibil ca senzorul tau sa fie bun si ei au comandat alt parbriz care difera suportul de prindere al senzorului pe parbriz si atunci ca ei sa nu ramana cu parbrizul pe stoc iti muta suportul senzorului de pe parbrizul vechi pe asta nou.

 

Daca fac chestia asta atunci nu va mai functiona cum trebuie sau chiar deloc :aww:

 

Eu de curand la masina mea ma confrunt cu o asemenea problema :bashwall:

 

pai si cum imi dau seama care e prb? mentionez ca am facut test si mi sa spus ca nu il vede(senzorul) nu mai comunica.... eu cred ca au inlocuit doar parbrizul,nu si senzorul .....parca se vede(de afara) ca a fost lipit

Link to comment
Share on other sites

pai nu ti-a inlocuit senzorul de parbriz nimeni....deci senzorul ploaie este prins prin cleme sau ceva de genul pe un suport de plastic si acesta la randul lui,suportul este fixat de parbriz cu un silicon special transparent....

 

daca acest suport a fost luat de pe parbrizul vechi si mutat pe parbrizul nou si fixact cu nu mai stiu eu ce,gen banda dublu-adeziva transparenta ...ei atunci nu iti functioneaza ...

 

cel mai bine fa 1-2 poze cu zona exterioara unde vine fixat senzorului de ploaie...de mai aproape/departe...si posteaza-le te rog....asa imi dau seama mai repede...

Link to comment
Share on other sites

da se vede ca senzorul nu este pe pozitie,e un pic decalat,posibil sa aiba si bule de aer intre el si suprafata parbrizului de aici si nefunctionalitatea...

 

deci nu stiu cum se da jos la seria 5 senzorul dar la seria 3 are niste "craci" de plastic in lateral pe care trebuie sa-i tragi in exterior...

 

dupa cum se vede in poze,senzorul e foarte probabil sa fie bun si doar pozitionarea/fixarea lui sa fie facuta gresit...

Edited by 535i
Link to comment
Share on other sites

da se vede ca senzorul nu este pe pozitie,e un pic decalat,posibil sa aiba si bule de aer intre el si suprafata parbrizului de aici si nefunctionalitatea...

 

deci nu stiu cum se da jos la seria 5 senzorul dar la seria 3 are niste "craci" de plastic in lateral pe care trebuie sa-i tragi in exterior...

 

dupa cum se vede in poze,senzorul e foarte probabil sa fie bun si doar pozitionarea/fixarea lui sa fie facuta gresit...

 

dar se poate verifica daca e bun senzorul?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eu am gasit senzorul de ploaie lipit cu banda dubla adeziva cand am cumparat masina.Am desfacut acolo si am testat senzorul. Demontat de pe parbriz,daca trec ceva prin fata lui functioneaza stergatoarele,dar o data lipit pus pe geam pe pozitia lui,sterge de vreo 2 ori dupa care nu mai vrea sa functioneza.Daca il misc putin,imediat actioneaza stergatorele.Intrebarea mea: stiu ca senzorul e bun,dar cum il fac sa functioneze normal? Trebuie sa-l lipesc exact acolo in locasul lui pe parbriz? Am vazut ca in partea de jos mai are un senzorol pe el,identificat printr-un punct rosu.Ala ce e si unde ar trebuie sa fie pozitionat?Atasez o poza cum ar trebui sa fie la min pt a se vedea si senzorul ala

 

 

Si ce solutie imi recomandati sa folosesc la lipirea lui de parbriz? Aici: e46 rain sensor folosesc baietii un fel de silicon auto.E bun ala sau merge si cu super glue?

 

Apropo,am gasit un post pt e38,care e folositor si pt e39 :e38 rain sensor

Scrie pe acolo ca: un senzor nou cumparat nu trebuie codat,pe cand unul luat second trebuie.Se poate coda senzorul cu INPA? Si pe la finalul postului mai zice ca trebuie reinitializat daca se schimba parbrizul,daca e prea zgariat, daca se adauga nush ce alta piesa.

post-42017-0-57478100-1309513042_thumb.jpg

Edited by 42RRS
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat de important e punctul acela rosu dar ca sa iti functioneze corect trebuie lipit cu acel gel tip silicon...nu cred ca trebuie recodat...cel mai important lucru e siliconul acela care asigura o transparenta mult mai buna ca banda dubla adeziva,tocmai de aceea nu iti functioneaza bine,din cauza ca a fost lipit cu banda adeziva.

 

A si nu cred ca e bine sa-l lipesti cu super glue <_<

 

Apropo daca gasesti acel silicon auto sa imi spui si mie de unde l-ai cumparat...nu uita ca acel silicon trebuie sa aiba o transparenta cat mai mare.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
Am gasit eu rezolvarea la problema cu gelul transparent pentru senzor ploaie. Este super ieftina si super buna va spun pt ca am pus la mine si am rezolvat. Mergeti la orice magazin care vinde lacuri si oja pentru unghii. Cereti solutie CLEAR pentru unghii. Este foarte transparenta si vascoasa. Dati pe senzor dintr-un cap in altul si puneti l pe geam iar pe margine ca sa stea ii dati cu pistol cu plastic cald care se intareste in 20 de sec. Gelul acesta nu se intareste decat daca este supus unei lampi cu ultraviolete asa ca nu va stresati ca daca nu il pozitionati bine din prima puteti sa incercati de cate ori vreti. SPOR LA TREABA!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.