Jump to content

BMW 520d M6 2009 vs A4 B8 2008 manual. Propuneri in vederea achizitiei ?


HIM

Recommended Posts

Nu mai cita inutil ditamai posturile!

Poti sa te edifici asupra vanzarilor de "masini din Romania" de pe forum(aproape toate de la vanzare au pana in 150 000 km indiferent de marca).Tot pe forum,mai vezi disel vs. benzina si cutie automata vs. manuala.Din Romania eu as merge pe varianta BMW PREMIUM SELECTION de la reprezentante(cu cutie automata).

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

vad ca la tine nu prea conteaza nici marca si nici clasa masinii, din moment ce compari si oscilezi intre seria 5 si A4, clasa complet diferita.

DIn ce vad tu cauti o masina in stare cat mai buna de banii care ii ai. In cazul asta, daca nu stii la ce te bagi la o masina premium SH, mai bine iei una noua.

CU siguranta ca ai multe optiuni la banii astia si poti negocia la sange daca platesti cash pentru o masina noua.

Ai foarte multe de ales.

 

Link to comment
Share on other sites

vad ca la tine nu prea conteaza nici marca si nici clasa masinii, din moment ce compari si oscilezi intre seria 5 si A4, clasa complet diferita.

DIn ce vad tu cauti o masina in stare cat mai buna de banii care ii ai. In cazul asta, daca nu stii la ce te bagi la o masina premium SH, mai bine iei una noua.

CU siguranta ca ai multe optiuni la banii astia si poti negocia la sange daca platesti cash pentru o masina noua.

Ai foarte multe de ales.

 

Are 20 000 E ...de 20 000 E nu-si ia nici macar un seria 3 chel, E90, nou noutz. Cu siguranta nici macar un A4. ...Doar daca nu vrea un Renault sau cel mult un VW GOLF poate...

 

@HIM - du-te frate in Germania si ia-ti masina, ce tot cauti pe RO...iti iei un 3-ar frumos 2008, n-ai treaba :)

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu hornetb, mergi omule si ia-ti masina din Germania pt ca in felul asta stii ce cumperi. Referitor la cei ce au dat replici gen "nu ai vazut bine", "nu are cum sa consume 520d 7,1-7,4 in Bucuresti" va rog sa va abtineti la comentarii asa radicale si jignitoare asupra altor useri pt ca nu sunt nici daltonist si nu am motiv sa mint omul. Mai era un tip care spunea ca 320d nu consuma sub 9 in Timisoara; eu am mers cu 320d 2008 Efficient dynamics 2.0d 177 cai cu functia stop & go si am vazut consum 6.3 in Timisoara pe cateva sute de KM parcursi, acesta avand masina de noua si acest aspect cred ca este foarte important. Asa ca un consum mic se poate realiza, dar depinde foarte mult de stilul de condus. Ce este drept, atat amicul din TM cat si cel din Bucuresti (520d 177 cp cu efficient dynamics M6) conduc foarte linistit, ies atat in orele aglomerate in trafic, cat si la plimbari nocturne. Edited by mada_linn
Link to comment
Share on other sites

5-arul in discutie era cumva asta ?

Mi-a facut si mie cu ochiul o vreme...

 

On-topic, interiorul mai frumos ar fi singurul plus la Audi.

Dar A4 n-as lua nici sa ma impusti. E prea mica pentru pretentiile mele.

A6... poate poate, dar motoarele de 2 litri parca sunt toate de 140 de cai. E o putoare.

 

BMW daca iti iei... si eu iti recomand automat. Eu am manuala si sincer, imi pare mai finuta cutia de Audi.

Link to comment
Share on other sites

5-arul in discutie era cumva asta ?

Mi-a facut si mie cu ochiul o vreme...

 

On-topic, interiorul mai frumos ar fi singurul plus la Audi.

Dar A4 n-as lua nici sa ma impusti. E prea mica pentru pretentiile mele.

A6... poate poate, dar motoarele de 2 litri parca sunt toate de 140 de cai. E o putoare.

 

BMW daca iti iei... si eu iti recomand automat. Eu am manuala si sincer, imi pare mai finuta cutia de Audi.

 

 

Exact acela este Cosmine.Imi place foarte mult cum arata si ,,opt de pe ea" :). Insa...dupa cum spuneti voi,la cepretas gasi o astfel de masina in Germania? SIGUR ar depasi 20.000 e.

Ai sunat sa vb cu omul.....are unele ,,povesti" interesante inleg cu drumul masinii pana in Romania.Nici eu nu l-am inteles calumea.

 

Ce stiti despre taxa auto?Tot asa a ramas?Cele sugerate de autovit sunt corecte?

 

Si de ce ti-a facut cu ochiul doar o vreme??Ce te-a facut sa te razgandesti?

Eu ma cam feresc de cutiile automate nici eu nu stiu de ce.Mi-e teama sa nu se strice pe mine o astfel de cutie....ca atunci...pot schimba masina la cati bani o costa.Am gasit multe masini fainute pe care le-am ,,eliminat" din calcul datorita faptului ca aveau cutie automata.Consumul cu cat este mai mare la automata?Trebuiesc unele revizii la ele?Chiar nu stiu nimic despre aceste cutii.Mersi fain

 

Si de ce ti-a facut cu ochiul doar o vreme??Ce te-a facut sa te razgandesti?

Eu ma cam feresc de cutiile automate nici eu nu stiu de ce.Mi-e teama sa nu se strice pe mine o astfel de cutie....ca atunci...pot schimba masina la cati bani o costa.Am gasit multe masini fainute pe care le-am ,,eliminat" din calcul datorita faptului ca aveau cutie automata.Consumul cu cat este mai mare la automata?Trebuiesc unele revizii la ele?Chiar nu stiu nimic despre aceste cutii.Mersi fain

 

Apropo....ce denumire are acel sistem al scaunului care il poate ,,lungi" pana sub incheietura genunchiului.Pentru mine este un ,,must have" la o masina:P.Dar nu stiu cum ii zice?

Link to comment
Share on other sites

daca verifici bine masina si cutia merge ok cand o cumperi teoretic nu o sa ai probleme cu ea atata timp cat o sa ii faci un schimb de ulei si filtru imediat dupa achizitie, iar acest schimb e mai ieftin decat sa schimbi kit-ul de ambreiaj, nu mai vorbim de volanta care costa foarte mult. Ca si diferenta de consum, intre manual si automat, nu-i atat de semnificativa, poate cel mult 1L in mediu urban, extra nu e nicio diferenta, ai o cutie de ultima generatie la fel si motorizarea! Acele scaune, in limbaj comun, se cheama ''scaune rupte'' :), oficial sunt scaune sport.
Link to comment
Share on other sites

Si de ce ti-a facut cu ochiul doar o vreme??Ce te-a facut sa te razgandesti?

Eu am renuntat la masina din mai multe motive:

1. Are clima simpla

2. Are interiorul cam mult in negru, ceea ce nu era pe gustul meu. Eu voiam ori crem, ori gri deschis.

3. E deja inmatriculata si am eu o oarecare retinere fata de masinile inmatriculate, daca nu-l cunosc pe proprietar.

4. Pretul mi se parea suspect de mic pentru ce are pe ea. Eu voi ajunge aproape la aceeasi suma cu ea inmatriculata si nu are destule dotari ce le-am regasit pe masina in discutie (plus ca asta era mai noua).

Dar poate e doar o impresie. :)

 

Taxa inca e neschimbata.

Eu pana la urma am luat manuala pentru ca asa s-a nimerit. Dar sincer... nu imi place. E destul de zgomotoasa in treptele 1 si 2. Poate ca tot mai potrivita ar fi una automata.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu hornetb, mergi omule si ia-ti masina din Germania pt ca in felul asta stii ce cumperi. Referitor la cei ce au dat replici gen "nu ai vazut bine", "nu are cum sa consume 520d 7,1-7,4 in Bucuresti" va rog sa va abtineti la comentarii asa radicale si jignitoare asupra altor useri pt ca nu sunt nici daltonist si nu am motiv sa mint omul. Mai era un tip care spunea ca 320d nu consuma sub 9 in Timisoara; eu am mers cu 320d 2008 Efficient dynamics 2.0d 177 cai cu functia stop & go si am vazut consum 6.3 in Timisoara pe cateva sute de KM parcursi, acesta avand masina de noua si acest aspect cred ca este foarte important. Asa ca un consum mic se poate realiza, dar depinde foarte mult de stilul de condus. Ce este drept, atat amicul din TM cat si cel din Bucuresti (520d 177 cp cu efficient dynamics M6) conduc foarte linistit, ies atat in orele aglomerate in trafic, cat si la plimbari nocturne.

 

Legat de masina noua, eu am luat-o de noua, are motorul de care zici, sunt din Timisoara si sub 8-9 nu scade neam in oras. Ba chiar cand era noua, in primii 12k km consuma peste 10l/100km. Doar noaptea daca merg cu ea e mai mic.

 

Eu nu zic ca minti sau ca nu vezi bine. Insa probabil ca raportul nocturn vs. iesit din oras vs. mers in ore de varf, micsoreaza consumul. In trafic, dimineata si seara nu iesi sub 8-9l/100km. Si crede-ma, in 10 ani de permis nu am luat decat o singura amenda de viteza si aia pt 45km/h in oras (era limita de 30km/h :p ) deci nu am talpa grea.

 

Ah sa nu uit: un mers la real sau metro tot la doua zile se simte la consum. Sunt relativ departe fata de oras...

Edited by Bala
Link to comment
Share on other sites

Diferenta de greutate nu cred ca este asa mare intre E90 si E60 incat sa faca diferente notabile la consum. Amicul din Timisoara intr-adevar mai mergea la Real cam de 2 ori pe saptamana, in plus el lucreaza la iesire din Timisoara inspre Buzias, deci mai facea cativa km de trafic mai lejer in fiecare zi ceea ce se cunostea enorm la consum dar mediul pe 5000 km era 6.3 ceea ce mi se parea fantastic la vremea respectiva. Edited by mada_linn
Link to comment
Share on other sites

Are 20 000 E ...de 20 000 E nu-si ia nici macar un seria 3 chel, E90, nou noutz. Cu siguranta nici macar un A4. ...Doar daca nu vrea un Renault sau cel mult un VW GOLF poate...

 

@HIM - du-te frate in Germania si ia-ti masina, ce tot cauti pe RO...iti iei un 3-ar frumos 2008, n-ai treaba :)

 

Sa fim seriosi, isi ia un Lancer nou nout, garantie si dotat pana in dinti, de la sunet Rockford Fosgate pana la navigatie compatibila iPod, sunt niste masini foarte faine.

Asta e doar un exemplu, mai sunt o groaza.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mda, la o simpla cautare pe mobile.de Audi A4 2008 multitronic cu navi color, scaune sport, jante 16-17" deci dotari de bun simt, nu vb de S line, quattro, suspensie reglabila astea sunt vise placute, pretul incepe de la 20000 net adica fata TVA. Km in jur de 60-90k.

 

520d 2008 M6 177cp cu bixenon, PDC fata si spate, interior sport volan si schimbator M, scaune sport alcantara electrice adica Edition LifeStyle cine stie, jante 17" navi mic, climatronic km 90-120k pret 17-19k net fara TVA.

 

Acum ca sa raspund si colegului cu intrebarea, eu unul as alege BMW. E adevarat ca pierde tare BMW-ul la interior dar in afara de E90 si ala cu navi mare, BMW-ul are un interior urat la toate modele. La calitatea pielii cel putin in ultimii ani BMW e josnic. Folosesc numai piele ecologica de proasta calitate, f tare si care crapa rapid. Sa nu uitam ca totusi cele mai performante motoare diesel le face BMW, uitate-te la 335d, la 320d 2010, la 123d. Sunt cele mai tari motoare diesel din lume. Pai cine mai e in stare sa scoata caii si cuplul ala din 2 sau 3 litri si in acelasi timp sa fie si campion la consum redus? Mercedes se apropie la cuplu dar Audi e in spate rau cand e vorba de motoare.

 

Si cam atat, ca nu-mi place sa fac colegii sa citeasca prea mult. :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Presupunand ca masinile sunt tehnic in aceeasi stare, bmw-ul fara discutie. O sa ajungi si tu la parerea asta dupa ce mergi cu amandoua.

 

Acum, avand in vedere ca le iei de la noi din tara, kilometrii cel mai probabil nu sunt aia. Pe la reprezentante ai incercat? N-au nimic SH care sa te satisfaca?

Sau ar mai fi o varianta: daca bmw-ul mai e in garantie, il iei si te duci sa-ti extinzi garantia. Te mai costa ceva in plus, dar stai linistit inca 3 ani..

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce intelege tu prin "smechere". Eu unul inteleg urmatoarele: cilindree mica intre 1,6-2,0. Consum de 8 in oras si 6 afara. Eventual automat pentru confort. Impozit de max 3-400 ron/an si asigurare de max 500 ron/an.

 

Am auzit de motorul care zici tu, dar nu stiu pe cati intereseaza 6 litri pe praful asta. Nu stiu daca ai obs. dar trendul pietei este de downsizing.

Link to comment
Share on other sites

Bitz, crede-ma (pe testate), VAG nu mai e demult la nivelul ala de consum. Odata cu trecerea la motoarele PD s-a schimbat total ecuatia. S-au inecat in propria glorie a anilor de apogeu. ;)

A fost si unul din motivele pentru care m-a "furat" BMW-ul.

La un consum mic contribuie foarte multe detalii. Nu e suficient sa ai un motor mic si economic. Mai trebuie sa ai un raport bun kg/cp, aerodinamica, sisteme de economisire a energiei, etc...

 

PS: azi a trecut un coleg sa-mi vada masina. El are o Skoda Fabia 2010, motor de 1.4tdi. Nu-i venea sa creada ca tancul meu consuma mai putin decat jucaria lui... :thumbsup:

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.