Jump to content

320D vs. 325xi


Mircea-Si

Recommended Posts

  • Replies 156
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Deci am fost la un parc din ct , samsarii astia ..... numai in gura merita batuti, sa vezi surpriza am gasit in pac un 325 din buc care era pe autovit la 7700 aici era 8700 ...i-a cazut fata cand i-am spus ca ala care le-a dat masina a vrut masina mea si 1000 de euro ei vroiau 2500 si masina avea la prima vedere foot rest-ul spart, fiid bej greu gasesti la dezmembrari, bara spate lovita si clima racea foarte greu... nici n-am mai mers cu ea sa vad daca e in regula....
Link to comment
Share on other sites

piata face pretul, nu eu sau tu. fiecare e liber sa ceara oricat. eu unul as da un ban in plus pe o masina mai intretinuta (un 7500-7700), dar nu m-as indeparta f mult de pretul pietei.

 

Acum o spui din privinta cumparatorului ca daca ai fi vanzator te-ai suci la 90 , ex : daca ai fi cumparat masina cu 14000esi in momentul de fata esti obligat sa o dai cu 7000-7500e ai vindeo?

Link to comment
Share on other sites

srb_alx pretul pietei il fac samsari si aia care vor sa scape de o masina dintr-un motiv sau altul. Eu vorbesc din pdv vanzator-cumparator. Niciodata nu mi-am batut joc de cineva care are o masina buna. Sunt constient de faptul ca de la 1 an la altul pierzi cel putin 1000 euro din pretul masinii. Eu recunosc ca incerc sa speculez putin din cauza conditiilor actuale - pretul carburantului , impozit , intretinere , asigurare - ca sa-mi fac un moft, cu toate astea cred ca sunt destul de corect.
Link to comment
Share on other sites

@srb_alex Ti-a raspuns f bine Mircea. Am si eu un prieten care si-a luat e46 320d din 2004, in 2008 cu 13000. De atunci si pana acum s-au intamplat multe, 13000 sunt bani la ora asta. Pe o masina ingrijita iei 8000 poate, dar in rest vezi ca sunt si la 7000, si daca te chinui gasesti si la 6000.
Link to comment
Share on other sites

salut. daca te uiti pe cartea acelui 325xi e ciudat ca din 12/2005 pana in 07/2008 nu mai are nimic trecut pe cartea service.

 

Asta inseamna ca in 2ani si 8luni nu a schimbat nici un filtru / ulei / ceva la ea...

 

in luna 01/2008 a facut 3 ani... eu stiam ca la 2 ani se schimba lichidul de frana.

 

iar uleiul daca nu faci km, in 2 ani trebuie dat si el afara...

 

Si in plus... daca luam datele de pe hartie

 

320d touring e46 manual, 150hp => 9.3 pt 0-100km/h, v-max = 211km/h

325xi sedan e46 automatic, 184hp => 8.8 suta si v-max = 206 km/h.... deci mare diferenta nu e

 

ba chiar cred ca din cauza cuplului iti da senzatia ca fuge mai bine 320d pe care il ai acum.

 

nu cred ca merita sa dai o masina pe care o cunosti si stii ce probleme are pe una cu performante f asemanatoare, dar care poate deveni o gaura neagra ce suge din ce in ce mai multi bani.

In legatura cu acesta masina nu stii ce vorbesti.Faci numai afirmatii puerile.Pentru cunostinata ta masina a fost in garantie 2 ani se poate verifica la bavaria istoricul de service.Nu intodeauna soferiia au avut cartea service la ei.Proprietarul de atunci a-l masinii este obsedat de revizii si mers la service cu masina.In perioada care a detinut-o avea in garaj 4 automobile

-Porsche Cayenne

-BMW 730d

-BMW 325xi

-Toyota Auris

 

Daca nu stii nu mai vorbii.Ai auzit tu ca se schimba lichidul de frana la 2 ani,dar nu ai vazut o carte service de BMW in realitate ca sa vezi ca lichidul de frana are rubrica separata.

 

Uleiul se schimba daca se implineste nr de km sau UN AN de la schimb, nu doi. Lipsa reviziilor in intervalul care lipseste si in carte denota un posibil kilometraj manarit. Lichidul de frana si antigelul se schimba la 2 ani.

Benzinarul are un consum deloc neglijabil pe langa un diesel. De 1000 de euro cat dai diferenta iti faci reviziile si bagi motorina in masina mult si bine...

Un nou venit (mandru posesor de Opel Vectra)deja incepe sa ne tina lectii.Stie el ca este kilometrajul manarit :LMAO:

Edited by FANATIC
Link to comment
Share on other sites

Deal-ul a picat nu-i place ca e touring.

Pe alta masina n-o dau , sau daca cineva de aici e interesdat sa vina cu oferte.

 

kristal_madness am luat cu ea 230 km/h . Buna idee stai asa ca ma apuc eu de ea...

 

 

salut. ai luat 230km/h pe bord. in realitate aveai in jurul a 210km/h

 

masina in realitate nu sare de v-max specificata in talon.

 

Uleiul se schimba daca se implineste nr de km sau UN AN de la schimb, nu doi. Lipsa reviziilor in intervalul care lipseste si in carte denota un posibil kilometraj manarit. Lichidul de frana si antigelul se schimba la 2 ani.

Benzinarul are un consum deloc neglijabil pe langa un diesel. De 1000 de euro cat dai diferenta iti faci reviziile si bagi motorina in masina mult si bine...

 

 

bmw specifica 30.000km sau 2 ani pt uleiurile castrol long life.

Link to comment
Share on other sites

Nu zic ca a luat sau nu dar eu la 215 pe bord aveam 210 pe GPS, nu e ca la VAG unde atingi 230 cu octavia de 90CP.

De 2 ani parca citisem si eu la long life, dar 30kkm NU se refera la regimul de functionare din ro, unde masinile merg mai mult reci in oras si cu sarcini f mici cam tot timpul.

Link to comment
Share on other sites

FANATIC, nu am zis ca sigur e data inapoi ci e suspect faptul a 3 ani aproape nu a avut nimic trecut pe carte.

 

iar pe cartea de e90 e bulina cu lichid de frana printre placute si alte uleiuri.

 

sunt serviceuri unde iti pun stampila si scriu dedesubt ce s-a schimbat cu pixul daca nu au ce bifa.

 

avea cayenne si dadea 325xi berlina pe 320d touring. cred ca ii confunzi pe proprietarii :)

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

FANATIC, nu am zis ca sigur e data inapoi ci e suspect faptul a 3 ani aproape nu a avut nimic trecut pe carte.

 

iar pe cartea de e90 e bulina cu lichid de frana printre placute si alte uleiuri.

 

sunt serviceuri unde iti pun stampila si scriu dedesubt ce s-a schimbat cu pixul daca nu au ce bifa.

 

avea cayenne si dadea 325xi berlina pe 320d touring. cred ca ii confunzi pe proprietarii :)

Nu ai citit bine.Am scris "proprietarul de atunci cand ai facut tu referire la cartea service"Acum masina se afla la varul meu care era interesat de un schimb .

La cartea service de e46 lichidul de frana are foaie separata

Nu te-ai uitat bine la date 2005-2007

Edited by FANATIC
Link to comment
Share on other sites

Un samsar din ct mi-a oferit 7000....nu stiu de unde scoti tu preturile astea...simt ca imi creste pulsul.

Mai bine il dezmembrez ce draq....

 

Cred ca facea misto de tine,daca el iti oferea 7000 cu cat o mai vindea,pe minus ?

 

Am pus anul trecut 320d berlina 2004,unic prop in ro,masina in stare impecabila cu 8200 parca,nu primeam nicio oferta serioaa,nici macar nu a venit cineva sa vada masina,doar schimburi,am pus-o cu 7200e, am vandut-o cu 6600e.

 

Asta e, piata cade iar oferte sun garla .In 2007 cu tot cu drum,taxa,rar am dat in jur de 14k euro,in 2010 am luat doar 6600e.

 

Pe combi daca iei 6000e esti mare.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

"bmw specifica 30.000km sau 2 ani pt uleiurile castrol long life. "

 

cum specifica si ca uleiul din cutie este lifetime , sa nu mai zic de ce hal de uleiuri ajung pe la noi , 10.000km sau 1 an vechime consider un maxim tolerat , daca se merge tare constant se poate schimba chiar si la 8000km , acum poate sunt eu nebun dar avand in vedere conditiile din romania , praf tona , carburanti de calitate indoielnica , daca vrei sa ai grija de masina nu cred ca este o avere sa dai 700 ron pe an pentru o revizie completa

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Mie-mi pare ca problema e uleiul , nu praf si alte prostii ,pana la urma poti schimba filtrul de aer de cate ori doresti , nu e o avere , masina e facuta sa mearga nu sa stea in curte la racoare . La 325 undeva la 8k motorul devenea mai zgomotos , cum schimbam uleiul iar se facea liniste .

 

Ps , in afara de Castrol nu am incercat alte uleiuri

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Cred ca facea misto de tine,daca el iti oferea 7000 cu cat o mai vindea,pe minus ?

 

Am pus anul trecut 320d berlina 2004,unic prop in ro,masina in stare impecabila cu 8200 parca,nu primeam nicio oferta serioaa,nici macar nu a venit cineva sa vada masina,doar schimburi,am pus-o cu 7200e, am vandut-o cu 6600e.

 

Asta e, piata cade iar oferte sun garla .In 2007 cu tot cu drum,taxa,rar am dat in jur de 14k euro,in 2010 am luat doar 6600e.

 

Pe combi daca iei 6000e esti mare.

 

in 3 ani ai pierdut 7400 eur.... adica vrei sa spui ca masina ta s-a devalorizat 200 euro pe luna? in conditiile in care avea ceva vechime [adica nu era noua.]

 

Nu prea imi vine sa cred. Adica ori ai luat teapa la achizitie ori la vanzare:)

 

@Acero, daca ai BMW nou cu intretinere gratuita 100.000km, ei iti fac reviziile la 30k, dupa cum recomanda producatorul. Mai nou am impresia ca la 320d intervalul de service recomandat este de 40.000 km.

 

Eu fac reviziile la 20k. Totusi la 10k mi se pare cam devreme.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

in 3 ani ai pierdut 7400 eur.... adica vrei sa spui ca masina ta s-a devalorizat 200 euro pe luna? in conditiile in care avea ceva vechime [adica nu era noua.]

 

Nu prea imi vine sa cred. Adica ori ai luat teapa la achizitie ori la vanzare:)

 

@Acero, daca ai BMW nou cu intretinere gratuita 100.000km, ei iti fac reviziile la 30k, dupa cum recomanda producatorul. Mai nou am impresia ca la 320d intervalul de service recomandat este de 40.000 km.

 

Eu fac reviziile la 20k. Totusi la 10k mi se pare cam devreme.

Nu e deloc devreme la 10 k s afaci reviziile. E chiar recomandat daca tii la masina ta. Referitor la preturile de pe piata - mai uita-te si tu bine in jurul tau. Nu doar masinile s-au devalorizat, ci si imobilele, actiunile, totul...

Link to comment
Share on other sites

Afara mai merge , dar la noi sub nici o forma, cu atata praf ,atata uzura 1-2 uleiul ala e deja topit dupa 10.000 km.

 

Eu la toate le fac la 10-12.000 si la altele la 7000.

 

Vorbim de o tara unde toata atmosfera este imbacsita si vezi cum se pune praful pe masina. :frantics:

Link to comment
Share on other sites

iti dai seama ce calitativ e uleiul ala daca dupa 8000 incepe sa huruie motoru , si exact la fel face si la mine , si dupa 7000 km la un drum de 1000km mi-a supt 400ml de ulei , pana atunci nu mancase deloc , pentru ca sunt niste jeguri contrafacute prin turcia , un ulei 0W-40 Castrol full sintetic nu are voie sa isi piarda proprietatile dupa 7000km in conditiile in care cu masina se merge normal nu forja non stop , dar acum fiecare e liber sa aleaga
Link to comment
Share on other sites

in 3 ani ai pierdut 7400 eur.... adica vrei sa spui ca masina ta s-a devalorizat 200 euro pe luna? in conditiile in care avea ceva vechime [adica nu era noua.]

 

Nu prea imi vine sa cred. Adica ori ai luat teapa la achizitie ori la vanzare:)

 

@Acero, daca ai BMW nou cu intretinere gratuita 100.000km, ei iti fac reviziile la 30k, dupa cum recomanda producatorul. Mai nou am impresia ca la 320d intervalul de service recomandat este de 40.000 km.

 

Eu fac reviziile la 20k. Totusi la 10k mi se pare cam devreme.

Da dar in 2007 euro era 3.3 ron si in 2010 era 4.3 deci pierderea nu e chiar asa mare.

Link to comment
Share on other sites

Mai ales ca intre timp au scazut preturile cu 30-40% la imobiliare, iar la masini poate nu chiar atat, dar au scazut destul; daca mai punem pe langa devalorizarea normala (~1000eur pe an) acolo ajungi.

 

Eu fac reviziile la 1an sau 10.000km, care se implineste prima data.

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

in 3 ani ai pierdut 7400 eur.... adica vrei sa spui ca masina ta s-a devalorizat 200 euro pe luna? in conditiile in care avea ceva vechime [adica nu era noua.]

 

Nu prea imi vine sa cred. Adica ori ai luat teapa la achizitie ori la vanzare:)

 

 

 

Ala era pretul atunci,asta e pretul acum.

Link to comment
Share on other sites

Eu am pus in ea ultima data ulei castrol slx professional powerflow 0w 30 luat din reprezentanta audi [a fost schimb gratuit pt mine.] si deja am 13.500km de la schimb, iar uleiul e la max si nu am completat 1 mL pana acum.

 

Nu prea stau cu ea in aglomeratia din bucuresti si de obicei fac drumuri mai lungi de 200km. Maine ii schimb filtrul de aer, dar uleiul o sa il las pana la 20k.

 

Azi de exemplu am facut braila - bucuresti - bran si retur pe la pitesti - A1 => 640km pe bord si am stat in aglomeratie doar vreo 20 min pe DN1 la dus.

Link to comment
Share on other sites

Afara mai merge , dar la noi sub nici o forma, cu atata praf ,atata uzura 1-2 uleiul ala e deja topit dupa 10.000 km.

 

Eu la toate le fac la 10-12.000 si la altele la 7000.

 

Vorbim de o tara unde toata atmosfera este imbacsita si vezi cum se pune praful pe masina. :frantics:

Ce legatura are atmosfera imbacsita si praful cu uleiul din motor??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.