Jump to content

Accident pe E85 X1 cu Logan


Sedan

Recommended Posts

Ion Amarie fostul procuror sef de la PNA (azi DNA) se indrepta spre Botosani pe E85 intru-un X1. La intersectia E85 cu drumul judetean 205R (VN) un Logan iese din peco si intra pe E 85 fara sa se asigure, cu gandul sa traverseze si sa ia directia DJ 205R, moment in care are loc impactul. Cei doi din din Logan,sot si sotie 72 si 67 ani, care nu purtau centuri (soferul mort pe loc aruncat pe asfalt) mor, iar Amarie care purta centura iese nevatamat din masina ajunsa in sant.Din spusele lui totul s-a petrecut instantaneu,nu a avut timp sa evite.In zona,viteza este restrictionata la 70km/h. Avea X1 70km/h din poze? :no:

 

(Un accident asemanator cu cel polonez cand se intra in trafic fara sa se asigure si din pacate in cazul din Vrancea, s-a platit cu viata).

 

http://i55.tinypic.com/fxqb9c.jpg

 

 

 

 

http://i52.tinypic.com/1pw9c2.png

Link to comment
Share on other sites

Fara roti pe dreapta

 

 

Important este ca masina nu s`a dezintegrat,iar soferul nu are nimic,fata de cealalta masina!

Pare o masina destul de sigura si cred ca asa s`a simtit si posesorul ei!

Rotile nu mai conteaza,am vazut roata zburata de la un Land Cruiser,datorita unui sant mai adanc!

Link to comment
Share on other sites

se incadra in limitele bunului simt cel cu BMW...a.dica mai mult de 90 km/h sigur nu avea.un impact la 90 km/h este mult mai urat.

in plus roata cred ca s-a belit de la santul ala nu de la impact.

 

Intrebare : unde este vina : bmw ca a rulat cu zici 90 in loc de 70 (in prima poza se vede semnu de 70) sau Loganu care a iesit din peco fara sa se asigure (sau fara sa-l vada pe x1 numai mortul poate stii aici ).

 

 

Drumul acolo este intins. Cand merg cu 90 pe un drum intins, am impresia ca stau pe loc. Nu zic Sigur dar banui ca a avut mai mult de 90.

 

 

Link to comment
Share on other sites

X1 pare afectat mai mult de sant ca de accident. Eu am avut impact cu e39 la 80 km/h si masina arata un pic mai sifonata ca x1 din poze (nu mi s-a smuls roata, ma refer doar la stricaciunile caroseriei) deci nu cred ca bmw-ul avea viteza excesiva. Eu nu am avut nici o zgarietura, purtam si centura de siguranta, iar dupa acel incident am ajuns sa apreciez si mai mult masinile BMW!
Link to comment
Share on other sites

Intrebare : unde este vina : bmw ca a rulat cu zici 90 in loc de 70 (in prima poza se vede semnu de 70) sau Loganu care a iesit din peco fara sa se asigure (sau fara sa-l vada pe x1 numai mortul poate stii aici ).

 

 

Drumul acolo este intins. Cand merg cu 90 pe un drum intins, am impresia ca stau pe loc. Nu zic Sigur dar banui ca a avut mai mult de 90.

si legal vorbind cel cu bmw daca avea maxim 120 km/h raspunde contraventional....cu toate ca viteza lui la impact era sub 70km/h mai mult ca sigur...vinovat este cel care nu se asigura.mai ales intr-o situatie ca aceasta in primul rand viata ta este pusa in pericol....dupa cum se vede impactul a fost fronatl la BMW si lateral la logan...daca iesea putin mai devreme ii lovea exact in jumatatea masinii si atunci ii lua pe bucati din masina.....

 

cel care trebuie sa acorde prioritate sa beleasca ochii...acum nu zic ca poti rula cu 200km/h daca drumul este intins,dar toti mergem mai tare decat este legal...

Link to comment
Share on other sites

pai nu ,de ce,e foarte utila sectiunea

 

la cate accidente sunt material e din belsug

imi exprimam doar mirarea ca se mai comenteaza a mia oara,gen in cate bucati s a imprastiat ala,care a fost mai tare bmw sau loganu etc

Link to comment
Share on other sites

72 de ani?!?:eek: Pai ce mama naibii cauta moartea-n chiloti ala la varsta aia cu loganu' pe sosele fratilor??? fara sa supar pe nimeni,eu as da o lege in care permisul la-l ai pana la o anumita varsta(maxim 67 de ani,sa zic...),dupa aia sa fii obligat sa-l restitui autoritatilor.

 

La noi mai e cum mai e,dar credeti-ma,aici in italia am vazut cu ochii mei(cine mai e prin it poa' sa confirme ceea ce spun) babe si mosi care aveau cu muuult peste 75 de ani si se urcau la volan,iar cand coborau,mai intai iesea bastonul si apoi ei...deci nu mi-a venit sa cred!!! Ca sa nu mai spun ca sunt un dezastru,un adevarat pericol pe sosele.

 

Bunicul meu,sofer de meserie nu mai putin de 45 de ani si cu toate cat pe permis,cand s-a vazut ca nu mai e in stare sa conduca(iesise la pensie) s-a dus singur si a predat permisul celor de la rutiera(asta se intampla prin '92-'93 cand deja avea 70 de ani,insa nu mai condusese de cand a iesit la pensie,deci de vreo 4-5 ani).

Am spus in felul urmator:cand voi ajunge la varsta in care sa-mi tremure toate balamalele si n-'oi mai fi in stare nici sa merg pe jos,ma duc singur-singurel la politie si-l predau..asta pt siguranta mea si a celorlalti. Oricum la varsta aia se duce si mama pasiunii pt bmw sau in general pt masini,asa ca....

Link to comment
Share on other sites

Apropo de batrani... eu cred ca ei prezinta un pericol din cauza frustrarilor celor pe care ii incetinesc in trafic decat prin faptul ca nu sunt atenti :) . De multe ori patesc sa ajung sa merg cu 30-40 prin oras ca stra-bunicu s-o trezit cu volanu' in mana :getlost: si atunci astept prima largire de drum sa il las in ceata ceea ce e periculos in oras, nu stii niciodata cine de unde iese si ce face mosu' cand te vede.
Link to comment
Share on other sites

du-te bah, e periculos sa mergi cu 30-40 in sptele lu strabunicu?! :unsure: e periculos daca ai luat testu psiho cu pile la scoala de soferi... :laugh: :laugh: :laugh:

 

daaaaaaaaaa psihologia ne omoara . luau ei permis si fara sa aiba 4 clase , acum ca s-o fi nmerit unul si retard si innapoiat nu mai conteaza

Link to comment
Share on other sites

Nu e periculos sa mergi in spatele lui cu viteza mica, e periculos sa te enervezi ca te obliga sa mergi asa incet si te grabesti sa te strecori in fata lui. In America si am citit undeva ca si in Germania te opreste politia si te intreaba care ii baiu (eventual ce ai tras pe nas).

 

 

Cat de examenul psihologic, eu nu am auzit vreodata de un cabinet care chiar te intreaba ceva din care sa reiasa ca ai avea probleme. Te duci acolo, preferabil in una din zilele tale bune, te joci cu joystiku pe calculator, asa cica testeaza daca te poti concentra si coordona, mai completezi ceva grila sa vada ca nu esti analfabet si cam atat :). Reiese din astea ca ai probleme mintale? Nu prea cred. Plus ca nu prea au rabdare pana stai 20 de minute cu grilele asa ca iti spun ei raspunsurile. Deci care e treaba cu pilele? Zi-mi o situatie in care ai nevoie de pile la psihologic.

Edited by Stanky
Link to comment
Share on other sites

As vrea sa va vad pe voi, la varsta batraneilor, daca veti fi tot asa vehementi :rolleyes:

 

Daca pe zona respectiva de drum nu exista viteza minima impusa, din punctul meu de vedere circula legal. Daca voi va enervati ca merge ala din fata prea incet, nu stiu cine ar trebui sa repete examenul psihologic, sincer sa fiu :)

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

As vrea sa va vad pe voi, la varsta batraneilor, daca veti fi tot asa vehementi :rolleyes:

 

Daca pe zona respectiva de drum nu exista viteza minima impusa, din punctul meu de vedere circula legal. Daca voi va enervati ca merge ala din fata prea incet, nu stiu cine ar trebui sa repete examenul psihologic, sincer sa fiu :)

 

 

Nu incerca sa le mai iei apararea batraneilor,stim cu totii ca nu mai sunt apti pt condus,nu mai au reflexe,nu mai vad bine,nu mai sunt rezistenti,nu mai sunt atenti,nu mai sunt promti in manevrele pe care le fac,samd. Cat despre accidentul de fata,vina principala o poarta batranelul care nu s-a asigurat; sunt sigur ca,daca ar fi fost altcineva mai tanar mai cu experienta,ar fi aruncat un ochi in stanga/dreapta sa vada daca vine cineva sau nu.

Cum sa circule legal cand el a produs accidentul??? Dupa parerea ta,e legal sa nu te asiguri? nici macar nu purtau centuri,poate ar fi salvat macar viata unuia dintre ei!

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa va vad pe voi, la varsta batraneilor, daca veti fi tot asa vehementi :rolleyes:

 

Daca pe zona respectiva de drum nu exista viteza minima impusa, din punctul meu de vedere circula legal. Daca voi va enervati ca merge ala din fata prea incet, nu stiu cine ar trebui sa repete examenul psihologic, sincer sa fiu :)

 

 

Daca citesti cu atentie codul rutier o sa observi un articol interesant

 

Art.99. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de catre persoane fizice:

1. conducerea unui autovehicul în mod nejustificat cu o viteza cu cel putin 10 km/h sub limita minima obligatorie stabilita pe tronsonul de drum respectiv;

 

Deci daca am eu chef sa merg cu 20 km/h pe un drum unde limita e 50, s-ar putea sa iau amenda. Daca nu ar exista regula asta si fiecare ar circula cat ar vrea de incet s-ar produce niste blocaje fantastice.

Edited by nightmare392
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.