Jump to content

325Xi vs 320d


mihai2206

Recommended Posts

Comparatia e ceva de genul: vreau sa imi cumpar ceva de imbracat, ce sa aleg: o camasa sau un pulover?

Masinile sunt total diferite, cel mai bine fa un test-drive cu fiecare si apoi ia o decizie. Personal recomand 325i :thumbsup:

Cel mai tare reply.

Mai bine faci un sondaj de opinie ca de comparat ce sa compari la ele, ca nu au nici macar un punct in comun in afara de caroserie.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai tare reply.

Mai bine faci un sondaj de opinie ca de comparat ce sa compari la ele, ca nu au nici macar un punct in comun in afara de caroserie.

Mie mi se pare un punct comun suficient de important ca sa le compari. Si oricum e punctul pentru care am sa imi iau eu masina asta. Nu sunt interesat in special nici de curse auto si nici sa merg 1000 km. cu un plin...

Link to comment
Share on other sites

Mergi cu amandoua, vezi care iti place si ia-o pe aia.

 

Despre consum... la E46 320d (180 cp cu soft, 150 cp stock) aveam 10-12 l/100 in Bucuresti in functie de trafic. Cu 335i am 15-17. Probabil la 325 o fi in jur de 15, considerand si tractiunea integrala.

Daca e important consumul ia-ti un Golf 5 1.9 TDI. Daca nu, vezi prima propozitie din acest post.

Link to comment
Share on other sites

Asa cum am scris mai sus, nu e asa de important consumul

 

 

nu e asa important, dar nici sa iti consume 17 urban un 325xi cu performante de 320d...

macar daca iti consuma mult, sa faca ceva deosebit de consumul ala. suta in 8 nu intra la categoria aia, dar mai prost decat 0 -100 stau cifrele legate de elasticitate si accelerari 80 - 120, unde e sub 320d!

Link to comment
Share on other sites

Mergi cu amandoua, vezi care iti place si ia-o pe aia.

 

Despre consum... la E46 320d (180 cp cu soft, 150 cp stock) aveam 10-12 l/100 in Bucuresti in functie de trafic. Cu 335i am 15-17. Probabil la 325 o fi in jur de 15, considerand si tractiunea integrala.

Daca e important consumul ia-ti un Golf 5 1.9 TDI. Daca nu, vezi prima propozitie din acest post.

 

35i-ul este motor de generatie noua,2.5i 192cp este de generatie veche,un325xi f posibil sa consume mai mult decat un 35i

Link to comment
Share on other sites

Te aÂştept la o liniuta sĂŁ vedem care maÂşinĂŁ e lesinata. De pe loc sau din mers cum vrei tu. Nu mai suport tampeniile astea de topicuri cu reply-uri de TOT r....u dar mai trebuie sĂŁ nr distrĂŁm Âşi noi.

 

 

u crd ca habar n-ai despre ce vorbesti.,..e46 are 2.0i 6cil iar e90 2.0i are 4 cil.

 

nu te mai uita daca nu mai suporti..320d 177cp face oricand un 320i e46 chiar el si 6cil si la acceleratie si la reprize

Link to comment
Share on other sites

Ca parere personala, mergi pe 320d.Si de ce ?

- preturile carburantilor in continua crestere

-un 320d nu iti va sari de 7-8 in oras, o sa iti consume cel putin pe jumatea celui pe benzina. si socotind la 1000km pe luna, scutesti 450 ron pe luna numai din consum. (5300 ron pe an scutiti) + 700 ron la impozit scuti din motorizare....deci un total de 6000 ron.

-motorul este foarte fiabil, si are putere destulaaa pt caroseria ei

-amenzile o sa devina usturatoare mai ales pt vitezomani...daca vrei sa o iei sa te ia vreun radar sa stai sa te uiti la ea 3 luni... sau sa dai banii pe amenzile usturatoare care se vor baga in curand...

Acum ..daca iei masina ca o a doua, si un moft si nu ai ce face cu banii si nu vrei sa auzi ca ai motor sub capota, iti poti lua linistit si 325xi ...SUCCES, SI NU TE GRABI :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

-un 320d nu iti va sari de 7-8 in oras, o sa iti consume cel putin pe jumatea celui pe benzina.

 

Nu poti sa ai consum 7-8 cu 320d in Bucuresti. In jur de 10-11 este mult mai realist.

 

Cat despre 325i E90 nu pot sa zic deloc ca e lesinat, am mers cu a lui alex 83 si senzatia era comparabila 320d-ului meu cu soft de pe vremea aia. Teoretic un xi ar trebui sa se miste totusi un pic mai prost, din cauza greutatii suplimentare si a pierderilor mai mari in trasmisie.

 

Aveti aici o comparatie din punct de vedere al performantelor... pacat ca pentru masinile astea nu dau si reprize. Oricum, site-ul e de retinut pentru a evita pe viitor discutiile ca "hai c**** sa ne dam sa vedem care masina trage mai bine", sau legendele de tip "ala e lesinat", "celalalt e racheta" etc.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ămi place mult superficialitatea ta, tipic forumistului habarnist 320i are 2.0i 6 cilindri Âşi 150 cp Âşi TOT 320i are 2.2 6 cilindri Âşi 170 cp fabricat din 2001....pânĂŁ când A-side trecut la e90. AceeaÂşi treabĂŁ este Âşi la 320d de 163 Âşi 177 de cai. Sunt sigur cĂŁ Âştiai treburile astea dar "ai omis".
Link to comment
Share on other sites

Ămi place mult superficialitatea ta, tipic forumistului habarnist 320i are 2.0i 6 cilindri Âşi 150 cp Âşi TOT 320i are 2.2 6 cilindri Âşi 170 cp fabricat din 2001....pânĂŁ când A-side trecut la e90. AceeaÂşi treabĂŁ este Âşi la 320d de 163 Âşi 177 de cai. Sunt sigur cĂŁ Âştiai treburile astea dar "ai omis".

Aici e vorba de e9x 2007, iar daca e vorba de seria ce se termina in 2007, 320i e chiar lesinat fata de 320d ( 320i e9x fiind mai slab si ca 320d 150cp e46) , daca e vorba de modelele care au inceput in 2007 situatia se amelioreaza odata cu injectia directa de benzina dar sunt aproape, nu chiar egale.

Link to comment
Share on other sites

Ămi place mult superficialitatea ta, tipic forumistului habarnist 320i are 2.0i 6 cilindri Âşi 150 cp Âşi TOT 320i are 2.2 6 cilindri Âşi 170 cp fabricat din 2001....pânĂŁ când A-side trecut la e90. AceeaÂşi treabĂŁ este Âşi la 320d de 163 Âşi 177 de cai. Sunt sigur cĂŁ Âştiai treburile astea dar "ai omis".

 

 

 

Bai lesinatule...habarnist esti u...informeaza-te mai bine si dupa aia sa vorbesti.... si DA e foarte lesinat 320i e90 si da are 4 cilindrii..cat ai vrea u sa nu fie este...IMPACA-TE CU IDEEA!

 

 

si e92 320i cu 170cp are tot 4 cilindrii spre suprindere ta!

Link to comment
Share on other sites

Daca ai de gand sa mergi mult (20,000 pe an si peste) , daca te intereseaza reprize mai rapide, consum mult mai mic si taxe/impozite mai mici, iei un 320D (177 cp). Daca astea nu conteaza, poti lua un 325xi. Dar, indiferent ce scriem noi aici (pt ca sunt DOAR parerile si alegerile NOASTRE!!), fa un test cu ambele modele si APOI alegi, in cunoastinta de cauza!
Link to comment
Share on other sites

Ămi place mult superficialitatea ta, tipic forumistului habarnist 320i are 2.0i 6 cilindri Âşi 150 cp Âşi TOT 320i are 2.2 6 cilindri Âşi 170 cp fabricat din 2001....pânĂŁ când A-side trecut la e90. AceeaÂşi treabĂŁ este Âşi la 320d de 163 Âşi 177 de cai. Sunt sigur cĂŁ Âştiai treburile astea dar "ai omis".

e92 de 163 cai nu exista

a scris un coleg mai sus si asa este :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.