Jump to content

RETROFIT pentru diverse componente si functii OEM


Recommended Posts

banuiesc ca te referi la E46...

 

ai scaune cu memorie ? daca nu, ai buton normal cu 6 fire.

 

incalzirea iti va functiona oricum, nu are legatura cu actionarea rabatarii, pt ca nu trece prin modul

scuze da e 46 este masina in cauza

deci se pot incalzi si regla electric si oglinzile cu 12 fire cuplate la instalatia de 6 fire

nu am scaune electrice

multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

ai mai jos diferentele dintre butoanele existente pe E46, in functie de dotarea cu oglinzi rabatabile electric si/sau scaune cu memorie:

 

oglinzi NErabatabile electric si scaune FARA memorie (joystick fara buton de rabatare si 2 mufe: 6+5 pini)

http://i143.photobucket.com/albums/r158/olaf2046/000_5330.jpg

 

oglinzi NErabatabile electric si scaune CU memorie (joystick cu buton de rabatare si 1 mufa: 6 pini)

http://i143.photobucket.com/albums/r158/olaf2046/5a4c_1.jpg

 

oglinzi rabatabile electric si scaune FARA memorie (joystick cu buton de rabatare si 2 mufe: 6+5 pini)

http://i143.photobucket.com/albums/r158/olaf2046/43.jpg

 

oglinzi rabatabile electric si scaune CU memorie (joystick cu buton de rabatare si 1 mufa: 6 pini)

http://i143.photobucket.com/albums/r158/olaf2046/000_5335.jpg

Link to comment
Share on other sites

am niste lamuriri

acum e bine...

[...]vreau sa imi iau niste oglinzi m-look

oglinzile de pe masina mea sunt incalzite heliomate si cu reglaj electic.bun,cate fire au 6 sau 12?

daca reglajul electric este cel care misca doar sticla oglinzii (eu asa inteleg), atunci nu ai oglinzi rabatabile... deci ai oglinzi NErabatabile electric si scaune FARA memorie (joystick fara buton de rabatare si 2 mufe: 6+5 pini)

deci raspunsul este 12... chiar daca 6+5 face 11, al 12-lea pin este pt. electrocrom (antiorbire) :) ... dar tu chiar ai asa ceva pe masina?! :scratchchin:

sau sunt cu tenta albastruie? oricum ar fi, e aceeasi situatie...

Link to comment
Share on other sites

acum e bine...

 

daca reglajul electric este cel care misca doar sticla oglinzii (eu asa inteleg), atunci nu ai oglinzi rabatabile... deci ai oglinzi NErabatabile electric si scaune FARA memorie (joystick fara buton de rabatare si 2 mufe: 6+5 pini)

deci raspunsul este 12... chiar daca 6+5 face 11, al 12-lea pin este pt. electrocrom (antiorbire) :) ... dar tu chiar ai asa ceva pe masina?! :scratchchin:

sau sunt cu tenta albastruie? oricum ar fi, e aceeasi situatie...

eu ma refeream la mufa de la oglinda

pe net am vazut ca alea care au si rabatare au 12 fire care merg la oglinda si alea fara rabatare au numai 6

eu vreau sa iau cu rabatare dar nu o sa montez modulul pt rabatare acum ala vine mai tarziu si voiam sa stiu daca se pot folosi alea cu rabatare la instalatie fara rabate doar reglare si incalzire

Link to comment
Share on other sites

salut am si eu un e46 318D 2003 hidramat am montat cele trei fire la mufa de la volan doua leam legat la calculatorul de lumini si cel de duce la calculatorul masini cel albastru cu dunga neagra nu stiu unde sa il leg in schema arata ca la pinul 37 dar la mine este ocupat .MA POATE AJUTA SI PE MINE CINEVA VO RAG FRUMOS .MULTUMESC !!!

P.S. COMENZILE DE PE VOLAN SE APRIND SI COMENZILE LA RADIO/CD IMI MERG.

Edited by gynos
Link to comment
Share on other sites

ce fel de mufe ai la DDE? sunt cele cu blocator prin glisare sau prin rotire?

 

daca sunt cu blocator prin glisare, firul albastru/negru trebuie dus in pinul 37, la mufa cu 58 pini

 

daca sunt cu blocator rotativ, firul albastru/negru trebuie dus in pinul 27, la mufa cu 48 pini...

 

ti-am raspuns si pe celalalt topic

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/53720-diy-instalare-volan-mfl/page__st__380__gopid__1621892

 

eu ma refeream la mufa de la oglinda

pe net am vazut ca alea care au si rabatare au 12 fire care merg la oglinda si alea fara rabatare au numai 6

eu vreau sa iau cu rabatare dar nu o sa montez modulul pt rabatare acum ala vine mai tarziu si voiam sa stiu daca se pot folosi alea cu rabatare la instalatie fara rabate doar reglare si incalzire

cand iti vei lua oglinzile rabatabile, vei vedea ca ele vin cu instalatia de rabatare deja trasa...

tu nu mai ai de pus decat firele pentru incalzire si reglajul electric al oglinzii...

si toate vin la locul lor, fiecare pin cu locul lui in mufe...

 

deci DA: poti sa pui oglinzile rabatabile pana pui si modulul

Link to comment
Share on other sites

ce fel de mufe ai la DDE? sunt cele cu blocator prin glisare sau prin rotire?

 

daca sunt cu blocator prin glisare, firul albastru/negru trebuie dus in pinul 37, la mufa cu 58 pini

 

daca sunt cu blocator rotativ, firul albastru/negru trebuie dus in pinul 27, la mufa cu 48 pini...

 

 

pai am 2 calculatoare unul cu mufe prin glisare sunt 2 mufe mari si am si prin rotire tot 3 mai mici

Edited by gynos
Link to comment
Share on other sites

cum te uiti la poza, ai o mufa mare cu glisor, in dreapta-sus cu 58 de pini... tragi de glisorul respectiv, apoi scoti sigurantele din plastic tot prin glisare (sunt albe), dupa care deblochezi mufa de culoare gri din interior, si introduci pinul la pozitia 37

 

si gata !

 

...

 

auzi, de unde esti ?! ca mi-ar fi mult mai simplu sa te ajut PRACTIC... in 10 minute n-am avea ce face... :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

cum te uiti la poza, ai o mufa mare cu glisor, in dreapta-sus cu 58 de pini... tragi de glisorul respectiv, apoi scoti sigurantele din plastic tot prin glisare (sunt albe), dupa care deblochezi mufa de culoare gri din interior, si introduci pinul la pozitia 37

 

si gata !

 

...

 

auzi, de unde esti ?! ca mi-ar fi mult mai simplu sa te ajut PRACTIC... in 10 minute n-am avea ce face... :sorcerer:

merci pt ajutor sut din craiova.

 

te mai deranjez cu o ultima intrebare ca sa fiu sigur ca nu gresesc!are 58 de pini mufa este numerotata de la 1 la 26 de doua ori si mai sunt inca 6 mai mari separete .am luat aceasta poza din ce am gasit pe aici acela este locul adica la 4 ? unde trebuie legat pt ca vad ca locul este ocupat?multa stima

post-53360-0-56144400-1327355715_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

pai am spus destul de clar... pinul 37, pica exact in mufa unde ai pus tu X cu rosu

 

daca scoti mufa afara o sa vezi locul unde intra pinul... :)

nu am pus eu x-ul eu asa am gasit poza aici tocmai deaia am mai intrebat odata ca sa fiu sigur pt ca cel care a postat poza asta zicea ca la casuta verde este bine.merci raman dator

Link to comment
Share on other sites

Imi poate spune cineva daca un volan M de pe un E39 din 2001, se potriveste pe E36 din 1996?

http://home.comcast.net/~lsanders7/pwpimages/IMG_3366.JPG

Volanul are comenzi, retrofitul lor ma gandesc sa il fac ulterior, pe moment ma intereseaza doar daca se potriveste pe butuc.

 

Multumesc!

Edited by Cristi B
Link to comment
Share on other sites

Cum se poate monta un volan+airbag E92 M pe un E87 cu volan de plastic? In afara de volan, airbag, cablu airbag, trim si comenzi mai am nevoie de altceva? Se potriveste mufa din coloana (de la airbagul standard) la mufa cablului pentru airbagul rotund? Auzisem de un modul pentru comenzile de volan....
Link to comment
Share on other sites

Am pusa bara m-tech 2 cu proiectoare , masina mea nu avea proiectoare si as vrea sa fie functionale. Aveti idee daca e cineva in Cta asa priceput ca XXL unde sa fac si eu operatiunea?

sigur gasesti pe cineva... dar poti sa o faci si tu daca te pricepi cat de cat, iti pot da eu unele instructiuni si reusesti sigur... gradul de dificultate e undeva pe la 8/10 :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

sigur gasesti pe cineva... dar poti sa o faci si tu daca te pricepi cat de cat, iti pot da eu unele instructiuni si reusesti sigur... gradul de dificultate e undeva pe la 8/10 :sorcerer:

Nu pot sa zic ca nu m-as descurca, dar am nevoie de scule , spatiu si timp...AM vazut un DIY pt treaba asta dar nu m-a clarificat cu cablurile de la proiector..traseu undes se leaga...etc

Link to comment
Share on other sites

Atunci o sa caut un trim simplu, fara comenzi. Asa ies si mai ieftin :drinks:

Dar mufele pentru airbag se potrivesc, ca doar semnalele sint aceleasi: claxon si declansare?

se pare ca au aceleasi mufe/cablaje...

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=UE51&mospid=50143&btnr=32_1518&hg=32&fg=35

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=WA71&mospid=50162&btnr=32_1518&hg=32&fg=35

 

Nu pot sa zic ca nu m-as descurca, dar am nevoie de scule , spatiu si timp...AM vazut un DIY pt treaba asta dar nu m-a clarificat cu cablurile de la proiector..traseu undes se leaga...etc

asta iti pot spune eu...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.