Jump to content

Zgomot plastic


kathalin

Recommended Posts

Va salut si va cer ajutorul in gasirea solutiei la problema mea care este urmatoarea:in mers se aude un zgomot de plastic cand trec peste denivelari sau la gropi,am tot incercat sa vad de unde se aude si de undeva de prin bord deasupra display'ului ,dar totodata de undeva din inauntru.

Daca aveti sfaturi ceva va ascult!

Link to comment
Share on other sites

Va salut si va cer ajutorul in gasirea solutiei la problema mea care este urmatoarea:in mers se aude un zgomot de plastic cand trec peste denivelari sau la gropi,am tot incercat sa vad de unde se aude si de undeva de prin bord deasupra display'ului ,dar totodata de undeva din inauntru.

Daca aveti sfaturi ceva va ascult!

 

Salut!

 

Si eu am exact acelasi tip de zgomot, tot pe un e 60.

Intr-un topic mai vechi, cineva a descoperit ca zgomotul provenea de la faptul ca bara de torsiune de la motor era slabita.

Am incercat urmatoaree chestiuni, si tot nu am scapat de zgomot : - am starns bara de torsiune (desi nu era slabita).

- am dat cu silicon spray la imbinarea intre bord si parbriz.

- am verificat toate suruburile stergatoarelor/

In urma acestor eforturi, am observat doar ca zgomotul si-a mai redus din intesitate, dar nu am reusit sa il elimin.

 

Poate aveti voi vreo sugestie?

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Spray-ul (sau uleiul) siliconic nu face decat sa inrautateasca lucrurile.

Si eu am avut 2 greierasi. Unul in zona clusterului, unul in zona navigatiei.

Rezolvarea a fost demontarea celor 2 unitati si lipirea unui strat de banda pentru instalatii electrice auto pe suprafata de contact a clusterului/navigatiei cu bordul.

Am scapat definitiv de greierasi.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

+1 pt duca. Daca il ai cand se balanseaza masina cat de putin, il ai de la bara de torsiune care tine amortizoarele, daca dechizi capota o sa vezi bara aceea mare.... Asa am patit si eu, am zis ca mor de neeerrviii ...ca la final sa caut pe un topic pe softpedia si sa vad ca trebuie stranse suruburile la bara aceea. Insa :

 

Desfaci filtrele de aer, si vezi ca bara e prinsa la capte de amortizoare sus, si la mijloc e prinsa undeva sub mijlocul filtrelor de aer, le dai jos , toate plasticele pana ajungi la cele 2 suruburi la jumate, si le strangi bine de tot. O sa constati ca sunt slabite , garantat :) . Succes, asteptam impresiile de dupa si eventual si berea :))

Link to comment
Share on other sites

Spray-ul (sau uleiul) siliconic nu face decat sa inrautateasca lucrurile.

Si eu am avut 2 greierasi. Unul in zona clusterului, unul in zona navigatiei.

Rezolvarea a fost demontarea celor 2 unitati si lipirea unui strat de banda pentru instalatii electrice auto pe suprafata de contact a clusterului/navigatiei cu bordul.

Am scapat definitiv de greierasi.

 

Buna!

 

te rog sa imi explici cateva aspecte:

- ce este acest cluster (unde este situat)?

- sa inteleg ca ai demontat numai acest cluster si navigatia, si nu tot bordul?

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Clusterul http://img842.imageshack.us/img842/7081/b66829bff0ab4744986e122.th.jpg si navigatia http://img834.imageshack.us/img834/3055/ccce60do1.th.jpg

 

Da, am demontat numai piesele in discutie. Au cate 2 suruburi torx in partea de sus, apoi se rabateaza si se scot afara.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Plasticele astea marunte pot face muuulte probleme. Si nu zgomote mari. Doar cat sa te enerveze. La mine, cand tineam apasat cu mana clusterul, tacea

Dar nu e exclusa nici varianta cu bara. Trebuie luate pe rand toate.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

O alta sursa de greierasi (ca sa zic asa) e un modul de pe stalpul fata sofer (nu stiu cum se numeste). Se poate ajunge la el daca demontati plasticul de deasupra pedalelor.

Modulul respectiv sta doar in niste cleme, nici ele foarte fixe :angry2: . Si culmea vibratia se aude undeva la baza parbrizului.

 

Am demontat modulul si am imbracat in catifea toate plasticele ce intra in contact si ar purea vibra.

Acum e liniste totala in orice conditii. :)

Link to comment
Share on other sites

Asa se auzea si la mine. In accelerare. :)

Nu te lasa indus in eroare. Eu de cand am masina credeam ca zgomotul e undeva in zona parbrizului/clusterului/consolei de aerisire stanga. Nu puteam localiza exact sursa.

Zilele trecute avand treaba pe sub bord, am dat de modulul asta care e montat "in dorul lelii". In prima faza, dupa ce am umblat la el fara a-l antifona, zdranganea mai rau.

Am multe cuvinte de lauda la adresa bavarezilor, dar daca erau mai atenti la unele detalii, puteau duce masina spre perfectiune.

 

Insa... cine-ar mai cumpara Bentley, Rolls Royce... :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Care tablie?

Si la mine scartaie ceva in zona inchizatorii de la partea din mijloc (cotiera) a banchetei. Inca nu mi-am facut curaj s-o desfac.

 

Buna!

Scartaitul din bancheta l-am rezolvat saptamana trecuta cu ocazia reviziei (la TRADO MOTORS IASI). era de la balamalele banchetei spate, de sus de langa polita cu boxele.Au pus niste pasla in zona respectiva, dupa care au strans la loc si de o saptamana nu se mai aude nimic. Precizez ca la mine bancheta nu este rabatabila.

Link to comment
Share on other sites

Buna!

Scartaitul din bancheta l-am rezolvat saptamana trecuta cu ocazia reviziei (la TRADO MOTORS IASI). era de la balamalele banchetei spate, de sus de langa polita cu boxele.Au pus niste pasla in zona respectiva, dupa care au strans la loc si de o saptamana nu se mai aude nimic. Precizez ca la mine bancheta nu este rabatabila.

La mine e rabatabila bancheta. Cu bacheta rabatata, am miscat policioara cu boxele, si aceasta in sine e problema. Deci la mine se exclud balamalele.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Si inca o sursa de zgomote: butoanele de pe maneta de semnalizare. :blink:

Demult imi zdrangane dar se auzea inspre parbriz, parca undeva in bord. Nu mi-am putut imagina ca 2 butoane asa de mici pot face atata zgomot...

Stie cineva, maneta in sine se poate desface in doua?

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Foarte util topicul.

Am avut acceasi problema cu zgomotul in bord. Nu m-am apucat sa desfac nimic pana nu am studiat mai multe topicuri ..si acesta este cel mai relevant.

Asa ca atunci cand am decis sa schimb filtru de aer al motorului si am vazut unde era bagat............................O MARE MIZERIE.........la fiecare schimb de filtru trebuie desfacuta si BARA..........

............................am decis sa fac rost si de cheia TORX pt.bara de torsiune.

Nu pot sa zic ca suruburile erau stranse fffff bine dar nici nu vibrau sau ceva de genul.

 

PROBLEMA...

 

Dupa ce am dat bara jos si am schimbat si filtrul ,am constatat ca unul din cele 2 suruburi de pe centru nu mai prindea in filet......

De fapt cand m-am uitat mai bine avea bucatele de aluminiu pe filet.

Avand in vedere ca prinderea este din aluminiu nu stiu cat de bine ar putea cineva sa o stranga chiar si cand filetul ar fii in stare buna.

In concluzie am ramas cu BARA DE TORSIUNE intr-un singur surub.....PORCARIE

Ma asteptam ca nemti astia sa fie mai destepti..........................

Daca are cineva o solutie pt treaba asta , ii astept sfaturile.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.