Jump to content

totul despre roti si jante


jaffar

Recommended Posts

6.5 mi se pare foarte ingust (16.5 cm) pentru un cauciuc de 20.5 cm.
Dimpotriva, e chiar OK. Eu am avut pe masina, la un moment dat, 205/60x15 pe jante 7"x15" (vezi rotile din fata la prima poza din galeria mea). Retine ca valoarea 205 reprezinta diametrul "balonului", nu latimea benzii de rulare.

 

Depinde insa putin si de inaltimea peretelui lateral. Spre exemplu:

- un pneu 205/55x15 se poate monta pe jante de latime 5.5"-7" (preferabil 6.5");

- un pneu 205/60x15 se poate monta pe jante de latime 5.5" - 7.5" (preferabil 6").

Link to comment
Share on other sites

eu am acum 205/60 montat pe 7, si mi se pare ca iese destul de mult in afara. pe 6 o sa iasa inca cite 1 cm si ceva pe fiecare parte... deja o sa arate ca un balon urit :blink:

 

probabil ca la vara voi trece pe 205/55, daca voi avea cu ce :)

 

6.5" = 165 mm

7" = 178 mm

Link to comment
Share on other sites

o sa iasa inca cite 1 cm si ceva pe fiecare parte... deja o sa arate ca un balon urit
Totusi, ce inseamna gusturile. Mie chiar imi place ca balonul pneului sa iasa putin (acel aprox. 1cm) peste janta, pentru ca protejeaza janta de lovituri laterale (de exemplu, cand prinzi o groapa de Bucuresti, sau pe langa borduri). OK, o sa spui ca rezolvarea este sa mergi mai atent si sa nu dai in gropi si/sau atingi vreo bordura. Asa e, dar de la teorie la practica, te trezesti cu jentile zgariate/ciupite la buza, sau mai rau.
Link to comment
Share on other sites

Am avut 205/50 pe rotile mele 7j 15 si stateau superb (Vrestein Quatrac - au niste intarituri laterale care protejeaza jantele de borduri. Nu ar fi stat rau nici pe 6,5". Eu vreau sa trec la 195, chiar mi-am pus de iarna si cu balon mare, dar sunt prea inguste si trebuie sa revin la 205 de vara.
Link to comment
Share on other sites

Totusi, ce inseamna gusturile. Mie chiar imi place ca balonul pneului sa iasa putin (acel aprox. 1cm) peste janta, pentru ca protejeaza janta de lovituri laterale (de exemplu, cand prinzi o groapa de Bucuresti, sau pe langa borduri). OK, o sa spui ca rezolvarea este sa mergi mai atent si sa nu dai in gropi si/sau atingi vreo bordura. Asa e, dar de la teorie la practica, te trezesti cu jentile zgariate/ciupite la buza, sau mai rau.

13932[/snapback]

 

ale mele 205 ies cam 1.5 cm in fiecare parte a jantei de 7. multi zic ca-s prea umflate, dar mie-mi plac. am si rupt unul cind am atins fin o bordura aflata sub un boschet linga care parcam. janta a scapat neatinsa :blink:

 

pe vremea aia arata cam asa:

 

post-21-1109153816_thumb.jpg

 

acum am niste roti sh (third, fourth , 10th) care au balonul un pic mai mic (tot pe 205) si ies mai putin in afara.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Jantele de seria 5 sau 7 au ET mai mic decat cele de E36/E46

Se modifica in vreun fel stabilitatea / manevrabilitatea etc daca pun pe E36 jante cu 20mm mai iesite in afara?

 

Pot aparea si alte probleme? Atinge aripa, suprasolicita directia etc?

 

Intrebarea principala este totusi: e mai stabila sau mai instabila masina?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.