Jump to content

suspensie sport


idx

Recommended Posts

Salutare,

 

Am mai intrebat in stanga si-n dreapta, insa nu am reusit sa ma lamuresc, asa ca apelez la ajutorul vostru :)

 

Pe scurt, sunt nevoit sa schimb suspensia stock la masina [E46, 320d, 2004], am in prezent undeva la 600 eur la dispozitie pentru asta si am hotarat sa pun un kit de suspensie sport. De mentionat ca momentan am jante style 32 18", la care nu as vrea sa renunt, motiv pentru care am cautat ceva care sa imi coboare o idee masina (nu mai mult de 40 mm) si care sa nu sacrifice extrem de mult confortul.

 

Intr-un final am ramas la 2 variante:

 

1. H&R Touring Cup Kit, coborare 35/20

2. KW Suspension Kit, coborare 40/30

 

Apelez la voi sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Am cautat pe net destul de mult, insa parerile sunt impartite - unii spun ca H&R sunt ceva mai dure, altii dimpotriva, considera KW destul de tari.

 

Ce mi-ati recomanda sa aleg?

 

Bineinteles ca sunt deschis si la alte variante, insa sa se invarta undeva in jurul sumei de 600 eur.

 

 

Multumesc anticipat de ajutor!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca sunt prea tari cu jantele alea nu o sa mai amortizeze nimic si o sa-ti strici jantele si nu numai bucse, pivoti... este problema de gropi

Exact asta ar fi si ingrijorarea mea. Sunt constient ce presupune suspensia sport in combinatie cu jante mari, motiv pentru care m-as orienta catre ceva 'mai soft'.

 

eu as alege H&R-ul, e mai frumoasa coborarea

Iata ca nu am privit-o si din pct asta de vedere :)

Ce-i drept H&R coboara o idee mai putin decat KW si sunt putin ingrijorat ca odata cu venirea iernii, tinand cont ca in Brasov avem in general parte de zapada din belsug, voi ajunge sa curat toti nametii de pe strada :(

 

Cat costa H&R , te-ai interesat ?

Oferta pe care am primit-o de la Racing Nick este de aprox 2300 ron.

 

KW nu o sa-ti iei la 600 euro.

 

La 600 de euro ti-as recomanda D2 Racing.

Eram setat pe H&R acum vreo luna, dar am primit o oferta pentru KW pana in 600 eur, chiar de la un membtru de pe forum, respectiv razvan1515. Un pret de aprox 2300 ron am gasit si la Logtuning - sper sa nu fie considerata reclama.

 

Inteleg ca D2 Racing ar fi peste H&R si KW? Sau este ceva mai soft decat cele doua?

 

cred ca intrebarea mai corecta e ce vrei?look sau si handling imbunatatit?

@Brandex parca D2 era mai scumpa un pic?

 

Tinand cont de situatia actuala a suspensiei, sunt sigur ca si amortizoare stock noi ar insemna o imbunatatrire dpdv handling. Nu sunt genul care sa duc masina la limita frecvent, plus ca discutam de un 320d, asadar nu exista pretentii de sportivitate extrema. In concluzie, imi doresc bineinteles sa nu fac rabat la siguranta, ideal sa nu pierd foarte mult la capitolul confort (realizez ca se va intampla oricum intr-o oarecare masura), iar daca castig si pe partea de look, este cu atat mai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Log tuning parca are mai jos pretul la H&R sau avea acum doi ani.orice ai alege confortul se va inrautati fata de stock,desi la mine H&R parca la denivelerile mai mici sunt aproape ca si suspensia sport stock in schimb in rest e jale(asta cu 16-uri) sa vedem dupa ce pun si 68-urile cum va fi.Ca si handling pot sa zic ca pe acele de par de la Babarunca intru cu 60-70 masina sta dar gumele nu permit mai mult(225/50/16)
Link to comment
Share on other sites

Din cate inteleg eu, tu vrei o masina mai coborat, dar ....nu prea, o suspensie mai tare, dar ....nu prea si tot asa! Corect? Mai ales ca ai si jante mari (17" sau 18"). In cazul asta, iti recomand doua variante:

- o suspensie Performance (cam 2,5 cm mai jos decat standard, dar nu-ti clantane dintii in gura! eu am si sunt foarte multumit)

- amortizoare Bilstein stock si arcuri Eibach cu 3 cm mai joase. Si vei avea cam ce-ti doresti ca duritate, confort, manevrabilitate, franare!

Link to comment
Share on other sites

Nu am intrebat, pentru ca nu m-a interesat sa iau doar arcurile. Sau intrebarea are tenta ironica pentru ca pretul este suspect?

Nu, eu as vrea sa pun doar arcuri, am gasit pe net undeva pe la 180 euro arcurile.. @c.sainz: arcurile eibach cam la ce pret ajung ?

Edited by fizz
Link to comment
Share on other sites

@c.sainz in 600 euro gaseste ce zici tu ?:)

arcuri pe suspensie stock merg doar sa fie cu o coborare mica, maxim 2 cm

 

later edit:bine daca nu te pasioneaza handlingul cred ca ar merge si un TA Tehnix sau Raceland la maxim 300 euro unde mai pui sa sunt si reglabile :)))

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Gasesti arcuri Eibach la Racing Nick. Si sunt seriosi. Cam la 200 euro maxim!

 

@c.sainz in 600 euro gaseste ce zici tu ?:)

 

Sincer, nu prea stiu ce masini aveti voi; vad ca sunt mai multi doritori pe topic si .... Masina ta o stiu. Pot "face" o intrebare referitor la suspensia pt E46 - Performance. Cred ca era la vreo 700 euro in Germania.

Pt restul, ar trebui sa stiu ce masini au. Nu am verificat

Link to comment
Share on other sites

De ce nu iti cumperi un set de arcuri eibach pro kit care merge perfect cu amortizoarele stock. Coboara 30mm fata 20mm spate

Amortizoarele trebuie sa le schimb neaparat. Si intelegerea mea era ca daca voi combina arcuri sport cu amortizoare normale, nu vor avea viata foarte lunga, intrucat nu vor lucra cum trebuie...

 

Gasesti arcuri Eibach la Racing Nick. Si sunt seriosi. Cam la 200 euro maxim!

 

Sincer, nu prea stiu ce masini aveti voi; vad ca sunt mai multi doritori pe topic si .... Masina ta o stiu. Pot "face" o intrebare referitor la suspensia pt E46 - Performance. Cred ca era la vreo 700 euro in Germania.

Pt restul, ar trebui sa stiu ce masini au. Nu am verificat

 

As aprecia daca poti pune o intrebare pentru suspensia Performance - in cazul meu E46, 320d, 2004.

 

Intr-adevar caut o varianta de compromis, insa sunt constient ca vor fi minusuri la anumite capitole - chiar nu sunt din alt film :) Din pacate insa, cunostintele mele pe aria asta sunt limitate si am apelat la ajutor din partea colegilor de forum, incercand sa ma aberez cat mai putin. Daca pe alocuri mai am scapari, scuze... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Deocamdata, eu am roti pe 18" si suspensia Performance si este in regula. Nu este deosebit de rigida, deci circul fara teama. (nu exagerez, fireste, dar e ok). Suspensiile gen KW, H&R sunt mai tari, mai bune pe CIRCUIT, dar in traficul cotidian te vor "ucide"! Imi bag nasul la Performance si-ti spun.
Link to comment
Share on other sites

Amortizoarele trebuie sa le schimb neaparat. Si intelegerea mea era ca daca voi combina arcuri sport cu amortizoare normale, nu vor avea viata foarte lunga, intrucat nu vor lucra cum trebuie...

Din cate stiu eu eibach pro-kit sunt concepute in asa fel incat sa fie folosit in combinatie cu amortizoare stock, coboara masina si intaresc putin suspensia.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu eibach pro-kit sunt concepute in asa fel incat sa fie folosit in combinatie cu amortizoare stock, coboara masina si intaresc putin suspensia.

 

Da, dar a spus ca vrea/trebuie sa schimbe si AMORTIZOARELE!!

Am verificat acum; pentru E46 NU exista suspensie Performance! Regret.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu la ce o sa iti foloseasca suspensia sport pe drumurile noastre din Romania inafara de ati distruge masina.Eu am pe masina numai arcuri sport de la TA Technix si e mult mai soft ca suspesia originala BMW .In sfarsit pot sa merg si eu normal pe strada fara sa ma doara inima la fiecare denivelare, groapa.Parerea mea e ca e un compromis perfect.
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu la ce o sa iti foloseasca suspensia sport pe drumurile noastre din Romania inafara de ati distruge masina.Eu am pe masina numai arcuri sport de la TA Technix si e mult mai soft ca suspesia originala BMW .In sfarsit pot sa merg si eu normal pe strada fara sa ma doara inima la fiecare denivelare, groapa.Parerea mea e ca e un compromis perfect.

ce coborare ai obtinut de la arcurile ta technix?

Edited by fizz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.