Jump to content

RETROFIT pentru diverse componente si functii OEM


Recommended Posts

Pe mine ma intereseaza daca se potriveste mufa mare de la cablul 2 de aici:

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=UE51&mospid=50143&btnr=32_1518&hg=32&fg=35

in mufa din "coloana de directie" pentru volanul asta (unde nu vad nici un cablu, dar ar trebui sa fie o mufa, nu?):

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=UD71&mospid=50142&btnr=32_1517&hg=32&fg=35

 

De fapt eu am volanul din al doile link si vreau sa imi pun un volan din piele si vreau sa stiu daca sunt plug&play, adica daca iau toate piesele din primul link se pupa cu ce am acum pe masina.

Edited by dumi_id
Link to comment
Share on other sites

cand ajungi la fata locului numaratoarea este NORMALA de la pinul 1 la 58... urmareste pozitia 37 si acolo bagi pinul ! :frantics:

ai avut dreptate e mult mai simplu cand dai mufa jos sunt mai bine numerotare nu ca cele din pozele de mai sus .problema rezolvata merge pilotul multumesc xxl .ascultatil pe om ca stie ce spune

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

pentru cei interesati:

 

pentru modelul E46 retrofitul cu proiectoare BiXenon Morimoto NU este tocmai plug&play, tot mai e nevoie de mici ajustari, pe ici, pe colo...

 

http://www.theretrofitsource.com/gallery/d/5754-1/projectors-morimoto-h1-xenon-gen3-05.jpg

 

intradevar, este ceva mai usor de realizat decat retrofitul cu proiectoare FX-R, dar si suprafata de dispersie a luminii (lupa) este mai mica ...

Link to comment
Share on other sites

lupa are 2.7" in loc de 3" cat este la FX-R .... diferenta iluminarii pe drum este insesizabila.... ambele fiind la fel de calitative.

asa cum zice colegul XXL, nici acestea nu-s chiar plug and play si necesita lucrul cu atentie cu dremelu, bison metalic sau poxypol, etc :)

rezultatul este la fel de frumos.

am facut mai multe astfel de montari si eu zic ca merita efortul.

Link to comment
Share on other sites

exista niste diferente de aspect... practic sunt cam aceleasi ca si intre farurile OEM cu lupa de pe E46 NFL cu cele de FL...

 

http://img444.imageshack.us/img444/2267/xenonlightnflfl.jpg

 

avantajul proiectoarelor FX-R eu il vad tocmai de a spori lookul OEM al masinii :eek:

 

cu privire la luminozitate, nu ma pronunt, ambele par cam de aceeasi intensitate, insa bixenonul la FX-R pare ceva mai "sprinten"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am un 320d 2008 fara MF pe volan, intre timp am instalat volan c MF si Padele, dar evident ca nu am in "steering column switch unit" decat mufa goala din plastic fara pini, ceea ce inseamna ca nu ajunge semnalul nici de la padela si nici de la MF pana pe partea cealalta unde am montat harnesul pana la cutie...

 

In aceste conditii stiu ca am nevoie de spira asta din spatele volanului pentru retrofit MF.

 

DAR

 

piesa costa vreo 1500 de lei noua...problema este..poti sa faci codarea cu SSProgman pentru retrofitul asta? daca iau o spira de volan de la dezmembrari de exemplu care are si MF dar nu are seria care e indicata ca fiind corecta pe realoem pentru retrofit se poate totusi programa sau sunt si diferente hardware intre anii de fabricatie ai spirei de la volan?

 

daca iti dau vin poti sa-mi spui exact ce piesa ar trebui sa comand?

 

Thx

Link to comment
Share on other sites

te pricepi si la electronica nu? citisem undeva pe un topic un DIY sa se aprinda angeleyes-urile cand inchizi deschizi masina. practic se legaul angeleyes-urile sprancenele si pozitia spate de becurile din interior. poti face acest lucru?

 

 

salut. ai mai studiat problema?

 

o sa reusim ceva?

Link to comment
Share on other sites

daca vorbim de E46, DA, se poate face... eu am facut asa ceva la masina mea :D

 

cred ca si la alte modele, dar trebuie studiata putin "arhitectura" LCM-ului...

 

sal

as vrea pun pe masina (E91)oglinzi cu rabatare elecrica ,oglinzile sunt deja electrice si incalzite

de ce piese as avea nevoie (in afara de oglinzi) cabluri si altele

multmesc

din pacate nu te pot ajuta acum... in plus, la E9x retrofiturile sunt mult mai dificil de facut decat la E46

Link to comment
Share on other sites

daca vorbim de E46, DA, se poate face... eu am facut asa ceva la masina mea :D

 

cred ca si la alte modele, dar trebuie studiata putin "arhitectura" LCM-ului...

 

 

din pacate nu te pot ajuta acum... in plus, la E9x retrofiturile sunt mult mai dificil de facut decat la E46

ok

Link to comment
Share on other sites

daca vorbim de E46, DA, se poate face... eu am facut asa ceva la masina mea :D

 

cred ca si la alte modele, dar trebuie studiata putin "arhitectura" LCM-ului...

 

 

din pacate nu te pot ajuta acum... in plus, la E9x retrofiturile sunt mult mai dificil de facut decat la E46

 

 

de e60 e vorba. cand descui usile sa mi se aprinda angel-ul sprancenele si pozitiile spate

Edited by adi_fox07
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.