Jump to content

zgomot puternic bocanit de la diferential cred


giorgioand

Recommended Posts

  • 4 years later...

salut.am si eu o intrebare.in momentul in care cuplez mersul inapoi,sau cand plec de pe loc se aude de la cardan un tacanit.

dar doar pt o secunda,cat las ambreiajul.e vreo prob sau e ceva normal,pana cupleaza cardanu?

merci

 

 

Aceeasi problema o am si eu la 520D LCI, e un tzacanit (sunet de metal) pe care il aud inclusiv in treapta 2 la accelerare/decelerare, am fost la reprezentanta si mi s a spus si aratat ca sunetul intr-adevar provine din grup ! Mi a zis ca trebuie sa pun nu stiu ce vaselina speciala..iar daca se aude in continuare acesta ar trebui inlocuit ! Intrebarea mea este urmatoarea:

 

Pot pune un grup de 530D ? Sau trebuie unul exact pentru 520D LCI motor N47 !

Sau sa incerc in prima faza sa ii schimb uleiul ? Despre ce vaselina spun cei de la reprezentanta ?

Multumesc anticipat !

Edited by Luc89
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu...n am rezolvat problema..inca am acel sunet stresant ! Nu stiu unde exact s au referit cei de la BMW ca trebuie verificat sau dat cu vaselina aia !!! Ma indoiesc eu sa fie grupul dus...zic..

Am fost la 3 mecanici si mi'au spus aceeasi chestie..ca din grup se aude , si ca degeaba schimb uleiul ca sunetul nu dispare, doar prin inlocuirea acestuia..

Am fost la 3 mecanici si mi'au spus aceeasi chestie..ca din grup se aude , si ca degeaba schimb uleiul ca sunetul nu dispare, doar prin inlocuirea cu un alt grup. Dar pt 1 litru cat intra , am sa ii fac schimbul ..poate e vreo schimbare si dispare sunetul .

Edited by TYT
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Si eu am avut aceasta problema la diferențial ,spre deosebire de tine la mine huruia ma m dus la reprezentanta BMW eu ridicat mașina pe rampa au constatat ca diferențialul este dus la BMW e 2000€ la alt Servis am schimbat cu 600€ Menționez ca si eu locuies tot in Germania norocul meu a fost ca am garanție poți cautĂŁ si pe net multi part garanti daca dorești detalii poți sa imi scri
Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa va sperii da am vazut o postare ca nu se intampla nimic daca se sparge grupul ... mie cand mi s-a spart unul dintre cele 3 grupuri schimbate in 4 ani ,aveam masina plina 5 oameni cu mine aveam 140-150 si dintr-o data am auzit cum a dat sa infraneze ,si nu am apucat sa reduc dintr-o data s-a blocat timp de vreo 5,6 metri m-a dat dea latu pe strada noroc ca era strada goala si am putut sa o tin cat de cat si norocul meu a fost ca s-au deblocat foarte repede si am scapat foarte ieftin si cu celelalte 2 sparte cum a zis si colegul mai sus s-au spart pur simplu fara blocari,fara nimic ,culmea asta care a facut mai rau am mai mers cu el 70-80km pana acasa ... asa ca nu se stie cum se sparge si se blocheaza

ps:la toate mi s-au rupt boltul asta

http://s21.postimg.org/i50hpnd5j/10411887_681270278595561_7670253933714982202_n.jpg

gif uploader

Edited by Gaby Gby
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nu...n am rezolvat problema..inca am acel sunet stresant ! Nu stiu unde exact s au referit cei de la BMW ca trebuie verificat sau dat cu vaselina aia !!! Ma indoiesc eu sa fie grupul dus...zic..

 

probabil AICI? Fix aceeasi problema ca si voi o am si eu la E46. La mine se aude si cand schimb vitezele in mers.

Am fost la service si mi s-a spus sa schimb diferentialul. Aruncati un ochi la linkul de mai sus si vedeti ce au facut niste baieti din usa.

Link to comment
Share on other sites

probabil AICI? Fix aceeasi problema ca si voi o am si eu la E46. La mine se aude si cand schimb vitezele in mers.

Am fost la service si mi s-a spus sa schimb diferentialul. Aruncati un ochi la linkul de mai sus si vedeti ce au facut niste baieti din usa.

 

cum ai postat in filmuletul ala asa se aude si la al meu E60...am discutat cu un mecanic si zicea sa dau grupu jos sa se uite la nu stiu ce boltz...ca poate ii dus si sa il inlocuiesc ! Dar intreb..se gasesc piese de cumparat separat pentru grup ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salutari ! Am verificat si eu acele suruburi sunt ok...la mine cloncaneala se aude chiar dinauntru grupului spune mecanicul care a stat in canal cat timp am dat eu inainte/inapoi ! Aveti idee ce ar putea fi ? Sa fiu nevoit sa`l schimb ? 520D LCI, N47!

Multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Planetarele le-ai verificat?

Ai ulei in grup?

Mie nu unul, ci 4 mecanici au stat sub ea si mi-au spus sa schimb grupul. Chiar si eu am stat sub masina si am zis ca e clar grupul.

Daca este grupul terminat, obligatoriu iti huruie in mers.

Ar mai putea fi din bucsele de la grup.

Incearca si un alt mecanic totusi, inainte sa incepi sa arunci cu bani pe piese.

Link to comment
Share on other sites

Atunci fac pariu ca nu este din grup. Am prieteni cu bmw-uri care trag de ele in linute si tot felul de aberatii, iar cand le cade grupul incepe sa huruie in mers. Eu cand le-am zis ca la 318i mi s-a dus grupul au inceput sa rada de mine si au avut dreptate.

 

Verifica si bucsele de sustinere ale grupului si planetarele. Dar cu mare atentie, nu pe fuga.

Arunca un ochi si pe la cardan, pentru ca se pot transmite sunetele metalice din el direct in grup. (eventual rulmentul intermediar de sustinere al cardanului, flansa de la intrare in grup (daca ai asa ceva)

Mai ai rabdare si mai fa niste verificari.

Nu sunt mecanic, nu am experienta in reparat bmw-uri, dar de multe ori pot exista rezolvari simple la lucruri complicate. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.