Jump to content

masina instabila e46


jsmith235

Recommended Posts

salut dinou... vin cu alta problema!!!

 

masina: E46 318D motor 2000 diesel

 

am fost la bulgari acum 1 sapt pana in varna eu sunt din constanta, de la intrare la bulgari pana in varna sunt cam 100 de km(DE GROPI) am mers cu masina cam cu 100 km/h prin acele gropi care nu erau foarte adaci dar erau oarecum... deci dus intors cam 200-250 km de gropi... acum 1 an am schimbat cam tot la roti amortizoare bietele bucsaraie bascule, cand am ajuns in constanta unde era drumul oarecum bun am simtit masina instabila, acum dupa 1 sapt de mers si prin gropile noastre din romania a devenit si mai instabila masina, precizez ca acuma si in curbe cu deniveliari se aude un troncanit pe la roti insa nu tot timpu, bucsaraie parca da si ea semne ca sa dus un pic insa nu bat rotile la gropi dar parca se aude un troncanit foarte mic, intrebarea mea este oare ce am stricat pe la roti maine ma duc la service sa vad dar ca idee cam ce e stricat pe la roti as vrea sa stiu ca de stricat sa stricat ceva masina nu mai este ca atunci cand am intrat la bulgari

 

ps: piesele pe care le`am schimbat acum 1 an erau aftermarket deci nu ma asteptam sa duca mult dar totusi sa se strice chiar asa de repede????

am cautat pe net tot felu de probleme de genu si sunt diferite pareri, cutia de directie, geometria, telescoape, arcuri suspensii... astept niste pareri, multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Cine stie ce marca de jeguri oti fi pus.

Aftermarket mai e si Lemforder, nu doar Optimal sau care sunt cele mai ieftine, care e echipare de fabrica la bucsi si articulatii; la urma urmei cand cumperi cel mai ieftin lucru, ce asteptari poti avea?

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca orice bmw ai avea cat ar fi de vechi nu merita sa-ti bati joc de el si sa bagi piese naspa, n-am facut asta cu nici o masina pe care am avut-o

 

mda deci am gasit buba la ea amortizoarele sunt duse, ce amortizoare imi recomanzi sa pun... vreau ceva care sa nu mai simt masina cu senzatia aia de barca... ele si noi cand erau tot nu era stabila tot avea un pic senzatia de barca o sa incerc de data asta sa`i pun ceva original insa ce imi recomanzi masina este 318D motor 2000 an 2002 facelifted.

Link to comment
Share on other sites

Sachs ... pe gaz , nu stiu exact cu ce vine din fabrica dar stiu ca astea sunt foarte bune, mai ales alea sport.

Eu am touring si are 140 mii km si fasaie cad dau in gropi si niciodata n-a avut senzatie de barca...e cam rigida a mea

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

Succes, dar verifica totusi busci spate brate si geometrie ca sa nu schibi aiurea amortizoarele

geomatria aia am inteles ca daca nu e buna trage masina stanga sau dreapta... sau ma rog volanu... nu trage sta drepta aaaa si am uiat sa specific unu din cauciucuri pe fata e pur si simplu balon nu mai are carne deloc maine o sa schimb cauciucurile pe fata dar nu cred ca se va remedia problema asta cu senzaatia de barca... sau ?!?!?!

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat prima oara basculele la 179.000km si 7 ani vechime. (primele si pana acum singurele elemente din articulatii). Mecanul a verificat tot si in rest nu mai a gasit joc.

148.000km in germania ~31.000km in romania.

 

Eu zic ca sunt foarte bune articulatiile originale de la BMW serie 3.

 

Pe langa calitatea pieselor mai este si calitatea soferului. Aceeasi piesa sa tina 5 luni la un sofer mai agitat si 5 ani la unul cu ceva experienta. Daca dai in gropi mari la 70-80km/h sa nu te astepti sa te tina 50-60.000 km.

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema am/am avut si eu. La 200 simteam cum vrea sa se desprinda de sosea.

Am fost cu ea la un prieten mecanic si mi-a urcat-o pe elevator.

Chestia e ca pana sa o urce mi-a spus ce are - amortizoarele.

Am comandat piesele si chiar acum mi le schimba. Ma duc mai pe seara sa vad care e treaba.

Revin cu informatii.

:)

Link to comment
Share on other sites

am revenit... am rezolvat problema!!!!

nu are nimic masina nimic stricat pe la articulatii pe acolo.... cauciucu de pe stanga fata era de vina:)))))) era pur si simplu balon... nu mai avae carne pe el deloc... le`am schimbat pe amandou de pe fata si problema s`a rezolvat:))) DOOOH nici prin cap nu mi`a dat ca e de la cauciuc... acuma sta si ea pe sosea cum trebuie :D

Link to comment
Share on other sites

am revenit... am rezolvat problema!!!!

nu are nimic masina nimic stricat pe la articulatii pe acolo.... cauciucu de pe stanga fata era de vina:)))))) era pur si simplu balon... nu mai avae carne pe el deloc... le`am schimbat pe amandou de pe fata si problema s`a rezolvat:))) DOOOH nici prin cap nu mi`a dat ca e de la cauciuc... acuma sta si ea pe sosea cum trebuie :D

cauciurile fac mult...bine ca ai rezolvat :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.