Jump to content

Zdranganeala fata


valllentin

Recommended Posts

Am o zdranganeala in stanga fata (asa mi se pare mie), care apare la denivelari, pe roata stanga.

Initial am crezut ca e de la tabla din spatele discului, dar nu, totul este tapan acolo. Am schimbat amortizoare, bielete, si tot aia e.

A mai patit cineva similar? Astia la service ridica din umeri, au tras de peste tot de acolo si nu isi dau seama ce ar putea fi.

Edited by valllentin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Incearca sa scoti acea aparatoare a discului si vei vedea cate pietricele au intrat in spate!

La mine mereu zdranganea,uneori in ambele parti.Scoatem aparatorile curatam locul,mai suflam mizeria cu compresorul de aer si totul revenea la normal.

Link to comment
Share on other sites

eu am avut asa sunet la roata din spate...problema- siguranta care tine placutele, lipsea... se ausea cand treceam peste denivelari marunte si dese de ziceai ca am o cutie de conserve goala atarnata de roata... http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/316i_1.9-M43/LHD/N/2001/november/browse/brakes/front_wheel_brake_brake_pad_sensor/ (piesa nr 7) Edited by umbrella
Link to comment
Share on other sites

nici la mine nu si-au dat seama ce era...noroc cu un mecanic mai atent care a vazut ca lipsea rahatul ala de tabla otelita...dupa montare zgomotul a disparut....poti verifica foarte usor la o vulcanizare...dupa ce dai roata jos te uiti daca o ai sau nu....daca lipseste asta e... bafta

 

 

nu cand franezi nu se aude...spune-mi ce masina e ca sa pot cauta...din ce an..tot

 

am cautat pt. e39 525d din 2002 - se numeste clip-34 11 1 164 611 sau -34 11 6 725 424

Edited by umbrella
Link to comment
Share on other sites

salut aseara am auzit si eu zdranganitul la una din roti. am parcat masina si acum de dimineata am plecat cu ea intr-un loc unde pot sa ma bag sub ea sa vad de la ce este.... problema a fost ca nu se mai auzea nimic cand am plecat spre destinatie si am bagat capul pe sub ea si nimic.... am tras de aparatorile alea era bine puse am verificat si arcurile alea din otel ale etrierelor si totul parea sa fie in regula... ma gandesc ca poate am prins ceva pietre pe acolo ca ieri am fost cu ea intr-o zona prafuita unde era mizerie pe jos pietre pamant etc... nu stiu de la ce poate ar fi fost... mai am sa ii fac un test, cand se incalzeste motorul sa vad dak se mai aude atunci

(ma refer dupa cativa km).

 

O zi buna! Bafta

Link to comment
Share on other sites

salut

 

si eu am patit la fel imi zdranganea doar la denivelari. la mine a fost tabla aia care protejeaza discul dar tabla aia mai are o tablita atasata de ea in partea inferioara acolo langa rulment prinsa in niste nituri mici, ca sa vezi daca aia face zgomot trebuie dat neaparat discul jos, degeaba tragi si vezi ca aia mare e tapana si aia micuta de la baza rulemntului e desprinsa din nituri si joaca la orice denivelare, la mine asta a fost :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Multumesc, maine ma duc in service...

ceau. ai rezolvat la service cu tablita? si mie imi face exact asa, cand ii suspendata nu se aude nimic, cand ii pe sol si lovesc roata se aude zdranganeala. se aude foarte enervant la denivelari dese. ms!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
ce bielete ai schimbat ? antiruliu sau la directie ? Uitate pe sub masina la evacuare, sunt 2 bucsi de cauciuc pe mijlocul masinii (pentru amortizarea evacuarii), unde se face trecerea dintr-o parte in cealalta a masinii, eu aveam una din ele doar de forma si se atingea un brat de sustinere al evacuarii de caroserie sau de evacuare, la fel aveam impresia ca se aude la roata ...
Link to comment
Share on other sites

Nu am scapat de zdranganeala.

Probabil ca e tabla din desenul de mai sus, ca am bagat o surubelnita pe acolo si mi se pare ca lovesc ceva care zdrangane.

Nu prea am avut nici timp nici chef sa ma duc in service iar. Trebuie dat discul jos ca sa ajungi acolo...

Bieletele antiruliu le-am schimbat, dar nu aveau treaba.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nu am scapat de zdranganeala.

Probabil ca e tabla din desenul de mai sus, ca am bagat o surubelnita pe acolo si mi se pare ca lovesc ceva care zdrangane.

Nu prea am avut nici timp nici chef sa ma duc in service iar. Trebuie dat discul jos ca sa ajungi acolo...

Bieletele antiruliu le-am schimbat, dar nu aveau treaba.

vezi flansa amortizor aia face la denivelari se uzeaza rulmentul

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.